Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Ψαχνω για Αναρτηση BILSTΕIN PSS9 ? (η αναρτηση BC RACING BR Series Coilover ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕς? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑς? )

Old 03-13-2015, 02:17 AM
  #1  

Thread Starter
 
IAPETTOS's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 99
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Ψαχνω για Αναρτηση BILSTΕIN PSS9 ? (η αναρτηση BC RACING BR Series Coilover ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕς? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑς? )

Ψαχνω για αγορα Αναρτησης Βιλστειν PSS9 για το χοντακι μου, καινουργια ή ελαφρως μεταχειρισμενη. Παρακαλω οποιος ξερει ποιος τις φερνει σε καλη τιμη, η καποα μεταχειρ σε καλη κατασταση ασ με ενημερωσει.ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ συμφερει?.. εχει φερει κανεις?

Σε σχεση με αυτες? = BC RACING BR Series Coilover.. ? τις εχει φορεσει κανεις? να μας πει εντυπωσεις? (καποιοι λενε τα "καλυτερα"..??) ειναι και σε σχετικα καλη τιμη.
ευχαριστω
Old 03-13-2015, 02:34 AM
  #2  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχει μια αγγελία για μια PSS9. Απο εξωτερικό τη βρισκεις σε πολύ καλές τιμές αλλά τωρα με το ευρώ να έχει χάσει 20% δε νομιζω να συμφέρει ο'τιδήποτε απο Αμερικη ή Αγγλία ειδικά αν συνυπολογίσεις τα μεταφορικά.
Old 03-13-2015, 05:42 AM
  #3  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Σε εκτεταμενες δοκιμες που καναμε στη BC, οπως και συγκριση με αλλες αναρτησεις σε αλλο forum (Mitsu Colt CZT) που ειμαι, η συγκεκριμενη αναρτηση ηταν κατω του μετριου για τους ελληνικους δρομους και "καλυτερευε" λιγο εντος πιστας.

Σε αλλο αυτοκινητο παλι (βλ. Evo IX) ηταν αρκετα καλυτερη η συμπεριφορα εντος και εκτος πιστας...οποτε δεν ειναι απολυτο μετρο η συγκριση βασει ενος αυτοκινητου

Γενικα αναρτησεις με μικρη διαδρομη οπως BC, K-Sport, D2, κτλ δεν ειναι οτι καλυτερο για καθημερινη χρηση.

Στο S δεν εχω ψαχτει για το τι λυσεις υπαρχουν, αλλα οταν και αν αλλαξω αναρτηση θα παω προς KW μερια. Τις φορουσα και στα 2 προηγουμενα αυτοκινητα μου και ημουν απολυτα ευχαριστημενος!!!
Old 03-13-2015, 07:28 AM
  #4  
Registered User

 
Project XXX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

KW variant 3.Πολυ ευχαριστημενος.
Old 03-14-2015, 03:44 AM
  #5  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Bilstein PSS9 = 2.200euro

BC Racing = 800euro

Τι ακριβώς συγκρίνουμε εδώ?
Old 03-15-2015, 02:52 PM
  #6  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Bilstein PSS9 = 2.200euro

BC Racing = 800euro

Τι ακριβώς συγκρίνουμε εδώ?

επιθετικέ και ανυπόμονε φίλε μου...nabu...αυτό που θέλει να πει ο Κωνσταντίνος νομίζω είναι:

το ποιο σημαντικό πράγμα η ποιο ουσιώδες βελτίωση που μπορείς να κάνεις
σε ένα s2000 που σκοπό έχεις να οδηγείς (ευθειακιδες εξαιρούντε)....

είναι η ανάρτηση σε συνδυασμό με μια ευθυγράμμιση στα μέτρα σου αυτό θα σου δώσει τη σιγουριά
που θα μεταφράσεις σε ταχύτητα χαμόγελο ασφάλεια εμπιστοσύνη σε κάθε διαδρομή

δυστυχώς τα διπλά ψαλίδια η κατανομή και το κοφτερό τιμόνι έχουν απαιτήσεις σε ανάρτηση και λάστιχο.

συμβουλή μου να προτιμήσεις μια ανάρτηση όχι με τα δεδομένα της κλασσικής βελτίωσης μιας και το
90% των συμβατικών αυτοκινήτων από φιλοσοφία κατασκευής απέχουν πολύ από το s2000 που φέρνει πιο πολύ
σε καθαρόαιμη κατασκευή.

απο τις 2 pss9...ο nabu έχει μια.
Old 03-18-2015, 01:32 PM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καθόλου επιθετικός ρε, απλά εκείνη την ώρα ήμουν short on time και ίσως ακούστηκε έτσι η κατά τα άλλα βιαστική απάντηση μου.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι 2 αναρτήσεις δεν συγκρίνονται απο άποψη ποιότητας, τρόπο λειτουργίας, υλικών, ρυθμίσεων κτλ.

Η διαφορά στην τιμή δεν είναι πλασματική αλλά ουσιαστική. Για μένα δεν είναι κοντά αυτά τα 2 προιόντα και μακράν θα προτιμούσα μια PSS9 εφόσον η μεγαλύτερη τιμή κτίσης δεν με απασχολούσε.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
owenxguo
Bay Area For Sale
0
08-30-2008 12:56 AM


Quick Reply: Ψαχνω για Αναρτηση BILSTΕIN PSS9 ? (η αναρτηση BC RACING BR Series Coilover ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕς? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑς? )



All times are GMT -8. The time now is 05:22 PM.