Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

Alfa 4c

Thread Tools
 
Old 05-09-2013, 03:21 AM
  #21  
Registered User

 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θα σου πω, οταν ο ιαπωνας εβαζε το φιλτρο λαδιου σε σημειο που να ειναι ευκολα προσβασιμο ο ιταλος εβαζε 2 φιλτρα (το ενα καθαρα για εφφε) ,βαμμενα κοκκινα για να φαινετε ομορφο το μοτερ
Σωστος ο ενας, σωστος κ ο αλλος... οπαδος δεν ειμαι, φιλαθλος ομως μεγαλος

Μην κανεις τιτανια προσπαθεια,δωσε παθος...

Αλλα μαλλον παθιαζεσαι με λαθος πραγματα, φετιχ ολοι εχουμε, αλλα μαλλον εσυ εχεις "περιεργα" γουστα για να λειτουργησεις στο vtec
Αν ελεγα μονολεκτικα οτι το αλφα ειναι κταβ , χωρις να δικαιολογησω γιατι,θα ημουν σωστος, ενω τωρα κριτικαρω ?
Old 05-09-2013, 04:17 AM
  #22  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Συνεχίζεις να κρίνεις, εγώ δε θα συνεχίσω άλλο, made my point ευγενικά και όμορφα, από κει και πέρα δε χρειάζομαι κάτι άλλο.

Κράτα τα φετίχ και τις διπολικότητες για σένα, ανάλυσέ τες, και άσε τις προβολές στους άλλους. Ξέρουμε ποιοι είμαστε και ποια είναι τα πάθη μας, δε χρειαζόμαστε μέντορες.

Στην ανάγκη ξαναδιάβασε το ποστ που έγραψες με καθαρό μυαλό για να καταλάβεις για ποιο λόγο σου γράφω και τι.

Αυτά και ελπίζω όχι άλλα.
Old 05-09-2013, 05:43 AM
  #23  
Registered User

 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συγνωμη εισαι η κολλεκτιβα των Borg? οταν τα λες αυτα ,θες να πεις οτι μιλαω με το s2000 σαν ον?
Ετσι πρεπει να το δω? γιατι αν εισαι αυτο , σου λεω οτι δεν εχει να κανει με το s2000 καθολου
Αν δεν εισαι αυτο κ εισαι η πανσπερμια των αποψεων προσωποποιημενη , τοτε κατι μπορει να γινει
Εσυ ξανα διαβασε το ποστ κ δες οτι ουσιαστικα αναιρω το καθε επιχειρημα μου μεσα σε παρενθεση για να δειξω οτι για να υπαρχουν πιτες αγορας υπαρχουν κ στομαχια
Ετσι απλα, το αν ειμαι εριστικος η μεντορας το κρινεις εσυ κ πιστεψε με δες την απαντηση σου στο ποστ μου με καθαρο μυαλο κ κρινε ποιος ειναι τι
Φιλικα κ περιοδικα
Old 05-09-2013, 07:26 AM
  #24  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, σύγκριση με το S2000 δεν υπάρχει η 4C είναι αποτελεσματικότερο track oriented αυτοκίνητο. Εκτός από την αίσθηση που μια και ΔΕΝ ξέρω την οδήγηση του αυτοκινήτου και τον κινητήρα του S2000 σαν φιλοσοφία, σε όλα τα άλλα είναι πολύ πίσω το χοντάκι μας.. Δες το πλαίσιο (350 κιλά βαρύτερο,χαοτική διαφορα), το κυβώτιο (ε είναι διπλού συμπλέκτη πως να το κάνουμε, πέρα από την αίσθηση, είναι μακράν πιο αποτελεσματικό), ο κινητήρας πολύ εύκολα παίρνει άλογα με ροπή από χαμηλά, εσωτερικό (άλλη φάση να βλέπεις το carbon να ξεχυλίζει μέσα στην καμπίνα και οχι σαν ψευτοφιλέτα) κτλ κτλ κτλ...Εγώ το βλέπω πως πλέον είναι ένα αυτοκινητο που ναι, είναι το επόμενο βήμα μετα το S.
Old 05-10-2013, 06:27 AM
  #25  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Stradale
Εγώ το βλέπω πως πλέον είναι ένα αυτοκινητο που ναι, είναι το επόμενο βήμα μετα το S.
Δεδομένου ότι θα φανεί αντάξιο των προσδοκιών στην οδική συμπεριφορά, σ' αυτό ακριβώς το συμπέρασμα καταλήγω κι εγώ και συμφωνώ απόλυτα
Θα μου πείτε πως είναι ακριβό κι ότι με σχεδόν 50,000 ευρώ αγοράζεις άλλα αυτοκίνητα, όμως κάπως έτσι δε μας φαινόταν και το S2000 το 2000-1; Με τιμή στα 16,500,000 - 17,000,000δρχ. σε πολλούς από 'μας φαινόταν άπιαστο όνειρο και βολευόμασταν με μεταχειρισμένα mx-5, παλιά πισωκίνητα, σαξόραλλα και λοιπά υποκατάστατα, μέχρι να καταφέρουμε ν' αποκτήσουμε το...όνειρο
Η 4C με τους πρωτοποριακούς της νεωτερισμούς, κινητήρα - προνόμιο και στη φορολογία αλλά και στην αύξηση ιπποδύναμης και σασί ικανό να ανταπεξέλθει και σε μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις - βλέπε GTA ίσως με 270-280HP, για όσους θέλουν, μπορούν κι έχουν...αγαπήσει, πιστεύω ότι είναι μια πανάξια αντικαταστάτρια για το S!
Old 05-12-2013, 11:07 AM
  #26  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Psilos
Σχετικά με το πλασάρισμα και το ντριφτάρισμα της 4C, είναι αλήθεια παιδιά, ότι κι εγώ προβληματίστηκα σχετικά με το πώς θα καταφέρει ο Ηλίας να "διπλώσει" ένα αυτοκίνητο 895 κιλών με κινητήρα τούμπο και διαθέσιμη ροπή 350Nm το 80% της οποίας είναι διαθέσιμο από τις 1700 στρoφές...ρε ψηλέ δεν κόβεις την πλάκα; Ίσως στη GTA που είναι πιο σκληροπυρηνική έκδοση να βγεί και με χειροκίνητο για κάτι ρομαντικούς σαν και του λόγου μας αν και είναι ξεκάθαρο προς τα που κινούνται πλέον τα πράγματα...
Πάντως έστω κι έτσι η διασκέδαση δε χάνεται τελείως. Παραθέτω δύο βιντεακια με Μ3 Ε92 (Πρώην Sάκιας ο ιταλός!) και F430 F1 με κιβώτια διπλού συμπλέκτη κι απ΄ό,τι φαίνεται μπορεί κανεις να διασκεδάσει και με "κουμπάκια"
Αυτό που λέω για τα κατεβάσματα είναι απλά και μόνο αίσθηση. Προφανώς (βλ.WRC) υπάρχει τρόπος να μπορεί ένα αυτοκίνητο να πλασάρεται όπως με το λίγο πιο απότομο από το φυσιολογικό, άφημα συμπλέκτη ώστε να μπλοκάρει στιγμιαία ο πίσω άξονας.. Και δεν αναφέρομαι στο drift.. άλλωστε σπάνια βλέπουμε αυτοκίνητα με παρόμοιο layout να driftαρουν, αλλά και για το S παρόμοιες βλακείες έλεγαν και μια χαρά driftάρει.. οκ.. πιο δύσκολα από Μ3 Ε46, αλλά δεν είναι αδύνατο. Ή με το MR2, για παράδειγμα, πως ήταν ακατόρθωτο.. πάλι άτοπο..

Το 370z για παράδειγμα έχει σύστημα "μύτη-τακούνι" για τα κατεβάσματα, ώστε ο κουλός, να μη φύγει από το δρόμο σε άτσαλο κατέβασμα.
Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου, χειρότερο από τα paddles..
Απλά μπερδεύουμε τα πράγματα.. ναι, για ένα αυτοκίνητο που δε χάνει ποτέ πρόσφυση (F1,BTCC,radical κλπ) ένα σειριακό είναι ό,τι πρέπει..
Για ένα πισωκίνητο αυτοκίνητο όμως, που κυκλοφορεί σε δρόμο με περιορισμένο κράτημα (ex.ελληνικοί δρόμοι και όχι οι δρόμοι του Euromeet), ο συμπλέκτης σου προσφέρει πολύ καλύτερη ρυθμισιμότητα.. Από την άλλη, αυτή τη "ρυθμισιμότητα" που αναφέρω, θα μπορούσε ίσως να την κατανοήσει ένα 5-10% των οδηγών.. Το υπόλοιπο 90% που γουστάρει μουράτο αμάξι, gadgetάκια για να αλλάζει γρήγορα ταχύτητες στην ευθεία, η 4C είναι το τέλειο αμάξι. Ε, λοιπόν δε θεωρώ ότι κάποια εταιρεία θα ενδιαφερθεί τόσο για το 5-10% των οδηγών..
Αλλά άλλο αυτό, άλλο το τί είναι πραγματικά "καλό" αυτοκίνητο και ενώ βλέποντας το και διαβάζοντας τα specs, τα μόνα που με χαλάνε περισσότερο είναι τα μπροστά φανάρια (προτιμώ της 8C) και τα "κουμπάκια", φαντάζομαι ότι η συμβίωση με αυτό το αυτοκίνητο θα είναι πιο "ξενέρωτη" σε σχέση με ένα s2000, ή μία elise 2zz, ή με ένα manual M3 E46, ή με μία 993, ή με ένα mr2..

Συμπερασματικά, το s2000 το οδηγώ 6 χρόνια τώρα και κάθε βόλτα με αυτό είναι μοναδική εμπειρία.. δεν το βαριέμαι με τίποτα.. είτε σε πίστα, είτε σε βουνό, είτε σε χαλαρή cabrio βολτίτσα.. (στην Εθνική το βαριέμαι λίγο, αλλά δεν πάω και πολλά ταξίδια, οπότε μπορώ να ζήσω με αυτό)..
Δε λέω ότι είναι το πιο γαμάτο αμάξι του κόσμου.. λέω ότι δεν το βαριέμαι κι αυτό για εμένα τουλάχιστον είναι το σημαντικό όταν κάποιος αποφασίζει να επενδύσει ένα ποσό σε 4 τροχούς..
Γιατί με το manual, αν κάνεις βλακεία, θα την πληρώσεις.. μπορείς να είσαι όσο ευγενικός ή κάφρος θέλεις με το αυτοκίνητό σου και αυτό σου δείχνει ότι είσαι εσύ το "αφεντικό".. Το άλλο θα αλλάζει πάντα με τον ίδιο τρόπο.. δε θα χάνει ποτέ αλλαγή, δε θα μπορείς ποτέ να είσαι περισσότερο "κάφρος" από την προηγούμενη φορά...ξενέρωτα και αποστειρωμένα πράγματα.. όχι για εμένα..
Επομένως, με την 4c και παρόμοιας φιλοσοφίας αυτοκίνητα, δεν ξέρω μέχρι πότε θα έδειχνα ενδιαφέρον..
Άρα, μετά το S2000 για εμένα εξακολουθεί να υπάρχει μόνο ένα αμάξι και αυτό είναι gt3 (RS γιατί όχι; ) και μόνο και πάντα σε manual..
Και αυτό, απλά για να υπάρχει ένα "όνειρο" κι ένας στόχος, αν κάπου κάποτε καταφέρω να εκπληρώσω, καθώς τότε μιλάμε για μεγαλύτερα κόστη σε κάθε τομέα..
Ή για να γίνω και λίγο πιο γραφικός, ένα NSX....
Old 07-23-2013, 10:03 AM
  #27  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εγω θα πω κατι μικρο...

επειδη πολυ θεμα εγινε για την κατσαριδα...


οταν βγηκε το S ηταν μακραααανν καλυτερο απο αλλα ατμοσφαιρικα κ εβγαλε πολλα ματια...

τωρα συγκρινουμε μια νεα ''μοδα'' τουρμπο τεχνολογιας 2013 με εαν αμαξι ατμοσφαιρικο τεχνολογιας του 2000 αντε να πω 2004-05 απ οταν βγηκε το ap2.

και ολα αυτα με σχεδον τις ιδιες αποδοσης κ χωρις ακομα να εχει βγει στο δρομο... κ σημειωνω το ΣΥΚΓΡΙΝΟΥΜΕ

ετσι ελεγαν κ για το οπελ το gt κ στο τελος...ντοματα....


εγω θα ηθελα πολυ να βγαλει η χοντα ενα καινουργιο S τουρμπατο κ με λιγες πιο ομορφες ατελειες φτιαγμενες κ θα τα λεγαμε μετα...

ειπαμε ωραιο αμαξι η αλφα αλλα ωπα..δεν ειναι κ ονειρο οπως ηταν το S....
Old 07-23-2013, 12:46 PM
  #28  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by harri-S-
εγω θα πω κατι μικρο...

επειδη πολυ θεμα εγινε για την κατσαριδα...
Old 07-24-2013, 03:34 AM
  #29  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εμα ρε αντωνη θα βγει κανα smart τουρμπατο με καμια 200αρια αλογα κ θα γινει χαμος ετσι οπως το παμε...θα τρεχουμε να το παρουμε επειδη θα ειναι 500 κιλα κ θα εχει κ ντιζαινατο εσωτερικο....
Old 07-24-2013, 05:18 AM
  #30  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Nα τα λέει και κανας άλλος ρε Χάρη, γιατί έχω βαρεθεί να κάνω τον κακό


Quick Reply: Alfa 4c



All times are GMT -8. The time now is 03:20 PM.