Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Cold Air Intake

Thread Tools
 
Old 04-20-2010, 12:33 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
InspiredS2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 16
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Cold Air Intake

Ξερει κανεις ποια εισαγωγη δινει αποδεδειγμενα καλυτερα αποτελεσματα στην αύξηση της ιποδυναμης και στην βελτιώση του ηχου εισαγωγης??

Εχω δει τις MUGEN αλλα δεν θελω να τρυπησω τον προφυλακτηρα μου...
για την JS τι γνωμη εχετε???
επισης τι τιμες παιζουν μεταχειρισμενες αυτες?πουλαει κανεις καμια???

τελος ειδα και αυτη:
http://cgi.ebay.de/Cold-Air-Intake-fuer-Or...=item3a5652dd08

ψαχνοντας στο Ebay Γερμανιας...195 ευρω...Θα κανει δουλεια ομως??

θα με ενδιεφερε να παρω λιγα αλογα και να κανω πιο λιγο πιο αγριο τον ηχο εισαγωγης...βελτιώνοντας παραλληλα και την αισθητικη άποψη του κινητηρα...
Old 04-20-2010, 01:42 PM
  #2  
Registered User
 
konstantinos2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: salamina
Posts: 875
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλως ορισες InspiredS2000 και απο μενα.Καλοταξιδο και να το χαιρεσαι.

Κοιτα αυτη ειναι μεγαλη κουβεντα.Καλο θα ηταν να ρηξεις ενα διαβασμα στο εισαγωγη-εξαγωγη αν εχεις χρονο γιατι ολες οι απαντησεις σου ειναι εκει.

Κατα την αποψη μου παντα και απο οτι εχω διαβασει κανεις δεν αμφισβητει την αξια της j's,οτι δηλαδη ειναι απο τις καλυτερες η' δεν εχω ακουσει τουλαχιστον οτι ειναι πεταμενα λεφτα.Καλο θα ηταν να στειλεις pm στο nabu που τη φορουσε για λεπτομερειες.Πουλαει και την δικη του αν σε ενδιαφερει.
https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=764748

Απο τις καλυτερες και σε θεμα τιμης αλλα και σε αποδοση απο οτι ακουγετε ειναι η AEM V2.A και σε ηχο που αναφερεις.Yπαρχει ενα θεματακι με τα νερα ομως με αυτη.
http://www.car.gr/parts/view/607945/
http://www.car.gr/parts/view/661169/

Παντως να ξερεις πως απο την εισαγωγη μονο δεν θα παρεις πολλα.Αν ομως τη συνδιασεις με καποιο καλο aftermarket περιφεριακο οπως εξατμιση τοτε θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.
Το θεμα ειναι ποσα θες να χαλασεις και τι θες να παρεις απο την εισαγωγη.
Old 04-20-2010, 03:59 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
InspiredS2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 16
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

έχεις δίκιο Κωσταντίνε...αυτη την στιγμη για εισαγωγη δεν προτιθεμαι να δωσω παραπανω απο 300 ευρω...ειτε για καινουργια ΑΕΜ V2 ειτε καμια carbon απομιμηση της MUGEN ...Για εξατμιση προς το παρόν δεν το σκεφτομαι...πιο πολυ θέλω να βελτιωσω-αγριέψω τον ηχο της εισαγωγης...αν μπορέσω να βγαλω και 4-5 αλογακια παραπανω...φυσικα και ειναι καλοδεχουμενα...
το κακο ειναι αυτο που λες με τα νερα...το εχω ξαναδιαβασει εδω μεσα...απο την αλλη αν βαλω carbon καπου διαβασα σε ενα ξενο φορουμ για s2000 οτι πρεπει να κοψω λιγο το καπο απο την μεσα πλευρα...ετσι ωστε να λεπτυνει για να κλεινει. ομως δεν εχω ορεξη να μπω σε τετοια περιπετεια....τι να πω εχω μπερδευτει λιγο...ισως να παρω αυτη την προεκταση air cold intake hose ...απο e bay με 200 ευρω
http://cgi.ebay.de/Cold-Air-Intake-fuer-Or...=item3a5652dd08
...αληθεια την εχει δοκιμασει κανεις εδω???απο νερα εχει προβλημα και αυτη...???γιατι δεν ξερω ποσο κατω βγαινει...απο ηχο αραγε τι να λεει...??
Old 04-20-2010, 09:46 PM
  #4  
Registered User
 
konstantinos2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: salamina
Posts: 875
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μην βιαστεις να το συζητησεις και να το σκεφτεις.

Γιατι τα 200 εμενα μου φαινονται πολλα.Ενω με 290 παιρνεις μια απο τις καλυτερες.
Old 04-20-2010, 10:37 PM
  #5  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by InspiredS2000,Apr 21 2010, 02:59 AM
...ισως να παρω αυτη την προεκταση air cold intake hose ...απο e bay με 200 ευρω
http://cgi.ebay.de/Cold-Air-Intake-fuer-Or...=item3a5652dd08
Αν παρεις κατι τετοιο, εχε υποψην οτι υπαρχουν με μικροτερο κοστος στο ebay. Αν δεν κανω λαθος ο eddiex, ο ThanasiS2K και o lalakis2000 φορανε κατι αντιστοιχο στην εισαγωγη τους. Νομιζω του eddiex ειναι απο ανθρακονημα της Spoon.

Γενικα θελει πολυ ψαξιμο το θεμα της εισαγωγης, και αν κανεις κι ενα search θα βρεις πολλες ετοιμες πληροφοριες. Σιγουρα θα σε βοηθησει το παρακατω τοπικ για να παρεις μια ιδεα για τις διαθεσιμες εισαγωγες αερος που υπαρχουν για το S2000.

***Official Intake Thread***

Μια καλη λυση παντως και αμεσα διαθεσιμη, ειναι η εισαγωγη που εχει προς πωληση ο Nabu και ειναι της J's Racing, αλλα κι εκει θα χρειαστει να κοψεις το καπο σου. Τωρα το κοστος ειναι πανω των 300 Euro που εχεις στο μυαλο σου, οποτε μαλλον σε βλεπω να πηγαινεις για εισαγωγη AEM ή Injen.
Old 04-20-2010, 10:49 PM
  #6  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αναφορικά με την εισαγωγή ο Κώστας έχει δίκιο. Καταρχήν είναι το πόσα χρήματα διαθέτεις μετά και τι θέλεις ακριβώς να πετύχεις. Από άποψη απόδοσης τις διαφορές δεν θα μπορέσεις να τις καταλάβεις αφού το έχεις ελάχιστο καιρό το αυτοκίνητο. Εγώ θα σου πώ για αυτές που έχω δοκιμάσει. Αρχικά είχα το spoon scoop + spoon filter και θα μπορούσα να πώ ότι δουλευέ καλύτερα από το εργοστασιακό αλλά μην φανταστείς τρελές διαφορές (πουλάει ένα σετ ο dennis2k). Τώρα έχω της JS και παέι ακόμα καλύτερα. Βέβαια το κόστος είναι κάτι παραπάνω από τα 300€!!
Νομίζω για εσένα που είσαι καινούργιος κάτοχος καλύτερη λύση είναι το spoon scoop+filter. Και το λέω αυτό γιατί αν βάλεις aem θα έχεις πολύ καβ..α ήχο και θα είσαι συνέχεια στο πάτα. Αυτό για κάποιον που δεν έχει εξοικιωθεί με το αυτοκίνητο είναι ΡΙΣΚΟ. Αποψή μου είναι ξεκίνα σιγά σιγα τα σκαλίσματα.
Old 04-20-2010, 11:48 PM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ για την αναφορά συνονώματε
Much appreciated...

Αυτό που έχεις βάλει απο Ebay είναι ένα απλό snorkel a.k.a. προβοσκίδα που πάει τον αέρα στο μαμά φιλτροκούτι.

Μην περιμένεις καμία αλλαγή στον ήχο σου εφόσον δεν καταργείς τίποτα απο το μαμά φιλτροκούτι.
Κάποια βελτίωση στην ροπή θα δεις μιας που ο αέρας που θα φτάνει μέσα θα είναι περισσότερος και πιο κρύος.

Άλλη μια good value for money είναι της K&N και απο ήχο είναι άντε γεια.
Στα δικά μου αυτιά (επειδή έχω ακούσει και τις 2) είναι πιο δυνατή απο την ΑΕΜ αλλά σίγουρα θα τραβάει και πιο ζεστό αέρα.

Καλό ψάξιμο όπως και να έχει.
Old 04-21-2010, 12:17 AM
  #8  
Registered User
 
konstantinos2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: salamina
Posts: 875
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Eισαγωγη 'σαν' την K&N φοραω (οχι Κ&Ν) εγω.Ειναι οντος αρκετα φθηνες και απο ηχο ειναι οτι πιο δυνατο εχω ακουσει.Αλλα εχουν αυτο το θεμα με το ζεστο αερα.
Βεβαια την εχω 1 χρονο και δεν εχει κανενα προβλημα,και επειδη ειχα και αμφιβολιες για την αποδοση και τη σωστη λειτουργια της εκανα και μια δυναμομετρηση και απ'οτι φανηκε δεν υπαρχει κανενα θεμα.
Οριστε και μια φωτο για να καταλαβεις τη διαφορα της.
http://img524.imageshack.us/i/snc00420.jpg/

Αλλα οπως ειπαμε το θεμα ειναι τι προτεραιοτητες βαζεις.
Καποτε και εγω ηθελα ηχο ε και σε δευτερη μοιρα αποδοση.Τωρα ομως θελω 100% αποδοση και τα υπολοιπα απλα δεν με ενδιαφερουν.
Old 04-21-2010, 12:20 AM
  #9  
Registered User
 
konstantinos2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: salamina
Posts: 875
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu,Apr 20 2010, 11:48 PM
Ευχαριστώ για την αναφορά συνονώματε
Much appreciated...

Αυτό που έχεις βάλει απο Ebay είναι ένα απλό snorkel a.k.a. προβοσκίδα που πάει τον αέρα στο μαμά φιλτροκούτι.

Μην περιμένεις καμία αλλαγή στον ήχο σου εφόσον δεν καταργείς τίποτα απο το μαμά φιλτροκούτι.
Κάποια βελτίωση στην ροπή θα δεις μιας που ο αέρας που θα φτάνει μέσα θα είναι περισσότερος και πιο κρύος.

Άλλη μια good value for money είναι της K&N και απο ήχο είναι άντε γεια.
Στα δικά μου αυτιά (επειδή έχω ακούσει και τις 2) είναι πιο δυνατή απο την ΑΕΜ αλλά σίγουρα θα τραβάει και πιο ζεστό αέρα.

Καλό ψάξιμο όπως και να έχει.
Κωνσταντινε .Αφου το θυμομουν οτι την πουλας.Πως να το ξεχασω,που καθε βραδυ τη βλεπω στον υπνο μου.Αχ αυτα τα μαρουλια.......
Old 04-21-2010, 08:56 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
InspiredS2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 16
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ειστε πολυ κατατοπιστικοι ολοι σας...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας...θα το ψαξω πιο αναλυτικα και στα σχετικα τοπικς...παντως μια γενικη ιδεα πηρα στο τι περιπου παιζει πανω κατω...


Quick Reply: Cold Air Intake



All times are GMT -8. The time now is 06:57 PM.