Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-15-2007, 12:32 AM
  #11  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ Αντρέα δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο. Περίμενε καλύτερα να έρθει ο καιρός να αλλάξεις αμορτισέρ και τότε βρές αυτό που ταιριάζει στα γούστα σου και πάρτο ολοκληρωμένο κίτ. Για να είμαστε ασφαλείς δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε με αναρτήσεις, φρένα. Μην ξεχνάμε ότι οι στροφές για τους αμερικάνους είναι κάτι που το βλέπουν σπάνια.
taz5 is offline  
Old 02-15-2007, 10:25 AM
  #12  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και η δικιά μου γνώμη είναι να μην βάλεις ελατήρια χαμηλώματος. Με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις και μια καλή ευθυγράμμιση θα δεις σίγουρα μια διαφορά στο στρίψιμο και την γενικότερη συμπεριφορά του αυτοκινήτου αλλά την μεγάλη διαφορά θα την δείς αν βάλεις ένα coil over kit όπου με τις πάρα πολλές δυνατές ρυθμίσεις που σου προσφέρει είναι σχεδόν αδύνατον να μην βρεις αυτή που θα είναι ιδανική για σένα και τον τρόπο που οδηγείς. Αν επιλέξεις όμως τελικά την λύση των ελατηρίων χαμηλώματος θα πρέπει να ξέρεις ότι τα μπροστινά αμορτισέρ που δεν είναι αζώτου θα ταλαιπωρηθούν αρκετά παραπάνω σε σχέση με τα πίσω και επίσης θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε αποστάτες διαφορικού οι οποίοι θα επιτρέψουν στο διαφορικό και τα ημιαξόνια να συνεχίζουν να δουλεύουν σωστά χωρίς να καταλήξουν πρόωρα στο καλάθι της ανακύκλωσης.
D_S2000 is offline  
Old 02-15-2007, 10:26 PM
  #13  
Registered User
 
andreas2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Nea Makri
Posts: 178
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συμφωνώ και εγώ για coilover kit αναρτησης.
Είχα δοκιμάσει άλλωστε TEIN Superstreet στο ένα civic μου και K-sport στο άλλο και είναι πολύ παιχνίδι το ψάξιμο του ιδανικού ...
Απλά έλεγα να μη προβώ ακόμα αφού "έχουν" οι μαμα αναρτήσεις.
Thanks για τις πληροφορίες πάντως.
Αν τα βάλω θα σας πω εντυπώσεις
andreas2000 is offline  
Old 02-16-2007, 03:58 PM
  #14  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εγω ειχα Tein Flex + EDFC και ηταν ολα τα λεφτα!
energetic is offline  
Old 02-19-2007, 02:36 PM
  #15  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S_DRIFTER,Feb 14 2007, 11:21 PM
re paidia na rotiso kati kai ego. eixa plini to amaxi kai to eixa akinito gia kamia vdomada. otan piga na to paro eixe kolisi to xirofreno. to zorisa ligo kai xekolise. meta gia kamia 200aria metra mou ekane thorivo piso. sikona to xirofreno eno kinoumoun kai ton ekane pio edona. meta stamatise telios. exei tixi se kanenan
Μαλλον σκουριασαν οι δισκοπλακες σου απο το πλυσιμο, γι αυτο κολλησε το χειροφρενο. με την τριβη που κανει η σκουρια πανω στα τακακια ακουγεται θορυβος μεχρι να καθαρισουν τελειως. μετα απο λιγα μετρα ειναι ολα οκ. μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα
katanaman is offline  
Old 02-19-2007, 03:19 PM
  #16  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

energetic is offline  
Old 02-19-2007, 09:58 PM
  #17  
Registered User
 
S_DRIFTER's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 84
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

thanks file. odos auto htane!!
S_DRIFTER is offline  
Old 02-20-2007, 09:43 AM
  #18  
Registered User
 
VagelakiS2000's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 67
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φιλε S DRIFTER οντως δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο. Μου συνεβαινε συχνα με το ΜΧ-5 μου ειδικα κατι περιοδους 1 ή 2 εβδομαδων μερικες φορες που εκανα να το κουνησω. Δεν νομιζω οτι αξιζει καν και να το πας σε μηχανικο...
Οσο για αναρτησουλες, εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις ΤΕΙΝ οπως και οτι ειναι αρκετα πιο σκληρες απο της μαμα. Να μου πειτε τωρα...γουστα ειναι αυτα!!!
Απο φρενακια που το σκεφτομαι ολο και περισσοτερο το τελαιυτεο καιρο, λεω να χτυπησω κανα δυο Brembo (τετραπιστονες) κατακοκκινες δαγκανουλες σκετες και οχι με σετακι. Εχω ακουσει οτι τωρα και αρκετο καιρο η συγκεκριμενη εταιρια βγαζει και σκετες, το θεμα ειναι κατα ποσο καλη δουλεια θα κανουν με τις μαμα δισκοπλακες π.χ. και το πιο σημαντικο ειναι οτι βγαινουν τωρα πια και για 16αρες ζαντες και οχι απο 17αρες και πανω οπως βγαιναν πιο παλια. Τωρα αμα ταιριαζουν στις δικες μας συγκεκριμενες 16αρες ειναι ενα θεμα που δεν το εχω αλλα εχω σκοπο να το ψαξω... We shall see!
VagelakiS2000 is offline  
Old 02-20-2007, 11:06 AM
  #19  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν ξέρω αν έχετε και εσείς την ίδια άποψη αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τα φρένα του S. Το ABS μπαίνει πολύ εύκολα με καινούργια λάστιχα, η αίσθηση του πεντάλ είναι τσαρούχι και γενικά δε νιώθεις ασφαλής ότι τι αυτοκίνητο θα γονατίσει όταν θα το χρειαστείς. Δεν ξέρω αν φταίνε οι δισκόπλακες, οι δαγκάνες, τα τακάκια, η αντλία ή όλα μαζί. Πάντως τα Honda έχουν γενικά τη φήμη κακών φρένων. Έχω ένα Passat 1.8T, το αμάξι είναι 1300 κιλά και τα φρένα κυριολεκτικά το γονατίζουν. Είχα ένα Punto GT και τα φρένα του ήταν υποδειγματικά. Με το S κάτι με χαλάει, τα νιώθω πολύ "λίγα" για αυτό το αυτοκίνητο και αρκετές φορές με άφησαν ακάλυπτο. Θα αλλάξω όλο το σύστημα με την πρώτη ευκαιρία.
MANOS is offline  
Old 02-20-2007, 12:24 PM
  #20  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ, σε γλυστερούς δρόμους δεν φρενάρει καλά και γενικά η αίσθηση δεν είναι καθόλου καλή σε σχέση με άλλα σπόρ αυτοκίνητα. Βέβαια σε πίστα δεν μου έχουν ζεσταθεί ποτέ και εκεί κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά.
Μάνο και εγώ θέλω να τα βελτιώσω κάποια στιγμή, με την προυπόθεση να μπαίνουν στις μαμά δεκαεφτάρες χωρίς αποστάτες. Νομίζω η Brembo και η Stoptech βγάζουν σετ τα οποία μπαίνουν έτσι. Επίσης η Comptech έχει ένα σετ με Brembo κίτ εμπρός και σωληνάκια-τακάκια-δίσκους μεγαλύτερους πίσω. Μιλάμε για τετραπίστονα πάντα γιατί για εξαπίστονα θέλει 18άρα ζάντα που δεν πρόκειται ποτέ να έβαζα.
taz5 is offline  


Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 07:11 AM.