Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Προβλημα...το θεμα ειναι που;

Old 09-25-2013, 02:51 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default Προβλημα...το θεμα ειναι που;

Λοιπόν...καλώ ολους τους φίλους και γνώστες του αντικειμένου να βοηθησουν.
Το προβλημα είναι τόσο ανεξηγητο που ουτε στο μηχανικο μου δεν μπορουσα να το πω φοβουμενος μην βαλει τα γελια...
Εχω πρωτη ή δευτέρα,λιγο πριν μπει στο vtec το αμαξι και συνηθως οταν κοβω τιμονια πως κανεις σε ενα χωσιμο (εκει συνηθως γινεται αντιληπτό),έχω την αίσθηση σαν καποια απο τις πίσω ζαντες να γυρναει μέσα στο λαστιχο για κλασμα του δευτερολεπτου.Σαν να αποσυμπλεκει ο συμπλεκτης για λιγο και μετα να επανερχεται.Σαν να παει το μαξι να driftarei χωρις τα λαστιχα να χασουν προσφυση.Και εκεί που νομιζα οτι εχω σαλεψει με την υπερβολικη ψειροσυνη που με διακατεχει με το αμαξι,μετα απο ώρες ψαξιματος πεφτω πάνω σε αυτο...

https://www.s2ki.com/s2000/topic/951...-its-slipping/

Ακόμα δεν εχω παρει σαφή απάντηση...
Λοιπόν για να βοθησω το αμαξι εχει δισκο με λιγοτερα από 15.000 χιλιομετρα,καινουρια λαστιχα bridgestone potenza s001,και έχει 1500 χιλιομετρα για το service με τη σταθμη του λαδιου να είναι ένα ''μπακλαβαδακι'' κάτω απο το full και δύο βασεις διαφορικου η οποιες εχουν σημεια ραγισματος χωρις ομως διαρροη(οι οποιες θα νατικατασταθουν άμεσα).

Τις πταιει λοιπόν;
Αυριο θα πάω συνεργείο για να το πω και στο μάστορα να δουμε τι απάντηση θα λάβω.
Old 09-25-2013, 03:34 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Βαγγελάκη πολύ μυστήριο το S2000 αυτό έχω να πω Όλα δείχνουν (όπως γράφουν και μέσα) προς δίσκο πλατό αλλά όντως πολύ περίεργο με τόσα χιλιόμετρα. Μετά μόνοδιαφορικό μπορεί να σκευτώ
Old 09-25-2013, 03:44 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Το διαφορικο δεν θα ακουγοταν ρε Χρηστακο;Ο δισκος έχει πολυ αμεση απόκριση και δεν πατιναρει.Μήπως ειναι η πιεση λαδιου τoυ vtec;
Old 09-25-2013, 04:08 AM
  #4  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το αισθάνεσαι σαν να κάνει για '' κενο στην δυνάμη και μετά τραβάει πάλι? το έκανε και εμένα παλαιότερα και τελικά ήταν το πλατώ (το οποίο είχα αλλάξει μαζί με καινούργιο δίσκο στις 7Κ).
Old 09-25-2013, 05:00 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Η αισθηση ειναι οπως οταν πας να ξεκινησεις απο σταση που το αμαξι γραφει δεξια η αριστερα αλλα χωρις να χανει προσφυση και το κανει για κλασμα του δευτερολεπτου!Ισα για να το αντιληφθεις!Ο δισκος ειναι ΟΕΜ και δουλεμενος τι να πω...υπεσυντηρητικα.
Old 09-25-2013, 05:17 AM
  #6  
Registered User
 
_SilversurfeR_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μήπως έχει μποσικα το διαφορικο σου;;
Old 09-25-2013, 05:31 AM
  #7  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν είχε μπόσικα Κοσμά πιστεύω θα έκανε τους γνωστούς θορύβους.
Old 09-25-2013, 05:42 AM
  #8  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

To καλοκαιρι πηγα με ρεζερβα πισω για 30χμ με ταχυτητα κατω των 80χλμ αλλα το αμαξι ηταν εμφανως γερμενο προς τα δεξια.Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθηκε καποιο προβλημα;To αμαξι ειναι οκ απο ευθυγραμμιση!Το θεμα ειναι οτι το κανει οχι παντα και με το που μπαινεις στο vtec!!!Eν τω μεταξυ ο αμερικανος λεει πως ηταν απο λαδι και οτι σταματησε να του το κανει οταν συμπληρωσε,ελα που το δικο μου ειναι full!
Old 09-25-2013, 06:28 AM
  #9  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Vagelis
To καλοκαιρι πηγα με ρεζερβα πισω για 30χμ με ταχυτητα κατω των 80χλμ αλλα το αμαξι ηταν εμφανως γερμενο προς τα δεξια.Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθηκε καποιο προβλημα;To αμαξι ειναι οκ απο ευθυγραμμιση!Το θεμα ειναι οτι το κανει οχι παντα και με το που μπαινεις στο vtec!!!Eν τω μεταξυ ο αμερικανος λεει πως ηταν απο λαδι και οτι σταματησε να του το κανει οταν συμπληρωσε,ελα που το δικο μου ειναι full!

Βαγγέλη όχι αν δεν έκανες τίποτα περίεργο στο δρόμο δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι. Όσο για το διαφορικό παίρνει κάποια μπόσικα με το καιρό και τη χρήση όσο και αν έχει καλοσυντηρηθεί
Old 09-25-2013, 09:02 AM
  #10  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Vagelis
......η οποιες εχουν σημεια ραγισματος χωρις ομως διαρροη(οι οποιες θα νατικατασταθουν άμεσα).
δεν έχει σχέση αυτο που θα πω, αλλά πως το κατάλαβες οτι δεν έχουν διαρροή?
εγώ είμαι σιγουρος για την δικια μου την σκασμένη επειδή το παθε εν κινησει, μετα είδα το λαδι
και πλεον στις αποτομες αλλαγες ακουγεται γδούπος.

άμα το κοιτάξεις δλδ τώρα απο κάτω δεν φαίνεται τίποτα


All times are GMT -8. The time now is 03:54 PM.