Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Old 02-20-2007, 12:34 PM
  #21  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Την ίδια ακριβώς εντύπωση με τον Μάνο είχα κι εγώ όταν είχα πρωτοξεκινήσει να μπαίνω στο λούκι της βελτίωσης. Τα φρένα με είχαν αφήσει ακάλυπτο σε 2-3 περιπτώσεις κι ήταν από τα πρώτα πράγματα που είχα αλλάξει μαζί με την ανάρτηση. Τελικά όμως το αν είναι επαρκή ή όχι τα φρένα κι άλλα πράγματα γενικότερα στο αυτοκίνητο είναι και θέμα σχετικό, ή καλύτερα θέμα προσωπικό. Εξαρτάται από το πως οδηγεί κανείς, από το τι αυτοκίνητα είχε μέχρι την στιγμή που πήρε το S2000 κ.λ.π. Πάντως πιστεύω ότι ένα πλήρες σετ αναβαθμισμένων φρένων είναι σίγουρα από τα σημαντικότερα κομάτια της ενεργητικής ασφάλειας ενός τέτοιου αυτοκινήτου κι αν και ακριβό στην αγορά του νομίζω ότι τελικά αξίζει τον κόπο κι όποιος το επιχειρήσει δεν θα το μετανιώσει.

Για τις ανεξάρτητες δαγκάνες της Brembo που τις έβγαλε και για 16άρες ζάντες σου συνιστώ να ζητήσεις Vaggelaki έγγραφη βεβαίωση από την ίδια την Eltrekka ότι κάνουν για τις OEM τις ζάντες και να τους βάλεις εκείνους έτσι να ψάξουν και να πάρουν και την ευθύνη. Αλλιώς μην το επιχειρήσεις γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να χρειαστεί ν' αλλάξεις ζάντες για να χωρέσουν οι δαγκάνες. Επίσης δεν έχει σημασία να ταιριάξει η νέα δαγκάνα με την ΟΕΜ δισκόπλακα. Σημασία σ' αυτή την περίπτωση έχει το μέσο τριβής που είναι στην προκειμένη περίπτωση το τακάκι. Εάν έχεις ένα απλά καλό αλλά συμβατικό παρ' όλα αυτά τακάκι όπως το ΟΕΜ τότε οι νέες δαγκάνες δεν θα πιάσουν τόπο. Απλά γιατί η αυξημένη πίεση που θα μεταδίδουν στο τακάκι δεν θα μπορεί να μεταφερθεί με όλη της την ισχύ στην δισκόπλακα. Κι αυτό γιατί το τακάκι θα υπερθερμανθεί πολύ γρήγορα και θα γίνει σαν "λάστιχο" χάνοντας έτσι στο κρίσιμο σημείο που εσύ το χρειάζεσαι τις μηχανικές του ιδιότητες που θα του επιτρέψουν να ασκήσει την απαιτούμενη πέδηδη πάνω στην δισκόπλακα. Οπότε αν βάλεις τις δαγκάνες που λες πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κι ένα καλό ζευγάρι τακάκια. Θα τρώγονται πιο εύκολα οι δισκόπλακες αλλά θα έχεις από την άλλη το επιθυμητό αποτέλεσμα. Απόλυτο φρένο όποτε το χρειαστείς. Τι να γίνει? Όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε σ΄αυτή την ζωή...
D_S2000 is offline  
Old 02-20-2007, 01:02 PM
  #22  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλά, με τα φρένα του Ds έπαθα πλάκα όταν τα είδα. Είναι πραγματικά έργο τέχνης της J's. Χώρια που είναι "γουρούνια" πρέπει να κάνουν πολύ καλή δουλειά με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια. Νομίζω πάντως ότι αν κάνω μια τέτοια αλλαγή θα προτιμήσω κάτι μεσαίας τιμής και θα βάλω όλο το κιτ για να ταιριάξουν στο S. Ας μας πουν και τη γνώμη τους κάποιοι που το έχουν κάνει το βήμα και κυρίως τις εντυπώσεις τους πριν και μετά.

Ο Νικολάκης με το κόκκινο S, λόγω βλάβης, κατήργησε το ABS και μου είπε ότι το αμάξι φρενάρει πολύ καλύτερα τώρα. Δεν ξέρω, έχει να κάνει σε τίποτα το ABS?
MANOS is offline  
Old 02-20-2007, 01:31 PM
  #23  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χωρίς να είμαι απόλυτος σ' αυτό που θα πω πιστεύω ότι το ABS δεν έχει να κάνει σε τίποτα σχέση με την απόδοση των φρένων. Το ΑΒS είναι ένα σύστημα που μπαίνει σε λειτουργία όταν καταλάβει ολίσθηση κάποιου τροχού. Δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνεται να έχεις καλύτερο φρένο αν αυτό βγεί εκτός λειτουργίας. Τι σχέση έχει δηλ το αν υπάρχει ή όχι το ABS με την δύναμη που είναι ικανές ν'ασκήσουν οι δαγκάνες στις δισκόπλακες? Δηλ. η δύναμη που ασκείται από τις δαγκάνες είναι μεγαλύτερη αφού βγει το ΑΒS απ΄ότι αν είναι σε λειτουργία? Κάτω από ποια λογική? Κι αν υποθέσουμε ότι μπορεί να είναι κι έτσι τότε φαντάζομαι ότι στον τεχνικό κόσμο θα ήταν ήδη γνωστό κάτι τέτοιο αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι οι δαγκάνες ασκούν μεγαλύτερη πίεση το ενδεχόμενο μπλοκαρίσματος των τροχών σ΄αυτή την περίπτωση θα είναι ακόμα μεγαλύτερο από πριν. Οπότε για ποιο φρένο μιλάμε πάλι? Αυτή είναι η γνώμη μου. Μπορεί να κάνω και λάθος.
D_S2000 is offline  
Old 02-20-2007, 01:56 PM
  #24  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

MANOS is offline  
Old 02-20-2007, 11:18 PM
  #25  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Από την άλλη, εφόσον τα υπάρχοντα φρένα μπορούν και μπλοκάρουν τους μπροστινούς τροχούς ή μπαίνουν τα ΑΒΣ, σημαίνει δύο πράγματα. Πρώτον ότι για το βάρος και τις ταχύτητες είναι επαρκή και δεύτερον ότι οι δρόμοι μας είναι για τα μπάζα ή μάλλον μόνο μπάζα.

Τα λάστιχα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στην όλη εξίσωση.

Σε μια συζήτηση στο αμερικάνικο, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τα μεγαλύτερα φρένα απάγουν την θερμότητα πιό γρήγηρα και ότι βελτιώνουν λίγο την αίσθηση. Η απόσταση φρεναρίσματος εξαρτάται από πόση δύναμη μπορούν να αντέξουν τα λάστιχα και ο δρόμος πρίν μπλοκάρουν οι τροχοί. Αφού μπλοκάρουν και με τα υπάρχοντα, δεν μειώνεται η απόσταση φρεναρίσματος με μεγαλύτερα.
taz5 is offline  
Old 02-21-2007, 12:33 AM
  #26  
Registered User
 
VagelakiS2000's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 67
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε παω ρε προεδρε, γιατι εισαι ξαγμενος...οπως και αρκετα παιδια εδω μεσα αλλωστε! Οσο για τις δαγκανες και το αν ταιριαζουν στις συγκεκριμενες δικες μας ζαντες ειναι κατι που εχω σκοπο να το ψαξω εκτενεστατα, αν τελικα το αποφασισω...
VagelakiS2000 is offline  
Old 02-21-2007, 02:52 AM
  #27  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σίγουρα το οδόστρωμα παίζει καθοριστικό ρόλο στην απόσταση που θα διανύσει ένα αυτοκίνητο μέχρι να σταματήσει. Όταν με άλλα λόγια ο διαθέσιμος συντελεστής τριβής που είναι άμεση εξάρτηση της ποιότητας του ασφαλτοτάπητα και του ελαστικού ξεπεραστεί από τις δυνάμεις πέδησης τότε έχουμε το λεγόμενο μπλοκάρισμα του τροχού το οποίο όμως σε αυτοκίνητα που διαθέτουν ΑΒS δεν γίνεται αντιληπτό από τον οδηγό αφού σε κλάσματα του δευτερολέπτου μειώνεται η υδραυλική πίεση στα φρένα ώστε να αφεθεί ο τροχός να ολισθήσει πάνω στο οδόστρωμα προκειμένου να ξαναβρεί την ζητούμενη πρόσφυση.
Πάντως σε κλασσικές μεγάλες λεωφόρους της Αθήνας όπου η ταχύτητα που αναπτύσσεται μπορεί ενίοτε να είναι μεγάλη κι επομένως η απαίτηση για ένα δυνατό φρενάρισμα είναι σε 1η ζήτηση το οδόστρωμα από πλευράς τάπητα είναι αρκετά καλό κι έτσι αν και τα ελαστικά είναι σε καλή κατάσταση ο διαθέσιμος συντελεστής τριβής είναι συνήθως αρκετά μεγάλος κι έτσι τα αναβαθμισμένα φρένα μπορούν να δουλέψουν πραγματικά και να κάνουν την διαφορά που σε ορισμένες περιπτώσεις είναι τρομακτική.
D_S2000 is offline  
Old 02-21-2007, 03:43 AM
  #28  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Egw pantws auto pou exw na pw einai oti meta apo semianrio pou ekana kai afou mas eipane oti to freno me abs thelei 100kg dynamh ga na apodwsei 100% kai afou na dei3ane pws na frenaroume katalava oti eftega egw kai oxi ta frena tou Honda...
Taseas is offline  
Old 02-21-2007, 05:39 AM
  #29  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Taseas,Feb 21 2007, 04:43 AM
Egw pantws auto pou exw na pw einai oti meta apo semianrio pou ekana kai afou mas eipane oti to freno me abs thelei 100kg dynamh ga na apodwsei 100% kai afou na dei3ane pws na frenaroume katalava oti eftega egw kai oxi ta frena tou Honda...
Για κάνε μας ένα μίνι σεμινάριο και εμάς ρε συνονόματε, τί μπορεί να κάνω λάθος και να μην νιώθω πολλές φορές ευχαριστημένος από την απόδοση και την αίσθησή τους; Θέλουν ζέσταμα; Πρέπει να τα πατάω με συγκεκριμένο τρόπο-δύναμη;
taz5 is offline  
Old 02-21-2007, 06:09 AM
  #30  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Τάσο αγόρι μου για να βάλεις 100 κιλά δύναμη με το πόδι καθιστός πρέπει να είσαι τουλάχιστον 300 κιλά ή να πάρεις φόρα έξω από το αυτοκίνητο και να φρενάρεις.

Τέλοσπάντων, τώρα που κατάλαβες τι φταίει, φάε λιγάκι ρε παιδί μου γιατί σε βλέπω λίγο κομμένο τελευταία - και κόψε και το sex, 1 φορά το 2μηνο φτάνει και περισσεύει (μόνος σου εννοείται, για να καις λιγότερες θερμίδες).

Disclaimer: Τα παραπάνω αποτελούν σχόλιο σχετικό με το φρενάρισμα και δεν αποσκοπούν ούτε να ... το τόπικ (αν και μπορεί τελικά να τα καταφέρουν) ούτε και να αφήσουν κάποιο υπονοούμενο για τις σεξουαλικές επιδόσεις (ποιές του Tasea. Παρακαλώ μη το διαγράψετε μου πήρε ώρα να το σκεφτώ.
lalakis2000 is offline  

Quick Reply: ΦΡΕΝΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 12:18 AM.