Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

ΑΜΑΞΩΜΑ - ΚΟΥΚΟΥΛΑ

Thread Tools
 
Old 02-14-2007, 10:56 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Red face ΑΜΑΞΩΜΑ - ΚΟΥΚΟΥΛΑ

.......
D_S2000 is offline  
Old 02-14-2007, 01:11 PM
  #2  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απαντώ στον drsoulis στο ερώτημα περί κλείστρων που έπρεπε να μπει εδώ... Τα κλείστρα μετά από κάποιο διάστημα κι αφού έχουν γίνει κάμποσα χιλ στο αυτοκίνητο (Περίπου 15.000- 20.000) χαλαρώνουν και δυστυχώς δεν φτιάχνονται. Τα πετάς και παίρνεις άλλα. Κάτι που θα παρέτεινε τον χρόνο ζωής τους είναι το εξής. Όταν κλείνεις την κουκούλα να την τραβάς από την λαβή που έχει στο μέσο της με δύναμη προς τα εμπρός ώστε να τερματίσει όσο πάει και μετά να κουμπώσεις τα κλείστρα. Αλλιώς αν κάθε φορά που κλείνει ηλεκτρικά η κουκούλα τα μπόσικα που μένουν μέχρι το τέλος της διαδρομής της τα παίρνουν τα κλείστρα τότε αυτά καταπονούνται χωρίς λόγο και είναι φυσικό να φθαρούν και πολύ πιο γρήγορα.
D_S2000 is offline  
Old 02-14-2007, 01:18 PM
  #3  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Re paidia auta ta kleistra kanun poly fasaria. Den h3era oti mporoume na ta alla3oume entws eggyshs. Poso kostizei h allagh ektos eggyhshs? Akousa oti an valoume keistra apo hardtop lynetai to provlima. 3erete poso kanun? paliotera yphrxe kai topic sxetiko. https://www.s2ki.com/forums/index.ph...c=327446&st=25
Taseas is offline  
Old 02-14-2007, 11:28 PM
  #4  
Registered User
 
RELIGION's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: KIATO HELLAS
Posts: 618
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγω προσφατως προχωρησα στην αλλαγη των κλειστρων μου μιασ και ηταν παρα πολυ φαγωμενα με αποτελεσμα πανω απο τα 120 χιλ. να ακουγεται μεγαλοσ θορυβος απο τον αερα που οσο αυξανε η ταχυτητα μου τοσο αυξανε και ο θορυβος αυτος. Τα κλειστρα τα αγορασα 69 ευρω και την τοποθετηση την εκανα μονος μου κατεβαζοντας απο το net σχεδιαγραμμα με μια μια της κινησεις που πρεπει να γινουν...Επισης αν καποιος αντιμετωπιζει προβληματα τριγμων απο την οροφη το προβλημα αυτο λυνεται με γρασο σιλικονης στα σημεια απο λαστιχο και σπρει γρασο λιθιου στις ενωσεις των καγκελων της κουκουλας. Το αποτελεσμα στο αυτοκινητο μου μετα απο αυτα ηταν εκπληκτικο. Σχεδον μηδενικα τριξιματα και βουητα , θυμιζοντας μου το προηγουμενο μου αυτοκινητο ενα audi a3 2,0 fsi..........................
RELIGION is offline  
Old 02-15-2007, 12:11 AM
  #5  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Αυτό το πρόβλημα το είχα πολύ εντονα με το ΗΤ. Μετα απο πέρασμα στα λάστιχα με SinEtsu σιλικόνη λες και οδηγούσα ενα κουπέ χωρίς καθόλου τριξίματα και καθόλου φυσαλλίδια υγρασίας στα παράθυρα οταν πλένεις το αμάξι.
s2k_cy is offline  
Old 02-15-2007, 12:24 AM
  #6  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτή την Sinetsu πού μπορούμε να την αγοράσουμε;

Εγώ πάντο χρησιμοποιώ προιόντα της Wurth, Sonax,Meguiars και Auto glum. Μέχρι στιγμής έχω βρεί τί ταιριάζει σε μένα και στο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες όπως Swissol, Zymol οι οποίες έχουν κάτι τιμές....
taz5 is offline  
Old 02-15-2007, 12:28 AM
  #7  
Registered User

 
Amaretos's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Peiraeus
Posts: 2,269
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by taz5,Feb 15 2007, 01:24 AM
Αυτή την Sinetsu πού μπορούμε να την αγοράσουμε;
+1
Amaretos is offline  
Old 02-15-2007, 01:17 AM
  #8  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

http://www.handa-accessories.com/s2000-03.html#maint (Sroll down στα τελευταία προιόντα)

Εμένα την είχε παραγείλει ενας φίλος (panteliscy) Αλλα δεν γνωρίζω απο ποια ιστοσελίδα. Παντελή τα φώτα σου
s2k_cy is offline  
Old 02-15-2007, 11:06 PM
  #9  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Den xero an auto pou thelo na rotiso kollaei sto sygkekrimeno topic alla itan to plisiestero pou mporousa na vro
O kollitos mou (katoxos mx-5 1,8 sporting) katevainontas xtes na parei to autokinito kato apo to spiti tou vrike dyo lakouves (porta kai ftero).
Zitao loipon plirofories apo opoion xerei pou mporei na kanei poly kali douleia kai me oso to dunaton mikrotero kostos.
Simeioteon den exei faei to xroma opote endiaferetai apla gia na epanaferei tis lakouves.
As ton voithisoume giati thelei na to dosei amesa kai na ginei katoxos s2k.
Euxaristo ek ton proteron
gmak_s2k is offline  
Old 02-15-2007, 11:22 PM
  #10  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gmak_s2k,Feb 16 2007, 10:06 AM
Den xero an auto pou thelo na rotiso kollaei sto sygkekrimeno topic alla itan to plisiestero pou mporousa na vro
O kollitos mou (katoxos mx-5 1,8 sporting) katevainontas xtes na parei to autokinito kato apo to spiti tou vrike dyo lakouves (porta kai ftero).
Zitao loipon plirofories apo opoion xerei pou mporei na kanei poly kali douleia kai me oso to dunaton mikrotero kostos.
Simeioteon den exei faei to xroma opote endiaferetai apla gia na epanaferei tis lakouves.
As ton voithisoume giati thelei na to dosei amesa kai na ginei katoxos s2k.
Euxaristo ek ton proteron
Στειλε pm στον ksilino. Αυτος ξερει ενα πολυ καλο.
eddiex is offline  


Quick Reply: ΑΜΑΞΩΜΑ - ΚΟΥΚΟΥΛΑ



All times are GMT -8. The time now is 03:32 AM.