Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Προβλημα...το θεμα ειναι που;

Old 09-25-2013, 10:17 AM
  #11  
Registered User
 
tels2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 34
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τσεκαρε τα τρομπακια συμπλεκτη μην κολλανε και αν η σταθμη τους ειναι καλα
Old 09-25-2013, 10:57 AM
  #12  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
Originally Posted by Vagelis' timestamp='1380106308' post='22795423
......η οποιες εχουν σημεια ραγισματος χωρις ομως διαρροη(οι οποιες θα νατικατασταθουν άμεσα).
δεν έχει σχέση αυτο που θα πω, αλλά πως το κατάλαβες οτι δεν έχουν διαρροή?
εγώ είμαι σιγουρος για την δικια μου την σκασμένη επειδή το παθε εν κινησει, μετα είδα το λαδι
και πλεον στις αποτομες αλλαγες ακουγεται γδούπος.

άμα το κοιτάξεις δλδ τώρα απο κάτω δεν φαίνεται τίποτα
To έβαλα σε λιφτ το αυτοκινητο και το τσεκαραμε.

Originally Posted by tels2k
τσεκαρε τα τρομπακια συμπλεκτη μην κολλανε και αν η σταθμη τους ειναι καλα
Αυτο σκεφτομαι πιο πολυ απ'όλα και μακαρι να ειναι...ιδωμεν αυριο ελπιζω να βγαλω ακρη..
Old 09-25-2013, 11:02 PM
  #13  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Βαγγέλη νομίζω ότι βρήκα τι είναι....Από την ακινησία σου κάνει μουτράκια
Old 09-26-2013, 03:13 AM
  #14  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Λοιπον περιεργα πραγματα συμβαινουν...Μετά από οδηγηση με το μηχανικό μεσα διαπιστωσαμε οτι το πισω μερος του αυτοκινητου ειναι σαν να φευγει εκτος πορειας χωρις όμως τα λαστιχα να χανουν προσφυση... Λες και το σασι φευγει από τους τροχους η οποιοι έχουν βεντουζαρει κατω...
Ο συμπλεκτης ειναι απολυτως οκ,το vtec ουδεμια σχεση και για τα λαδια ουτε συζητηση...
Μένουν βάσεις διαφορικου,αναρτησεις οι οποιες βεβαια μετρηθηκαν και είναι σε καλη σχετικα κατασταση,και απο κει και περα δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι.
Σκεφτομαι τα λαστιχα...αλλα εχουν φοβερη προσφυση...υπαρχει περιπτωση να φευγουν εκτος θεσης;Σκεφτομαι τα πλαινα του αλλα τα s001 έχουν αρκετα σκληρό πλαινο..
Θα μονταρω την go pro στο πλαι και θα παω να δω!!!
Old 09-26-2013, 10:11 PM
  #15  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κι εμένα το μυαλό μου πήγε σε λάστιχα διαβάζοντας τα παραπάνω.. λάστιχα σε συνδυασμό με ευθυγράμμιση..
Μήπως θυμάσαι τα νούμερα της ευθυγράμμισης ;

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι λάθος σύγκλιση ή camber πίσω.. το ελαστικό δεν είναι μόνιμα φορτισμένο και δεν έχει καλή πρόσφυση, με το που αρχίσει να φορτίζεται "παίζει" στη μικρή επιφάνεια (γωνία) που πατάει στο δρόμο και σου δίνει αυτή την πλαδαρή αίσθηση, μέχρι να πατήσει όλο κάτω ..

Μετά μπορεί να είναι και θέμα μπροστά συστήματος.. μπορεί να έχεις λίγο caster και το τιμόνι σου ν'ακούει τόσο γρήγορα και καθόλου προοδευτικά, δημιουργώντας σου θέματα..

Πού είχες κάνει ευθυγράμμιση και αν μπορείς τα νούμερα, μήπως βγάλουμε άκρη..
Old 09-27-2013, 01:28 AM
  #16  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Ηλία δυστυχώς δεν τα θυμάμαι ακριβώς,θυμάμαι το καμπερ πίσω ειναι 2 και toe caster ktl στα μαμά νούμερα.Αρχιζω να σκέφτομαι σοβαρά το διαφορικο.περιμενω τις βάσεις διαφορικου,θα τσεκάρω γέφυρες,σινεμπλοκ,θα γίνει αλλαγή λαδιων και ίσως δοκιμάσω και πίσω ένα άλλο ζευγάρι λάστιχα τα οποία δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα αλλά τελοσπαντων.Αλλιως θα περιμένω το διαφορικο να εκδηλωθεί!
Old 09-27-2013, 02:04 AM
  #17  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε ρωτώ πού το είχες ευθυγραμμίσει, γιατί έχει συμβεί άπειρες φορές να φεύγει ένα αυτοκίνητο (και καλά ευθυγραμμισμένο) από ένα συνεργείο και να είναι ρημάδι.. άλλα ντ'άλλων..
Αν δεν καλιμπράρονται σωστά τα μηχανήματα μπορεί να σου το βγάζουν ολόισιο και στην πραγματικότητα οι γωνίες να είναι τρία πουλάκια κάθονται.
Άσε που αν κολλήσουν κάπου και δε μπορούν να το ευθυγραμμίσουν εύκολα, το παρατάνε και σου λένε ότι είναι τέλειο..

Δε νομίζω να φταίει διαφορικό ρε συ.. το δικό μου έχει 175.000χλμ και δε μου κάνει τέτοια..
Και πριν 2.000 χλμ κόπηκε η μία βάση του διαφορικού..
Αλλά το θέμα είναι στησίματος νομίζω.. Ευθυγράμμιση/λάστιχα/ανάρτηση.. κοίτα μήπως απλά κάνεις τράμπα με κάποιον για μία βόλτα τα πίσω ζαντολάστιχά του, να δεις αν συνεχίσει να το κάνει.. μετά ευθυγράμμιση σε αξιόπιστο μάστορα και όχι όπου να'ναι.. και τέλος όλα τα υπόλοιπα που έχεις στο μυαλό σου.. κάνε έναν οπτικό έλεγχο ρε παιδί μου, αλλά μην τρελαίνεσαι με διαφορικά κλπ..
Old 09-27-2013, 04:01 AM
  #18  
Registered User

Thread Starter
 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Ευθυγραμμιση έκανα στον Σταθατο στα fit n go στο Ελληνικό,και ξέρω οτι εχουν παει αρκετοι με S2000.To θέμα είναι οτι το αμαξι το νιωθω ασταθες από τοτε που άλλαξα λαστιχα ή οπως σωστα είπε ο μηχανικός μου τότε ισως να φανηκε περισσοτερο εξαιτιας της προσφυσης των ελαστικων.Υπάρχει και κατι άλλο βεβαια που λενε οι αμερικανοι οτι στα καινουρια λαστιχα παρατηρειται στα πρωτα 300-700 μιλια τα λαστιχα να ειναι καπως επειδη εχουν πολυ tread και οτι μολις πατησουν ερχονται στα ισα τους...
Κοινώς τι να πρωτοσκεφτεις.
Old 09-27-2013, 05:44 AM
  #19  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δοκίμασε να κάνεις τράμπα με άλλα ζαντολάστιχα.. 10 μπουλονάκια είναι και θα βγάλεις συμπέρασμα..
Κάνε αυτό πρώτα..

Παλαιότερα ο Πακέτος είχε πουλήσει καινούρια λάστιχα στον Μάριο για παρόμοιο λόγο..
Εν τω μεταξύ, στον Μάριο δούλεψαν μια χαρά (ίσως λόγω ανάρτησης)
Old 09-27-2013, 11:40 AM
  #20  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχεις τσεκαρει ρουλεμαν τροχου και το μουαγιε? μηπως εχει λασκαρει το κεντρικο παξιμαδι με την ασφαλεια?


All times are GMT -8. The time now is 05:12 PM.