Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

AP1 έγινε ανάκληση;;

Thread Tools
 
Old 07-06-2013, 06:33 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
S2K60's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default AP1 έγινε ανάκληση;;

Καλησπέρα σε όλους, το 2ο ποστ μου εδώ μέσα και η πρώτη ερώτηση για το S που περιτριγυρίζω εδώ και καιρό.

Πώς μπορώ να μάθω άν έγινε ανάκληση σε ένα Ap1;; Ψαγμένα άτομα με τα S2000 μου έχουν πει όλοι πως είχαν ένα πρόβλημα στα μοτέρ (κάτι με τα κοκοράκια νομίζω) στα πρώτα μοντέλα και δυστυχώς ημερομηνία παραγωγής έχει 2001 το συγκεκριμένο.

Αν τηλεφωνήσω στον Σαρακάκη με τον αριθμό πλαισίου μπορώ να μάθω για αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Old 07-06-2013, 09:10 PM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Νομίζω ότι έγινε ανάκληση στην ευρώπη σχετικά με τα σωληνάκια που ψεκάζουν λάδι στους κυλίνδρους και αφορούσε μοντέλα 2000-2001. Για αυτό και τα άλλαξε η Honda μετά το 2001. Ανέφερε ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες οδήγησης υπάρχει περίπτωση η λίπανση των πιστονιών να είναι ανεπαρκής. Καμία σχέση με τα κοκοράκια
Old 07-07-2013, 02:39 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
S2K60's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

μπορεί να είναι και παραπληροφόρηση για τα κοκοράκια τώρα που το είπες για το λάδι, κάτι τέτοιο ήταν...
Θα μπορούσα να μάθω πάντως αν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο επισκευάστηκε όσων αφορά το θέμα αυτό; Γιατί στα χέρια μου πολλές φορές θα δουλεύει πάνω από τις 6!
Old 07-07-2013, 03:46 AM
  #4  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τα oil jet στα μοντελα 00 και 01 που ειπε και ο fun αλλαζουν γιατι δεν επαρκουσε το λαδι μετα τις 6..
πανε στην honda να στο τσεκαρουνε και γω το ιδιο ειχα κανει και μου τα αλλαξαν με μικρο κοστος.
αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν σπαει μετα ε..
Old 07-07-2013, 04:19 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
S2K60's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by nikthegrek
τα oil jet στα μοντελα 00 και 01 που ειπε και ο fun αλλαζουν γιατι δεν επαρκουσε το λαδι μετα τις 6..
πανε στην honda να στο τσεκαρουνε και γω το ιδιο ειχα κανει και μου τα αλλαξαν με μικρο κοστος.
αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν σπαει μετα ε..
Όταν λες μικρό κόστος;;;

Και φυσικά αν του "βγάλεις το λάδι" θα σπάσει αλλά το θέμα είναι μη του βγει από μόνο του στην κυριολεξία

Ελπίζω να μην εννοείς πάντως πως παραμένει προβληματικό....
Old 07-07-2013, 07:14 AM
  #6  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2K60
Originally Posted by nikthegrek' timestamp='1373197577' post='22651186
τα oil jet στα μοντελα 00 και 01 που ειπε και ο fun αλλαζουν γιατι δεν επαρκουσε το λαδι μετα τις 6..
πανε στην honda να στο τσεκαρουνε και γω το ιδιο ειχα κανει και μου τα αλλαξαν με μικρο κοστος.
αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν σπαει μετα ε..
Όταν λες μικρό κόστος;;;

Και φυσικά αν του "βγάλεις το λάδι" θα σπάσει αλλά το θέμα είναι μη του βγει από μόνο του στην κυριολεξία

Ελπίζω να μην εννοείς πάντως πως παραμένει προβληματικό....
δε θυμαμαι κοστος, κοντα στα 300 ειχα πληρωσει μαζι με το service..προβληματικο μετα δεν θα ειναι για κανενα λογο,ουτε και αν το αφησεις ετσι θα ειναι αλλα ας εχεις το κεφαλι σου ησυχο απ αυτην την πλευρα.
τα ειχα αλλαξει στις 70χιλ οταν το πηρα,οταν το εσπασα ειχε καμια 125 αν θυμαμαι καλα αλλα μετα απο
πολυ σκαλισμα και βιασμο λεμε!
Old 07-07-2013, 07:37 AM
  #7  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


αν λαδώνονται καλά είναι μούρλια...τα κοκοράκια

πάντως εν έτη 2013 νομίζω είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει S που δεν έχει κάνει την ανάκληση
Old 07-07-2013, 09:58 AM
  #8  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε Γιάννη...ΧαχΑχαΧαχαΧΑχαχαΧ χαΧΑχαχαΧαχαΧΑχααΧ
Old 07-07-2013, 10:16 AM
  #9  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έγιναν 2 ανακλήσεις.. η μία ήταν τα oil jets και η άλλη ήταν μπουζί ... Η honda έδινε για τα εργοστασιακά μπουζί χρόνο ζωής 70.000 χλμ, αν θυμάμαι καλά (!!! ) , πράγμα που είναι κάπως "ακραίο", (για να μη το πω αλλιώς) καθώς έχουν παρατηρηθεί ουκ ολίγα σπασίματα ακίδων..

Ε, τα μπουζί δε φαντάζομαι ότι υπάρχει λόγος να τα συζητάμε.. Το ότι κάποιος πλήρωσε να κάνει την ανάκληση μου φαίνεται πάλι λίγο περίεργο.. Εμένα, όταν είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το αυτοκίνητο αν και είχαν περάσει τα 3 χρόνια της εργοστασιακής εγγύησης, ο Σαρακάκης μου είχε αλλάξει τα μπουζί χωρίς να πληρώσω cent..
Θα μου πεις, δεν είναι και καμία φοβερή διαδικασία και δε συγκρίνεται με την αλλαγή των oil jet.. αλλά γιατί να πληρώσεις..; Δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο..
Old 07-07-2013, 12:05 PM
  #10  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εγω παντως δεν το ειχα ψαξει,,ηταν και εισαγωγης το αυτοκινητο,αν και κανονικα δεν πρεπει
να παιζει ρολο..τα ειχα αλλαξει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο honda.
εχει δικιο ο ηλιας ομως ,κανονικα πρεπει να στα αλλαξουν χωρις χρεωση,τουλαχειστον
στον σαρακακη εφοσων εχει γινει ανακληση.


Quick Reply: AP1 έγινε ανάκληση;;



All times are GMT -8. The time now is 11:41 AM.