Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Καθίσματα BRIDE

Thread Tools
 
Old 01-19-2015, 09:16 AM
  #41  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Τριαλαρί τριαλαρό.

Τα Bride είναι πανάκριβα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Κυκλοφορούν άπειρες ρέπλικες.
Ελάχιστα καθίσματα θα μπούν hustle free μέσα στο S2000.
Τα περισσότερα μπαίνουν εν τέλη.
Πάρε ένα Sparco και τελείωνε.
4 βίδες my ass.

φίλε είσαι επιθετικός χωρίς λόγο!αν έχεις να προσφέρεις στη κουβέντα όπως όλοι κάντο

αλλιώς ....
Old 01-20-2015, 05:05 AM
  #42  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by GodzillaS
Originally Posted by Nabu' timestamp='1421626218' post='23472945
Τριαλαρί τριαλαρό. Τα Bride είναι πανάκριβα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Κυκλοφορούν άπειρες ρέπλικες. Ελάχιστα καθίσματα θα μπούν hustle free μέσα στο S2000. Τα περισσότερα μπαίνουν εν τέλη. Πάρε ένα Sparco και τελείωνε. 4 βίδες my ass.
Ρε μλκ, με ερέθισες !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Έλα απο το μαγαζί να τα βρούμε!!

Originally Posted by eddiex


Originally Posted by sebian
Originally Posted by Nabu' timestamp='1421626218' post='23472945
Τριαλαρί τριαλαρό. Τα Bride είναι πανάκριβα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Κυκλοφορούν άπειρες ρέπλικες. Ελάχιστα καθίσματα θα μπούν hustle free μέσα στο S2000. Τα περισσότερα μπαίνουν εν τέλη. Πάρε ένα Sparco και τελείωνε. 4 βίδες my ass.
φίλε είσαι επιθετικός χωρίς λόγο!αν έχεις να προσφέρεις στη κουβέντα όπως όλοι κάντοαλλιώς ....
Συγγνώμη φίλε. θα αδειάσω την γωνιά για να συνεχίση η προσφορά ανενόχλητη
Old 01-25-2015, 08:50 AM
  #43  
Registered User

 
banisjr's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Thessaloniki
Posts: 39
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by r5turbo
Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω τι καθίσματα να βάλω και μάλλον καταλήγω στην Bride (εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλο λύση σε κάθισμα αντίστοιχο με το GIAS II ανακλινόμενο). Ξέρει κανείς αν υπάρχει εισαγωγέας στην Ελλάδα?

http://www.gotuning....roducts_id=1220
Καλησπέρα. Επειδή ήμουν ακριβώς στο ίδιο σημείο με εσένα πριν από 3 μήνες, θα σου πω τι έκανα εγώ και για να κάνεις τη δουλειά σου και να μην δώσεις ένα τσουβάλι χρήματα. Επειδή πιστεύω οτι bucket για μόνιμα, δεν γίνεται στην Ελλάδα, με τους δρόμους που έχουμε και από την στιγμή που θέλεις να βολτάρεις.
Από την άλλη για την πίστα για να μην κοπανιέμαι σαν φραπές και να κάθομαι πιο χαμηλά, πήρα έναν κουβά για την πίστα μόνο.
Είναι πολύ σημαντικό να δοκιμάσεις κάποιο φτηνό στην αρχή μέχρι να καταλήξεις, γιατί είναι σίγουρο ότι δεν θα βολευτείς με την 1η, οπότε μην δώσεις χώρις να έχεις εμπειρία, από την αρχή πολλά χρήματα.(Κάθισε σε όσα περισσότερα μπορείς μέσα σε S για να έχεις αντίληψη και του ύψους που κάθεσαι)

Για να μην ψάχνεις από την αρχή στα τυφλά, αν και καλό θα ήταν για να μάθεις από μόνος σου κάποια πράγματα, λίγες πληροφορίες για να μην ανακαλύπτεις την Αμερική.
Μέγιστες διαστάσεις καμπίνας είναι 55cm(21.65in) στους ώμους του καθίσματος και 50cm(19.68in) στην βάση. Αντίστοιχα 50cm(19.68in) στους ώμους για να ανοίγει και το κεντρικό ντουλαπάκι και 48cm(18.89in) για να χωράει άνετα το κούμπωμα τις ζωνης.
Βρες τα dimension charts των εταιρειών για να τα δουλέψεις στο μυαλό σου. Από Sparco τα μόνα που χωράνε είναι τα σιδερένια, αλλά επειδή έχουν υποδοχές από κάτω για βασεις, θα κάθεσαι ψηλά. Το μόνο σιδερένιο είναι το Sprint V που έχει υποδοχές και από το πλάι(και δεν είναι τόσο βαριά, όσο λένε). Είναι λίγο στενό και για τον οδηγό όμως, τουλάχιστον για εμένα(188cm, 90kg)
Εγώ έχω ένα μεταχειρισμένο Sparco REV που πήρα με 100 ευρώ και σταθερή βάση άλλα 100. Τον ώμο από την μεριά της πόρτας που βρίσκει τον έχω φάει ελάχιστα(όχι πολύ για να μην χάσει την στιβαρότητα του) για να μην ακουμπάει πολύ και μου χαλάει την επένδυση της πόρτας από την μία και από την άλλη είχα την αίσθηση ότι όταν ίσιωνα από τις δεξιές στροφές, με πετούσε λίγο απότομα από την άλλη, σαν τίναγμα. Πήρα και 2ο εργαστασιακό κούμπωμα για την ζώνη 30 ευρώ και είμαι κομπλέ. Την βάση και το κούμπωμα τα χρησιμοποιείς με όλα τα καθίσματα μελλοντικά, άρα μην τα υπολογίζεις ως κόστος για την 1η σου δοκιμή.

Το θέμα του βάλε βγάλε. Με το ύψος μου το κάθισμα το έχω σχεδόν τέρμα πίσω, οπότε όντως η πρόσβαση στις πίσω βίδες είναι λίγο μανίκι. Με μία μανέλα, μια καστάνια, 2 προεκτάσεις και μια σπαστή καστάνια, θέλεις 30-40 λεπτά για να βάλεις-βγάλεις καθίσματα. Μετά από 1-2 φορές θα το κάνεις άνετα και με ανοιχτή κουκούλα δεν έχεις κανένα πρόβλημα να γρατζουνίσεις το εσωτερικό. Φαντάσου ότι πλέον περνάω και την βίδα της ζώνης από την τρύπα του κουβά και μετά βιδώνω το κάθισμα σε αυτόν τον χρόνο

**Ψάξου στο S2K US κτλ, έχει πολλές, καλές και έξυπνες λύσεις, αλλά και τα κόστη είναι τρομακτικά καμιά φορά. Η καλύτερη λύση όπως έχω διαβάσει, αλλά και έχω καθίσει(ευχαριστώ Χάρη) είναι Recaro Pole Position(το κάθισμα είναι αλλού) με ρυθμιζόμενες βάσεις έχει 1000ευρώ έκαστο
Old 01-25-2015, 11:06 PM
  #44  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Δυστυχώς ο Καφούνης δεν έχει Pole position να κάτσω μέσα και δε ξέρω κανέναν εδώ που να τα έχει για να τα δω από κοντά. Οπότε δεν προκειται να τα αγοράσω χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, έστω και σε στάση. Για αυτό και ψάχνω να βρω ένα μτχ κάθισμα οδηγού ώστε να το μεταποιήσω σε πιο στενό και με μεγαλύτερα πλαινά, χωρίς υπερβολές.
Old 01-26-2015, 04:54 AM
  #45  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις, τελικά Θα φτιάξω τα μαμά ώστε να με κρατάνε καλύτερα και αν στο μέλλον εστιάσω στο να μπαίνω σε πίστα συχνότερα μάλλον θα μπει κάτι σταθερό.

Άσχετο: μερικές φορές αξίζουν τα off-topic. Χίλια μπράβο στην Ισμήνη γιατί είναι πραγματικός Άνθρωπος με κεφαλαίο Α. Σε ευχαριστώ.
Old 01-26-2015, 06:51 AM
  #46  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Που θα τα φτιάξεις; Όπου και να γίνει η δουλειά, βγάλε μερικές φωτογραφίες για να έχουμε κάτι σαν reference
Old 01-26-2015, 08:40 AM
  #47  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by r5turbo
Άσχετο: μερικές φορές αξίζουν τα off-topic. Χίλια μπράβο στην Ισμήνη γιατί είναι πραγματικός Άνθρωπος με κεφαλαίο Α. Σε ευχαριστώ.
Αντώνη μου να σαι καλά αλλά δεν έκανα τίποτα. Γι αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όσο μπορούμε.
Old 01-26-2015, 10:21 PM
  #48  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Αυτό ακριβώς ορίζει τους ανθρώπους, το ότι βοηθάνε και θεωρούν ότι δεν έκαναν τίποτα!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
uma_chikara
Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό
16
08-03-2009 04:21 AM
Tugz_S2K
Southern Ontario S2000 Owners
0
02-04-2005 02:38 PM



Quick Reply: Καθίσματα BRIDE



All times are GMT -8. The time now is 11:01 AM.