Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ alingment settings

#26 User is offline   SBIT 

• Group: Guest
  • Country: Greece

Posted 29 November 2010 - 06:18 AM

Κοίτα να χάσεις κανά κιλό που σε βλέπουν τα αρνάκια στις ραχούλες και τρομάζουν

Τα αρνάκια τρομάζουν και από τους δυό μας αγορίνα!!!!!! Αμά μας κάνουν εξέταση χοληστερίνης μας βλέπω καρακόκκινους με τις καταναλώσεις τροφίμων και ποτών που κάνουμε τελευταία!!!!! :D :D :D

This post has been edited by SBIT: 29 November 2010 - 06:18 AM

#27 User is offline   uma_chikara 

• Topic Starter

Posted 29 November 2010 - 06:44 AM

Παιδιά κι εμένα, οι εντυπώσεις μου από τον Πουπάκη, δεν είναι οι καλύτερες (κυρίως λόγω ύφους-από γνώσεις, δεν έχει λίγες), αλλά δεν εξηγούνται τέτοιες διαφορές στην προηγούμενη ευθυγράμμιση..
μπορεί κάποιο χτυπημα σε λακούβα"τάφρο"να δημιούργησε τέτοιες διαφορές και το πρόβλημα με το caster..
Ούτε υπερασπίζομαι τον Πουπάκη, ούτε θα το έκανα ποτέ, με τέτοιο στυλάκι που έχει, αλλά δεν πιστεύω ότι θα έκανε ποτέ τέτοια ευθυγράμμιση και ότι μάλλον τα νούμερα έχουν απορυθμιστεί..

#28 User is offline   lalakis2000 

• Group: Gold Member

Posted 29 November 2010 - 06:48 AM

Πάντως θέλει πολύ καλό σημάδι σε λακούβες για να πετύχεις 3 μοίρες κάμπερ και στους 2 πίσω τροχούς...
- Shigeru Uehara: Please take good care of your S2000, keep it by your side for long and enjoy it from the bottom of your heart. And share the quality and legacy of the S2000 with...
- Lihoudis: Quality? What quality? I have broken 3 motors (showing his delicate fingers) - 3!!! And you say it doesn't break???!!!!
- Shigeru Uehara: .........

Posted Image

#29 User is offline   SBIT 

Posted 29 November 2010 - 06:51 AM

Σε τάφρο πάντως δεν έπεσε το αυτοκίνητο αλλά έκανε αρκετά χιλιόμετρα με αυτή την ρύθμιση. Αν παίζει να απορυθμίστικε τόσο πολύ τότε πάω πάσο.

#30 User is offline   lalakis2000 

• Group: Gold Member

Posted 29 November 2010 - 06:53 AM

Παίζει...άμα είχε ξεχάσει να σφίξει τα παξιμάδια...

#31 User is offline   S2johnyK 

Posted 29 November 2010 - 04:27 PM

Φίλε μου SBIT,

Αρχικά παραθέτω απόσπασμα της άποψης μου για τον Dr. Πουπακη

Τρεις φορές πήγα (ευγενέστατος προς θεού δεν μπορώ να πω) και κάθε φορά, το αμάξι έφευγε πιο μπουρ....ο από την προηγούμενη.

Και ενώ την πρώτη φορά που πήγα μιλήσαμε κανα μισάωρο για κάποια πράγματα που ήθελα να βγουν από το αμάξι, τίποτα από αυτά δεν γινόταν. Τις επόμενες φορές επέστρεφα με "λύσεις" για το πως να το φέρουμε εκεί που θέλω μου έλεγε τα δικά του και γινόταν χειρότερο.

Να ξερεις πως δεν είσαι ο μόνος που έφυγε σε τέτοια κατάσταση από εκεί.
Μέλος στο φόρουμ μας (διαβάζει και αν θέλει ας επέμβει να πει το όνομα του) αφού άκουσε και διάβασε τα ιατριλικια του ντοκτωρα πήγε σε αυτόν και έφυγε με 4,5 καστερ.
Όταν δε, άκουσα και τα υπόλοιπα, νόμιζα ότι μου μίλαγε για saxorallo αλλά δυστυχώς μου μίλαγε για S2000.

Πάμε παρακάτω…
Όσο αφορά την ευθυγράμμιση σου πριν μπεις στην διαδικασία αλλαγής ψαλιδιού ας μιλήσουμε, ίσως λέω ΙΣΩΣ μπορώ να βοηθήσω.
Τώρα όσο αφορά τις τιμές που έβαλες

Front
LEFT RIGHT
Camber 0,6 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,6 1,6
TOE 0,16

Μπροστά λες ΤΟΕ -0,00 … εννοείς μια ‘’ανάσα’’ ανοικτό η μηδέν?
Τώρα για το διαφορετικό καστερ δεξιά ήθελα να σε ρωτήσω, όταν σου έκανε την ευθυγράμμιση σε είχε μέσα στο αμάξι?

Πίσω, 0,30 παραπάνω από το εργοστασιακό καμπερ με 2,5 mm ολική σύγκληση κατ εμέ είναι λίγο.

Το εργοστασιακό ΑΡ2 είναι πιο ‘’σφιγμένο’’ με περίπου 4+ κάτι χιλιοστά ολική.
Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά αν θες να ξεκολαει δυσκολότερα ο κ0λ0ς θα πρέπει να ανέβεις λίγο. Μετά ναι μεν θα είναι πιο απότομο στο όριο αλλά μέχρι να έρθει αυτό θα το νιώθεις πιο σταθερό. Επαναλαμβάνω γούστα είναι αυτά και εγώ απλά προτάσεις κάνω βάση προσωπικής εμπειρίας. Τα miata αρέσκονται σε συγκλίσεις πίσω που τείνουν προς το μηδέν όχι τα δικά μας με 240 αφηνιασμένα.

Αυτά και από εμένα και κλείνω προσθέτοντας ότι το συγκεκριμένο θέμα του τοπικ μαζί με τον παράγοντα ‘’ΕΛΑΣΤΙΚΟ’’ είναι οι πιο θεμελιώδης τομείς στο αυτοκίνητο μας και δυστυχώς δεν τους δίνεται η απαραίτητη προσοχή αν κρίνω από τον αριθμό των συμμετεχόντων στα ποστ.

#32 User is offline   SBIT 

Posted 30 November 2010 - 02:10 AM

Γιάννη καλημέρα. Αναφορικά με την σύγκλιση μπροστά είναι 0 και ναι όταν έκανε ο Σπύρος την ευθ/ση ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο. Το θέμα ομως επειδή ίσως δεν το έδωσα να το καταλαβαιτε είναι ότι για μπροστά και το χαμηλο καμπερ είναι συνέπεια του αριστερου εμπρος πιθανού προβλήματος. Το κάστερ αριστερά φτάνει μαξ το 4,5 και από ότι μου είπαν εκεί τα παιδία δεν μπορεί από την αριστερή να έχεις 4,5 και από την δεξιά να έχεις 6 ή 6,5 (που μπαίνει συνήθως. Ετσι μου έβαλαν 4,4 και 5,5. Από εκεί και πέρα με αυτό το 4,4 δεν μπορούσαν να δώσουν και το σωστό καμπερ μπροστά. Για αυτό μου είπαν ότι βάλε αυτές τις ρυθμίσεις για τώρα και μόλις τσεκάρουμε τι φταίει διορθώνουμε και τα νούμερα. Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά την Τετάρτη.
Όσο για τον προβληματισμό σου για την προσοχή που δίνουμε σε ελαστικά και ευθ/ση θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

#33 User is offline   S2johnyK 

Posted 30 November 2010 - 04:46 AM

Το θέμα ομως επειδή ίσως δεν το έδωσα να το καταλαβαιτε είναι ότι για μπροστά και το χαμηλο καμπερ είναι συνέπεια του αριστερου εμπρος πιθανού προβλήματος. Το κάστερ αριστερά φτάνει μαξ το 4,5 και από ότι μου είπαν εκεί τα παιδία δεν μπορεί από την αριστερή να έχεις 4,5 και από την δεξιά να έχεις 6 ή 6,5 (που μπαίνει συνήθως. Ετσι μου έβαλαν 4,4 και 5,5. Από εκεί και πέρα με αυτό το 4,4 δεν μπορούσαν να δώσουν και το σωστό καμπερ μπροστά. Για αυτό μου είπαν ότι βάλε αυτές τις ρυθμίσεις για τώρα και μόλις τσεκάρουμε τι φταίει διορθώνουμε και τα νούμερα.

Οχι οχι το κατάλαβα.. άλλο σκεφτόμουν...

Αντε να δουμε τι καιρο θα μας κανει αυριο :)

#34 User is offline   s2k_cy 

• Country: Cyprus

Posted 10 December 2010 - 04:28 PM

Λοιπον ακουω γνώμες

Front
Camber -1,25
Caste - 6,25
Toe - 1mm αποκλιση

Rear
Camber -2,2
Toe 4mm συγκλιση σύνολο

Το τιμόνι εχει βαρυνει λίγο όπως το περίμενα. Φοβάμαι όμως οτι θα εχει τάση υποστροφής. Επρεπε να θυσιάσω καστερ και να δώσω περισσότερο κάμπερ.

Θα πάω αυριο στον καρόδρομο να το δοκιμάσω. Αν δεν μου αρέσει σαν feeling, εφυγα κατευθείαν για ευθυγράμμιση πάλι και θα πάω με 1,6 καμπερ και 5,8 κάστερ . Προτιμώ να χάσω λίγη ανταπόκριση απο το τιμόνι αλλά θα προσπαθήσω να σκοτώσω την ύποστροφή. Πρωτη φορά βάζω ΤΟΣΟ κάμπερ, αλλά θέλω να πειραματιστώ.

και ένα τελευταίο, σκεφτομαι την αγορά του πιο κάτω για να ανεξαρτητοποιησω κάπως το camber με το καστερ, Να μπορώ να δωσω αρκετο καστερ (6,45) με αρκετο καμπερ. Αποψεις????

http://www.robrobine...oint_how_to.htm

p.s. S2johnyK thnx για όλες τις γνωμες, συμβουλες και αποψεις :thumbup: :thumbup: :heart:
THELO LOTUS!!!

Posted Image

#35 User is offline   S2johnyK 

Posted 11 December 2010 - 02:19 PM

Λοιπον ακουω γνώμες

Front
Camber -1,25
Caste - 6,25
Toe - 1mm αποκλιση

Rear
Camber -2,2
Toe 4mm συγκλιση σύνολο

Το τιμόνι εχει βαρυνει λίγο όπως το περίμενα. Φοβάμαι όμως οτι θα εχει τάση υποστροφής. Επρεπε να θυσιάσω καστερ και να δώσω περισσότερο κάμπερ.

Θα πάω αυριο στον καρόδρομο να το δοκιμάσω. Αν δεν μου αρέσει σαν feeling, εφυγα κατευθείαν για ευθυγράμμιση πάλι και θα πάω με 1,6 καμπερ και 5,8 κάστερ . Προτιμώ να χάσω λίγη ανταπόκριση απο το τιμόνι αλλά θα προσπαθήσω να σκοτώσω την ύποστροφή. Πρωτη φορά βάζω ΤΟΣΟ κάμπερ, αλλά θέλω να πειραματιστώ.

και ένα τελευταίο, σκεφτομαι την αγορά του πιο κάτω για να ανεξαρτητοποιησω κάπως το camber με το καστερ, Να μπορώ να δωσω αρκετο καστερ (6,45) με αρκετο καμπερ. Αποψεις????

http://www.robrobine...oint_how_to.htm

p.s. S2johnyK thnx για όλες τις γνωμες, συμβουλες και αποψεις :thumbup: :thumbup: :heart:

:chums:

#36 User is offline   eddiex 

• Off Topic
  • View gallery
  • Group: Member

Posted 04 January 2011 - 06:37 PM

Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο??? :D
Posted Image

Posted Image Ότι να 'ναι © 2014 Posted Image I am a Ninja ® EddieX Posted Image

#37 User is offline   gre165-makis 

Posted 04 January 2011 - 08:40 PM

Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο??? :D

Η ειδικοτητα μου φιλε..Θελει και τροπο ομως ετσι αλλα αν αρχισει να γυρναει δεν το σταματαει τιποτα..
Ο ορισμος του ντριφτ λεμε. :D

Το σετ απ με πμ ομως μην τα βγαζουμε και ολα στην φορα.Ξοδεψαμε ουισκι...εεεε χρημα για να τα μαθουμε αυτα. :D
???????? RACING TEAM

#38 User is offline   eddiex 

• Off Topic
  • View gallery

Posted 05 January 2011 - 01:44 AM

Λοιπον, βασικα καταλαβα οτι με toe in πισω ειναι αυτο που κανει την ουρα να μενει "καρφωμενη" κατω. Γι αυτο και το 0.40 συνολικο πισω.

#39 User is offline   Nabu 

• View gallery
  • Group: Community Organizer

Posted 05 January 2011 - 03:22 AM

Ούτε εγώ σκαμπάζω πολλά απο αυτά τα πράγματα (είναι του Ηλία και του Johny αυτά) αλλά νομίζω ότι το setup που είπες είναι αρκετά ουδέτερο.

Γενικά δεν είναι μόνο το camber που επηρεάζει το αν ένα αμάξι θα γλυστράει.

Μάλιστα, πιο συγκεκριμένα, σε πολλές περιπτώσεις που πάμε για ΧΡΟΝΟ και όχι για ΝΤΡΙΦΤ πάλι βάζουμε πολύ κάμπερ, προκειμένου να εκμεταλευόμαστε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια απο το πάτημα του ελαστικού, την ώρα που το αμάξι δέχεται τις μεγαλύτερες δυνάμεις επάνω σε μια στροφή.

Αυτό διαφέρει απο ανάρτηση σε ανάρτηση όμως και φυσικά απο στυλ οδήγησης του κάθε πιλότου.

Σε γενικές γραμμές έχε στο νού σου ότι με απόκλιση πίσω (δηλαδή κάτω απο το 0 τιμές) το αμάξι σπάει την πρόσφυση του πιο εύκολα και αργεί να την ξαναβρει. Μπορεί δηλαδή να φεύγει και να συνεχίζει να πηγαίνει έτσι.

Η σύγκλιση είναι όντως περισσότερο για γραμμές αλλά έως ένα σημείο γιατί αν δώσεις πολύ, μετά το αυτοκίνητο δεν θα είναι και πολύ ευθύβολο και θα είναι πολύ νευρικό. (Αν λέω κάτι λάθος βγάλτε με απο την μιζέρια μου και διορθώστε με)

Τώρα για μπροστά ισχύουν λίγο διαφορετικά πράγματα.

Σε απλή γλώσσα

Απόκλιση = Αίσθηση σε τιμόνι, πιο καλό turn in.

Σύγκλιση = πιο μουδιασμένο τιμόνι, πιο σταθερό σε πολλά χλμ.

Αυτά ξέρω εγώ, πιο κάτω δεν πάω, να σε αναλάβουν οι ειδικοι τώρα!
Taking the s2k at the track vid - s2k record at SRC - s2k record at MRC
My Roadster Coupe Nurburgring Vid
My Track Build S2000 Nurburgring Vid
Posted Image
Dont Argue with Stupid People.They will bring you down to their level and beat you by experience

#40 User is offline   S2johnyK 

Posted 05 January 2011 - 05:55 PM

[QUOTE=eddiex,Jan 5 2011, 01:37 AM]Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο???

#41 User is offline   uma_chikara 

• Topic Starter

Posted 05 January 2011 - 07:25 PM

Συμφωνώ με τον Γιάννη στα παραπάνω, εκτός από τη μηδενική σύγκλιση πίσω ή την απόκλιση..

Με απόκλιση, το αυτοκίνητο γίνεται απρόβλεπτο και νευρικό. Δεν "ταξιδεύει" ομαλά στο drift, αλλά κάνει "κουλά" και στις μεταφορές είναι κάπως ανεξέλεγκτό..
Γι αυτό έχω καταλήξει πως έστω και λίγη σύγκλιση, τουλάχιστον της τάξης του 0.02* ειναι μια χαρά και δε δημιουργεί προβλήματα..

Αυτό που μέχρι τώρα μου άρεσε περισσότερο για drift..

Front:

Camber -1.1*
Caster 6.50* (και αν πηγαίνει κι άλλο)
Toe -0.02*

Rear:

Camber -1.3*
Toe 0.03*

Ανάρτηση Kw Variant 3 (οι default ρυθμίσεις είναι οκ):

Rebound
Front: 8-9 clicks από σκληρό
Rear: 10-11 clicks

Bump
Front: 0.75
Rear: 1

Δηλαδή θέλουμε ο πίσω άξονας να είναι περίπου 10% πιο μαλακός σε Rebound για να παίρνει κλίσεις και να έχει roll, κάνοντας περισσότερο ομαλές τις μεταφορές.

έπειτα, ένα σετάκι 16άρες με παλιά λάστιχα και.. καλή σας διασκέδαση..

#42 User is offline   harri-S- 

Posted 05 January 2011 - 07:42 PM

έπειτα, ένα σετάκι 16άρες με παλιά λάστιχα και.. καλή σας διασκέδαση..

σε 18 αρες ας πουμε θελει αλλο setup?

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
<

#43 User is offline   eddiex 

• Off Topic
  • View gallery

Posted 05 January 2011 - 08:34 PM

Καταρχας... σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Αυτες ειναι που εψαχνα. Βεβαια ο Johny μου δημιουργησε το ερωτημα αν θελω ΠΑΝΤΑ να ειμαι και να πηγαινω ετσι. Βασικα και ιδανικα θα επρεπε (που θα παρω) ενα σετ 16αρια για drift και τις ζανταρες μου για δρομο. Οποτε οποτε θελω πιστα τραβαω ευθυγραμηση, τα κανω ολα οπως ειπατε και παμε. Μετα ομως πρεπει παλι ευθυγραμμηση και work παλι πανω... Χμ... Δεν ξερω κατα το ποσο με "παιρνει" εχω ορεξη να τρεχω να τα κανω. Γιατι δεν ειναι και ΤΑ λεφτα. Αλλα ειναι καπως το ολο θεμα. Δεν θα ζητησω κατι ενδιαμεσο απλα η ερωτηση μου ηταν για το αν ψιλο επιασα το νοημα. Δεν μιλαω για τους καθε αυτους αριθμους και νουμερα αλλα το νοημα της γεωμετριας του αυτοκινητου.
Θα ηθελα πολυ ψηλε οταν ξανα βρεθουμε να σε βαλω σε μια γωνια και να μου τα εξηγησεις ολα για να καταλαβαινω και εγω σιγα σιγα.... Γιαννη μου δεν λεω εσενα μιας που δεν σε βλεπω συχνα ;)
Παντως και παλι ευχαριστω!

#44 User is offline   uma_chikara 

• Topic Starter

Posted 06 January 2011 - 03:59 AM

τις 16άρες τις ανέφερα για φθηνά ελαστικά... :D
Αυτό που κάνω εγώ, είναι να έχω μπροστά τις mugen και πίσω βάζω, μπροστινές 16άρες με 205, μιας και το πιο συνηθισμένο ελαστικό είναι το 205/55/16 και βρίσκω πολλά μεταχειρισμένα..αλλά αυτό μόνο όταν πάω στην πίστα..στο δρόμο, κανονικά, τις 17άρες μου.. είπαμε.. :p

Δε σου λέει κανείς ότι θα σκοτωθείς με την ευθυγράμμιση αυτή..
Απλά δε θα σου είναι ευχάριστο να πηγαίνεις με 200χλμ και γενικά με μεγάλη ταχύτητα.. (και καλύτερα, γιατί δε θα σε γράφουν) μέχρι τα 130-140, δε θα σε προβληματίσουν, αλλά οκ..δε θα μπορείς να πας Μέγαρα να κάνεις εύκολα χρόνο.. αλλά όχι ότι δε θα κρατάει πουθενά..

#45 User is offline   S2Kbaris 

• View gallery

Posted 06 January 2011 - 10:15 AM

παρακαλώ αν είναι εύκολο διευκρινίστε τι εννοούμε όταν λέμε

απόκλιση k σύγκλιση?

το Camber + και -

το Caster + και -

και το toe in η out

θέλω να πω όταν λέμε camper+ εννοούμε το πάνω μωρός τις ρόδας μέσα η έξω?

και το caster + / - η ρόδα πάει μπροσά από τον άξονα πίσω?

Posted Image

το @ παει στην ποταμια!

#46 User is offline   eddiex 

• Off Topic
  • View gallery

Posted 06 January 2011 - 11:02 AM

παρακαλώ αν είναι εύκολο διευκρινίστε τι εννοούμε όταν λέμε

απόκλιση k σύγκλιση?

το Camber + και -

το Caster + και -

και το toe in η out

θέλω να πω όταν λέμε camper+ εννοούμε το πάνω μωρός τις ρόδας μέσα η έξω?

και το caster + / - η ρόδα πάει μπροσά από τον άξονα πίσω?

Καλα ρε, στο τοπικ Camber, Caster & Συγκλισεις μπηκες και εγραψες μπραβο για γιατι ειναι κατανοητα και μπαινεις και ρωτας τι ειναι camber caster κτλ? Δεν τα διαβασες? Εχει και φωτο για να το κατανοησεις... :confused:

#47 User is offline   S2Kbaris 

• View gallery

Posted 06 January 2011 - 02:55 PM

ρε συ το έγραψα και στα 2 για να το δουν με μπέρδεψε λίγο k ο S2johnyK με το toe in είναι σωστά η όχι??

#48 User is offline   S2Kbaris 

• View gallery

Posted 06 January 2011 - 03:05 PM

γιατί όταν θέλουμε να κάνουμε drift βάζομε μείον camber??

εφόσον το πάνω μeρός τις ρόδας είναι προς τα μέσα δεν θα έχεις καλύτερο κράτημα? λογικά δεν πρέπει να βάλουμε μηδέν η συν :confused: :confused:

για αυτό λέω εξηγήστε το + και το -

#49 User is offline   uma_chikara 

• Topic Starter

Posted 07 January 2011 - 04:03 AM

Υπάρχει κόσμος που το κάνει κι αυτό.. Θετικό camber και απόκλιση στον πίσω άξονα, αλλά πρόκειται για αυτοκίνητα με πολύ χαμηλές ιπποδυνάμεις και να το πω και αλλιώς είναι κάπως "μπακάλικη" λύση..

Αν ήταν να έχω ένα αυτοκίνητο να τρεχω μόνο σε αγώνες, ίσως και να το είχα δοκιμάσει από περιέργεια, αλλά είναι τόσο μεγάλη η έλλειψη εμπιστοσύνης που φαίνεται να έχεις μετά στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου, που πραγματικά δεν αξίζει όταν δεν πρόκειται για καθαρά αγωνιστικό αυτοκίνητο.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι κατά τις μεταφορές, το πίσω μέρος να περνάει προοδευτικά στην άλλη πλευρά, χωρίς τα απότομα "σκαμπίλια" που τρως με μεγάλο camber, αλλά δε θες ούτε και να μη σταματάει πουθενά..
Δηλαδή θέλεις να υπάρχει κάποιο στοιχειώδες grip και έλεγχος.
Το υπόλοιπο το ρυθμίζεις με το γκάζι και το τιμόνι σου.. ;)

Παραπάνω ξέχασα να σημειώσω ότι η αντικατάσταση της πίσω αντιστρεπτικής με πιο σκληρή είναι κατά κάποιο τρόπο "must", αν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το drift..
Προσωπικά, δε θα το έκανα όμως, γιατί εκτός από περιόδους drift, περνώ και περιόδους στριψίματος, που εκεί η πιο μαλακή αντιστρεπτική φαίνεται να ευνοεί το κράτημα σε συνθήκες δρόμου και μικρής πίστας.

Η παραπάνω ευθυγράμμιση που προτείνω λοιπόν, είναι μια "drift oriented, all around", κατά τη γνώμη μου, ευθυγράμμιση που θα είναι ασφαλής για οδήγηση και στρίψιμο, αλλά θα σου επιτρέπει να διασκεδάζεις περισσότερο και με drift..

#50 User is offline   energetic 

• View gallery
  • Group: Site Moderator

Posted 07 January 2011 - 04:11 AM

Και που να δειτε τη δικη μου ευθυγραμμιση. :LOL:
Posted Image

Ads by Google   S2KI

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2