Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

AEM

Thread Tools
 
Old 09-09-2013, 10:41 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
pistolas s2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 55
Received 0 Likes on 0 Posts
Default AEM

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω Διαφορα aem 1με aem 2 στο s2000 και τι προτείνεται για ατμοσφαιρικό ;
Old 09-09-2013, 10:52 AM
  #2  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Aπό τα λίγα που ξερω...

1) Χρήση του Aem Tuner σε σχέση με το Aem Pro (παλαιότερο πρόγραμμα)
2) Λειτουργεί η θερμοκρασία νερού ενώ στον Series 1 χρειάζεσαι εξωτερικό module.
3) Μπορείς να κλειδώσεις το πρόγραμμα ενώ στον Series 1 όχι.
4) Ενσωματωμένο Wideband controller.

Νομίζω και με τους 2 μπορείς να κάνεις την δουλειά σου πολύ καλά.

Θέμα τιμής βασικά. Τι θα βρεις και πόσο.
Old 09-09-2013, 12:39 PM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
pistolas s2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 55
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε ευχαριστω. Πολύ καλές συμβουλές !!!ξερουμε κανέναν να πουλα aem 2 ;;;;;;
Old 09-10-2013, 10:27 AM
  #4  
Registered User

 
Project XXX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by pistolas s2000
Σε ευχαριστω. Πολύ καλές συμβουλές !!!ξερουμε κανέναν να πουλα aem 2 ;;;;;;
Για ρωτα κινεζο-Β16Α..
Old 02-08-2014, 11:20 AM
  #5  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Συνεχιζω εδω μιας και το θεμα πλεον ειναι κοντα σε αυτο που θελω να ρωτησω....

Κωσταντινε μιας που το ανεφερες γνωριζεις περι του ενσωματωμενου wideband controler που ειπες?
Οποιαδηποτε γνωμη ειναι δεκτη μιας που
ειναι στα κοντα η τοποθετηση ενος aem series 2 και με τον kosdali εχουμε φαγωθει να δουμε πως και με ποιο τροπο θα παιξει αρχικα ενας wideband στον δικο μου εγκεφαλο και αργοτερα και υπολοιπες ενδειξεις που ισως να αναζητησω.Ειπαμε να ξεκινησουμε με ενα πολυοργανακι της aem αυτο που διχνει πολλες ενδειξεις σε ενα οργανακι μιας που διχνει και ενδειξη wideband αλλα μετα απο καποια τηλεφωνα με τον εδω αντιπροσωπο δεν μπορουν να μας πουν με ποιον αισθητηρα θα παιξει αυτη η ενδειξη στο S2000!!
Old 02-08-2014, 11:59 AM
  #6  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αλεξάκο τα είπα και με τον Κωστάκη στο τηλέφωνο γιατί με είχε πάρει και αυτός τηλέφωνο.

Aν δεν κάνω κανένα τεράστιο λάθος, για να δουλέψει πρέπει να έχεις έναν wideband αισθητήρα.

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους.

Είτε αγοράζοντας ένα όργανο AEM 4100 είτε αγοράζοντας έναν Inlinde wideband sensor.

Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζουμε ότι ο εγκέφαλος σου μπορεί να διαβάζει μίγμα και να λειτουργεί σωστά.

Τώρα, με την πρώτη λύση του 4100, έχεις και ένα όργανο παρακολούθησης AFR μέσα στην καμπίνα. Το γνωστό αυτό με τα χρωματιστά λαμπάκια που πάνε πέρα δώθε.

Με την λύση του inline, ΔΕΝ έχεις καμία εικόνα του AFR μέσα στην καμπίνα ΑΛΛΑ έτσι μπορείς να συνδέσεις μετά το serial gauge 19:1 που θέλεις και να βλέπεις μίγμα μαζί με άλλα πράγματα.

Τα άλλα πράγματα που μπορεί να θέλεις να βλέπεις βέβαια, ΙΣΩΣ και να θέλουν παραπάνω σένσορες μετά. Για παράδειγμα εγώ που ήθελα να βλέπω και πίεση λαδιού στο serial gauge έπρεπε να αγοράσω και ένα map sensor 5bar για να να μπορεί να έχει ένδειξη.

Αν ο αντιπρόσωπος δεν μπορούσε να σου πει με ποιο αισθητήρα θα παίξει αυτό τότε .... ευτυχώς που έχουμε και αυτό το φόρουμ!!

Ορίστε τα link...

Inline Wideband Air/Fuel UEGO Controller

Serial Datastream Gauge

Old 02-08-2014, 01:02 PM
  #7  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Αγορινα μου εφ´οσον μιλησατε και με τον κωστα τοτε μενω ησυχος!!!
Αστα να πανε το παιζουν και αντιπροσωποι και οταν τους πηρε ο κωστας κ εγω που μιλησα μαζι τους δεν ηξεραν να απαντησουν λεγοντας μου "να κανω μια ερωτηση στους αγγλους και ξαναπαρε με"!!
Ειναι τραγικοι απλα!

Ζητω συγνωμη αλλα επειδη εχω μπερδευτει και τωρα τα μαθαινω.....το afr ειναι αλλο απο το μειγμα που ειπες η ειναι το ιδιο πραγμα?
Το οργανακι 4100 που ειναι μονο ενδειξη wideband με το serial datastream gauge δεν θα διχνει την ιδια ενδειξη οσων αφορα την ενδειξη του wideband?Το 4100 εχει δλδ και κατι παραπανω απο το αλλο?Δυσκολα μου βαζετε και εχω χτυπησει κοκκινα!!
Old 02-09-2014, 10:40 PM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και εμείς δεν γεννηθήκαμε και τα ξέραμε

AFR = Air/Fuel Ratio = Λόγος αέρα/καυσίμου = Μείγμα.

Το 4100 δεν έχει τίποτα απολύτως περισσότερο απο το Serial και δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Old 02-10-2014, 05:32 PM
  #9  
Registered User

 
NoSGR's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Athens, Greece
Posts: 97
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Στο δικό μου πακέτο τουλάχιστον (AEM 1052U) ο Wideband ήταν παρέα, απλά τον κουμπώσαμε στην εξάτμιση και τον φυσώσαμε στον εγκέφαλο και τέλος!

Ρώτα απο κει που θα το πάρεις αν περιέχει η συσκευασία τον αισθητήρα, αλλιώς αγοράζεις έναν και μετά το οργανάκι 19:1 όπως ανέφερε και ο Nabu απο πάνω και είσαι άρχοντας!
Old 02-10-2014, 09:24 PM
  #10  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Thanks nabuko!

Στο οργανάκι 19:1 δεν τον εχει στο πακετο αλλα στο οργανακι που ειναι σκετο wideband ναι ειναι και ο αισθητηρας μαζι.Ξερει καποιος αν και στον δικο μου εγκεφαλο (AEM series 2) εχει κατι μειον που θα χρειαστουμε σε σχεση με τον 1052U?Ρωταω γιατι και αυτοι εδω που μιλησαμε στην Αθηνα που τα πουλανε κατι μου ειπαν για τον 1052U που εχει και παιζει κατευθειαν αλλα δεν πολυκαταλαβα τι ηταν αυτο και αν το εχει και ο δικος μου.

Παντως αν καταλαβαινω σωστα την συνδεσμολογια συμφωνα με τον φιλο απο πανω ειναι αισθητηρας-εγκεφαλος-εγκεφαλος-οργανακι και οχι αισθητηρας-οργανακι κατευθειαν.


Quick Reply: AEM



All times are GMT -8. The time now is 02:37 AM.