Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

ECU

Thread Tools
 
Old 08-09-2015, 03:55 PM
  #1  

Thread Starter
 
h@rris's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Baltimore
Posts: 34
Received 1 Like on 1 Post
Default ECU

Χαιρετώ όλο το ελληνικό forum του S2000!

Είμαι ιδιοκτητης Σ2000 2004 και μένω στην αμερική. Πρόσφατα είχα συζήτηση με τον μηχανικό μου για να κάνω tunning. μου πρότεινε το AEM και ΤΟ K-pro.
με την προϋπόθεση όμως να κάνω κάποιες αλλαγές έτσι ώστε να κουμπώσει το νέο ECU καθώς το Σ είναι του 2004, πράγμα το οποιο δεν συμβαίνει με τα μοντέλα του 2006 και μετά. Θέλω τι γνώμη σας για το ποσο λογικό είναι αυτό και αν όντως ισχύει? Επίσης έχω διαβάσει διαφορα για τα ECU για το S2000. Γνωρίζει κανεις ποιο είναι το καλύτερο για το S2000? έχω ακούσει για K-pro, flashpro, AEM και διαφορα αλλα. Ακόμη διάβασα πως με το K-pro δεν έχει αυτόματο πιλότο και διαφορα τέτοια... Δεν ξέρω αν έχει διαφορα με το τι θα κανεις σε ένα S. Έχω επάνω js φίλτρο και εξάτμιση και σκέφτομαι για χταπόδι πεταλούδα και κάνα δυο αλλα καλούδια πριν το παο για tunning. και αργότερα έχω σκοπό να το tourmpiso σε τελικό στάδιο. Οποτε ποια είναι καλύτερη λύση για το S?
Old 08-09-2015, 10:24 PM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αναφορικά με το κούμπωμα φίλε σίγουρα για την ΑΕΜ που ξέρω από τους 4 εγκεφάλους που μπορεί κάποιος να βάλει οι 3 (1052, 1052U, Series 2) κουμπώνουν κατευθείαν στις μαμά υποδοχές. Οι 2 πρώτοι είναι παλαιότερα μοντέλα. Αυτή την στιγμή οι περισσότεροι πάνε για Series 2 και λόγο κόστους. Το τελευταίο μοντέλο της ΑΕΜ ο infinity χρειάζεται ένα έξτρα πλεξουδάκι που στο δίνει η ίδια η ΑΕΜ για να κουμπώσει κατευθείαν και αυτός στις μαμά υποδοχές του S.
Αναφορικά με το ποιός εγκέφαλος είναι καλός εγώ προσωπικά θα έβαζα αυτό που μου προτείνει ο προγραμματιστής μου. Δηλαδή πρώτα μαθαίνεις έναν πραγματικά καλό προγραμματιστή από την αγορά και από τα αποτελέσματά του, έρχεσαι σε επαφή μαζί του, του λές τι θέλεις και που θέλεις να φτάσει το αμάξι από πλευράς βελτίωσης (ότι μακροπρόθεσμα θέλεις να το κάνεις τούρμπο έτσι ώστε να σε αποτρέψει να κάνεις άσκοπες αγορές) και από εκεί και πέρα αν τον εμπιστευτείς θα βάλεις τον εγκέφαλο που αυτός ξέρει να προγραμματίζει καλύτερα με αποτελέσματα που τα έχεις δει να πηγαίνουν καλά και αξιόπιστα πάντα!!
Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις από μόνος σου είναι να googlαρεις τις διαφορές των εγκεφάλων και να έχεις μια γενική εικόνα (traction control....κλπ)
Old 06-11-2016, 11:30 AM
  #3  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Εχει βαλει/δουλεψει κανεις αγραφο εγκεφαλο της Link?
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
kaissi
S2000 Engine Management
0
04-28-2010 10:12 PM
nicks2k2000
S2000 Modifications and Parts
3
06-15-2008 06:14 PM
Michael19
European S2000 Owners
0
03-25-2008 10:36 PM



Quick Reply: ECU



All times are GMT -8. The time now is 08:18 PM.