Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Επιλογή compressor

Old 01-03-2011, 02:34 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
sk4s2k's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 271
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Επιλογή compressor

Μετά από αρκετό διαβασμά του ελληνικού αλλά και του αμερικάνικου forum διαπίστωσα πως υπάρχουν 5-6 επιλογές για compressor kits. Είμαι αρκετά μπερδεμενος γι' αυτό αποφάσισα να ανοιξω topic. Στην ελλάδα το μόνο που έχω βρει μεχρι τώρα είναι της vortech σε συγκεκριμένο μαγαζι στο Βύρωνα με τιμή τοποθετησης και περιγραφή ενώ από το forum είδα πως μπορεί να τοποθετηθεί και στη geartech οχί όμως ποιο κιτ και με ποσα. Με ενδιαφέρει μια πολυ αξιοπιστη και ''εργοστασιακή'' μετατροπή και όχι απόλυτα νούμερα, κόντρες κτλ... Θα ήθελα τις συμβουλές των εμπειροτέρων μιας και είναι μια μετατροπή που σίγουρα θα κάνω αλλά πρώτα θελω να είμαι σίγουρος πως δεν θα καταστρέψω το σακι μου...sorry για την πολυλογια και περιμένω ιδέες !
Old 01-04-2011, 03:32 PM
  #2  
Registered User

Thread Starter
 
sk4s2k's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 271
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οκ φτανει με μπερδεψατε... θα παρω με τη σειρα τα συνεργεια και θα σας πω...
Old 01-04-2011, 05:45 PM
  #3  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

οτι κομπρεσορα κ να βαλεις σιγουρα ειναι ελαφρος καλυτερα απο τουρμπο,αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλει κ προβλημα στην πορεια,αναλογος πως θα το πας στο δρομο κ το ποσο συχνα θα το συντηρης,τωρα για φουλ μετατροπη να σκεφτεις οτι θες αρκετα ευρωπουλα περιπου 9000ε αν εισαι τελειως μαμα,εγω παντως φοραω βορτεκ υ2 κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,με σκετο κομπρεσορα δε θα παρεις αρκετα αλογα περιπου στα 50 με ολοκληρο το συνολο θα εισαι 400+για πλακα.κ ο κινεζος β16α κανει τοποθετησης κομπρεσερ κ πιστευω ειναι απο τους καλυτερους στο χωρο του.τωρα διαλεξε κ παρε.οσο για το 2ρο σου ποστ,μη βιαζεσαι καπιος θαπαντηση οταν το δει,δεν μπαινουν ολοι καθε μερα,κεγω το ιδιο εκανα στην αρχη με την ιδια ερωτηση,τι κομπρεσερ να βαλω,το καλο πραγμα αργει να γινει,υπομονη φιλε μου κανε κ θα πανε ολα καλα,κενα τελαιυτεο αν τα παρεις ολα τα συνεργεια με τη σειρα σε βλεπω να πειγενεις με το ποδηλατο στη δουλεια σου,χεχεε,προσοχη λοιπον που θα πας κ τι θα κανεις,καλη αποφαση κ καλο σου βραδυ.
Old 01-04-2011, 09:36 PM
  #4  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by alexis_s2,Jan 5 2011, 04:45 AM
οσο για το 2ρο σου ποστ,μη βιαζεσαι καπιος θαπαντηση οταν το δει,δεν μπαινουν ολοι καθε μερα,κεγω το ιδιο εκανα στην αρχη με την ιδια ερωτηση,τι κομπρεσερ να βαλω,το καλο πραγμα αργει να γινει,υπομονη φιλε μου
Επισης καλο θα ηταν να περιμενεις απαντηση απο παιδια που εχουν βαλει κομπρεσσορα στο δικο τους S. Που θα εχουν καποιες γνωσεις παραπανω για την τοποθετηση κτλ. Μην περιμενεις ολοι εμεις που γραφουμε μεσα "σχεδον" καθημερινα να σου απαντησουμε γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ κομπρεσσορα. Μακαρι να ειχαμε αλλα δεν. Οποτε να μπω εγω να σου πω παρε Comtech γιατι εμφανιασιακα μ'αρεσει δεν νομιζω να σου κανει.
Old 01-04-2011, 10:08 PM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Υπάρχουν 4 κιτ κομπρέσσορα αυτή τη στιγμή. Comptech, Vortech, TTS και Kraftwerks. Για τη χρήση που θες καλύτερα να πας στα 2 πρώτα καθότι έχουν μπει κατά κόρον στην Ελλάδα και υπάρχει και η τεχνογνωσία τοποθέτησης όχι ότι είναι δύσκολο να μπουν και οι άλλοι. ΑΝ δεν τον πάρεις καινούριο αυτό που θα κοιτάξεις είναι τα χιλιόμετρα του κομπρέσσορα καθότι μετά από χιλιόμετρα θέλει rebuild. Όσο για τα άλογα που λες όλοι έτσι ξεκινήσαμε από λίγα και μετά θέλαμε περισσότερα . Εγώ από εκεί που δεν θα το πείραζα το αμάξι το έκανα φουλ ατμοσφαιικό, μετά κομπρέσσορα και τώρα turbo. Για τα συνεργεία υπάρχουν πολλά που μπορούν να τον βάλουν. Από τον Άγγελο, geartech, B16 όλοι είναι πολλοί καλοί και έχουν εμπειρία. Η διαφορά του comptech από τον Vortech είναι ότι στον comptech δεν τρυπάς κάρτερ για λάδι και όταν θέλεις να αλλάξεις τροχαλία δεν χρειάζεται να βγάλεις όλο τον κομπρέσσορα. Κατά τα άλλα είναι παρόμοια κιτ με τον vortech να βγάζει λίγα μα πολύ λιγα παραπάνω άλογα.

Τώρα ο Αλέξης που έβγαλε το συμπέρασμα ότι ο κομπρέσσορας είναι ελαφρώς καλύτερος από τούρμπο δεν ξέρω Μάλλον για τον τρόπο που αποδίδει τη δύναμη στο δρόμο που πλησιάζει το μαμά θα εννοεί

Αυτά από μένα
Old 01-04-2011, 11:07 PM
  #6  
Registered User

Thread Starter
 
sk4s2k's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 271
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

thanx μαγκες! Κι εγω αυτά τα 4 εχω βρει + το rotex ή rotax δεν θυμάμαι. Το έχει κάποιο παιδι από το forum κι έχει και fotos. Όταν λέμε για πλήρη μετατροπή με compressor τι άλλο χρειάζεται? Υποψιάζομαι ολοκληρη εξάτμιση και εγκέφαλο+δισκο? Αλέξη έχεις μόνο το vortech ή όλο το πακετο?
Old 01-04-2011, 11:24 PM
  #7  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Έτσι ήταν





και έτσι έγινε....




Ανάλογα τα άλογα θέλεις εξάτμιση και δίσκο. Τώρα εγκέφαλο αν και τα κιτάκια έχουν τον δικό τους θα σου πρότεινα άγραφο για καλύτερη ρύθμιση
Old 01-04-2011, 11:42 PM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ ξέρω ότι σου έδωσα το cooling plate μου και πήρες 150 αλογάκια.

Απλά, εύκολα, αβίαστα.
Old 01-04-2011, 11:45 PM
  #9  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πωλείται J's cooling plate που δίνει 150 άλογα.....Τιμή ξεβράκωμα
Old 01-04-2011, 11:50 PM
  #10  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN,Jan 5 2011, 12:45 AM
Πωλείται J's cooling plate που δίνει 150 άλογα.....Τιμή ξεβράκωμα
Τρέξε κόσμε!!!!!!

Ο Fun Τρελάθηκε!!!!


Quick Reply: Επιλογή compressor



All times are GMT -8. The time now is 01:34 PM.