Περιοχή μόνο για μέλη Members only Greek S2000 Forum

S2K - M.Y.2004 - F/I

Thread Tools
 
Old 05-22-2011, 01:50 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
mike10's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Cyprus-Limassol/Athens
Posts: 188
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default S2K - M.Y.2004 - F/I

Επανέρχομαι και ανοίγω καινούργιο θέμα σχετικά με το αμάξι μου (στην ενότητα "μελών" για ευνόητους λογούς). δεν ξέρω αν είναι ορθά που πράττω, αν όχι τότε οι διαχειριστές ας μου υποδείξουν τον ορθό δρόμο!

Πριν προχωρήσω στις απορίες μου και ζητήσω τις απόψεις σας και της συμβουλές σας, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές σας πριν αρχίσω την υπερτροφοδότηση του S , και να ευχαριστήσω γενικά τους υπεύθυνους διαχείρισης της κοινότητας για την σωστή αρχειοθέτηση έτσι ώστε να βοηθήσει εμένα και άλλους πιστεύω στο να υιοθετήσουμε αρκετές απόψεις και να πράξουμε ανάλογος.

Αν κάποιος χρειάζεται να με ρωτήσει κάτι από την μικρή εμπειρία μου μέχρι τώρα μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου από εδώ αλλά και μέσω της ηλεκτρονικής μου διεύθυνσης (hadjiandreas@gmail.com) η μέσω του facebook (https://www.facebook.com/hadjiandreas / hadjiandreas@facebook.com)

Μέχρι τώρα το αμάξι παραμένει όπως το είχα παρουσιάσει αλλά το επισυνάπτω και πιο κάτω.













ROTREX C30-94 SUPERCHARGER
SUPERCHARGER PULLEY 15Psi (1,05bar)
TTS CUSTOM FRONT MOUNTED INTERCOOLER
RC 750CC INJECTORS
WALBRO 255 FUEL PUMP
AEM EMS + MAP (FROM TTS)
EXHAUST GREDDY SE
BUDDYCLUB HEADER
CUSTOM TEST PIPE
ACT FULL CLUTCH AND FLYWHEEL


[hr]
[hr]

Μέχρι τώρα από τον εγκέφαλο πήρα μέτρηση για την πίεση 14 psi @~9100-9150rpm με μαμά συμπίεση.

Προβλήματα γενικά δεν αντιμετώπισα εκτός από τα exhaust header από τα οποία εκσφενδόνιζε τα ελατήρια χωρίζοντας το σε δύο κομμάτια,νομίζοντας ότι πέρναγε στρατιωτικό άρμα από τον θόρυβο. Ένα άλλο μικρό προβλήματα ήταν το κόψιμο σαν αγγούρι μιας βίδας από την βάση, από την οποία στηριζόταν στο block.

Μετά από όλη αυτή την κουραστική εισαγωγή θα ήθελα τα φώτα σας στο πιο κάτω θέμα.

Στο μέλλον σχεδιάζω να αντικαταστήσω τον rotrex c30-94 με τον rotrex 38-81 με πίεση 21-22psi . Έτσι χρειάζομαι να προστατέψω το μοτέρ ενισχύοντας το και χαμηλώνοντας συμπίεση. Για το προσεχώς μέλλων θα τερματίσω τον rotrex c30-94 λόγο οικονομικής δυναμικής.

Έτσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω:

Mahle Piston Set (pistons, rings, pins, locks) 87mm, 9.5:1 (FRM)
Brian crower rods
Ferrea valves
Brian crower springs , retainers

κάθε πρόταση σχετικά με άλλο προϊόν, συμπίεση κτλ θα με βοηθούσε πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Old 05-22-2011, 10:02 PM
  #2  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γεια σου Mike
Ωραία πράγματα βλέπω και διαβάζω !!!!
Να δώσεις έμφαση στο ποιος θα μοντάρει το μοτέρ σου φίλε !!!!
Είναι κατά την γνώμη μου το ποιο σημαντικό.

Good luck
Old 05-22-2011, 10:28 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
mike10's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Cyprus-Limassol/Athens
Posts: 188
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε Ευχαριστώ !!!! Απορια μου, ειναι καλυτερα με sleeves; Με 9.5 συμπιεση θα τσουλάει καθολου στις χαμηλές στροφες;
Για να επιτύχουμε 9.5 συμπίεση είναι με μαμά φλάντζα;
Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιστόνια 9.5 και να φέρουμε την συμπίεση στο 9 ή στο 10!!
Old 05-22-2011, 10:35 PM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by mike10
Σε Ευχαριστώ !!!! Απορια μου, ειναι καλυτερα με sleeves; Με 9.5 συμπιεση θα τσουλάει καθολου στις χαμηλές στροφες;
Για να επυτιχουμε 9.5 συμπίεση είναι με μαμά φλάντζα;
Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιστόνια 9.5 και να φέρουμε την συμπίεση στο 9 ή στο 10!!
Τώρα με μπερδεύεις..... Πρώτα θα διαλέξεις ακριβώς τι συμπίεση θέλεις στο μοτέρ και μετά η πιο σωστή λύση είναι να την πετύχεις τη συμπίεση με πιστόνια και να χρησιμοποιήσεις εργοστασιακή φλάτζα που είναι και η καλύτερη. Sleeving να σου πω την αλήθεια δεν χρειάζεται. Τα χιτώνια του S αντέχουν μια χαρά μέχρι εκεί που τερματίζει ο κομπρέσσορας δεδομένου πάντα σωστής ρύθμισης
Old 05-22-2011, 10:48 PM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
mike10's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Cyprus-Limassol/Athens
Posts: 188
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

9.5 πιστεύω πως είναι ασφαλείς σε τέτοια εφαρμογή. Δεν ξέρω αν λανθάνομαι.

Αν δεν κάνω λάθος 17psi τερματίζει ο παρόν κομπρέσορας, αλλά στο μέλλον μέγιστη πίεση 23-24psi θα δουλέψω

Άπλα ρώτησα αν μπορούμε να ρυθμίσουμε συμπίεση με την συνεργασία και φλάντζας αν θέλουμε 10:1 γιατί δεν εχω δει πιστόνια FRM 10:1
Old 05-22-2011, 11:41 PM
  #6  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα πράγματα αλλάζουν και έχω μείνει λίγο πίσω στην ενημέρωση.
Όταν έχτιζα το μοτέρ για να αλλάξεις πιστόνια έπρεπε να κάνεις sleeving υποχρεωτικά .
Νομίζω πως τα πιστόνια που αναφέρεις είναι σχετικά καινούργιο φρούτο, που δεν απαιτεί sleeving και είναι οκ για καμιά 500αρια άλογα .
Forgive me if iam wrong!!!

9,5 + έχω και εγώ συμπίεση τώρα , που είναι λίγο τσιμπημένη για turbo, αλλά νομίζω πως είναι ιδανική για κομπρεσέρ
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Divider
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
18
03-05-2012 12:27 AM
gmak_s2k
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
20
05-18-2007 06:31 AM



Quick Reply: S2K - M.Y.2004 - F/I



All times are GMT -8. The time now is 02:13 AM.