Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

Alfa 4c

Thread Tools
 
Old 04-27-2013, 01:49 AM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μερικές ακόμη φωτογραφίες της κούκλας











...και μερικές ακόμη πληροφορίες κατευθείαν από την ιστοσελίδα πληροφοριών για την Alfa 4C:
"Alfa Romeo 4C price
ALFA ROMEO PRICES AROUND THE WORLD

The new Alfa Romeo 4C price start below 40000 euros in Europe. That price can be change by country. In United States the Alfa Romeo 4C will be around $60000.

Other models like Alfa Romeo 4C GTA, will cost approximately 50000€.

We can detail more prices soon."

Δηλαδή θα βγεί και GTA!!!!!!!!!!!
Old 05-02-2013, 12:44 AM
  #12  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν σκεφτεί κανείς ότι στη Γερμανία για παράδειγμα, το s2000 κόστιζε 35.000 κι εδώ 50, αντίστοιχα αν μιλάνε για 40.000 εγώ σκέφτομαι κάτι κοντά στο 60άρι.. Δεν το συζητάμε, το αμάξι θα είναι παλαβό, αλλά όχι αυτόματο ρε γαμώτο.. βαλ'του ένα 6άρι και άσε τα paddles για τους οδηγούς F1..
Δε γίνεται να φτιάχνεις ένα τόσο "αγνό" (υποτίθεται βάσει specs) αυτοκίνητο και να μην του βάζεις πεντάλ συμπλέκτη..
Πώς θα το πλασάρεις σε κλειστό στροφιλίκι.. στο S αφήνεις λίγο πιο απότομα το συμπλέκτη και αμέσως τα μούτρα γατζώνονται στο δρόμο.. με αυτό τί θα κάνεις ;
Περίεργα πράγματα ρε γαμώτο και η εξέλιξη στα αυτοκίνητα οδηγεί στο να τιγκάρει ο πλανήτης κουλομαρίες.. κουμπάκι για ταχύτητες, κουμπακι για χειρόφρενο, κλπ.. σε λίγο θα βάλουν κουμπάκι και στο γκάζι, να δουλεύει μόνο του διαβάζοντας τις στροφές..
Αν βγει τελικά με χειροκίνητο, μπορούμε να μιλάμε σε άλλη βάση..
Γενικότερα θέλω να του κάνω γλυκό έρωτα σε στροφοδιαδρομές , αλλά με 60.000 πλέον μπορείς να αγοράσεις τα πάντα, ελαφρώς μεταχειρισμένα..
Δεν ξέρω..
Old 05-02-2013, 02:57 AM
  #13  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Mε κίνδυνο να ακουστώ λίγο αιρετικός (τι πρωτότυπο), μπορώ να πω ότι το σχήμα του αυτοκινήτου δε με κερδίζει.

Η αίσθησή μου είναι ότι προσπάθησαν περισσότερο από όσο χρειαζόταν με το σχέδιο και δεν είναι τόσο αρμονικό όσο θα έπρεπε.

Οι γραμμές του δε μου κάθονται καλά. Εκεί που ξεκινάνε καλά, αλλάζουν και χαλάνε (για τα δικά μου γούστα). Σα να προσπάθησαν να συνδυάσουν πολλά διαφορετικά επιτυχημένα στοιχεία. Από την αρχή αυτό το αυτοκίνητο έτσι μου φαινόταν.

Δείτε π.χ. την 8C ή την Maserati Granturismo για να καταλάβετε τι εννοώ.

Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ αυτά που σωστά λέει ο Ηλίας για ταχύτητες κλπ.

Απλά, όσο και να προσπαθήσει, η 4C, Elise δε θα γίνει. Ακόμα και η ΜΚ2 είναι πολύ πιο αρμονική στις γραμμές της από την 4C.

Από την άλλη, de gustibus...
Old 05-02-2013, 03:00 AM
  #14  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Kαι εντάξει, επειδή θα σκάσω άμα δεν το πω,

Sάρα δε θα γίνει ποτέ η 4C, ούτε σε σχήμα, ούτε σε τίποτα.

Καλό πάτημα κουμπιών

Εμείς ένα έχουμε, κόκκινο, για να παίρνει ζωή το θηρίο, όλα τα άλλα τα κάνουμε με τα μπρατσάκια μας

Πάω να φάω το σπανάκι μου τώρα
Old 05-03-2013, 08:31 AM
  #15  
Registered User

 
nteminio's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 382
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραιο εργαλειο αλλα χανει που δεν ειναι cabrio
Old 05-03-2013, 09:39 AM
  #16  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000
Mε κίνδυνο να ακουστώ λίγο αιρετικός (τι πρωτότυπο), μπορώ να πω ότι το σχήμα του αυτοκινήτου δε με κερδίζει.

Η αίσθησή μου είναι ότι προσπάθησαν περισσότερο από όσο χρειαζόταν με το σχέδιο και δεν είναι τόσο αρμονικό όσο θα έπρεπε.

Οι γραμμές του δε μου κάθονται καλά. Εκεί που ξεκινάνε καλά, αλλάζουν και χαλάνε (για τα δικά μου γούστα). Σα να προσπάθησαν να συνδυάσουν πολλά διαφορετικά επιτυχημένα στοιχεία. Από την αρχή αυτό το αυτοκίνητο έτσι μου φαινόταν.

Δείτε π.χ. την 8C ή την Maserati Granturismo για να καταλάβετε τι εννοώ.

Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να σκεφτώ αυτά που σωστά λέει ο Ηλίας για ταχύτητες κλπ.

Απλά, όσο και να προσπαθήσει, η 4C, Elise δε θα γίνει. Ακόμα και η ΜΚ2 είναι πολύ πιο αρμονική στις γραμμές της από την 4C.

Από την άλλη, de gustibus...
...non disputandum est αν και αυτά που γράφεις παρακάτω για την Sαρα είναι απολύτως αντικειμενικά και αδιαμφισβήτητα..
Old 05-07-2013, 01:56 PM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Αν σκεφτεί κανείς ότι στη Γερμανία για παράδειγμα, το s2000 κόστιζε 35.000 κι εδώ 50, αντίστοιχα αν μιλάνε για 40.000 εγώ σκέφτομαι κάτι κοντά στο 60άρι.. Δεν το συζητάμε, το αμάξι θα είναι παλαβό, αλλά όχι αυτόματο ρε γαμώτο.. βαλ'του ένα 6άρι και άσε τα paddles για τους οδηγούς F1..
Δε γίνεται να φτιάχνεις ένα τόσο "αγνό" (υποτίθεται βάσει specs) αυτοκίνητο και να μην του βάζεις πεντάλ συμπλέκτη..
Πώς θα το πλασάρεις σε κλειστό στροφιλίκι.. στο S αφήνεις λίγο πιο απότομα το συμπλέκτη και αμέσως τα μούτρα γατζώνονται στο δρόμο.. με αυτό τί θα κάνεις ;
Περίεργα πράγματα ρε γαμώτο και η εξέλιξη στα αυτοκίνητα οδηγεί στο να τιγκάρει ο πλανήτης κουλομαρίες.. κουμπάκι για ταχύτητες, κουμπακι για χειρόφρενο, κλπ.. σε λίγο θα βάλουν κουμπάκι και στο γκάζι, να δουλεύει μόνο του διαβάζοντας τις στροφές..
Αν βγει τελικά με χειροκίνητο, μπορούμε να μιλάμε σε άλλη βάση..
Γενικότερα θέλω να του κάνω γλυκό έρωτα σε στροφοδιαδρομές , αλλά με 60.000 πλέον μπορείς να αγοράσεις τα πάντα, ελαφρώς μεταχειρισμένα..
Δεν ξέρω..
Όσον αφορά στην τιμή της 4C, είχα διαβάσει σ' ένα άρθρο κάποιας εφημερίδας οτι θα κρατηθεί κάτω από τα 50000. Για την τιμή του S2000 στην Ελλάδα φρόντισε ο Σαρακάκης
Το θέμα με τα ημιαυτόματα κιβώτια διπλού συμπλέκτη είναι ότι είτε μας αρέσουν είτε όχι, θα τα βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας γιατί απλά αυτά είναι το μέλλον.
Σχετικά με το πλασάρισμα και το ντριφτάρισμα της 4C, είναι αλήθεια παιδιά, ότι κι εγώ προβληματίστηκα σχετικά με το πώς θα καταφέρει ο Ηλίας να "διπλώσει" ένα αυτοκίνητο 895 κιλών με κινητήρα τούμπο και διαθέσιμη ροπή 350Nm το 80% της οποίας είναι διαθέσιμο από τις 1700 στρoφές...ρε ψηλέ δεν κόβεις την πλάκα; Ίσως στη GTA που είναι πιο σκληροπυρηνική έκδοση να βγεί και με χειροκίνητο για κάτι ρομαντικούς σαν και του λόγου μας αν και είναι ξεκάθαρο προς τα που κινούνται πλέον τα πράγματα...
Πάντως έστω κι έτσι η διασκέδαση δε χάνεται τελείως. Παραθέτω δύο βιντεακια με Μ3 Ε92 (Πρώην Sάκιας ο ιταλός!) και F430 F1 με κιβώτια διπλού συμπλέκτη κι απ΄ό,τι φαίνεται μπορεί κανεις να διασκεδάσει και με "κουμπάκια"

http://www.youtube.com/watch?v=g45hRsMOhhs

http://www.youtube.com/watch?v=j7rEFxUxxpU

Να υπενθυμίσω ότι στην 4C το σύστημα D.N.A. της Alfa Romeo, των οποίων τα αρχικά σημαίνουν Dynamic, Normal, All - weather και καθορίζουν τον τρόπο οδήγησης του αυτοκινήτου, θα περιλαμβάνει και τη λειτουργία Race που απενεργοποιεί όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα

Επίσης, θέμα σύγκρισης με το S2000 δεν τίθεται διότι είναι διαφορετικά πράγματα (κινητήρας εμπρός το ένα, στο κέντρο το άλλο, ατμοσφαιρικός ο ένας, τούρμπο ο άλλος, 1300 κιλά το ένα, 895 το άλλο κ.ο.κ.), μόνο στην τιμή ως καινούργια ενδέχεται να συγκρίνονται. Βάσει των προδιαγραφών της, περισσότερο συγκρίνεται με την Elise/Exige. Αν είναι καλύτερη...ίδωμεν! Μη λέμε διάφορα χωρίς να έχουμε δει/διαβάσει ούτε μια δοκιμή.
Αισθητικά, το είπαν τα παιδιά παραπάνω στα λατινικά, το λέω κι εγώ στα ελληνικά: περί ορέξεως ουδείς λόγος (ή και κολοκυθόπιτα!)
Απλά να αναφέρω ότι από ό,τι φαίνεται από τα σχόλια στα περισσότερα βίντεο με την 4C, η μιλανέζα έχει κλέψει πολλές καρδιές, όπως και τη δική μου Καθαρόαιμη ψυχή τε και σώματι, ήχος, εμφάνιση και καμπίνα supercar...
Με δυο λόγια, η Ferrari του φτωχού!
Χρονια πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη!


Old 05-08-2013, 08:05 AM
  #18  
Registered User

 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πανέμορφο μεν, αλλα από αξιοπιστία φοβάμαι ότι θα είναι κουκουρούκου όπως και η πλειοψηφία των alfa.
Old 05-09-2013, 12:51 AM
  #19  
Registered User

 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπερα σε ολους, μετα απο πολυ καιρο σκεφτηκα να γραψω ξανα στο φορουμ ,με αφορμη την 4c
Διαβαζοντας μερικα σχολια προσπαθω να καταλαβω την ψυχολογια του μεσου ελληνα αυτοκινητιστη , πιστευω οτι η γνωμη καποιου εχει 2 οψεις...
η θεση που παιρνει ,η οποια μπορει να ειναι η αντικειμενικα σωστη η να ειναι η υποκειμενικα σωστη (εισαι κ πολυ ωραιος τυπος κυριε)
Η χαρακτηριστικη διπολικοτητα αποψεων ειναι φοβερη, εχουμε ενα ομογενες κατα τα φαινομενα κοινο (κατοχος s2000) που σχολιαζει ενα αυτοκινητο που κανενας δεν εχει κ κανενας δεν εχει οδηγισει ,αρα ουτε συμφερον εχει καποιος (χωρις ιδιοτελεια υποκειμενικη αποψη???) κ το χερι του στην φωτια δεν βαζει για τα λεγομενα του, ετσι?
Κ παλι ομως αντι να υπαρχει μια σχετικα κοινη γραμμη εχουμε καθε 2 ουδετερα ποστ ,ενα θετικο και ενα αρνητικο
Τα θετικα λεγονται βαση spec αυτοκινητου, τα αρνητικα ομως δεν ξερω πως κ γιατι...
Υπαρχει οντως αγνοια? δεν νομιζω... υπαρχει αρνηση της πραγματικοτητας? ισως...
Ξεκινοντας
Υπαρχει μια ταση υποβιβασμου της αλφα σαν εταιρειας (αυτο σωστο κ κανενα θεμα πχ κακη apple) τα προιοντα ομως?
Τι παραπανω δινει η honda σημερα σαν layout ?
Καλυτερο αυτοκινητο τελικα τι ειναι?
οτι δεν βγαζει ζημιες? δλδ ενα yaris...να το προτιμησω σε σχεση με ενα TVR Sagaris
Ακομα κ αν βγαζει ζημιες ειναι μερος της μαγειας, γιατι θελει μαγκια να παρεις κατι επειδη το γουσταρεις κ ξερεις οτι ακομα κ αν εχεις 1-2-3 θεμματακια
εν καιρο , τα αξιζει πχ Μ3 e30
Ειναι η διαφορα που θα μπες στο Mobile.de και θα δεις πχ με 24 χιλιαρικα ενα maserati 4200 του 2005 και με 25 χιλιαρικα ενα S5 του 2009, επιλογες ειναι αυτα
Πηρες το αουντι, γραφτηκες στο φορουμ, ειπες τα δικα σου, το πηγες για μια αλλαγη λαδιων κ ενα φιλτρο κ ακομα κ αν μεινεις απο τρομπα βενζινης μην μασσσας ,φοραει την ιδια
με το Α5,Α4,Α3 (77 ευρω + ΦΠΑ) ετσι ειναι αυτα
Ναι αλλα αν στο δρομο βλεπεις 2-3 Α5 s-line καθε εβδομαδα κ με καθε facelift αλλαζουν τα φωτα κυριολεκτικα στο αμαξι σου μια μπρος μια πισω μην μασσας το ιδιο, ετσι ειναι αυτα
Αλλα περα απο αυτες τις μικροπρεπειες, το θεμα ειναι να σου αρεσει κατι επειδη ειναι ωραιο κ τελος
κ τι ειναι ωραιο αυτοκινητιστικα? γουστα ειναι αλλα υπαρχουν κ μερικες guidelines...
Οπως, να εχει 2 πορτες (αλλα κ 4 να εχει δεν σε χαλαει, παραδειγματα 4 πορτων που δεν σε χαλανε? rx8, quattroporte)
Να ειναι spider για να εχεις την αισθηση ελευθεριας "σαν να πας με μηχανη" (το slk που το χειμωνα δινει ρεστα δεν ειναι ωραιο που εχει μεταλο απο πανω?)
Να εχει ωραιες γραμμες κ να ειναι θηλυκο το design εξωτερικα αλλα κ με ιδιαιτερο σαλονι-καθισματα, τιμονι, οργανα, υλικα κατασκευης ,να μπαινεις μεσα κ να νιωθεις μοναδικος,εφοσον ειναι το μερος που περνας περισσοτερο καιρο μεσα στο αμαξι,λεπτομερειες οπως το start button, το που ειναι το ραδιο κτλ πραγματα που θα τα νιωσεις σε αμαξια οπως η 360 modena ενα aston martin V8 μια alfa brera-spider που δινουν σημασια λιγο η πολυ σε αυτα τα πραγματα(αλλα ΟΜΩΣ κ αποτομες γραμμες να εχει κ να ειναι με αεροτομες, ακυρες τρυπες, αυτοκολλητα κ "κοινο σαλονι" κτλ ....παλι ωραιο ειναι πχ EVO,Subaru)
Υπαρχουν κ αλλα που μπορουσα να πω, αλλα ολοι τα ξερουμε, γιατι δεν τα παραδεχομαστε ομως?
Δεν υπαρχει λογος να απαντησει καποιος ενα προς ενα σε αυτα που λεω, ειναι το ιντερνετ που δεν βοηθα σε μια κουβεντα
Το ερωτημα ομως που μπορει καποιος να απαντησει αν θελει ειναι
Τι μπορεις να πεις για το 4c?
Old 05-09-2013, 02:44 AM
  #20  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Σε μία τιτάνια προσπάθεια συγκράτησης της υπομονής μου, θα πω τα εξής:

Valerie παιδί μου, έκανες ένα ποστ και αντί να μας πεις αν σου αρέσει το αυτοκίνητο, προσπαθείς να κάνεις ψυχογράφημα αυτών που έχουν καταθέσει την άποψή τους, μας κριτικάρεις και μάλιστα προτείνεις και αντικειμενικά (κατά valerio!) κριτήρια του τι είναι ωραίο αυτοκινητιστικά...

Ο καθένας λέει την άποψή του, τα υπόλοιπα δεν πολυχρειάζονται νομίζω.

Και τελικά δεν κατάλαβα, εσένα σου αρέσει ή τσου;


Quick Reply: Alfa 4c



All times are GMT -8. The time now is 11:38 AM.