Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

xenon

Thread Tools
 
Old 07-30-2009, 02:20 AM
  #11  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by nick27,Jul 29 2009, 03:54 PM
απ,οτι εμαθα οι μαμα XENON λαμπες μας κοιμαινονται στα 4300κ,γι'αυτο και κιτρινιζουν λιγο....τουλαχιστον στο δικο μου!απ'οτι εμαθα και ειδα στο internet υπαρχουν με 6000κ και με περισσοτερα κ οπου το φως τους ασπρομπλεδιζει λιγο....Ο τυπος της ειναι D2S.Πηγα και σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο αυτοκινητων και μου ειπαν 130 ευρω η ΜΙΑ.Επειδη μου φανηκαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ,μημπως γνωριζει καποιος κατι γι'αυτο......?Ευχαριστω
Το ποστ του Χρηστου (S2000_FUN) ελπιζω να σε καλυψε ακομα περισσοτερο. Οπως σου ειπα και στη συναντηση τα φωτα του S2000 ειναι παρα πολυ καλα. Εσυ θες να μπλεδιζουν (ας μου επιτραπει η εκφραση) οπως τα πρωτα xenon που ειχαν τοποθετηθει σε αυτοκινητα στο παρελθον, τα οποια δεν ειχαν και τη καλυτερη αποδοση τοτε σε σχεση με τα σημερινα φωτα τεχνολογιας xenon. Αν τα αλλαξεις θα μειωσεις την αποδοση τους.

Αποδοση υψηλη, με παρα πολυ καλη γωνια φωτεινοτητας οπου ειναι πολυ χρησιμη οταν στριβεις.

Βεβαια, δικο σου αμαξι ειναι και εχεις το καθε δικαιωμα να αλλαξεις οτι θελεις εσυ πανω σε αυτο. Απλα εμεις σου λεμε τη γνωμη μας για να εχεις μια πληρης εικονα πριν κανεις οτιδηποτε περι του θεματος.
Old 07-30-2009, 03:23 AM
  #12  
Registered User
Thread Starter
 
nick27's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 134
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Με καλυψατε πληρως,αν και εφαγα τον κοσμο με αυτες τις κωλολαμπες(ΚΑΛΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ,ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΑΥΤΑ) .....απλα ηθελα αυτο το ιριδιζων χρωμα στα φωτα μου!!!Απο τι καταλαβα ομως πρεπει να τις αφησω οπως εχουν......THANKS
Old 07-30-2009, 04:57 AM
  #13  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απο μακρια φαινονται να ιριδιζουν....
Ιδεα σου ειναι.
Old 07-30-2009, 05:03 AM
  #14  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Παιδιά, σόρυ, επειδή η μαμά μου πάει σούπερ μάρκετ και εκεί δίπλα στο πανέρι με τα φίλτρα Spoon έχει και λάμπες, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Οι xenon είναι βιδωτές ή μπαγιονέτ;
Old 07-30-2009, 05:06 AM
  #15  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

συγνωμη...αλλα....αν λεω...αν.μπορει καποιος να μου το γραψει στα ελληνικα το ποστ του SFUN...
Old 07-30-2009, 05:11 AM
  #16  
Registered User

 
Amaretos's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Peiraeus
Posts: 2,269
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by harri-S-,Jul 30 2009, 05:06 AM
συγνωμη...αλλα....αν λεω...αν.μπορει καποιος να μου το γραψει στα ελληνικα το ποστ του SFUN...
Επιτρέψτε μου να εξηγήσω την πραγματική αλήθεια ... Η Philips είναι ο πρώτος κατασκευαστής λαμπτήρων HID. Η Philips ΚΑΕ D2S βολβώδες βαθμολογείται σε 4100K σε 12,8 volts και παράγει 3.200 Lumens φωτός. Η Philips Ultinon D2S είναι 5800K σε 12,8 volts και παράγει 2.400 Lumens φωτός. Όπως μπορείτε να δείτε, με όλους τους άλλους παράγοντες που παραμένουν σταθερές, η φωτεινότητα της HID βολβώδες μειώνεται το υψηλότερο δείκτη μέχρι το χρώμα σας. Όραμα, μια κορεατική βολβώδες κατασκευαστή, συμβάλλει 8000K βολβώδες, τα οποία χρησιμοποιούνται για να διαφημίσετε Acura Φόρουμ-από το 2000 Lumens λαμπρό. Αυτό είναι ελάχιστα αισθητή βελτίωση σε σχέση με αλογόνα, και θα παράγει περισσότερη λάμψη και την κόπωση των ματιών από ό, τι είναι επωφελές. 4100K έχει αποδειχθεί μέσω ακούραστη ανεξάρτητης έρευνας από τους Γερμανούς, Ιάπωνες, τους Αμερικανούς και να είναι η πιο λειτουργική, πραγματική, συνεπώς, το λευκό και το χρώμα λαμπρότεροι δυνατή θερμοκρασία (ceteris paribus).

Κάθε κατασκευαστής αυτοκινήτων στον κόσμο (συμπεριλαμβανομένης της BMW και Audi) δεν χρησιμοποιεί, εκτός από μια τυποποιημένη 4100K λαμπτήρα εκκένωσης αερίου. Δεν εξαιρέσεις. Ο λόγος είναι ότι είναι 4100K είναι το φως της ημέρας σε λευκό χρώμα και παράγει το ίδιο χρώμα το ορατό φως, όπως το άμεσο ηλιακό φως. Αυτό είναι τουλάχιστον λειτουργική κοπιαστικός χρώμα για τα μάτια και να παράγει τα πιο άνετα αντίθεση επί της οδού.


Kapos etsi...
Old 07-30-2009, 05:15 AM
  #17  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN,Jul 30 2009, 12:23 AM
So allow me to explain the real truth of the matter... Philips is the number one manufacturer of HID bulbs. The Philips OEM D2S bulb is rated at 4100K at 12.8 volts and produces 3200 lumens of light. The Philips Ultinon D2S is 5800K at 12.8 volts and produces 2400 lumens of light. As you can see, with all other factors remaining constant, the brightness of an HID bulb declines the higher up the color index you go. Vision, a Korean bulb manufacturer, makes an 8000K bulb, which they used to advertise on Acura-Forums as 2000 lumens bright. This is barely a marked improvement over halogens, and will produce more glare and eye fatigue than it is beneficial. 4100K has been proven through tireless independent research by the Germans, Japanese, and Americans to be the most functional, truest white and thus the brightest possible color temperature (ceteris paribus).

Every car manufacturer in the world (including BMW and Audi) uses none other than a standard 4100K gas-discharge bulb. No exceptions. The reason being is that 4100K is daylight white in color and produces the same color visible light as direct sunlight. This is least fatiguing functional color on the eyes and produces the most comfortable contrast on the road.
Λοιπόν Χάρη, μέσες-άκρες, λέει:

'Η φωτεινότητα της λάμπας μειώνεται όσο ανεβαίνεις σε δείκτη χρώματος (colour index - μετριέται σε Κ). 29 κατασκευαστές λάμπας συνιστούν 4100Κ γιατί δίνει τα λευκότερα λευκά και είναι το πιο λειτουργικό. Αυτοί ξέρουν - εσύ όχι. Άρα άσε τις λάμπες ήσυχες και πάνε μάθε λίγη οδήγηση, που σου φταίνε οι λάμπες.'

Χάρη, μην τα πάρεις προσωπικά τα παραπάνω. Ο Fun τα λέει, απλά τα λέει στα αγγλικά και καλά για να μας δείξει ότι τα μιλάει και εμείς που δε μιλάμε να μην καταλαβαίνουμε. Αλλά ρώτησα μιά φίλη με Palso (αμέ!) και μου το πε.

Όχι να μη μας κουνιούνται μερικοί μερικοί.
Old 07-30-2009, 05:16 AM
  #18  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Συγγνώμη - συγκρίνετε post, το δικό μου και του Άρη:

To δικό μου δεν είναι καλύτερο και πιο περιεκτικό;
Old 07-30-2009, 05:17 AM
  #19  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Νομιζω ειναι μπαγιονετ, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος
Old 07-30-2009, 05:17 AM
  #20  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Αλήτη Άρη βαβελόψαρο;

Ρε ούστ! Εγώ κόπιασα να το μεταφράσω!


Quick Reply: xenon



All times are GMT -8. The time now is 04:53 AM.