Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Πρόβλημα στο καπάκι

Thread Tools
 
Old 07-05-2012, 05:06 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Πρόβλημα στο καπάκι

Εδώ και κάνα χρόνο αφού πέσουν οι στροφές του ρελαντί ακούω έναν περίεργο θόρυβο απτό καπάκι χρρρρρρρ - χρρρρρ - χρρρρρ και σταματάει πάλι και μετά από λίγο ίσως πάλι. Κάποιες φορές μπορεί να μην το κάνει καθόλου.. Αντιλαμβάνομαι ότι μου ψελλίζει "μου χεις πίει το αίμα" αλλά πέρα από αυτο προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι και πόσο βαθειά θα πρέπει να βάλω το χέρι στη τσεπη
Επίσης μόλις σταθεροποιθεί το ρελαντί κανει κοψίματα τα οποία ακούγονται έντονα λόγω της εξάτμισης.
Στο συνεργείο μου ειπαν ότι αφορά κάτι στα κοκκοράκια του εκκεντροφόρου. Εγώ υποψιάζομαι και βαλβιδούλες.. Δεδομένου ότι έχω 160.000 χλμ και θα λυθεί το καπάκι, τι μου προτείνετε να αλλάξω?? Στις 115.000χλμ άλλαξα retainers μαζί με μία ανακατασκευή στο μπλοκ..
Να μπλέξω προληπτικά λόγω των χλμ με aftermarket ελατήρια, βαλβίδες, οδηγούς κτλ? πχ skunk, supertech, ferrea ή μαμα ή να κοιτάξω απλά τι φταίει και να το παρατήσω εκεί? Επίσης υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν τα ελατήρια κλείνουν σωστά ή όποτε το θυμηθουν?
Σε μέτρηση συμπίεσης πρόσφατη, όλοι οι κύλινδροι έδειξαν τό ίδιο, 216 αν θυμάμαι..
HELP
Old 07-05-2012, 06:19 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καταρχήν θα ξεκινήσω από το αν η διάγνωση του συνεργείου ήταν από επίσκεψή σου για το συγκεκριμένο πρόβλημα ή διάγνωση μέσω τηλεφώνου. Και αν μιλάμε για κάποιο από τα προτεινόμενα συνεργεία του forum. Αν είναι ένα από αυτά και έχεις περάσει από εκεί για διάγνωση δεν έχω και λόγο να αμφισβητήσω κάτι από τα λεγόμενά τους μιας και το ξέρουν το S μια χαρά

Τώρα από αυτά που γράφεις αν δεν είναι τετνωτήρας μπορεί να θέλει ρύθμισμα βαλβίδων και αυτό που ακούς να είναι οι βαλβίδες. Δεν έχουν σχέση τα ελατήρια. Οι βαλβίδες είναι αυτές που κλείνουν και ανοίγουν ανάλογα τη ρύθμιση στο διάκενο. Προληπτικά δεν αλλάζεις τίποτα αν δεν υπάρχει πρόβλημα ή φθορά πόσο μάλλον αν έχεις αλλάξει ήδη retainers.

Αμελητέα κοψίματα στο ρελαντί σε μαμά αμάξι μόνο με εξάτμιση λογικά δεν έπρεπε να σου κάνει. Αυτό μπορεί να είναι από καύσιμο, βαλβίδες, μπεκ, πολλαπλασιαστές.
Old 07-05-2012, 06:40 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Καταρχήν θα ξεκινήσω από το αν η διάγνωση του συνεργείου ήταν από επίσκεψή σου για το συγκεκριμένο πρόβλημα ή διάγνωση μέσω τηλεφώνου. Και αν μιλάμε για κάποιο από τα προτεινόμενα συνεργεία του forum. Αν είναι ένα από αυτά και έχεις περάσει από εκεί για διάγνωση δεν έχω και λόγο να αμφισβητήσω κάτι από τα λεγόμενά τους μιας και το ξέρουν το S μια χαρά

Τώρα από αυτά που γράφεις αν δεν είναι τετνωτήρας μπορεί να θέλει ρύθμισμα βαλβίδων και αυτό που ακούς να είναι οι βαλβίδες. Δεν έχουν σχέση τα ελατήρια. Οι βαλβίδες είναι αυτές που κλείνουν και ανοίγουν ανάλογα τη ρύθμιση στο διάκενο. Προληπτικά δεν αλλάζεις τίποτα αν δεν υπάρχει πρόβλημα ή φθορά πόσο μάλλον αν έχεις αλλάξει ήδη retainers.

Αμελητέα κοψίματα στο ρελαντί σε μαμά αμάξι μόνο με εξάτμιση λογικά δεν έπρεπε να σου κάνει. Αυτό μπορεί να είναι από καύσιμο, βαλβίδες, μπεκ, πολλαπλασιαστές.
Χρήστο ρε φίλε είσαι εγκυκλοπαίδεια
Ο Αγγελος στη Δραπετσώνα το άκουσε και του έχω εμπιστοσύνη, τουλαχιστον μέχρι τώρα σε ότι μου έχει πει εχει βγεί σωστός..Καύσιμο δεν παίζει γιατί, πάντα βάζω 100άρα, από καλά πρατήρια και έχω αλλάξει 2-3 θα το είχα παρατηρήσει αν κάτι άλλαζε σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.. Μπέκ είχα καθαρίσει πριν 15.000 χλμ στο Μάστορα, βέβαια το μηχανημα του ήταν ΓΤΠ μου το ειπε και εκείνος φαντάσου. Πολλαπλασιαστή είχα κάψει μια φορά, και το αμάξι ρέταρε
σαν τρελλo -νόμιζα έιχα V8-. Τι άλλο να πάθει ο πολλαπλασιαστής εκτός απτο να μην δουλευει τελίως?
Μπουζί (μαμα) καινούργια, πεταλούδα με αισθητήρες καινούργια, τρόμπα βενζίνης βαλμπρο καινουργια, βαλβίδες ρύθμισμα πριν 350 χιλιομετρα στον Αγγελο και με τίποτα απόλα αυτά δεν σταμάτησε..
*Δεν είναι τεντωτήρας γιατί τον αλλαξα πρόσφατα με καινούργιο και θυμάμαι ακριβώς πως κάνει.. Αυτό ακούγεται καθαρά μέσα από το καπάκι...
Απλώς μου κάνει εντύπωση, αν ήταν βαλβίδα-ες δεν θα ακουγόταν συνέχεια??
Old 07-05-2012, 07:15 AM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Αν ήταν βαλβίδες ναι θα ακούγονταν συνέχεια στο ρελαντί. Αν έχεις αλλάξει όλα αυτά δοκίμασε και ένα καθαρισμό της βαλβίδας του ρελαντί βρίσκεται πάνω στην εισαγωγή (https://www.s2ki.com/s2000/topic/492...utting+on+idle)

Επίσης αν υπάρχει και κάποιος άλλος map sensor να τον δοκιμάσεις καλό θα ήταν μιας και είναι γνωστό ότι παρουσιάζουν προβλήματα. Μπορεί και ένας από τους 2 λάμδα να έχει αρχίσει να την ακούει και αυτός να δίνει λάθος πληροφορία μείγματος στον εγκέφαλο και να τα παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα
Old 07-05-2012, 07:23 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Αν ήταν βαλβίδες ναι θα ακούγονταν συνέχεια στο ρελαντί. Αν έχεις αλλάξει όλα αυτά δοκίμασε και ένα καθαρισμό της βαλβίδας του ρελαντί βρίσκεται πάνω στην εισαγωγή (https://www.s2ki.com/s2000/topic/492...utting+on+idle)

Επίσης αν υπάρχει και κάποιος άλλος map sensor να τον δοκιμάσεις καλό θα ήταν μιας και είναι γνωστό ότι παρουσιάζουν προβλήματα. Μπορεί και ένας από τους 2 λάμδα να έχει αρχίσει να την ακούει και αυτός να δίνει λάθος πληροφορία μείγματος στον εγκέφαλο και να τα παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα
Ο Map δεν είναι πάνω στην πεταλούδα? Εβαλα πρίν κάνα μήνα μία καινουργια Spoon που έιχε και τους αισθητήρες επάνω..
Μόνο το σκατουλάκι του ρελαντί δεν εχω καθαρίσει..
Λογικά ο μπροστινός λάμδα παίζει να κάνει τέτοια γιατί ο πίσω έχω την εντύπωση μόνο διαβάζει (απότι μου είχανε πεί).
Ευκαιρία που ρώταγα και για το Aem Wideband
Ελπίζω να βρώ τη λύση, και θα επανέλθω για ενημέρωση.
Ευχαριστώ Χρήστο!
Old 07-05-2012, 09:04 AM
  #6  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Dicktp
Originally Posted by S2000_FUN' timestamp='1341501306' post='21835642
Αν ήταν βαλβίδες ναι θα ακούγονταν συνέχεια στο ρελαντί. Αν έχεις αλλάξει όλα αυτά δοκίμασε και ένα καθαρισμό της βαλβίδας του ρελαντί βρίσκεται πάνω στην εισαγωγή (https://www.s2ki.com/...cutting+on+idle)

Επίσης αν υπάρχει και κάποιος άλλος map sensor να τον δοκιμάσεις καλό θα ήταν μιας και είναι γνωστό ότι παρουσιάζουν προβλήματα. Μπορεί και ένας από τους 2 λάμδα να έχει αρχίσει να την ακούει και αυτός να δίνει λάθος πληροφορία μείγματος στον εγκέφαλο και να τα παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα
Ο Map δεν είναι πάνω στην πεταλούδα? Εβαλα πρίν κάνα μήνα μία καινουργια Spoon που έιχε και τους αισθητήρες επάνω..
Μόνο το σκατουλάκι του ρελαντί δεν εχω καθαρίσει..
Λογικά ο μπροστινός λάμδα παίζει να κάνει τέτοια γιατί ο πίσω έχω την εντύπωση μόνο διαβάζει (απότι μου είχανε πεί).
Ευκαιρία που ρώταγα και για το Aem Wideband
Ελπίζω να βρώ τη λύση, και θα επανέλθω για ενημέρωση.
Ευχαριστώ Χρήστο!
Όλα αυτά με τον ΑΕΜ επάνω?
Αν ναι, δια χειρός ποιανού ο χάρτης?

Old 07-05-2012, 02:06 PM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK
Originally Posted by Dicktp' timestamp='1341501827' post='21835676
[quote name='S2000_FUN' timestamp='1341501306' post='21835642']
Αν ήταν βαλβίδες ναι θα ακούγονταν συνέχεια στο ρελαντί. Αν έχεις αλλάξει όλα αυτά δοκίμασε και ένα καθαρισμό της βαλβίδας του ρελαντί βρίσκεται πάνω στην εισαγωγή (https://www.s2ki.com/...cutting+on+idle)

Επίσης αν υπάρχει και κάποιος άλλος map sensor να τον δοκιμάσεις καλό θα ήταν μιας και είναι γνωστό ότι παρουσιάζουν προβλήματα. Μπορεί και ένας από τους 2 λάμδα να έχει αρχίσει να την ακούει και αυτός να δίνει λάθος πληροφορία μείγματος στον εγκέφαλο και να τα παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα
Ο Map δεν είναι πάνω στην πεταλούδα? Εβαλα πρίν κάνα μήνα μία καινουργια Spoon που έιχε και τους αισθητήρες επάνω..
Μόνο το σκατουλάκι του ρελαντί δεν εχω καθαρίσει..
Λογικά ο μπροστινός λάμδα παίζει να κάνει τέτοια γιατί ο πίσω έχω την εντύπωση μόνο διαβάζει (απότι μου είχανε πεί).
Ευκαιρία που ρώταγα και για το Aem Wideband
Ελπίζω να βρώ τη λύση, και θα επανέλθω για ενημέρωση.
Ευχαριστώ Χρήστο!
Όλα αυτά με τον ΑΕΜ επάνω?
Αν ναι, δια χειρός ποιανού ο χάρτης?
[/quote]
Οχι Γιάννη με τον μαμά εγκέφαλο είναι το αμάξι, τον AEM δεν τον έχω πάνω..
Old 07-05-2012, 04:47 PM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πάντως θα μπορούσε να είναι και μπεκ αυτό που λες. Άσχετα με το αν τα είχες καθαρίσει...

Τον θόρυβο τον κάνει ζεστό κρύο? Απλά με το που πέσουν οι στροφές?

Αφού ζεσταθεί εξακολουθεί να τον κάνει το ίδιο?
Old 07-06-2012, 12:00 AM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
Dicktp's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Πάντως θα μπορούσε να είναι και μπεκ αυτό που λες. Άσχετα με το αν τα είχες καθαρίσει...

Τον θόρυβο τον κάνει ζεστό κρύο? Απλά με το που πέσουν οι στροφές?

Αφού ζεσταθεί εξακολουθεί να τον κάνει το ίδιο?
Θα πάω αλλού να τα ξανακάνω μήπως κάποιο μπεκ..
Το θόρυβο τον κανει στο ρελαντί όταν πέσουν οι στροφές κάποιες φορές, και σχεδόν πάντα μετά από σκίσιμο που έχει ζεσταθεί, πάλι όμως στο ρελαντί.
Αν το έκανε συνεχεια, εκοβα το κεφάλι μου ότι βαράνε βαλβίδες από τον ήχο που κάνει..
Αλλά σταματάει κάποιες φορές για αρκετή ώρα και μετα πάλι. (*ΔΕΝ είναι τεντωτήρας στην προκειμένη)
Οπως είπα και πρίν, ο Αγγελος που το άκουσε αρκετά προσεκτικά είναι σχεδόν βεβαιος ότι από τους κόφτες κάτι χτυπάει στα κοκκοράκια του εκκεντροφόρου, αν και δεν θυμαμαι τι ακριβώς μου είπε. Πάντως φαινόταν αρκετά σίγουρος.
Μπορεί επίσης τα χτυπήματα που ακούω στο καπάκι να μην έχουν σχεση με τα κοψίματα της εξάτμισης...
Οπως καταλαβαίνεις...γ@μησε τα!
Old 07-06-2012, 07:01 AM
  #10  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Dicktp
Originally Posted by Nabu' timestamp='1341535632' post='21837171
Πάντως θα μπορούσε να είναι και μπεκ αυτό που λες. Άσχετα με το αν τα είχες καθαρίσει...

Τον θόρυβο τον κάνει ζεστό κρύο? Απλά με το που πέσουν οι στροφές?

Αφού ζεσταθεί εξακολουθεί να τον κάνει το ίδιο?
Θα πάω αλλού να τα ξανακάνω μήπως κάποιο μπεκ..
Το θόρυβο τον κανει στο ρελαντί όταν πέσουν οι στροφές κάποιες φορές, και σχεδόν πάντα μετά από σκίσιμο που έχει ζεσταθεί, πάλι όμως στο ρελαντί.
Αν το έκανε συνεχεια, εκοβα το κεφάλι μου ότι βαράνε βαλβίδες από τον ήχο που κάνει..
Αλλά σταματάει κάποιες φορές για αρκετή ώρα και μετα πάλι. (*ΔΕΝ είναι τεντωτήρας στην προκειμένη)
Οπως είπα και πρίν, ο Αγγελος που το άκουσε αρκετά προσεκτικά είναι σχεδόν βεβαιος ότι από τους κόφτες κάτι χτυπάει στα κοκκοράκια του εκκεντροφόρου, αν και δεν θυμαμαι τι ακριβώς μου είπε. Πάντως φαινόταν αρκετά σίγουρος.
Μπορεί επίσης τα χτυπήματα που ακούω στο καπάκι να μην έχουν σχεση με τα κοψίματα της εξάτμισης...
Οπως καταλαβαίνεις...γ@μησε τα!
Ξεκίνα από εδω
https://www.s2ki.com/s2000/topic/492...ean-iac-valve/
Όση ώρα κάνεις το παραπάνω έχε την μπαταρία χωρίς πόλους και μόλις τελειώσεις άστο να δουλεύει ρελαντί μέχρι να ανοίξει και να κλείσει το βεντιλατέρ 3 φορές.
Αφού έβαλες καινούρια Spoon (το έκανε και πριν σωστά?) δεν θα ασχολιόμουν με TPS και MAP.
Αν παρ όλα αυτά δεν αλλάξει τίποτα μπορεί ο Άγγελος να σου έλεγε για αυτές τις μ@λ@κιουλες που διατηρούν την ρύθμιση των βαλβίδων.
Ένα από αυτά (δεν θες δεύτερο) να κάνει μια βαλβίδα να χάνει τη ρύθμιση (της εξαγωγής ίσως ) here's your problem ακόμα και αν δεν έχεις ούτε 1000 χλμ από την τελευταία ρύθμιση.
Λόγω χλμων του μοτέρ και από αυτά που λες περί σκισίματος θα ποντάρω στον Άγγελο και στις κοκορομ@λ@κιουλες που σου είπα...



Quick Reply: Πρόβλημα στο καπάκι



All times are GMT -8. The time now is 01:46 AM.