Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑ S2000

Thread Tools
 
Old 10-27-2013, 05:43 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
nikos990's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑ S2000

Παιδιά ( μικρά και μεγάλα ) καλησπέρα.
Είμαι νέος στο forum , με λένε Νίκο και ο λόγος που μπήκα είναι γιατί ενδιαφέρομαι να πάρω επιτέλους ένα αμάξι ονείρων να το πω και έτσι...
Θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς που είστε είδη κάτοχοι αυτού του αμαξιού , τι γίνετε?? Λόγο των δύσκολων εποχών που έχουμε , σε όσους και αν έχω ρωτήσει για την συγκεκριμένη αγορά , οι πιο πολλοί είναι αρνητικοί!Δηλαδή..Ρωτάω στην Honda να μου πούνε αν το αμάξι που θέλω να πάρω αξίζει , και μου λεν όλοι πολύ καλό μοτέρ αν είναι προσεγμένο , να κοιτάξω αν μπορώ να βρω κάτι ελληνικό , και πολύ προσοχή γιατί τα πιο πολλά έχουν κατεβασμένα χιλιόμετρα ή είναι χτυπημένα. Απτήν άλλη τους ρωτάω ότι αν είχα αυτό το αμάξι και ήταν σε μια καλή κατάσταση και ήταν χρονολογίας εώς 2005 ( γιατί ψάχνω να βρω κάτι οικονομικό ) και ήθελα να το δώσω για να πάρω ένα άλλο πχ αμάξι τι γίνετε , και μου απάντησαν ότι τα 2000 κυβικά είναι απαγορευμένα ακόμα και αν ήταν το vsa!Απτήν άλλη μου λέγαν ότι θα με πεθάνουν στους φόρους , τα σήματα , τις ασφάλειες , βενζίνες και κάτι τέτοια!!!Μην το πολυλογούμε , μου κάναν μια ψυχολογία . . . . . . !!!!Εμένα πάλι μου αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο αμάξι και λόγο ότι έχω και 2ο αμάξι ( για πιο χρηστικό ) συνεχίζω να το σκέφτομαι!Στο car που έχω ρίξει μια ματιά παίζουν διάφορες τιμές που ξεκινάν από 5,500 ευρώ και φτάνουν εώς και τον θεό που λένε!Δικό μου σκεπτικό και επειδή είχα πάει να ξανακάνω την ίδια κίνηση πριν 1 χρόνο περίπου αλλά λόγο δουλειάς τα πράγμα άλλαξαν απότομα , ένα τέτοιο αμάξι το οποίο δεν αγοράζετε από το εμπόριο ή και να αγοραστεί φαντάζομαι θα είναι σε εξευτελιστική τιμή ( 2,000 ευρώ πχ ) , τι τιμή μπορώ να το πάρω με κάποιο <<παζάρι>> , τα χρήματα εννοείται μετρητά και λόγο ότι είναι και τέλος του χρόνου σιγά σιγά και το σήμα έρχεται στα 660 + κάποιον φόρο πολυτελείας που μου είπανε βγαίνει στα 1,000 ευρώ περίπου?Αν έχετε και εσείς κάτι στα υπόψην σας και μπορείτε να με βοηθήσετε θα ενδιαφερόμουν!Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια και ελπίζω εκτός από μέλος στο honda s2000 forum , να είμαι και κάτοχος σε λίγες μέρες!
Old 10-27-2013, 06:27 AM
  #2  
tha
Registered User

 
tha's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 37
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ασχετο..

Δεν πιστευω να εισαι ο Νικος που ειχε το SuperDuke που πηρα...??


Oσο για την ερωτηση σου,προσωπικα θα επερνα 04+ και σε οσο πιο μαμα κατασταση γινεται.
Αν εχεις και δευτερο αμαξι και δεν σε βαραινουν πολυ τα παγια εξοδα του τοτε προχωρα αφοβα!
Αν εχεις καποια υποψη σου βαλ'τα εδω να τα δουν και τα αλλα παιδια να σου πουν την γνωμη τους.
Old 10-27-2013, 05:20 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
nikos990's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όχι φίλε μου δεν είμαι ο Νίκος με το super duke ( δυστυχώς για εμένα γιατί δεν έχω κάτι τέτοιο ) , δεν έχω βρει ή κατασταλάξει κάπου συγκεκριμένα είναι η αλήθεια οπότε ψάχνομαι , και από αύριο με το καλό θα ξαναδώ από κοντά με το καλό το πρώτο "S" , να δω τι παίζουν από τιμές στην πραγματικότητα ( λόγο ότι κάποιος που σου λέει 7.000 , θα το δίνει και 5,500-6,000 και μόνο με την λογική ότι δεν θα πληρώσει το σήμα που έρχεται εντός ολίγου , και ελπίζω να βρω κάτι καλό και να μην έχω προβλήματα..Για μοντέλο 04+ το λες για το λόγο του τζαμιού στην κουκούλα ή για τον κινητήρα???Μου είχαν πει μέσα από την Honda όταν είχα πάει να ρωτήσω ότι είχαν κάνει ανάκλιση στα μοντέλα έως 03 (αν δεν κάνω λάθος) οπότε θεωρητικά είναι σωστά.Ισχύει κάτι τέτοιο?Δώστε μου λίγο τα φώτα σας που λένε και αν έχει κάποιος να πρωτίνει κάτι , δεκτό το κάθε τι.
Old 10-27-2013, 11:55 PM
  #4  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αγαπητέ Νίκο, καλωσορισες στο forum.
Αρχικά διάβασε αυτό το τόπικ.
Έχω την εντύπωση ότι και το δικό σου τόπικ θα έχει τις ίδιες ακριβώς απαντήσεις και την ίδια ακριβώς κατάληξη, επομένως για να μην χάνει κανείς χρόνο διάβασε αυτές τις 2 σελιδούλες και θα πάρεις τις απαντήσεις σου.
Εγώ από την μεριά μου σου εύχομαι καλή ψάξιμο.
Old 10-28-2013, 01:10 AM
  #5  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καλώς ήρθες. Τα περί ψυχολογίας πιστεύω οτι εχεις τη κρίση να αποφασίσεις αν θες να πάρεις S2000 ή οχι με κριτήριο την οικονομική δυσκολία που τρώει ο κόσμος γενικότερα καθώς σε βλέπω προβληματισμένο και επηρεασμένο απο τρίτους. Δες τις πραγματικές ανάγκες σου και αν γουστάρεις πολυ το αμάξι κοίταξε να πάρεις κάποιο όσο το δυνατόν νεότερο, αν και θα μπορούσες να επαιρνες κατι πολυ οικονομικό και να το διασκεδασεις μέσα σε αυτούς τους καιρούς όσο γίνεται. Ειναι γεγονός οτι υπάρχουν δυσκολίες φορολογικές και οχι μόνο ώστε να αποθαρρύνεται κάποιος για μια νέα αγορά αυτοκινήτου. Παντως απο άρθρα σχετικά με το σημερινό φορολογικό καθεστώς υπάρχουν πολλά για να διαβάσεις και να πάρεις μια σωστή εικόνα.
Old 10-30-2013, 06:58 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
nikos990's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά καλησπέρα και πάλι από εμένα...Έριξα μια ματιά περί s2000 , βρήκα και με χαμηλές τιμές και με πιο υψηλές και ήθελα να ρωτήσω το εξής..Είδα σήμερα ένα s2000 το οποίο ήταν εισαγωγής , είχε κάποια χτυπήματα που σημαίνει ότι ένα φανοποιό τον ήθελε αλλά δεν με πείραξε τόσο αυτό όσο ότι είδα ανάμεσα στο καπάκι της κεφαλής και του κυλίνδρου σαν να είχε βρωμιά από λάδι..Το είδα και σε άλλα s2000 και μου είπαν ότι είναι απ τις αναθυμιάσεις! Ισχύει κάτι τέτοιο??Και κάτι ακόμα..Το συγκεκριμένο αμάξι ήταν χρονολογίας 2001 και ήθελε : Επισκευή τα χτυπήματα , τακάκια , η κουκούλα ήθελε κάτι μπαλωματάκια , και λάστιχα..Αξίζει για ένα αμάξι που θέλει αυτά τα πράγματα και είναι πόσο χρονών 5,500 ευρώ?Προσωπικά δεν ξέρω γιατί μου φαίνονται κάπως πολλά!Σίγουρα τσάμπα δεν είναι τίποτα αλλά αυτά ήταν τα σίγουρα και εμφανή!Εκτός αυτού με προβλημάτισε ότι το έχει μόνο 7 μήνες και το πουλάει...Τι λέτε εσείς?
Old 10-30-2013, 07:01 AM
  #7  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Δεν αξιζει για μενα, τα μπαλωματακια στη κουκουλα ειδικα ειναι για κλαματα οπως διαβασα και σε ενα αλλο τοπικ.
Old 10-30-2013, 07:15 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
nikos990's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η αλήθεια είναι ότι όλοι ψάχνουμε κάτι και καλό και φθηνό , πράγμα που είναι όσο να είναι κάπως δύσκολο , αλλά όπως και εγώ ζορίζομαι να πάρω κάποιο τέτοιο αμάξι για πολλούς λόγους στις εποχές μας , έτσι και ο άλλος ζορίζεται να το πουλήσει!Μου αρέσει πολύ το S σαν αμάξι αλλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο δεν αξίζει αν κάτσει κάποιος και το σκεφτεί.Έχουμε μήπως κάποιον ο οποίος να πουλάει s2000 και να είναι οικονομικός και με σωστό σχετικά αμάξι?Δεν με πειράζει αν έχει κάποια μικρο χτυπήματα από πετραδάκια κτλπ αλλά μην θέλει λάστιχα , κουκούλα , φρένα , φαναρτζή και ένα κάρο πράγματα!Αμάξι να το χαρώ θέλω , όχι να το κάνω ανακατασκευή..
Old 10-30-2013, 07:47 AM
  #9  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Θα κανεις τρελες χαρές με τα χρηματα και τη λογική που ψαxνεις να βρεις S2000...
Old 10-30-2013, 08:08 AM
  #10  
Registered User
 
Mathousalas's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 20
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θάνο καλησπέρα εγώ είμαι ο Νικος που πήρες το Super Duke . Ελπίζω να είναι όλα καλά με το μηχανάκι !!!

Φιλέ και συνονόματε Νίκο είμαι και εγώ σε αναζήτηση για S2000. Από οικονομικής πλευράς μόνο εσύ ξέρεις αν μπορείς να αντέξεις τους φόρους. Επί του πρακτέου έχω δει σχεδόν το μισώ car από αυτοκίνητα s2000 στην Αθήνα τις τελευταίες 2 εβδομάδες και το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι έχω απογοητευτεί πολύ . Μέχρι τα 8000 Ρίκα δεν έχω βρει αμάξι ατρακαριστο (καλά δεν μιλάμε για κανα φτερό και τέτοια ) , αμάξι με το μαμά μοτέρ ή που να μην είναι εισαγωγής με ημερ. Άδειας 2005+ και ημερ παραγωγής 2001-2002 κτλ. Το συγκεκριμένο αμάξι που ανέφερες έχω την εντύπωση ότι το είδα μέσα στο ΣΚ και είναι ένα μπλε με εισαγωγή JS οπού έχουν βιάσει το καπό για να την βάλουν , έχει αλλαγμένο μοτέρ, αλλαγμένες πόρτες από facelift και κουκούλα με τζάμι ενώ κανονικά έβγαινε με ζελατίνα (καλά αυτό ένταξη δεν είναι κακό) . Οι αναρτήσεις tein που φορεί δεν λειτούργει ο εγκέφαλος τους. Η κουκούλα έχει μπαλώματα και όπως διαπίστωσες και ο ίδιος το πίσω αριστερό φτερό θέλει φαναρά και όλο το αμάξι βάψιμο . Το δίνει 6500 αν θυμάμαι καλά . Εγώ σου λέω και 5500 να το πάρεις, θες 600-700 να το βάψεις + 200 το φτερό + κάτι πρέπει να κανείς με κουκούλα και αναρτήσεις . Για όποιο άλλο θες μέσα στο car πες μου καθώς έχω δει πολλά

Γενικά έχω απογοητευτεί πολύ, καθώς το ταβάνι μου είναι 10.000 ευρώ και τα σχεδόν εντάξει αυτοκίνητα είναι από 12.000 ευρώ και πάνω . Είναι πολύ δύσκολο αυτοκίνητο και θέλει πολύ ψάξιμο.

PS μην κοιτάς λάστιχα , τακάκια, δισκοπλακες και τέτοια είναι τα τελευταία που σε νοιάζουν σε ένα τέτοιο αμάξι


Quick Reply: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑ S2000



All times are GMT -8. The time now is 08:57 PM.