Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Μεταχειρισμενα επωνυμα coilovers VS καινουργια ασιατικης προελευσης

Thread Tools
 
Old 03-22-2016, 03:03 AM
  #11  
Registered User

 
Don Molina's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Zurich, CH
Posts: 46
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Από τα λίγα που έχω διαβάσει μια καλή ανάρτηση τύπου Ohlins μπορεί να είναι το ίδιο άνετη με την μαμά κι απλά έχει το range να πάει μέχρι extreme πράγματα.

Επίσης θα παίξει πολύ ρόλο και το τι ελατήρια θα μπουν.
Old 03-22-2016, 03:39 AM
  #12  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές δεν υπάρχει κάποιος λόγος να δώσει κάποιος 2κ, 2,5κ 3κ ... για μια ανάρτηση εκτός από το αν μπαίνει πολύ συχνά πίστα, κάνει πολύ συχνά βουνό γενικά το κυνηγάει αρκετά. Οι περισσότεροι που βάζουν τέτοιες αναρτήσεις (η πλειοψηφία) τις βάζουν για να λένε ότι έχω την τάδε ανάρτηση και δεν έχουν μπει ούτε μια φορά σε μια πίστα για να προσπαθήσουν να καταλάβουν την διαφορά του ενός κλικ σκληρότητας και να πειραματιστούν. Ohlins, KW, TEIN, mugen κλπ είναι ιδανικές για κάποιον που μπαίνει όντως σε πίστα Αλλιώς για εμένα δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις την μαμά που τα κάνει όλα σε έναν πολύ ικανοποιητικό βαθμό για κάποιον που έχει το αμάξι για κάθε μέρα και θέλει να το απολαμβάνει σε όλες του τις εκδοχές (ταξίδι, δουλειά, μόστρα και πού και πού σε καμιά πίστα για το χαβαλέ).

Σχετικά με το άνετο εγώ θεωρώ ότι είναι σχετικό. Η μαμά είναι πολύ άνετη όντως. Οι υπόλοιπες ανάλογα και σε τι φάση της ζωής σου είσαι (πιτσιρικάς ή μεγαλύτερος), τον σκοπό που έχεις το αμάξι (κάθε μέρα ή μια στο τόσο) κλπκλπ, είναι από λίγο έως πολύ κουραστικές. Εγώ στην φάση που είμαι τώρα μετά από 10 χρόνια που έχω το αμάξι, πειραματιζόμενος αρκετά και έχοντας το αμάξι πλέον για μια φορά την εβδομάδα, για κανένα πάτημα και για καμιά πίστα μπορώ να πώ ότι οι tein που έχω αυτή την στιγμή απλά είναι πολύ κουραστικές και με το edfc.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι ο φίλος που έχει μαμά έχει την περιέργεια να πειραματιστεί και τον καταλαβαίνω απόλυτα....... Εγώ για αλλαγή και για πειραματισμό με σχετικά χαμηλότερο κόστος θα δοκίμαζα μια από αυτές
http://www.bc-racing.co.uk/applicati...ap2-00-09.html
Old 03-22-2016, 01:47 PM
  #13  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές δεν υπάρχει κάποιος λόγος να δώσει κάποιος 2κ, 2,5κ 3κ ... για μια ανάρτηση εκτός από το αν μπαίνει πολύ συχνά πίστα, κάνει πολύ συχνά βουνό γενικά το κυνηγάει αρκετά. Οι περισσότεροι που βάζουν τέτοιες αναρτήσεις (η πλειοψηφία) τις βάζουν για να λένε ότι έχω την τάδε ανάρτηση και δεν έχουν μπει ούτε μια φορά σε μια πίστα για να προσπαθήσουν να καταλάβουν την διαφορά του ενός κλικ σκληρότητας και να πειραματιστούν. Ohlins, KW, TEIN, mugen κλπ είναι ιδανικές για κάποιον που μπαίνει όντως σε πίστα Αλλιώς για εμένα δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις την μαμά που τα κάνει όλα σε έναν πολύ ικανοποιητικό βαθμό για κάποιον που έχει το αμάξι για κάθε μέρα και θέλει να το απολαμβάνει σε όλες του τις εκδοχές (ταξίδι, δουλειά, μόστρα και πού και πού σε καμιά πίστα για το χαβαλέ).

Σχετικά με το άνετο εγώ θεωρώ ότι είναι σχετικό. Η μαμά είναι πολύ άνετη όντως. Οι υπόλοιπες ανάλογα και σε τι φάση της ζωής σου είσαι (πιτσιρικάς ή μεγαλύτερος), τον σκοπό που έχεις το αμάξι (κάθε μέρα ή μια στο τόσο) κλπκλπ, είναι από λίγο έως πολύ κουραστικές. Εγώ στην φάση που είμαι τώρα μετά από 10 χρόνια που έχω το αμάξι, πειραματιζόμενος αρκετά και έχοντας το αμάξι πλέον για μια φορά την εβδομάδα, για κανένα πάτημα και για καμιά πίστα μπορώ να πώ ότι οι tein που έχω αυτή την στιγμή απλά είναι πολύ κουραστικές και με το edfc.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι ο φίλος που έχει μαμά έχει την περιέργεια να πειραματιστεί και τον καταλαβαίνω απόλυτα....... Εγώ για αλλαγή και για πειραματισμό με σχετικά χαμηλότερο κόστος θα δοκίμαζα μια από αυτές
http://www.bc-racing.co.uk/applicati...ap2-00-09.html
Αυτην εχω κοιταξει και εγω,μαλιστα τις εισαγει ο γνωστος Πλατανας.Τις ειδα απο κοντα και περιεργως διαπιστωσα οτι δειχνουν να ειναι μια καλη κατασκευη.Διαπιστωσα επισης οτι μπορεις να μεταβαλλεις το υψος χωρις να πειραξεις την προφορτηση του ελατηριου κατι που μου αρεσει υπερβολικα!!Τωρα,κοντα στα 1000 ευρω,παιζει η απλη σειρα,η οποια δεν εχει ουτε top-mount,χρησιμοποιεις τα δικα σου...καλο θα ηταν να ειχαμε και εναν ανθρωπο που τις εχει δουλεψει και να μας πει την ταπεινη του γνωμη...οιδωμεν λοιπον
Old 03-22-2016, 03:05 PM
  #14  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ενημερωτικα...η BC φτιαχνει και καποιες σειρες για την Blitz!

Επισης σε Evo δουλευουν αρκετα καλα, σε Colt πρωτης αλλα και δευτερης γενιας οχι!

Γενικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι δεν δουλευουν σε ελαφρια αυτοκινητα.

Για παραδειγμα φιλος μου με BMW σειρα 5 (E39) εχει βαλει μια TA Technics...πιο του κwλ0υ πεθαινεις! Ελα ομως που δουλευει απροσμενα καλα, το αυτοκινητο εκτος οτι στριβει πολυ ικανοποιητικα...ειναι ταυτοχρονα απιστευτα ανετο!

Το S τωρα γερνει προς τα ελαφρια αυτοκινητα...οποτε για μενα θα ηταν λιγο ρισκο η BC.
Old 03-22-2016, 10:58 PM
  #15  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μα εσύ την απλή σειρά θέλεις (BR Series).
Χωρίς pillowball top mount έρχεται η BR Series Type RS, http://www.ebay.com/itm/BC-RACING-BR...4AAOSwQItUJwmj, (αυτή εγώ θα έπαιρνα για πιο χαλαρά, αποφυγή θορύβων κλπ μιας και τα μεταλλικά πιατέλα δεν είναι για κάθε μέρα)
Με pillowball top mount έρχεται η BR Series Type RH, http://www.ebay.com/itm/BC-Racing-Co...wAAOSw0JpV6FVo,

Υπάρχουν αρκετά topic στο Αμερικάνικο που αναφέρουν καλά σχόλια για την BC. Ενδεικτικά (https://www.s2ki.com/s2000/topic/861...lovers-review/).

Τώρα θα μου πει κάποιος γιατί με 1κ-1,1κ να μην πάρω μια μτχ kw3?! Γιατί στην περίπτωση του φίλου εγώ θα έβαζα καινούργια για να ασχοληθώ πάλι με αναρτήσεις μετά από αρκετό καιρό. Μια μτχ ποτέ δεν ξέρεις πώς θα σου βγει ειδικά αν το αμάξι είναι για κάθε μέρα και γράφει 10-15κ χλμ το χρόνο.
Old 03-22-2016, 11:38 PM
  #16  

 
Gigi.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 37
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή έχει τύχει να οδηγήσω σχεδόν όλες τις aftermarket αναρτήσεις σε S2000,σε πίστα και δρόμο,
θα πρότεινα στον φίλο για low budget λύση την ΒC RACING το απλό μοντέλο.Είναι αξιόπιστη και απολύτως ικανοποιητική για δρόμο,
χωρίς να απογοητεύει στην πίστα ακόμη και με ημισλίκ.
Αν μπορεί κάποιος να διαθέσει τα διπλά+ χρήματα βέβαια , θα πρότεινα με κλειστά μάτια την Ohlins DFV με custom valving kai spring rate
από την PB Motorsport.Η συγκεκριμένη λύση είναι η χρυσή τομή μεταξύ καθημερινής χρήσης και αγωνιστικής οδήγησης.Με κάποιο
μαγικό τρόπο είναι και στα δύο τερεν σχεδόν τέλεια ,ιδανική για κάποιον που θέλει να ευχαριστιέται το S2000 παντού .
Όποια και αν είναι η επιλογή σου thor gr μην ξεχνάς ότι εξίσου σημαντικό είναι το set up της ανάρτησης στο S2000.
Η ακριβότερη ανάρτηση με λάθος setup, είναι χειρότερη από την φθηνότερη με σωστό set up.
Old 03-23-2016, 01:26 AM
  #17  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να μπω σφήνα και να απαντήσω ένα ερώτημα λιγο πιο πάνω.

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα αμάξι ξεκούραστο, χαλί, παντώς καιρού, εγώ θα κοίταζα και την Bilstein PSS. Όχι PSS9, αλλά PSS. Πιο οικονομική αλλά πολύ τίμια ανάρτηση.
Old 03-23-2016, 03:41 AM
  #18  

 
RWDlover's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 193
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by Nabu
Να μπω σφήνα και να απαντήσω ένα ερώτημα λιγο πιο πάνω.

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα αμάξι ξεκούραστο, χαλί, παντώς καιρού, εγώ θα κοίταζα και την Bilstein PSS. Όχι PSS9, αλλά PSS. Πιο οικονομική αλλά πολύ τίμια ανάρτηση.
Μίλησε σωστά^

Η PSS έχει πολύ λογικά spring rate, πιο σκληρά από τα μαμά ελατήρια αλλά όχι πολύ, και σαφώς πιο μαλακά από KW V1-2-3. Eπίσης ξεκινάει απο χαμήλωμα 0, δηλαδή στοκ ύψος, για όποιον απλά θελει να ανανεώσει την ανάρτηση του. Bonus ότι τα πίσω αμορτισέρ έχουν εξωτερικά δοχεία όπως τα μαμά.
Old 03-23-2016, 09:27 AM
  #19  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.Αποφασισα να κινηθω προς τις μεταχειρισμενες KW που υπαρχουν στο car.gr αλλα ο πωλητης,οταν του ζητησα να τις παμε για ελενχο στον ΤΡΟΧΟ,εφερε μερικες "αντιρρησεις","ξερεις,τις εχω στο αυτοκινητο" "ξερεις,δεν εχω πινακιδες" "ξερεις,ειναι τελειες" κτλ .Για τις απλες PSS14,νομιζω ετσι λεγονται,το κοστος ειναι 1400 ευρω καινουργιες,το σκεφτομαι.Σε σκεψη ειμαι και για την απλη σειρα της BC,μιας και εχει θετικα σχολια απο αρκετους.Θα περιμενω λιγο καιρο,αφου ετοιμοπαραδοτες BC δεν υπαρχουν και βλεπουμε...
Old 03-23-2016, 10:54 AM
  #20  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Η B14 που αναφέρουν και τα παιδιά από πάνω, έρχεται από Γερμανία (ebay) με 1000€ με τα μεταφορικά!


Quick Reply: Μεταχειρισμενα επωνυμα coilovers VS καινουργια ασιατικης προελευσης



All times are GMT -8. The time now is 10:18 PM.