Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Μετρήσεις επιδόσεων στο δρόμο...

Thread Tools
 
Old 02-01-2010, 02:56 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Μετρήσεις επιδόσεων στο δρόμο...

Σχετικά με όλον αυτόν τον ντόρο που έχει γίνει με του Μιχάλη την δυναμομέτρηση, τα παραμύθια, τους δράκους, τους μάστορες και τους κάστορες...

Παίρνω κάποια πράγματα που είχαμε στο Member's Section και τα βάζω εδώ΄για λίγες ημέρες προς ανάγνωση και σχολιασμό περισσοτέρων ατόμων...

Πείτε μου εσείς τώρα πως γίνεται ένα S2000 Α' Στάδιο με πολιτικά λάστιχα να βγάζει ίδιους χρόνους με ένα Light Turbo S2000 με πολιτικά λάστιχα και με ένα 2.2 ΝΑ με πολιτικά λάστιχα...

Και φυσικά πείτε μου ΠΩΣ μεταφράζεται η διαφορά αυτή στα νούμερα, σε καρότσια, κολώνες, καπό, πορτπαγκαζ, κεραίες η δεν ξέρω εγώ πως αλλιώς μετράτε τις κόντρες σας...

Μάνος Jnr = Α' Στάδιο κομπλε




CPT = 2.2 NA ~320hp



Kyriakos2000t = Light Turbo ~350hp



Και τέλος πάρτε και ένα ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΜΑ που φορούσε 888άρια
Gremakis = Stock

Old 02-01-2010, 03:57 AM
  #2  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κωνσταντίνε είναι αυτό που λέω……..
Τα Μ3 από στάση και για λίγα μέτρα τα έχουμε
Αυτό που προκύπτει σίγουρα είναι πως ο Μάνος το ξεκινάει τάπα.
από εκεί και πέρα όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο θα μεγαλώνανε και οι διαφορές
Στα πολλά χλμ φαίνονται τα άλογα

Από την άλλη τα χλμ εξόδου από το 400αρι λένε και αυτά κάτι.
Συγκεκριμένα βάζουν τον ποιο δυνατό να βγαίνει με περισσότερα και τον μαμά με τα ποιο λίγα .
Old 02-01-2010, 04:00 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μην ντρέπεστε βρε.

Είναι όλα όσα λέγαμε στο άλλο τόπικ με τόση σιγουριά, μόνο που είναι εκφρασμένα με νούμερα απο μετρήσεις. Με δορυφόρους, με refresh rate 10hz/sec, με αξελερόμετρα και λοιπές βλακείες...

Σαν τα λόγια δεν είναι βέβαια, αλλά τι να κάνεις!!

Αυτό που μπορούμε να υποστηρίξουμε είναι ότι ο Κυριάκος είναι κουλάδι στις εκκινήσεις, κόντρες...
Ότι ο Πέτρος είναι εξίσου άσχετος σε κόντρες και σε πατήματα...
Ενώ ο Μάνος είναι ταλέντο!!!

Για όλα αυτά όμως υπάρχουν και βίντεο στο youtube για να μας δείξουν αν ο Κυριάκος το ξεκινάει τάπα ή αν κάνει αλλαγές σαν την γιαγιά μου...!! (ο θεός να μας έχει καλά που πήραμε βεντούζες/κάμερα!!)
Για τις εκκινήσεις του Πέτρου δεν ξέρω να πω, αλλά έχουμε roll πάτημα και τις αλλαγές του δεν τις λες αργές εξίσου
Για τον Μάνο δεν έχουμε τίποτα. Δεν άφηνε να του βάλουμε κάμερα για να μην του κλεψουμε τις τεχνικές εκτόξευσης/απογείωσης.

Εκτός και αν φυσικά πούμε οτι του Κυριάκου ΔΕΝ είναι τούρμπο, ότι του Πέτρου δεν είναι 300hp +, και επιτέλους να παραδεχθούμε ότι ο Μάνος ψεκάζει τόσο καιρό !!

Αυτό που λείπει απο εκει μέσα είναι μετρήσεις του Πακέτου που και αυτός είναι κοντά στους χρόνους του Μάνου άρα και κοντά στους χρόνους του τούρμπο και του 2.2 τούμπανο. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ

Με αγάπη


EDIT
Yiannake σόρρυ αλλά δεν είχες ποστάρει όσο έγραφα το πόστ μου
Old 02-01-2010, 04:03 AM
  #4  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κωνσταντίνε με τι τηλεμέτρια είναι οι μετρήσεις;;;

Κατ'αρχήν όταν μετράμε από στάση 400αρια βάζουμε οπωσδήποτε γραμμή στα 18 μέτρα.

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές. Εξηγούμαι:

Ο Μάνος φαίνεται οτι κάνει (στον καλό του χρόνο) 22 μέτρα σε 2.65, οπότε μιλάμε για 2.3-2.4 στα 18 μέτρα, δηλαδή ένας πολύ καλός χρόνος για εκκίνηση. Ταυτόχρονα έχει 60 χλμ στα 22 μέτρα, δηλ. 56-57 στα 18, οπότε μιλάμε για μία πάρα πολύ καλή εκκίνηση. 400αρι βγαίνει με 165 χλμ, φυσιολογικά χλμ για τα άλογα και το βάρος του αυτοκονήτου.

Ο cpt (στον καλό του) κάνει 17 μέτρα στα 2.4 με ταχύτητα 50 χλμ, δηλαδή μιλάμε για 2.43 18αρι με 52 χλμ. Αρκετά χειρότερη εκκίνηση και μας λείπουν περίπου 5-6 χλμ στα πρώτα 18 μέτρα. Στο 400αρι, όμως, φαίνεται η δύναμη. Έχει μαζέψει 172 χλμ, 7 περισσότερα από το Μάνο, οπότε μιλάμε καθαρά για χειρότερη εκκίνηση.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με το τούρμπο. Κάνει σχετικά καλή εκκίνηση 2.67 στα 22 μέτρα, αλλά αργεί να πιάσει χλμ (60 στα 22 μέτρα). Φυσικά μαζεύει μετά και 400αρι βγαίνει με 175 χλμ.

Τα ίδια ισχύουν για τον Μάκη, περίπου. Στηρίζεται σε καλή εκκίνηση, αλλά τον .......προδίδουν τα άλογα και για αυτό έχει και την χαμηλότερη επίδοση σε χλμ στο 400αρι.

Η μελέτη τηλεμετρίας έχει πολλά μυστικά. Μέσα σε όλα τα ανωτέρω βάλτε στο παιχνίδι οτι πρέπει να δείται και 100-200 μετρα μετρήσεις και 200-400 μετρήσεις. Επίσης κάθε αλλαγή ταχύτητας ξεχωριστά. Αν το θυμηθώ το βραδάκι από το σπίτι θα ανεβάσω δικές μου μετρήσεις
Old 02-01-2010, 04:04 AM
  #5  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ έχω να πω οτι ο Μανωλάκης κλέβει...
Old 02-01-2010, 04:10 AM
  #6  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz,Feb 1 2010, 05:03 AM
Κωνσταντίνε με τι τηλεμέτρια είναι οι μετρήσεις;;;
Είναι με το pbox που ρύθμισες εσύ το βράδυ που είχαμε κατέβει όλοι μαζί στην Μάκρη

Thanks για όλη την υπερανάλυση Γιάνναρε, εσύ και ξέρεις τι κοιτάς και νομίζω είσαι και προσεκτικός πολύ πριν μιλήσεις.

Όλο αυτό το έκανα περισσότερο για να δείξω ότι πολλές φορές, ασχέτως δύναμης είναι και άλλα πολλά πράγματα τα οποία παίζουν τεράστιο ρόλο, οπότε το να λέμε τι κανει στο δρόμο είναι το ίδιο υποκειμενικό με το να λέμε πόσο έμπιστη είναι μια δυναμομέτρηση κτλ.

Και πάρτε και του Yiannakou μια...

Old 02-01-2010, 04:13 AM
  #7  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο μανωλάκης επίσης είχε φίλτρο Injen
Old 02-01-2010, 04:20 AM
  #8  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτά είναι..... 60-200 10 δεύτερα

Το θυμάμαι οτι ο Μάνος είχε κάνει πολύ καλή εκκίνηση. Του είχα βάλει 18αρι στην οθόνη και νομίζω είχε γράψει 2.3. Πάντως πρέπει να ξεχωρίσετε το δυνατό αυτοκίνητο από το γρήγορο. Κάποτε, όσο απίστρευτο και αν ακούγεται, την εποχή που μεσουρανούσανε τα 106 και saxo, κυκλοφορούσε 106 με καμμιά 150αρια άλογα που έγραφε σε δημόσιο δρόμο 2.1 το 18αρι, με πολύ ψαγμένο σασμάν κλπ κλπ. Για να αποδείξουμε οτι δεν είναιν τέρας 300 αλόγων μετά τους πηγαίναμε ρολλ, όπου και φαινόταν η δύναμη (ή καλύτερα η αδυναμία) του αυτοκίνητου. Δεν έχει σημασία να έχω καμμιά 500αρια άλογα και να μην μπορώ να τα βγάλω στο δρόμο. Το έχω πεί και σε συνατήσεις: π.χ. είναι εκπληκτικός ο τρόπος που του yannakou το αμάξι βγάζει τη δύναμη κάτω χωρίς να χαζοσπινιάρει ή να ψαρεύει δεξία και αριστερά. Το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ........ ο δρόμος
Old 02-01-2010, 04:25 AM
  #9  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz,Feb 1 2010, 05:20 AM
Το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ........ ο δρόμος
Και επειδή είμαι πολύ γρήγορος πόστερ και κάνω και πολύ γρήγορα quotes το καπαρώνω πρώτος πριν βγει και το πει κανένας άλλος!!

ΝΑΤΟ, ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ!! Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ αλλά υπάρχουν κεφάλια εδω μέσα που δεν θέλουν να το καταλάβουν αυτό
(καλά το πήγα?)
Old 02-01-2010, 05:15 AM
  #10  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by yiannakos,Feb 1 2010, 02:57 PM
Κωνσταντίνε είναι αυτό που λέω……..
Τα Μ3 από στάση και για λίγα μέτρα τα έχουμε
Αυτό που προκύπτει σίγουρα είναι πως ο Μάνος το ξεκινάει τάπα.
από εκεί και πέρα όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο θα μεγαλώνανε και οι διαφορές
Στα πολλά χλμ φαίνονται τα άλογα

Από την άλλη τα χλμ εξόδου από το 400αρι λένε και αυτά κάτι.
Συγκεκριμένα βάζουν τον ποιο δυνατό να βγαίνει με περισσότερα και τον μαμά με τα ποιο λίγα .
Ρε Yiannake, τι λες τώρα? Ο Θεοδόσης άλλα λέει. Δεν πρέπει να ισχύει.

Προχτές τον ρώτησα τι είναι κόντρα και μου είπε αστρικό σύμπλεγμα κοντά στην περιοχή του Κρόνου με υψηλές πιέσεις σαν αυτές που δουλεύει ο Yiannakos.


Quick Reply: Μετρήσεις επιδόσεων στο δρόμο...



All times are GMT -8. The time now is 04:00 AM.