Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας

Old 06-20-2011, 12:00 AM
  #11  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γιαννη τις σερρες τις ανεφερα ακριβως γι αυτο που λες δηλαδη οτι δεν εχει τρελες απαιτησεις σε φρενο αλλα αν φορας τακακι που δεν κανει δεν εχεις φρενα ουτε εκει φαντασου ποσο σε μια διαδρομη σε βουνο...

και επισης τεθηκε θεμα συγκριτικου αποστασης ακινητοποιησης γι αυτο και πηρα σαν παραδειγμα τις σερρες αφου με τοσα χλμ δεν φρεναρεις σε καμια αλλη πιστα.
αλλο να λες δεν εχει καλα και δυνατα φρενα ενα αμαξι και αλλο το δεν αντεχουν τοσο πολυ καταπονηση σε συγκεκριμενες συνθηκες οσο καποια βελτιωμενα φρενα.
συνοψιζοντας λοιπο ο καθενας βελτιωνει συμφωνα με τις αναγκες του,εγω προσωπικα με τη χρηση που κανω δεν χρειαζομαι κατι παραπανω,αν πηγαινα μεγαρα η τοσα πολλα χλμ στο βουνο και ειχα προβλημα τοτε θα ψαχνομουνα και γω για βελτωση.
ευτυχως ομως εχουμε τις σερρες που μοιαζει και λιγο με πιστα και δεν εχει και απαιτησεις σε φρενα και χαιρομαστε τη χονταρα μας...
Old 06-20-2011, 01:12 AM
  #12  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
...αλλο να λες δεν εχει καλα και δυνατα φρενα ενα αμαξι και αλλο το δεν αντεχουν τοσο πολυ καταπονηση σε συγκεκριμενες συνθηκες οσο καποια βελτιωμενα φρενα.
συνοψιζοντας λοιπο ο καθενας βελτιωνει συμφωνα με τις αναγκες του,εγω προσωπικα με τη χρηση που κανω δεν χρειαζομαι κατι παραπανω,αν πηγαινα μεγαρα η τοσα πολλα χλμ στο βουνο και ειχα προβλημα τοτε θα ψαχνομουνα και γω για βελτωση.
ευτυχως ομως εχουμε τις σερρες που μοιαζει και λιγο με πιστα και δεν εχει και απαιτησεις σε φρενα και χαιρομαστε τη χονταρα μας...
Πολύ σωστό Κώστα.

Όμως το s δεν πουλιέται σαν καθημερινό αυτοκίνητο..... εννοείται οτι όλο και κάποιος τρελλός που θα το πάρει θα πάει και θα το σκίσει σε κανένα βουνό. Και πάλι όμως τονίζω οτι είναι πολύ λίγα τα αυτοκίνητα (γήινα έτσι.... μην ακούσω για καμμιά 997 gt3 rs με κεραμικά ) που έχουν μαμά φρένα που ανταπεξέρχονται σε σκληρή χρήση (προσωπικά σε κατηφορικό Διόνυσο με έχει αφήσει άφωνο το clio rs από μαμά φρενά), οπότε δεν
τίθεται θέμα αν είναι ή όχι δυνατά τα φρένα του s. Όπως πολύ σωστά είπες πρέπει κάποιος να κοιτάξει τη χρήση για την οποία προορίζονται. Εγώ, πάντως, θα περίμενα από μαμά s να μην "κλάνουν" τα φρένα μετά από 3-4 γύρους Μέγαρα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς οτι μαμά type r στα Μέγαρα έχει καλύτερη συμπεριφορά στα φρένα...
Old 06-20-2011, 03:23 AM
  #13  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz
Originally Posted by kosdali' timestamp='1308556852' post='20699654
...αλλο να λες δεν εχει καλα και δυνατα φρενα ενα αμαξι και αλλο το δεν αντεχουν τοσο πολυ καταπονηση σε συγκεκριμενες συνθηκες οσο καποια βελτιωμενα φρενα.
συνοψιζοντας λοιπο ο καθενας βελτιωνει συμφωνα με τις αναγκες του,εγω προσωπικα με τη χρηση που κανω δεν χρειαζομαι κατι παραπανω,αν πηγαινα μεγαρα η τοσα πολλα χλμ στο βουνο και ειχα προβλημα τοτε θα ψαχνομουνα και γω για βελτωση.
ευτυχως ομως εχουμε τις σερρες που μοιαζει και λιγο με πιστα και δεν εχει και απαιτησεις σε φρενα και χαιρομαστε τη χονταρα μας...
Πολύ σωστό Κώστα.

Όμως το s δεν πουλιέται σαν καθημερινό αυτοκίνητο..... εννοείται οτι όλο και κάποιος τρελλός που θα το πάρει θα πάει και θα το σκίσει σε κανένα βουνό. Και πάλι όμως τονίζω οτι είναι πολύ λίγα τα αυτοκίνητα (γήινα έτσι.... μην ακούσω για καμμιά 997 gt3 rs με κεραμικά ) που έχουν μαμά φρένα που ανταπεξέρχονται σε σκληρή χρήση (προσωπικά σε κατηφορικό Διόνυσο με έχει αφήσει άφωνο το clio rs από μαμά φρενά), οπότε δεν
τίθεται θέμα αν είναι ή όχι δυνατά τα φρένα του s. Όπως πολύ σωστά είπες πρέπει κάποιος να κοιτάξει τη χρήση για την οποία προορίζονται. Εγώ, πάντως, θα περίμενα από μαμά s να μην "κλάνουν" τα φρένα μετά από 3-4 γύρους Μέγαρα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς οτι μαμά type r στα Μέγαρα έχει καλύτερη συμπεριφορά στα φρένα...
για το ταπερ μη σου φαινεται περιεργο αφου εχει ιδια φρενα με το σ2000 απο οσο ξερω αλλα ειναι πιο ελαφρυ κατα 100 περιπου κιλα,και το κ20α ''φρεναρει'' περισοτερο στο ασε απο το f20c...
Old 06-20-2011, 04:16 AM
  #14  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
...για το ταπερ μη σου φαινεται περιεργο αφου εχει ιδια φρενα με το σ2000 απο οσο ξερω αλλα ειναι πιο ελαφρυ κατα 100 περιπου κιλα,και το κ20α ''φρεναρει'' περισοτερο στο ασε απο το f20c...
Δεν είπα οτι μου φαίνεται περίεργο.... αναλογικά έτσι θα έπρεπε να φρενάρει και το s.... άρα μήπως η Honda θα έπρεπε να το εφοδιάσει με καλύτερα εργοστασιακά φρένα;;;;
Old 06-20-2011, 05:26 AM
  #15  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz
Originally Posted by kosdali' timestamp='1308569029' post='20699831
...για το ταπερ μη σου φαινεται περιεργο αφου εχει ιδια φρενα με το σ2000 απο οσο ξερω αλλα ειναι πιο ελαφρυ κατα 100 περιπου κιλα,και το κ20α ''φρεναρει'' περισοτερο στο ασε απο το f20c...
Δεν είπα οτι μου φαίνεται περίεργο.... αναλογικά έτσι θα έπρεπε να φρενάρει και το s.... άρα μήπως η Honda θα έπρεπε να το εφοδιάσει με καλύτερα εργοστασιακά φρένα;;;;
οπως ειπα και πιο πανω ειναι υποκειμενικο το θεμα.
εγω δεν θα ζητουσα κατι παραπανω απο τα φρενα και με καλυπτουν τελειως για την χρηση που κανω ακομα και με το αμαξι να ειναι πιο δυνατο απο εργοστασιακο.ισα ισα μπορω να πω οτι ειμαι εντυπωσιασμενος απο την αποδοση τους,την αισθηση τους,την τοποθετηση του αυτοκινητου στη στροφη με φρεναρισμα ,το κοστος απο τα τακακια και τα χλμ που βγαζουν αφου με την χρηση μου τακακια βγαζουν ανετα 30.000 χλμ ενω οταν δεν πηγαινα πιστα τουλαχιστον 60.000χλμ

σιγουρα υπαρχουν και αλλοι οδηγοι που θελουν καλυτερα φρενα παντως, μπορει να κανουν πιο αγωνιστικη χρηση απο εμενα η να κινουνται σε πιο γρηγορους ρυθμους,σε πιο δυσκολες πιστες με 40 βαθμους εξω κλπ.
εγω τοσο πολυ δεν το εχω κυνηγησει το θεμα ακομα και δεν ξερω αν προλαβαινω(λογω ηλικιας)
Old 06-22-2011, 12:17 AM
  #16  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

εγω τοσο πολυ δεν το εχω κυνηγησει το θεμα ακομα και δεν ξερω αν προλαβαινω(λογω ηλικιας)
Σιγά ρε παππού
Old 06-22-2011, 05:47 AM
  #17  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
εγω τοσο πολυ δεν το εχω κυνηγησει το θεμα ακομα και δεν ξερω αν προλαβαινω(λογω ηλικιας)
Σιγά ρε παππού
πφφφφφ
ο nickthegreek...πιπινακι μπροστα στον pappoysdali
πρεπει να ερθετε βολτα σαλονικα..ο δε νικ βολταρει καμπριο με την χονταρα του κ ντριφταρει αραια κ που
ο αλλος με την σουπερ ντουπερ (υγραεριο)τουοτα κορολα τραβαει καμια φορα κανα χειροφρενακι να θυμηθει τα νιατα του αλλα....δεν
Old 06-22-2011, 06:15 AM
  #18  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

pappousdali..
Old 06-22-2011, 08:01 AM
  #19  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by nikthegrek
pappousdali..
Old 06-23-2011, 02:22 AM
  #20  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πάντως και εγώ, επειδή έτυχε η πρώτη πίστα που μπήκα με το S2000 να είναι οι Σέρρες, τότε θα έλεγα ότι έχει ικανοποιητικότατα φρένα.

Αργότερα που το έβαλα στα Μέγαρα, αναθεώρησα και έβαλα τα ducts.

Όπως προαναφέρατε ήδη και εσείς, διαφορετικοί οδηγοί, διαφορετικές χρήσεις, διαφορετικές απαιτήσεις, διαφορετικά αποτελέσματα.

Love and friendship

Quick Reply: Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας



All times are GMT -8. The time now is 09:35 PM.