Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Thread Tools
 
Old 01-08-2010, 09:19 AM
  #481  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by memoS,Jan 8 2010, 07:29 PM
Εσείς ποια προτείνετε; Ανάμεσα στο Heat Grade 7 & 8 υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά;
Εγω προτεινω το δευτερο.

Heat range

With respect to heat range, manufactured racing engines already have most of the selection done. The stock plug is usually within two heat ranges of ideal. The only change that might be needed to use the fine wire version of the same plug (usually 1 or 2 steps hotter). For heavily modified standard engines the choice is less clear. A plug 2 to 3 ranges colder than stock and of the fine wire type would be a good starting point. Complete the ignition timing and fuel system adjustments first and then select the final heat range for the spark plug.

Figure 1 illustrates hot versus cold spark plugs. Spark plugs are capable of running anywhere from cold to hot in a given engine, depending on plug design. Use the hottest plug that won't over heat itself under the worst conditions.

A hot plug does not make an engine run hot, nor a cold plug make an engine run cold. A hot plug merely means that the insulator nose will run hotter and keep itself clean by burning off deposits.

A plug which is too cold collects carbon and fuel deposits on its insulator, which leaks energy from the ignition, causing loss of power, if allowed to continue it will foul (not spark at all).

The length of the insulator determines the heat range of a plug. Use the hottest plug that doesn't burn the tip of the center electrode.

If your plug is too cold, you will see deposits on the nose of your plug. Figure 6 illustrates this. If your plug is too hot, the porcelain will be porous looking, almost like sugar. The material which seals the center electrode to the insulator will boil out.

Note: A lower number usually means a colder spark plug but not all the time. Ex: NGK uses high numbers for cold spark plugs as Bosch uses a lower number for colder spark plugs.
S2johnyK is offline  
Old 01-08-2010, 02:59 PM
  #482  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

memoS το κακο με αυτα τα πραγματα ειναι οτι αν χτυπα ξυλο σπασει κανα μοτερ θα αναρωτιεσαι μηπως φταιγαν τα μουζι που εβαλες,ασχετα αν δεν φταινε αυτα.

Μαμα.
gre165-makis is offline  
Old 01-09-2010, 01:45 AM
  #483  
Registered User
 
memoS's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 169
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gre165-makis,Jan 8 2010, 03:59 PM
memoS το κακο με αυτα τα πραγματα ειναι οτι αν χτυπα ξυλο σπασει κανα μοτερ θα αναρωτιεσαι μηπως φταιγαν τα μουζι που εβαλες,ασχετα αν δεν φταινε αυτα.

Μαμα.
Έχω ακούσει ζημιές σε μοτέρ από υποτιθέμενα καλύτερα μπουζί από τα μαμά και στο S αλλά ιδιαίτερα σε τουρμπάτα με πολλά ps παραπάνω του εργοστασίου που εκεί ψάχνεις το κάτι καλύτερο.

Δηλαδή μου λες ότι το NGK ιριδίου που διάλεξα που το δίνει η εταιρεία για το S μπορεί χτύπα ξύλο να μου δημιουργήσει μέχρι και ζημιά;;;
Υποτίθεται πως είναι ολόιδιο με το μαμά εκτός της ακίδας που είναι ιριδίου.
Και το heat grade 7 επέλεξα που είναι σαν το μαμά...
Με έχεις τρομοκρατήσει τώρα...
memoS is offline  
Old 01-17-2010, 02:54 AM
  #484  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έψαξα τα forum αλλά οι πληροφορίες που συνέλεξα είναι κάπως συγκεχυμένες

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι ασφαλές να κινείται το αυτοκίνητο με πρόβλημα στο knock sensor (έχει ανάψει ckeck engine και το διαγνωστικό έβγαλε πρόβλημα επικοινωνίας του knock sensor) και αν NAI θα πρέπει να προσεχθεί κάτι π.χ. όχι πάνω από κάποιες στροφές, όχι κόφτες, όχι απότομα "ανεβάσματα", μέχρι να έρθει η στιγμή της αντικατάστασης (έχει ήδη παραγγελθεί το ανταλλακτικό);;;;;;

Να επισημάνω οτι από το συνεργείο μου είπαν οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα να κινείται κανονικά το αυτοκίνητο και οτι απλά θα δουλεύει σε safe mode με αποτέλεσμα να το νιώθω να μην τραβάει πάρα πολύ.

Αλλά επειδή έχουν δει πολλά τα ματάκια μας και έχουν ακούσει πολλά τα αυτάκια μας με τον κάθε μάστορα με αποτέλεσμα να είμαστε επιφυλακτικοί με τα όσα μας λένε, ζητάω τις γνώσεις σας επί του θέματος, ίσως και της προσωπικής σας εμπειρίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας.

gmak_s2k is offline  
Old 01-17-2010, 03:04 AM
  #485  

 
Dimitrisss's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Egaleo,Athens
Posts: 2,440
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το ιδιο προβλημα ειχε και ο rednikos πριν 3-4 μηνες.Για μενα καλο ειναι να μην μπαινεις vtec.Παντως δυσκολα να εχει χαλασει ο knock sensor,αν μπορεσεις να το βγαλεις και να τον περασεις με wd40 και να τον ξαναβαλεις μαλλον θα σβησει το check engine
Dimitrisss is offline  
Old 01-17-2010, 03:19 AM
  #486  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ Δημήτρη

Και εγώ για καλό και για κακό αποφεύγω να μπαίνω vtec.

Για να είμαι ειλικρινής την Πέμπτη το βράδυ δεν κρατήθηκα και το άνοιξα....πολλοί οι πειρασμοί στην Βουλιαγμένης

Όσο για το να το καθαρίσω το σκέφτηκα και εγώ αλλά μου είπαν από το συνεργείο οτι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα και οτι θέλει αλλαγή.
Με αυτά και με αυτά το παρήγγειλα ήδη.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι (αν και θα έπρεπε να το είχα σκεφτεί πριν το παραγγείλω) δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω να το καθαρίσω και αν λυθεί το πρόβλημα βάζω τον καινούργιο για πούλημα.

Το θέμα είναι βέβαια να βρω και κατά που πέφτει ο knock sensor γιατί από οτι μου είπαν είναι μανίκι η πρόσβαση σε αυτόν.
gmak_s2k is offline  
Old 01-17-2010, 03:30 AM
  #487  

 
Dimitrisss's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Egaleo,Athens
Posts: 2,440
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης ειναι και ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση σε αυτον.Εκει που ανοιξες ακουσες τιποτα πυρακια??
Dimitrisss is offline  
Old 01-17-2010, 03:46 AM
  #488  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βρήκα μια φωτογραφία που δείχνει που είναι Δημήτρη.



Έχεις δίκιο οτι είναι κάτω από την πολλαπλή...είναι το πράσινο εξάρτημα

Και μόλις κατάλαβα τι έχει παιχτεί βλέποντας την φωτογραφία.

Πριν λίγο καιρό έκανα προληπτικό service στην μίζα και από οτι βλέπω είναι δίπλα από τον knock sensor.

Μάλλον κάποια μ@λ@κία θα έκανε ο μάστορης και έκανε ζημιά στο knock sensor (από οτι διάβασα χαλάει εύκολα αν χτυπηθεί) γιατί την βλάβη μου την έβγαλε λίγες μέρες μετά το service της μίζας

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια όμως

Όσο για τα πυράκια....όχι δεν άκουσα τίποτα και το μοτέρ ακούγεται και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά...ούτε οτι δεν θα τραβάει, που μου είπαν, παρατήρησα.
gmak_s2k is offline  
Old 01-17-2010, 04:12 AM
  #489  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βάλε καλη βενζινη απο βενζιναδικο που ξερεις και κανε χρηση στο αυτοκινητο όπως θα έκανες κανονικά.
Taseas is offline  
Old 01-17-2010, 04:36 AM
  #490  
Registered User
 
gmak_s2k's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hot Topics!!!
Posts: 11,960
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Taseas,Jan 17 2010, 03:12 PM
Βάλε καλη βενζινη απο βενζιναδικο που ξερεις και κανε χρηση στο αυτοκινητο όπως θα έκανες κανονικά.
Ευχαριστώ για την απάντηση Τάσο αλλά χτύπησες φλέβα....

καλή βενζίνη ......άλλη πληγή και αυτή
gmak_s2k is offline  
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
kwn/nos s2000
Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners
10
02-26-2007 04:47 AM
george s2000
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
8
01-27-2007 05:22 AM
actinf
Συναντήσεις και εκδηλώσεις
22
11-28-2006 05:13 AM
divs2000
Συναντήσεις και εκδηλώσεις
6
07-22-2006 10:24 AM
S_DRIFTER
Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό
15
05-17-2006 01:27 PM



Quick Reply: ΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ



All times are GMT -8. The time now is 12:11 AM.