Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Περιεργος Ηχος Τεντωτήρας ή Γλυστρακια?

Old 03-13-2016, 07:23 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Περιεργος Ηχος Τεντωτήρας ή Γλυστρακια?

Καλησπερα σε ολους τους ιδιοκτητες αυτου του υπεροχου αυτοκινητου!!! Ειμαι κατοχος S εδω και εναμιση χρονο!!! Καλοπροσεγμενο και συντηρημενο μηχανικα στην ωρα του. Θελω ομως τα φωτα σας πανω σε εναν ηχο ενα γρρρρ που κανει απο την μηχανη. Να σημειωσω πρωτα πως ο τεντωτηρας της καδενας μου ειναι αλλαγμενος απο μενα καινουριος με αγορα 320 ευροπουλα και ειναι ο μανησιος. Οταν ακουσα πρωτη φορα αυτον τον ηχο ο μηχανικος μου μου ειπε πως θελει τεντωτηρα και ετσι εγινε....μετα απο λιγο καιρο ξανα τα ιδια παλι ο ιδιος ηχος τον ξανατεντωσε αλλα παλι και τωρα μου λεει ο μηχανικος για γλυστρες κατι το οποιο δεν θελω να μπω στην διαδικασια να κανω γιατι εγω πιστευω πως ακουγεται καθαρα απο τον τεντωτηρα. Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος τοποθετησεις του τεντωτηρα(οσων αφορα το τεντωμα του) ή οντως ειναι οι γλυστρες? Συγνωμη για το κατεβατο παιδια αλλα αν καποιος ξερει (ειμαι σιγουρος γι αυτο) ας μου πει γιατι δεν μπορω να το ακουω αυτο γρρρ
Old 03-13-2016, 10:41 PM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλημέρα φίλε. Δεν καταλαβαίνω το σημείο που λές τον ξανατέντωσε?!?! εγώ γνωρίζω ότι από την στιγμή που τον βάλεις αυτό είναι δεν έχει τεντώνω και ξανατεντώνω. Τον ρόλο ρυθμιστή τον παίρνει το ελατήριο του τεντωτήρα. Αν τα παίξει το ελατήριο ξεκινάει ο θόρυβος. Το ελατήριο τα παίζει πολύ πιο εύκολα σε συμπιεσάτα μοτέρ και τουρμπάτα (στα τουρμπάτα τους ξεφτιλίζει). Ο τρόπος τοποθέτησης είναι απλός αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τον εξηγήσω σωστά. Έχεις τον τεντωτήρα στο χέρι και πιέζεις μέχρι μέσα το έμβολο του ελατηρίου μέχρι να μπορέσεις να βάλεις ένα συρματάκι στις 2 πολύ ψιλές τρυπούλες που έχει (σαν περόνη) για να ασφαλίσεις το έμβολο στην θέση 'κλειστό'. Τον τοποθετείς στην θέση του εφόσον έχεις ξεβιδώσει την αντίστοιχη τάπα στην μπροστινή μεριά του μοτέρ (πλευρά που είναι οι τροχαλίες). Η τάπα είναι ακριβώς στο ύψος του τεντωτήρα (θα την δείς). Αφού βιδώσεις τον τεντωτήρα από την ξεβιδωμένη τάπα τραβάς το συρματάκι (περόνη) για να απασφαλίσει το έμβολο ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ μην σου φύγει το συρματάκι και πέσει μέσα. Βιδώνεις την τάπα και είσαι κομπλέ.
Old 03-14-2016, 07:40 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ετσι το κανει και ο μηχανικος μου αλλα οταν παταει το εμβολο του τεντωτηρα το γυρναει κιολας δηλαδη σαν να το βιδωνει και κανει και αυτο με το συρματακι που ειπες αλλα παλι κανει τον ιδιο ηχο!!! Δεν ξερω ρε παιδια αλλα γλυστρες λιγο δυσκολο να χαλασουν εχω 159.300χιλιομετρα και επειδη το ακουσα ειναι απο τον τεντωτηρα απο κει βγαζει τον σπαστικο αυτον ηχο.
Old 03-14-2016, 08:07 PM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και ειναι κριμα να παω σε Ballade ή inline pro που ειδα σε αλλο τοπικ μπορει να κανω την δουλεια μου αλλα θα πεταξω 300ευρω στον δρομο και δεν λεει!!!
Old 03-31-2016, 06:42 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

https://youtu.be/DpyyZQEQgGE Καλησπερα στην ομαδα το προβλημα λυθηκε με αυτον τον τροπο. Ο ηχος του τεντωτηρα σταματησε και νιωθω υπεροχα
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
toxicity
Αγοραπωλησίες
0
04-08-2014 07:24 AM
thanos3
Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό
11
05-22-2008 09:25 PM
David NJ
S2000 Under The Hood
0
02-12-2004 07:20 PM


Quick Reply: Περιεργος Ηχος Τεντωτήρας ή Γλυστρακια?



All times are GMT -8. The time now is 10:14 AM.