Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Air Intake Duct

Thread Tools
 
Old 09-01-2014, 06:45 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
zografias's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: Greece
Posts: 47
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Air Intake Duct

Δεν είδα να έχει ασχοληθεί κανένας με αυτό το πράγμα και είπα να κάνω την αρχή...
Το air intake duct είναι αυτό το (μάλλον) πλαστικό εξάρτημα που βάζουν για να παίρνει αέρα η εισαγωγή...
Μια ορθογώνια τρύπα ουσιαστικά στο προφυλακτήρα δίπλα απ'ο το φανάρι του συνοδηγού! Νομίζω ότι όλοι με καταλάβατε...
Το έχω δει και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό...
Που το βρίσκουμε?
Πόσο κάνει?
Ασχολείται κανένας να το φτιάξουμε hand made????
Old 09-01-2014, 10:00 AM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχουν στο internet αν δείς στα διάφορα site τύπου gotuning κλπκλπ απλά είναι λίγο ακριβό. Για φτιαχτό δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος γιατί σίγουρα θα θέλει ψάξιμο και πειραματισμό πάνω σε κάποιον προφυλακτήρα για να δείς που πέφτει και σίγουρα για να δουλέψει χρειάζεται και το κοντο scoop της Js ώστε να έρθει και να κουμπώσει γιατί αν πάς απλά να ανοίξεις μια τρύπα στον προφυλακτήρα και να το βάλεις ο εισερχόμενος θα πέφτει λίγος πάνω στο πλαστικό που είναι στο πάνω μέρος του ψυγείου (αν δεν πρέπει να το φας και αυτό για να μπεί ο αεραγωγός μιας και έχει βάθος) και λίγος στην μπροστινή μετώπη. Αυτού του τύπου οι αεραγωγοί δουλεύουν πολύ καλά αν έχεις εισαγωγή js με το κοντό scoop αλλιώς είναι μονο για εικόνα.
Old 09-01-2014, 03:06 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
zografias's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: Greece
Posts: 47
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Υπάρχουν στο internet αν δείς στα διάφορα site τύπου gotuning κλπκλπ απλά είναι λίγο ακριβό. Για φτιαχτό δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος γιατί σίγουρα θα θέλει ψάξιμο και πειραματισμό πάνω σε κάποιον προφυλακτήρα για να δείς που πέφτει και σίγουρα για να δουλέψει χρειάζεται και το κοντο scoop της Js ώστε να έρθει και να κουμπώσει γιατί αν πάς απλά να ανοίξεις μια τρύπα στον προφυλακτήρα και να το βάλεις ο εισερχόμενος θα πέφτει λίγος πάνω στο πλαστικό που είναι στο πάνω μέρος του ψυγείου (αν δεν πρέπει να το φας και αυτό για να μπεί ο αεραγωγός μιας και έχει βάθος) και λίγος στην μπροστινή μετώπη. Αυτού του τύπου οι αεραγωγοί δουλεύουν πολύ καλά αν έχεις εισαγωγή js με το κοντό scoop αλλιώς είναι μονο για εικόνα.

Το γούσταρα αισθητικά για να πω την αλήθεια και μετά είδα το πως δουλεύει με την εισαγωγή j's.
Δεν έχω σκοπό να βάλω αυτή την εισαγωγή, σκεφτόμουν όμως με εύκαμπτο σωλήνα να οδηγήσω τον αέρα όπου εγώ θέλω...
Anyway.. Το είδα σε ένα site και το έδιναν 450€!!!!! Το λιγότερο που μπορούσα να κάνω ήταν να γελάσω.....
Σκέφτομαι να απευθυνθώ στο tolias edition, μπας και μπορεί να φτιάξει τίποτα τέτοιο...
Καμία άλλη ιδέα??
Old 09-01-2014, 11:20 PM
  #4  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σίγουρα αν πάς σε ένα μάστορα που να φτιάχνει και carbon θα την κάνει την δουλειά. Το θέμα είναι ΄πάλι το κόστος και το πείραμα στον προφυλακτήρα (αν πετύχει ή όχι). Αρκετοί στο εξωτερικό απλά ανοίγουν 2-3 μικρές τρύπες στο σημείο εκείνο απλά για να αερίζεται ακόμα καλύτερα ο χώρος της μηχανης. Τι να σου πώ. Αν το κάνεις καλή επιτυχία.
Old 09-02-2014, 01:06 AM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Από εδώ

http://www.gotuning.com/product_info...roducts_id=909

Μετά παίρνεις dremmel και καλή επιτυχία
Old 09-02-2014, 06:42 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
zografias's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: Greece
Posts: 47
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτό είχα δει κι εγω.. 450€;;;;
Old 09-03-2014, 02:32 AM
  #7  
Registered User

 
GodzillaS's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Athens
Posts: 263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

... Ωχ, θα αρχίσεις τις τρύπες δηλαδή !??!
Old 09-03-2014, 10:52 AM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επειδή εγώ έχω μπερδευτεί...

Θέλεις την τρύπα στον προφυλακτήρα ή το snorkel που πάει και κουμπώνει επάνω στο φιλτροκούτι?

Αν ισχύει το πρώτο, πάνε κάνε (είμαι Βόρειος σε ψυχή) μια παραληλόγραμη τρύπα να τελειώνει το παραμύθι. Βάλτης και ένα τελάρο απο αυτά που είχαν τα Cinquecento την μονάδα ήχου μέσα και είσαι τέλειος. Τι Tolias edition και παραμύθια? Θες να σκορπίσεις λεφτά?

Βάλε απο πίσω και το σπιράλ που σκέφτεσαι και θα πηγαίνει σούζα!
Old 09-03-2014, 10:51 PM
  #9  

 
s2k_fan(tastic)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 239
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

souzaaaaa
Τώρα κατάλαβα γιατί σουζάρει αυτο...ε'ιπα κι εγώ...!!!!
Old 09-08-2014, 01:17 PM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
zografias's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: Greece
Posts: 47
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Είστε κάφροι...
GodzillaS Ήμουν αποφασισμένος για τρούπες κτλ...
Nabu Όχι το snorkel... Έχω βγάλει το μαμά φιλτροκούτι κι ούτε έχω την εισαγωγή της j's... Κι εγώ σκέφτηκα διάφορες πατέντες στο κεφάλι μου...αλλά επειδή δεν γούσταρα να ψάχνω και να πληρώνω προφυλακτήρες, δεν το ξεκίνησα!!!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
boys2k
UK & Ireland For Sale and Wanted
0
02-23-2016 03:55 PM



Quick Reply: Air Intake Duct



All times are GMT -8. The time now is 03:05 PM.