Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Μεταχειρισμενο S2000 ή...

Old 07-09-2007, 05:24 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
KostasS2K's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 10
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Μεταχειρισμενο S2000 ή...

Καλησπερα σε ολους.Με λενε Κωστα,ειμαι 22 χρονων και εδω και καιρο ειμαι σε αναζητηση αυτοκινητου επιδοσεων...
Εδω και πολυ καιρο ειμαι φανατικος οπαδος του RX8,εγινα μελος στο club κτλ.Γενικα πηγαινα full για RX8,μεχρι τωρα τις τελευταιες μερες που μου αλλαξαν τα μυαλα...
Ημουνα για αγορα καινουριου Cosmo(231 ps) αλλα εχω αρχισει και σκεφτομαι για μεταχειρισμενο S2000 απο 04' μοντελο και μετα...
Το RX8 θα μου εβγαινε γυρω στα 31 χιλιαρικα οποτε και το S2000 που ψαχνω θελω να ειναι μεχρι αυτο το ποσο(παραπανω μου ειναι δυσκολο να διαθεσω...)
Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να προσεξω σε αγορα μεταχειρισμενου,ποια ειναι τα βασικα σημεια που πρεπει να κοιταξω?
Υπαρχει καποιο προβλημα που να παρουσιαζεται στην πλειοψηφεια των S2000?
Με ποσα χλμ στο οδομετρο ειναι καλα?(πχ τα περισσοτερα που βρηκα ηταν με περιπου 50000)
Οσον αφορα το μοτερ?Γνωριζω οτι ειναι full αξιοπιστο αλλα πως μπορω να καταλαβω τι χρηση εχει υποστει?
Η 7ετης εγγυηση ισχυει για τα μοντελα που ειναι απο Γερμανια?
Απο ποια χρονολογια και μετα εβγαινε με κλιματισμο και τα διαφορα ηλεκτρονικα(ESP,DSC και τετοια)?
Τελος,μου ειπαν οτι τα 06' μοντελα και μετα,ειχαν ηλεκτρονικο γκαζι και δεν πηγαινουν οπως τα προηγουμενα...Αληθευει?
Δωστε μου τα φωτα σας σάς παρακαλω!
Ευχαριστω προκαταβολικα...
KostasS2K is offline  
Old 07-09-2007, 05:47 AM
  #2  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by KostasS2K,Jul 9 2007, 05:24 AM
Καλησπερα σε ολους.Με λενε Κωστα,ειμαι 22 χρονων και εδω και καιρο ειμαι σε αναζητηση αυτοκινητου επιδοσεων...
Εδω και πολυ καιρο ειμαι φανατικος οπαδος του RX8,εγινα μελος στο club κτλ.Γενικα πηγαινα full για RX8,μεχρι τωρα τις τελευταιες μερες που μου αλλαξαν τα μυαλα...
Ημουνα για αγορα καινουριου Cosmo(231 ps) αλλα εχω αρχισει και σκεφτομαι για μεταχειρισμενο S2000 απο 04' μοντελο και μετα...
Το RX8 θα μου εβγαινε γυρω στα 31 χιλιαρικα οποτε και το S2000 που ψαχνω θελω να ειναι μεχρι αυτο το ποσο(παραπανω μου ειναι δυσκολο να διαθεσω...)
Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να προσεξω σε αγορα μεταχειρισμενου,ποια ειναι τα βασικα σημεια που πρεπει να κοιταξω?
Υπαρχει καποιο προβλημα που να παρουσιαζεται στην πλειοψηφεια των S2000?
Με ποσα χλμ στο οδομετρο ειναι καλα?(πχ τα περισσοτερα που βρηκα ηταν με περιπου 50000)
Οσον αφορα το μοτερ?Γνωριζω οτι ειναι full αξιοπιστο αλλα πως μπορω να καταλαβω τι χρηση εχει υποστει?
Η 7ετης εγγυηση ισχυει για τα μοντελα που ειναι απο Γερμανια?
Απο ποια χρονολογια και μετα εβγαινε με κλιματισμο και τα διαφορα ηλεκτρονικα(ESP,DSC και τετοια)?
Τελος,μου ειπαν οτι τα 06' μοντελα και μετα,ειχαν ηλεκτρονικο γκαζι και δεν πηγαινουν οπως τα προηγουμενα...Αληθευει?
Δωστε μου τα φωτα σας σάς παρακαλω!
Ευχαριστω προκαταβολικα...
kalispera file kwsta k kalos orises. an thes 4 porto oikogeneiako yparxoyn k alla amaksia opos bmw-mercedes- pou einai pisokinita kai pane opos to rx8

an pali thes s2000 tote allazei to thema. apo epidoseis den exoyn kammia sxesi. apo xorous sto s2k xwrane 2 atoma me to zori. oute 1 mpoukali nero den mporeis na baleis stin kampina

exo pollous gnostous pou aganaktisan mexri na poulisoun to mazda tous. asimforo se ola tou. to mono kalo einai oti exei xwpous.... sxetika. opote pare ena bmw i ena mercedes kai me ta lefta pou tha glitoseis apo tis benzines... tourmpise to

tora xwris plaka, pare s file mou kammia sxesi. 368 xlm. me 41litra benzinis k air contition k tsites pou k pou. ΤΕΛΟΣ
katanaman is offline  
Old 07-09-2007, 05:50 AM
  #3  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by katanaman,Jul 9 2007, 03:47 PM
an pali thes s2000 tote allazei to thema. apo epidoseis den exoyn kammia sxesi. apo xorous sto s2k xwrane 2 atoma me to zori. oute 1 mpoukali nero den mporeis na baleis stin kampina
Μην ακουω βλακειες... Αφου εχουμε και χωρο για μπουκαλακι με νερο εκτος αμα καπνιζεις και το χρησιμοποιεις σαν τασακι!
eddiex is offline  
Old 07-09-2007, 05:59 AM
  #4  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον αμα σκεφτεσε να παρεις RX8 ελπιζω να εχεις δικο σου βενζιναδικο η τουλαχιστον καποιος στο οικογενειακο περιβαλλον να εχει. Ειχα φιλους που το δωσαν λογο ασυμφορησης με το τι καιει σε βενζινες και λαδια γιατι και απο λαδια δεν παει πισω! Ξερεις τι εστι wankel...
Γενικα να το κοιταξεις πολυ το S2k για τυχον στουκες κτλ. Τωρα αν εχει φαει ενα φτερο και μια πορτα εμενα δεν μου λεει πολλα αλλα πρεπει να κοιταξεις για σοβαρα ζητηματα! Προβλημα? Δεν νομιζω να βγαζουμε καποιο προβλημα, μονο τις ανακλησεις να κοιταξεις και συγκεκριμενα τα oil jets να εχουν γινει. Το τι εχει τραβηξει το μοτερ δεν νομιζω να το μαθεις ποτε! Μονο με μια δυναμομετρηση να δεις αν ειναι "απο τα καλα σχετικα δουλεμενα και στρωμενα η οχι". Εγω παντως δεν μπηκα στο κοπο ακομα. 7ετες εγγυηση απο Γερμανια δεν ισχυει. Η Honda δινει 3χρονια κανονικα, ο Σαρακακης μας δινει +4 εδω για Ελλαδα! Δεν ισχυει εξω αυτο. Κλιματισμο σε S2000 δεν εχω δει ακομα. Vsa (το ESP που λες εσυ) ειναι απο 2006 και μετα αν δεν κανω λαθος αλλα ειναι ιεροσυλια στο αμαξι μας να εχουμε VSA (ESP) και μ@λ@κι3ς. Και ηλεκτρικο γκαζι απο 2006 και μετα μαλλον. Ξεχασα κατι? Ελπιζω να βοηθησα λιγο!
eddiex is offline  
Old 07-09-2007, 06:15 AM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Θα συμφωνήσω με τον eddiex σε όλα!!!

Να προσθέσω βέβαια για τα χιλιόμετρα ότι πρέπει να δεις service book αν είναι πραγματικά.

Εγώ που αγόρασα πρόσφατα 2004 μοντέλο από Γερμανία μπορώ να σου πω ότι πολύ δύσκολα θα βρεις ένα καλό με 31.000 euro εκτός και αν έχεις κάποιο πολύ γνωστό να στη κάνει τη δουλειά.
S2000_FUN is offline  
Old 07-09-2007, 06:17 AM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
KostasS2K's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 10
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μου το εχουν πει οτι απο επιδοσεις δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα 2 αυτοκινητα...Δεν ψαχνω για οικογενειακο αυτοκινητο,για σπορ κουπε η διθεσιο καμπριο παω...
Οσο για τις ανακλησεις που μπορω να μαθω...?
Γνωριζω οτι ο wankel ειναι δυσκολος στη συντηρηση και γενικα θελει πολυ προσοχη για να τον εχεις μια ζωη!Για τον κινητηρα του Honda δεν ξερω πολλα πραγματα,μονο το οτι ειναι πολυ αξιοπιστος!Στην δυναμομετρηση ποσο πρεπει να δειξει για να ειναι καλα?
Μου προτεινεται να προχωρησω αφοβα στην αγορα μτχ S?
KostasS2K is offline  
Old 07-09-2007, 06:20 AM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
KostasS2K's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 10
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επειδη δεν εχω καποιο γνωστο για να το φερω απο εξω,μαλλον απο Ελληνα ιδιωτη θα το παρω...Ή απο εναν πολυ καλο εισαγωγεα που γνωριζω καλα απο Χαιδαρι.
KostasS2K is offline  
Old 07-09-2007, 06:30 AM
  #8  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by KostasS2K,Jul 9 2007, 04:17 PM
Γνωριζω οτι ο wankel ειναι δυσκολος στη συντηρηση και γενικα θελει πολυ προσοχη για να τον εχεις μια ζωη!
Με εκανες και γελασα... Να σαι καλα. Μια ζωη... το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερεις!

Παντως μπορει να μην εχουμε χωρο αλλα το καμπριο ειναι καμπριο και τα θηλυκα ματακια γυρνανε καλυτερα σε ενα topless αμαξι (που να της εχεις και μεσα topless) .
Για ανακλησεις θα παρεις το Αρ.Πλασιου του S2k που σκεφτεσαι να παρεις και θα παρεις μια Honda εδω αντιπροσωπια και θα τους πεις να σου πουνε αν εχουν γινει ολες. Που βεβαια αμα μιλαμε για 2004 μοντελο δεν νομιζω να εχει κιολας!
Παντως και εγω Γερμανικο πηρα (με Θερμενομενα κιολας ) αλλα απο Ελληνα ιδιωτη οποτε προχωρα αφοβα για την αγορα του S2k που θες και μην σκεφτεσε τπτ αλλο.

Απλα ενα πραγμα θα σου πω Κωστα. Που ειναι πολυ σημαντικο. Παρε μονο Μαυρο (Berlina Black) τα αλλα χρωματα ειναι ανυπαρκτα / αφαντα!
Πω Πω τι σας ειπα, θα ερθω την Τεταρτη και θα φαω ξυλο!
eddiex is offline  
Old 07-09-2007, 06:31 AM
  #9  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και ξεχασα αλλα ειναι και το πιο γρηγορο χρωμα!

Black Rules !!!

Και Κωστα για να ξερεις... Ειμαι Ninja!
eddiex is offline  
Old 07-09-2007, 06:45 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
KostasS2K's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 10
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραιος ο φιλος...Thanx φιλαρακι,θα γραψω οταν θα εχω νεοτερα!
Περιμενω απαντησεις και απο τα αλλα μελη...
KostasS2K is offline  

Quick Reply: Μεταχειρισμενο S2000 ή...



All times are GMT -8. The time now is 09:46 PM.