Περιοχή μόνο για μέλη Members only Greek S2000 Forum

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ + ΠΩΛΗΣΗ:

Thread Tools
 
Old 10-14-2010, 02:46 AM
  #1  

Thread Starter
 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Smile ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ + ΠΩΛΗΣΗ:

Λοιπον μετα απο την ασφαλεια που μου ηρθε και μετα απο συζητηση που ειχα με καποιους αναρωτιεμαι και λεω, μηπως πρεπει να κανουμε κατι για ολη αυτην την αηδια στον χωρο του αυτοκινητου και ειδικα των site: car, autotriti κτλ?
Τι εννοω? Λοιπον:
Η ασφαλεια μου (ΕΘΝΙΚΗ) μου ασφαλισε το αυτοκινητο μου για 14500€
Γιατι? Γιατι ετσι βγαλανε οι ασφαλιστες της Εθνικης την αξια απο τα ΦΟΒΕΡΑ SITE (Car.gr, Autotriti) που μπαινει ο καθε Μ@Λ@Κ@Σ και βαζει την ψευτικη αγγελια του (ειδικα οι μαντραδες) για να ριχνουν την αγορα.
Λοιπον, ειμαστε ποσοι εδω μεσα? 20? 30? Βαζουμε ΟΛΟΙ απο μια αγγελια ανεξαρτητως αν θελουμε να τα πουλησουμε ή οχι. Αν το καναμε πιστευω οτι θα μπορουμε να "ισορροπησουμε" ΚΑΙ την αγορα ΚΑΙ στις μεικτες - ασφαλειες μας και το ποσο της ασφαλισης.
Εστω και ετσι, απο μια μικρη κινησουλα ο καθενας μας μπορουμε να κανουμε κατι με τους μαλ@κες εκει εξω.
Εγω θα βαλω και κανονικο κιν (δεν θα χτυπησει ετσι και αλλιως) αλλα ΑΝ καποιος παρει κανονικα φιλε, τοσο το δινω, πανε οι εποχες του 13000€ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ, απλα ετσι νομιζει ο κοσμακης.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/993745/

Να κανω και την αρχη, να το δικο μου!

Καντε το και εσεις
Old 10-14-2010, 02:50 AM
  #2  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχω την εντύπωση Θεοδόση πως αυτό ίσως να φέρει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα απο αυτό που θες. Εννοώ δλδ πως αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα..όσο ανεβαίνει η προσφορά τόσο πέφτουν οι τιμές..

Η γνώμη μου..
Old 10-14-2010, 02:57 AM
  #3  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by blondie_s2k,Oct 14 2010, 02:50 AM
Εχω την εντύπωση Θεοδόση πως αυτό ίσως να φέρει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα απο αυτό που θες. Εννοώ δλδ πως αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα..όσο ανεβαίνει η προσφορά τόσο πέφτουν οι τιμές..

Η γνώμη μου..
Λάθος Ισμήνη.

Οι ασφαλιστηκές δημιουργούν την "Αντικειμενική αξία" (ο Θεός να την κάνει) απο τα site αυτά που λέει ο Θεοδόσης.

Ποιος τους δίνει το δικαίωμα να ασφαλίζουν αυτό το αμάξι για 15.000 αυτήν την στιγμή?

Αν το αμάξι κλαπεί (σκόρδα), πες μου εσυ, αν θα ξαναπάρει ο κάθε Θεοδόσης το ίδιο αμάξι με αυτά τα λεφτά?

Δηλαδή αυτός είναι μαλ@κας?

Εγώ είμαι ένας απο αυτούς που αναφέρει ο Θεοδόσης στο πόστ του...

Συμφωνώ 1000% μαζί του και θα κάνω πολύ σύντομα το ίδιο με το δικό μου.

Στην πραγματικότητα, μια ομαδική κίνηση έχει πολύ περισσότερη αξία απο αυτοί που πολλοί μπορεί να πιστεύουν.

Όπως ξέρουν όλοι να το βάζουν σε εξευτελιστηκές τιμές, και μετά να μην ισχύει το τηλέφωνο ή να μην το σηκώνει κανείς, έτσι μπορούμε να κάνουμε και εμείς το αντίθετο.

Και εγώ παρακαλώ, όποιος σέβεται το αμάξι του και την αγορά του, αν δεν βαριέται να κάνει το ίδιο.

Γιατί και εσας θα σας νοιάξει αν τελικά σας το έχουν ασφαλισμένο για 14.500....
Old 10-14-2010, 03:07 AM
  #4  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οκ..εγώ μια άποψη είπα...
Old 10-14-2010, 03:31 AM
  #5  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εχει μια βαση αυτο που αναφερθηκε στο αρχικο ποστ. Το autotriti.gr, για παραδειγμα εχει το πιο γνωστο πινακα οπου οι ασφαλιστες (δυστυχως) βλεπουν αμεσως την αξια του καθε αυτοκινητου. Βαση αυτου λενε στο καθε πελατη οτι αυτη ειναι η αξια. Εδω ειχα ανοιξει και ενα σχετικο τοπικ. Δυστυχως το συστημα το εχουν φερει στα μετρα τους... προς δικο τους οφελος.
Old 10-14-2010, 03:34 AM
  #6  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καλη σκεψη κ συμφωνω..αλλα υπαρχουν πολλα αλλα... ας πουμε αν καποια στιγμη καποιος θελει οντως να το πουλησει πραγματικα κ ο αλλος βλεπει την αγγελια 1 χρονο ας πουμε...?? λεω μια σκεψη ετσι..

βεβαια αν εχει οντως αποτελεσμα χεστηκα για το αν θα το πουλησω καποτε κ τι θα πει ο αλλος...

βεβαια παλι μετα θα ακολουθησουν κ οι υπολοιποι υποψηφιοι πωλητες την ιδια αξια τ αυτοκινητου ανα μοντελο κ παλι θα ανεβει η αντικειμενικη αξια..
Old 10-14-2010, 03:34 AM
  #7  
Registered User

 
Dimis_414's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 262
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ας γράψω και εγώ την άποψή μου.

Συμφωνώ και με τους 3. Ο eddiex και ο nabu έχουν ένα δίκιο γιατί πράγματι η αξία ασφάλισης προκύπτει από τα περιοδικά αυτοκινήτου και το internet.
Από την άλλη όμως συμφωνώ και με την blondie. Αν η ζήτηση είναι χαμηλή τότε και η αξία του αυτοκινήτου θα πέσει κατά ένα ποσοστό. Ισως οι ιδώτες να αργήσουν να την κατεβάσουν λόγω του ότι σκέφτονται τα πολλά λεφτά που έδωσαν, αλλά οι εταιρίες που θα πρέπει να κάνουν απογραφή στο τέλος του χρόνου εσόδων εξόδων, έχουν τη δυνατότητα να μειώσουν κατά πολύ τις τιμές πώλησης, ώστε να μην έχουν χασούρα. Ο ιδιώτης, ο οποίος δεν έχει οικονομικη ανάγκη και δεν καίγεται να το δώσει, ένα μοντέλο του 00-02 το κοστολογεί 18.000 -20.000. Μια εταιρία όμως το κοστολογεί 15.000. Γιατι? Μα γιατί το αγόρασε 13.000. Είτε γιατί ήταν τρο(μ)πέτο, είτε γιατί είχε περάσει ο τυφώνας Κατρίν από μέσα, είτε γιατί το τράμπαρε με άλλο, είτε γιατί ο αγοραστής είχε ανάγκη τα χρήματα.

Επίσης την ασφαλιστική δεν την ενδιαφέρει σε τι κατάσταση είναι το αυτοκίνητο. Στο έκλεψαν, σου δίνει 15.000 ευρώ και σου λέει
-"Κύριε πάρε άλλο".
-Τι άλλο?
-"Πάρε τρακαρισμένο, πάρε κομμένο, πάρε κουβαρίστρα δεν με νοιάζει. Και το δικό σου τρακαρισμένο ήταν."
-Μα το δικό μου δεν ήταν τρακαρισμένο, και με 15.000 δεν βρίσκεις σωστό αυτοκίνητο.
-Και σου απαντά "Δεν με νοιάζει"

Άποψή μου είναι ότι βάζοντας αγγελίες με μεγάλα ποσά, ίσως καταφέρουμε να ανεβάσουμε τον μέσο όρο πώλησης, άρα και την ασφαλιστική αξία. Αλλά όταν βγούμε στην αγορά για να πουλήσουμε το αυτοκίνητό μας τότε σίγουρα θα πρέπει να ρίξουμε κατά πολύ την αξία που ζητάμε, αν θέλουμε πάντα να το πουλήσουμε.

Αλλιώς, το κρατάμε και βλέπουμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα...
Old 10-14-2010, 03:46 AM
  #8  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μη ξεχναμε οτι αλλαζουν και τα κριτηρια με τα οποια βλεπουμε την αξια του αυτοκινητου. Αλλιως θα τη δουμε οταν θελουμε να πουλησουμε και αλλιως οταν θελουμε να αγορασουμε.
Old 10-14-2010, 03:47 AM
  #9  

Thread Starter
 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μα δεν το κανουμε για να το πουλησουμε. Και προς θεου δεν θα το πουλαγα ποτε 26000€. Αλλα οπως ειπες, οχι να μου λεει η ασφαλιστικη εγω 15000€ σου δινω και αν σου κανει. ΟΧΙ! Να μου δωσει 18000 - 19000€. Γιατι αντικειμενικα ηταν ενα αυτοκινητο που εκανε 50000€ καλος ή κακος εδω στην Ελλαδα. Αυτο να καταφερουμε.
Old 10-14-2010, 03:57 AM
  #10  
Registered User
 
ae86 trueno's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 43
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by eddiex,Oct 14 2010, 03:47 AM
Μα δεν το κανουμε για να το πουλησουμε. Και προς θεου δεν θα το πουλαγα ποτε 26000€. Αλλα οπως ειπες, οχι να μου λεει η ασφαλιστικη εγω 15000€ σου δινω και αν σου κανει. ΟΧΙ! Να μου δωσει 18000 - 19000€. Γιατι αντικειμενικα ηταν ενα αυτοκινητο που εκανε 50000€ καλος ή κακος εδω στην Ελλαδα. Αυτο να καταφερουμε.
+1000


Quick Reply: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ + ΠΩΛΗΣΗ:



All times are GMT -8. The time now is 09:25 AM.