Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Nurburgring

Thread Tools
 
Old 07-01-2013, 03:04 PM
  #21  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Ισμήνη οι 3 γυροι είναι κάτι περισσότεροι από ελάχιστοι..
Ε μα τα λέω εγώ αλλά ποιός μ ακούει.. Θα πας δηλαδή εκεί, θα είσαι μέσα στην κ@#λα και θα κάνεις 3 γύρους και θα φύγεις? Δεν παίζει. Ειδικά αν είναι η πρώτη φορά που πας. Στον Κωνσταντίνο πες τα που μου έλεγε χθες ότι μπαίνεις μια, βγαίνεις, κάθεσαι κανά 2ωρο και μετά ξαναμπαίνεις κλπ..

Παρόλα αυτά άντε βάλτε καμιά φώτο τώρα να δούμε (εκτός απ αυτές που είδαμε στο facebook..).


Old 07-01-2013, 03:52 PM
  #22  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by blondie_s2k
. Στον Κωνσταντίνο πες τα που μου έλεγε χθες ότι μπαίνεις μια, βγαίνεις, κάθεσαι κανά 2ωρο και μετά ξαναμπαίνεις κλπ..
Στην περίπτωση μας το 2ωρο ήταν 2λεπτο (ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι είχαμε κλείσει αρκετά καλό αυτοκινητάκι το οποίο δεν το χορταίναμε)...
Πάντως έτσι κι αλλιώς λόγω των πολλών ατυχημάτων η πίστα έκλεινε αρκετές φορές για μεγάλα σχετικά διαστήματα άνω της μισής ώρας..

Ισμήνη μου,εγώ αυτές τις μέρες έχω αρκετή δουλειά από διάφορα πράγματα που πήγαν πίσω, οπότε θα αργήσω λιγάκι να γράψω εντυπώσεις..Περιμένω και videos + φωτογραφικό υλικό, οπότε δεν βιάζομαι ούτως ή άλλως..Colin γράψε εντυπώσεις να σε δω πως θα μεταφέρεις ότι ζήσαμε..

Αυτό που θα πω από τώρα όμως είναι ότι τα παιδιά του RingTravel ήταν κάτι παραπάνω από άψογοι και απίστευτα οργανωμένοι σε όλα. Είτε αυτά αφορούν το ταξίδι, είτε τα φαγητά, είτε τον οικονομικό τομέα ή το πρόγραμμα της εκδρομής,είτε διάφορα άλλα..
Μπράβο και ευχαριστούμε ξανά και ξανά..
Old 07-02-2013, 11:39 AM
  #23  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ επιμένω σε αυτό που λέω πάντως.

Οι γύροι δεν είναι σε καμία περίπτωση αναλογικών των γύρων που κάνουμε και έχουμε συνηθίσει στις Ελληνικές δικές μας πίστες.

Εσείς οι 2 τους γύρους τους κάνατε εναλάξ οι μπαίνατε και οι 2 ταυτόχρονα με 2 διαφορετικά αυτοκίνητα?

Σύνολο πόσους γύρους κάνατε τις μέρες που καθίσατε και πόσες μέρες καθίσατε?
Old 07-02-2013, 04:15 PM
  #24  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχοντας πάει έξι φορές στο Nurburgring -εκ των οποίων τις τρεις οδικώς με το δικό μου αμάξι- και έχοντας κάνει πάνω από 50 γύρους, επιτρέψτε μου να μοιραστώ μερικές διαπιστώσεις:
- Οι τρεις γύροι στο ring σε χορταίνουν τόσο όσο μια σαλάτα καρότο-λάχανο μετά από 40 μέρες νηστείας.
- Οι γύροι μπορούν -και κατά τη γνώμη μου πρέπει- να γίνονται δυο-δυο. Δηλαδή βγαίνεις και ξαναμπαίνεις καπάκι. Ορισμένες φορές μάλιστα στήνουν μπάρα μέσα στην πίστα, για να μην χρειάζεται να βγεις καν στο πάρκινγκ.
- Εάν θες πραγματικά να τρέξεις την πίστα, μάθε την καλά σε ένα simulator τύπου GTR2 (όχι, το Grand Turismo δεν μετράει). Κάνε τουλάχιστον 100 virtual γύρους, μέχρι να την μάθεις τέλεια. Αν περιμένεις να την μάθεις εκεί, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ.
- Εάν δεν έχεις μάθει τέλεια την πίστα, μην προσπαθήσεις να πας γρήγορα.
- Εάν έχεις πάει με το αμάξι σου, και νοιώθεις ότι θέλεις να το "τρέξεις" το ring, πάντα να έχεις εναλλακτική λύση για το πως θα γυρίσεις στην Ελλάδα. Η στραβή είναι απίστευτα εύκολο να συμβεί, ιδίως σε τουριστικές ημέρες όπου δεν υπάρχουν κριτές και κίτρινες σημαίες.
- Στο ring αξίζει να πας μόνο με το δικό σου αμάξι, γιατί έτσι θα το χαρείς πραγματικά. Το νοικιασμένο ούτε το ξέρεις σαν αμάξι, ούτε φθηνά θα σου βγει αν το στουκάρεις. Αν από την άλλη θες να πάρεις απλά μια μικρή γεύση, τα ταξιδιωτικά πακέτα σαν αυτό του ringtravel είναι μια λύση.
- Μάθε τα ονόματα των στροφών. Πρώτον, για να το παίζεις έξυπνος στους άλλους που δεν τα ξέρουν. Δεύτερον, για να μπορείς να συνεννοηθείς όταν συζητάς στα πιτς για τις γραμμές κάποιας στροφής (δεν βολεύει να λες "είχα μούτρα στην Κ64" ή "πολύ πουτάνα στροφή αυτή η διπλή αριστερή που είναι πριν από εκεί που μαζεύεται ο πολύς ο κόσμος με τα τροχόσπιτα" ).
- Από το ring δεν φεύγεις ποτέ χορτασμένος, οπότε απλά ονειρεύεται πότε θα ξαναπάς.

Καλά να περάσετε όσοι πάτε!
Old 07-02-2013, 11:31 PM
  #25  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ωραία περιγραφή
Old 07-03-2013, 10:04 AM
  #26  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by papdoc
δεν βολεύει να λες "είχα μούτρα στην Κ64" ή "πολύ πουτάνα στροφή αυτή η διπλή αριστερή που είναι πριν από εκεί που μαζεύεται ο πολύς ο κόσμος με τα τροχόσπιτα" ).
Old 07-05-2013, 12:11 AM
  #27  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για να μη με κράζει συνέχεια ο Ηλίας, βάζω σαν πρώτη γεύση αυτό:

https://www.s2ki.com/s2000/topic/103...-nordschleife/

Επειδή είμαι σε φάση μετακόμισης και τρελού πηξίματος από δουλειές, αναλυτικά θα γράψω εντυπώσεις αργότερα..
Old 07-05-2013, 04:18 AM
  #28  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έτσι μπράβο..

NubrurΚρην..
Old 07-05-2013, 09:24 AM
  #29  
Registered User
 
nikoSathan's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Thessaloniki
Posts: 140
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χάλια μαύρα τα περάσατε βλέπω.....

Βαγγέλη, Δευτέρα από κοντά με λεπτομέρειες.
Old 07-05-2013, 09:30 AM
  #30  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Στην Κρηνη κλασσικα;;Αχαχαχα...
Δεν ερχεστε ολοι να με βοηθησετε με την μετακομιση να τα πουμε εκει;;;
Κερναω νερο...Ειπαμε ηδη μαζευουμε λεφτα για την επομενη φορα οποτε δεν μας περνει για πολλα εξοδα...

Υ.Γ. Εκτος συγκλονιστικου απροοπτου θα τα πουμε Νικο τνη Δευτερα..Να καμαρωσω επιτελους κι απο κοντα την Sαρα σου..


Quick Reply: Nurburgring



All times are GMT -8. The time now is 12:08 PM.