Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Thread Tools
 
Old 11-20-2010, 05:04 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Πήγα στο Β16Α και έκανα ευθυγράμμιση στο sάκι..

Τα νούμερα έχουν ως εξής..


Front

Camber-> -1.50*
Caster->6.00*
Toe-> 0.02*

Rear

Camber-> -2.10
Toe-> 0.04

Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό μου έχω KW Variant 3 ρυθμισμένες ως εξής..

Front

Bump-> 0.5 (από 2 στροφές)
Rebound-> 6 click (από τέρμα σκληρό)

Rear

Bump-> 0.75
Rebound-> 7click

και ελαστικά:

Front
225/45/17 Bridgestone RE070

Rear
245/40/17 Bridgestone RE050 MZ

με ζάντες:

Front
17x7.5 +52
Rear
17x8.5 +59

Πιέσεις:
Front
34
Rear
36

Η ευθυγράμμιση αυτή, έχει προσανατολισμό σε οδήγηση με γραμμές και αυτό γιατί τελευταία πολύ σπάνια βρίσκω ευκαιρία να ασχοληθώ με το drift..
Δεν είναι αυτό που θα έλεγε κανείς "everyday" ευθυγράμμιση..


*Σαφές στο σημάδεμα του Apex
*Πατάει γερά
*Μπροστινό μέρος βιδωμένο στο δρόμο
*Σιγουριά στα πολλά Km/h (Ε.Ο για παράδειγμα)


*Σχετικά ελαφρύ τιμόνι
*Κάπως απότομο στο όριο πρόσφυσης
*Ασάφεια στην επαναφορά του τιμονιού στο drift
*Ενδέχεται να "τρώει" εσωτερικό (αλλά αυτό δεν το γνωρίζω ακομη)


Θέλω να δοκιμάσω, να μαλακώσω λίγο την ανάρτηση, γιατί ώρες ώρες με κουράζει και αισθάνομαι πως έχω θέμα με το bump σε ανωμαλίες στα πολλά km/h, αλλά δεν ήθελα να γίνει πριν βγάλω συμπεράσματα για τη νέα ευθυγράμμιση..
ίσως αυτό που αισθανόμουν να χρειαζόταν bumpsteer kit για να επιλυθεί, αλλά θέλω να δοκιμάσω όλα τα υπόλοιπα, πριν προχωρήσω σε κατάθεση 500+ευρώ...

Αυτά, προς το παρόν..
Old 11-20-2010, 05:28 AM
  #2  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ηλια
Δεν έφερες τελικά τα 070 για πίσω?
Αν ήθελες πιο ντριφταδορικο στήσιμο τι θα άλλαζες?
Το ρωτάω αυτο με γνώμονα τη σύγκληση πίσω, ολική δεν είναι?
Ποσο ειναι σε χιλιοστά μηπως γνωρίζεις?

Επισης θυμάμαι οτι καμπερ μπροστά σου άρεσε με πιο λίγο ή θυμάμαι λάθος?
Old 11-20-2010, 06:26 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα 070 δεν τα έφερα για πίσω, γιατί με τα χρήματα που θα έδινα για ένα ζευγάρι 255, θα μου κόστιζαν όσο μία τετράδα 245 050ΜΖ, επομένως έκρινα ότι δε με συνέφερε..

Όταν έβγαλα τα RE01R που είχαν γίνει φυτίλια και αναγκάστηκα να βάλω καινούρια πίσω ελαστικά, μιας και τα μπροστινά 070 ήταν σε άριστη κατάσταση, χάλασε πολύ η αίσθηση του αυτοκινήτου μου λόγω του συνήθη ύποπτου.."μαλακό πλαϊνό"...αλλά και γενικότερα, της πρόσφυσης του RE050 που είναι αρκετά κατώτερη του RE01R, ειδικά σε καλή άσφαλτο..
Η ευθυγράμμιση λοιπόν, που απέδιδε μια χαρά με το προηγούμενό μου setup, με τα καινούρια πίσω ελαστικά, απλά δεν έκανε πλέον..

Είχα αποσταθεροποιήσεις και το απότομο turn in με το σκληρό πλαϊνό του RE070, δεν "ταίριαζε" πλέον με το μαλακό πλαϊνό του RE050..
Δηλαδή, εκεί που παλαιότερα έστριβα το τιμόνι και το πίσω μερός πατούσε αμέσως, τώρα μου έκανε μια μικρή μετατόπιση προς το εξωτερικό της στροφής και μετά πατούσε, στέλνοντας την ψυχή μου ...στην κούλουρη..
Επομένως, έπρεπε να μειώσω το "απότομο" turn in ξεκινώντας από το toe out που είχα παλαιότερα και έγινε τώρα ελάχιστο toe in, το οποίο ενισχύεται επίσης από το camber το οποίο κάνει τους τροχούς να έχουν την τάση να συγκλίνουν..

Το μειωμένο camber μπροστά ήταν όντως ωραίο για το βουνό και είχε και ωράια φρένα, αλλά σε κομμάτια Ε.Ο με πολλά km/h, μιας και το τιμόνι δεν έστριβε τόσο όσο στο βουνό, το camber δεν κατάφερνε να "κλέβει" γωνία από το caster, έχοντας ως αποτέλεσμα μια "περίεργη" αίσθηση..(αυτό όμως το καταλάβαινα πάνω από τα 140-150).. Τώρα το αύξησα, για να δοκιμάσω αν όντως δουλεύει και μέχρι στιγμής φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά..

Αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι τέλεια, ούτε ότι αν το βάλει κανείς στο αυτοκίνητό του θα δει τα ίδια που βλέπω κι εγώ..

Τα παραπάνω όμως, όπως και τα posts που ελπίζω πως θα ακολουθήσουν, θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σαν μια πολύ ωραία βάση δεδομένων, προκειμένου να καταλάβουμε τί τελικά συμβαίνει με αυτό το "βάσανο"..

Για να βγουν τα ιδανικά νούμερα ευθυγράμμισης, είναι απαραίτητη η μέτρηση θερμοκρασιών.. απλά, από τη στιγμή, που δε διαθέτουμε όλοι laser θερμόμετρα, προσπαθούμε να συγκρίνουμε με βάση την αίσθηση..

Τώρα, σχετικά με τη ρύθμιση για drift, υποθέτω πως θεωρείς τη σύγκλιση "λίγη" (όντως είναι ολική)..και δεν έχεις άδικο..αλλά ήθελα και πάλι να περιορίσω τα "παιξίματα" του πλαϊνού στον πίσω άξονα..
(Δηλαδή, όσο περισσότερη σύγκλιση έχω, τόσο πιο απαιτητικές είναι οι συνθήκες για το πλαϊνό..Δηλαδή στο S-02 ή τα R888 που είναι κούτσουρο, η σύγκλιση δε φαίνεται να δημιουργεί "παίξιμο" πάνω στο πλαϊνό, σε μία απότομη τιμονιά.. στο 050 όμως όπως και σε όλα τα ελαστικά με μαλακό, υπάρχει πρόβλημα..)
Για drift λοιπόν, θα χρησιμοποιούσα λιγότερο πίσω camber και όσο το δυνατόν περισσότερο caster για να έχω καλύτερη επαναφορά στο τιμόνι (σκέψου το παράδειγμα με τη ροδίτσα στο καροτσάκι του super market, ή τις μηχανές τύπου chopper...), πράγμα που σημαίνει πως αν δε διαθέτω κάποιο μπροστινό camber kit, ότι πρέπει να μειώσω camber..Επίσης απόκλιση μπροστά για να "ακούσει" στις διορθώσεις κατά την πλαγιολίσθηση..
Old 11-24-2010, 03:40 AM
  #4  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara,Nov 20 2010, 06:04 AM
Πήγα στο Β16Α και έκανα ευθυγράμμιση στο sάκι..

Τα νούμερα έχουν ως εξής..


Front

Camber-> -1.50*
Caster->6.00*
Toe-> 0.02*

Rear

Camber-> -2.10
Toe-> 0.04

Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό μου έχω KW Variant 3 ρυθμισμένες ως εξής..

Front

Bump-> 0.5 (από 2 στροφές)
Rebound-> 6 click (από τέρμα σκληρό)

Rear

Bump-> 0.75
Rebound-> 7click

και ελαστικά:

Front
225/45/17 Bridgestone RE070

Rear
245/40/17 Bridgestone RE050 MZ

με ζάντες:

Front
17x7.5 +52
Rear
17x8.5 +59

Πιέσεις:
Front
34
Rear
36

Η ευθυγράμμιση αυτή, έχει προσανατολισμό σε οδήγηση με γραμμές και αυτό γιατί τελευταία πολύ σπάνια βρίσκω ευκαιρία να ασχοληθώ με το drift..
Δεν είναι αυτό που θα έλεγε κανείς "everyday" ευθυγράμμιση..


*Σαφές στο σημάδεμα του Apex
*Πατάει γερά
*Μπροστινό μέρος βιδωμένο στο δρόμο
*Σιγουριά στα πολλά Km/h (Ε.Ο για παράδειγμα)


*Σχετικά ελαφρύ τιμόνι
*Κάπως απότομο στο όριο πρόσφυσης
*Ασάφεια στην επαναφορά του τιμονιού στο drift
*Ενδέχεται να "τρώει" εσωτερικό (αλλά αυτό δεν το γνωρίζω ακομη)


Θέλω να δοκιμάσω, να μαλακώσω λίγο την ανάρτηση, γιατί ώρες ώρες με κουράζει και αισθάνομαι πως έχω θέμα με το bump σε ανωμαλίες στα πολλά km/h, αλλά δεν ήθελα να γίνει πριν βγάλω συμπεράσματα για τη νέα ευθυγράμμιση..
ίσως αυτό που αισθανόμουν να χρειαζόταν bumpsteer kit για να επιλυθεί, αλλά θέλω να δοκιμάσω όλα τα υπόλοιπα, πριν προχωρήσω σε κατάθεση 500+ευρώ...

Αυτά, προς το παρόν..
Λοιπόν κατ'αρχήν να ξεκινήσω με την ευθυγράμμιση του Ηλία. Για γραμμές πιστεύω οτι η σύγκλιση πίσω είναι λίγη. Ουσιαστικά όσο το "ανοίγεις" (από προσωπικές ευθυγραμμίσεις) πίσω τόσο πιο εύκολα -αλλά και πιο ελεγχόμενα- σπάει την πρόσφυση το πίσω μέρος. Μπροστά το μόνο που με χαλάει είναι η μικρή τιμή της caster. Επίσης θεωρώ οτι τις KW τις έχει ρυθμισμένες ψιλοσκληρές.

Να αναφέρω τη δική μου ευθυγράμμιση:

Μπροστά:

Camber-> -1.20*
Caster->7.35*
Toe-> 0.00* προς -0.01

Πίσω:

Camber-> -2.20
Toe-> 0.20

Λοιπόν, όπως έγραψα και στο άλλο τόπικ, μπροστά θέλει και άλλο κάμπερ. Θα παίξω στο -2.00 και θα δούμε πως θα συμπεριφερθεί. Για πίσω ο μεγάλος πονοκέφαλος είναι η σύγκλιση. Αξίζει να αναφέρω οτι δοκιμαστικά έχω παίξει πίσω με συνολική σύγκλιση 2.40, έτσι για να δώ τι παίζει. Η πολλή σύγκλιση πίσω ναι μεν δίνει σταθερότητα στην ουρά κατά το turn in και κατά την έξοδο, αλλά είναι αρκετά απότομο στο σπάσιμο της πρόσφυσης και φυσικά δυσκολοδήγητο στην ευθεία. Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να δοκιμάσω.... λες να το ανοίξουμε;;;;

Για τις KW εγώ έπαιξα με τις εξής ρυθμίσεις:

Front

Bump-> 0.75 (από 2 στροφές)
Rebound-> 10 click (από τέρμα σκληρό)

Rear

Bump-> 0.75
Rebound-> 12 click

και με 90Ν ή 9 και κάτι κιλά ελατήρια.

Προσωπικά μου αρέσουν τα "μαλακά" αυτοκίνητα. Άλλωστε είναι γνωστό οτι το μαλακό είναι και το πιο γρήγορο γιατί βρίσκει πρόσφυση. Πιθανόν να θέλω λίγο πιο σκληρό rebound πίσω καθώς στα φρένα είχα μία αστάθεια και μπορεί να οφείλεται (πέρα από άλλους παράγοντες) και στο μαλακό rebound. Θα δοκιμάσω 8 και 10 κλικς μπροστά και πίσω αντίστοιχα και βλέπουμε.

Ένα θέμα, που δεν είναι ευθυγράμμισης τόσο, είναι οτι μπορεί τελικά το 888 να μην είναι και το ιδανικό λάστιχο για το s. Δεν μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του στις Σέρρες και ορισμένες στιγμές ήταν ξεκάθαρο οτι έφταιγε το λάστιχο. Πολλοί λένε καλά λόγια για τα kumho, τα οποία πρόσεξα οτι τα φοράγανε και πολλοί στις Σέρρες. Μπορεί να είναι και η επόμενη επιλογή μου....
Old 11-24-2010, 04:27 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz,Nov 24 2010, 04:40 AM
Λοιπόν κατ'αρχήν να ξεκινήσω με την ευθυγράμμιση του Ηλία. Για γραμμές πιστεύω οτι η σύγκλιση πίσω είναι λίγη. Ουσιαστικά όσο το "ανοίγεις" (από προσωπικές ευθυγραμμίσεις) πίσω τόσο πιο εύκολα -αλλά και πιο ελεγχόμενα- σπάει την πρόσφυση το πίσω μέρος. Μπροστά το μόνο που με χαλάει είναι η μικρή τιμή της caster. Επίσης θεωρώ οτι τις KW τις έχει ρυθμισμένες ψιλοσκληρές.
Στο 2ο post μου ανέφερα τους λόγους που δεν ήθελα να βάλω περισσότερη σύγκλιση, ότι δηλαδή, λόγω της αδυναμίας του πλαϊνού των πίσω ελαστικών μου, να ανταποκρίνονται στις πληροφορίες που τους μεταφέρει το μπροστινό σύστημα..
Το R888, αφού έχει κούτσουρο πλαϊνό, και δε "μαγουλιάζει" όσο τα Radial, μπορεί αναμφισβήτητα να διαχειριστεί καλύτερα, μεγαλύτερες γωνίες σύγκλισης, χωρίς φαινόμενα "χλαπα-χλούπα".
Επίσης, επειδή είχα αρκετό camber πίσω, δε θέλησα να αλλάξω τα πάντα εντελώς, γιατί δε θα ήξερα τί φταίει και για ποιό λόγο..
Ακόμα δεν έχω καταλήξει, αλλά μπορώ να πω, ότι πλεόν βρίσκομαι σε καλό δρόμο, με το συγκεκριμένο setup..
Η ανάρτηση από την άλλη πλευρά, μου φαίνεται σκληρή ως προς το bump κυρίως και όχι ως προς το rebound..Για το μπροστά άξονα συγκεκριμένα, έχω παρατηρήσει ότι όσο σκληρότερο bump, τόσο πιο καλή αίσθηση.. Βέβαια, έχω και το 225 RE070 μπροστά και τα βγάζει πέρα με τα μούτρα (λόγω σκληρότητας)..με χειρότερο ελαστικό, δεν ξέρω αν όντως θα απέδιδε..Απ'την άλλη έχω και 8άρια ελατήρια..Όπως και να έχει κι εμένα μου φαίνεται σκληρούτσικο το αυτοκίνητο, αλλά θέλω να το μαλακώσω, χωρίς να χάσω αυτά που έχω κερδίσει μέχρι τώρα..
Όσο αυξάνεται το camber, μικραίνει το φάσμα που μπορείς να παίξεις με το caster..εμένα πήγαινε 6.00 το ένα και 6.25 η άλλη μεριά, οπότε, τα έβαλα και τα 2 στο 6.00 και αυτή μάλλον είναι η αιτία για το "ελαφρύ" τιμόνι που αναφέρω στα αρνητικά, αλλά δε γίνεται κάτι άλλο, εκτός αν βάλεις κάποιο camber kit, που θα μπορείς να δώσεις περισσότερο camber, με τέρμα caster...

Originally Posted by ntz,Nov 24 2010, 04:40 AM

Να αναφέρω τη δική μου ευθυγράμμιση:

Μπροστά:

Camber-> -1.20*
Caster->7.35*
Toe-> 0.00* προς -0.01

Πίσω:

Camber-> -2.20
Toe-> 0.20

Λοιπόν, όπως έγραψα και στο άλλο τόπικ, μπροστά θέλει και άλλο κάμπερ. Θα παίξω στο -2.00 και θα δούμε πως θα συμπεριφερθεί. Για πίσω ο μεγάλος πονοκέφαλος είναι η σύγκλιση. Αξίζει να αναφέρω οτι δοκιμαστικά έχω παίξει πίσω με συνολική σύγκλιση 2.40, έτσι για να δώ τι παίζει. Η πολλή σύγκλιση πίσω ναι μεν δίνει σταθερότητα στην ουρά κατά το turn in και κατά την έξοδο, αλλά είναι αρκετά απότομο στο σπάσιμο της πρόσφυσης και φυσικά δυσκολοδήγητο στην ευθεία. Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να δοκιμάσω.... λες να το ανοίξουμε;;;;

Για τις KW εγώ έπαιξα με τις εξής ρυθμίσεις:

Front

Bump-> 0.75 (από 2 στροφές)
Rebound-> 10 click (από τέρμα σκληρό)

Rear

Bump-> 0.75
Rebound-> 12 click

και με 90Ν ή 9 και κάτι κιλά ελατήρια.

Προσωπικά μου αρέσουν τα "μαλακά" αυτοκίνητα. Άλλωστε είναι γνωστό οτι το μαλακό είναι και το πιο γρήγορο γιατί βρίσκει πρόσφυση. Πιθανόν να θέλω λίγο πιο σκληρό rebound πίσω καθώς στα φρένα είχα μία αστάθεια και μπορεί να οφείλεται (πέρα από άλλους παράγοντες) και στο μαλακό rebound. Θα δοκιμάσω 8 και 10 κλικς μπροστά και πίσω αντίστοιχα και βλέπουμε.
Σχετικά με τη σύγκλιση, θα σου πρότεινα να ξεκινησεις με κατι λίγο μεγαλύτερο από το μηδέν και να αρχίσεις να προσθέτεις, μέχρι να βρεις το ιδανικό για το οδηγικό σου στυλ..
Για semi, παρά το γεγονός ότι φοράς σκληρότερα ελατήρια είναι "παράδοξο" να μπαίνεις Σέρρες με τις default ρυθμίσεις της KW, που απευθύνονται κυρίως για δρόμο.
Στη θέση σου, θα δοκίμαζα να σκληρύνω το μπροστά Bump για να έχεις καλύτερη συμπεριφορά στα φρένα σου (αίσθηση στο τιμόνι ακι πληροφόρηση), αν και μαντεύω πως η αστάθεια εμφανιζόταν στα πολλά km/h, πράγμα που προσωπικά με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι μάλλον γι αυτό ευθύνεται η μηδενική σύγκλιση μπροστά.Δοκίμασε να βάλεις ελάχιστη σύγκλιση.. 0.02* νομίζω είναι καλά για να ξεκινήσεις να συγκρίνεις, έχοντας ως βάση την πρόσφατη αυτή εμπειρία σου..Σίγουρα το rebound πρέπει να το σκληρύνεις κι εκείνο, όμως..(αν θες, δοκίμασε κάποια στιγμή, ίδιο rebound μπροστά-πίσω και πες μου αν σε βολεύει.κάνω κατι δοκιμούλες και σα να μου φαίνεται πιο καλά, αλλά πες μου κι εσύ τη γνώμη σου)

Originally Posted by ntz,Nov 24 2010, 04:40 AM
Ένα θέμα, που δεν είναι ευθυγράμμισης τόσο, είναι οτι μπορεί τελικά το 888 να μην είναι και το ιδανικό λάστιχο για το s. Δεν μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του στις Σέρρες και ορισμένες στιγμές ήταν ξεκάθαρο οτι έφταιγε το λάστιχο. Πολλοί λένε καλά λόγια για τα kumho, τα οποία πρόσεξα οτι τα φοράγανε και πολλοί στις Σέρρες. Μπορεί να είναι και η επόμενη επιλογή μου....

Πιστεύω πως αν δοκιμάσεις τα παραπάνω, που λέμε, ίσως και να τα βρεις οκ..Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φταίνε τα R888...Φαντάζομαι πως θα έχεις παρατηρήσει τη φθορά για να έχεις άποψη περί των πιέσεων και κατά πόσο ήταν σωστές και αν μπορείς, θα ήταν χρήσιμο να υπήρχε αυτό το feedback..
Old 11-24-2010, 12:42 PM
  #6  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ηλία πολύ ωραία η κίνηση που ξεκίνησες
Ας ποστάρω και εγώ τα νούμερα της τελευταίας μου ευθυγράμμισης (03/10 )

Έχουμε και λέμε:

Front
------
Camber : -1.40
Caster : 7.20
Toe : -1mm (Total)

Rear
-----
Camber : -2.25
Toe : 4mm (Total)

KW Settings :

Front
------
Bump : 0.75
Rebound : 8 click (από τέρμα σκληρό)

Rear
-----
Bump : 0.75
Rebound : 10 click (από τέρμα σκληρό)

70N ελατήριο (default)

Επειδή έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου ευθυγράμμιση δεν ξέρω κατά πόσο και ποιες από τις παραπάνω τιμές έχουν αλλάξει και πόσο.
Στην επόμενη ευθυγράμμιση λοιπόν εκτός από την απόκλιση/σύγκλιση που μάλλον θα αλλάξω, θα αλλάξω και λίγο το ύψος προς τα πάνω σκοπεύοντας στην αύξηση της διαδρομής προκειμένου να δουλέψει λίγο καλύτερα η ανάρτηση αν είναι δυνατό.

Τώρα όσο αφορά το feedback από το δρόμο έχω να πω τα εξής:



*Απίστευτη αίσθηση στο τιμόνι (λες και έχω υδραυλικό)
*Εύκολο σημάδι του Apex
*Ακαριαία υπακοή του μπροστινού μέρους σε κλειστό στροφολοϊ (λες και έχω και μπροστά διαφορικό)
*Σε καλή άσφαλτο ( και λογω R888) το αυτοκίνητο πετυχαίνει απαγορευτικά νούμερα ταχύτητας κατά το cornering




*Απότομο στο όριο (και λογω σύγκλισης πίσω αλλά και σκληρού πλαϊνού των ΤΟΥΟ)
*Μειωμένη πρόσφυση σε άσφαλτο χωρίς καλή πρόσφυση (εκεί γενικά το διπλώνω για να παίζω )
*Σε ευθεία με πολλά χλμ γίνεται νευρικό


Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και αν αλλάξω κάτι θα είναι η αύξηση της απόκλισης μπροστά και η αύξηση της σύγκλισης πίσω ή ένα από τα δυο ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι την συγκεκριμένη σύγκλιση πίσω που δουλεύω τώρα την έχω δουλέψει με πολλά setup ακόμα και με Continental 3 και ποτέ δεν με προβλημάτισε αυτό που αναφέρει ο Ηλίας παρ όλο που απ ότι ξέρω τα 050 έχουν κατά πολύ σκληρότερο πλαϊνό.

Τώρα με το φαινομενικά αρκετό camber δεν έχω παρατηρήσει (τουλάχιστον ακόμα) ανομοιόμορφη φθορά ίσως λογω χρήσης του αυτοκίνητου καθ ότι δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Πάντως και με τα Continental 3 μέχρι και 2.10 (camber) πίσω δεν είδα κάτι φοβερό, υπήρχε ανομοιόμορφη φθορά αλλά όχι κάτι το φοβερό.

Αυτά και από μενα και όταν βρω μπικικίνια και κάνω το αναθεματισμένο το σέρβις και αλλάξω και ελαστικά πιστεύω θα έχω νεότερα.
Old 11-28-2010, 04:48 AM
  #7  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Nov 24 2010, 01:42 PM
Ηλία πολύ ωραία η κίνηση που ξεκίνησες
Ας ποστάρω και εγώ τα νούμερα της τελευταίας μου ευθυγράμμισης (03/10 )

Έχουμε και λέμε:

Front
------
Camber : -1.40
Caster : 7.20
Toe : -1mm (Total)

Rear
-----
Camber : -2.25
Toe : 4mm (Total)

KW Settings :

Front
------
Bump : 0.75
Rebound : 8 click (από τέρμα σκληρό)

Rear
-----
Bump : 0.75
Rebound : 10 click (από τέρμα σκληρό)

70N ελατήριο (default)

Επειδή έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου ευθυγράμμιση δεν ξέρω κατά πόσο και ποιες από τις παραπάνω τιμές έχουν αλλάξει και πόσο.
Στην επόμενη ευθυγράμμιση λοιπόν εκτός από την απόκλιση/σύγκλιση που μάλλον θα αλλάξω, θα αλλάξω και λίγο το ύψος προς τα πάνω σκοπεύοντας στην αύξηση της διαδρομής προκειμένου να δουλέψει λίγο καλύτερα η ανάρτηση αν είναι δυνατό.

Τώρα όσο αφορά το feedback από το δρόμο έχω να πω τα εξής:



*Απίστευτη αίσθηση στο τιμόνι (λες και έχω υδραυλικό)
*Εύκολο σημάδι του Apex
*Ακαριαία υπακοή του μπροστινού μέρους σε κλειστό στροφολοϊ (λες και έχω και μπροστά διαφορικό)
*Σε καλή άσφαλτο ( και λογω R888) το αυτοκίνητο πετυχαίνει απαγορευτικά νούμερα ταχύτητας κατά το cornering




*Απότομο στο όριο (και λογω σύγκλισης πίσω αλλά και σκληρού πλαϊνού των ΤΟΥΟ)
*Μειωμένη πρόσφυση σε άσφαλτο χωρίς καλή πρόσφυση (εκεί γενικά το διπλώνω για να παίζω )
*Σε ευθεία με πολλά χλμ γίνεται νευρικό


Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και αν αλλάξω κάτι θα είναι η αύξηση της απόκλισης μπροστά και η αύξηση της σύγκλισης πίσω ή ένα από τα δυο ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι την συγκεκριμένη σύγκλιση πίσω που δουλεύω τώρα την έχω δουλέψει με πολλά setup ακόμα και με Continental 3 και ποτέ δεν με προβλημάτισε αυτό που αναφέρει ο Ηλίας παρ όλο που απ ότι ξέρω τα 050 έχουν κατά πολύ σκληρότερο πλαϊνό.

Τώρα με το φαινομενικά αρκετό camber δεν έχω παρατηρήσει (τουλάχιστον ακόμα) ανομοιόμορφη φθορά ίσως λογω χρήσης του αυτοκίνητου καθ ότι δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Πάντως και με τα Continental 3 μέχρι και 2.10 (camber) πίσω δεν είδα κάτι φοβερό, υπήρχε ανομοιόμορφη φθορά αλλά όχι κάτι το φοβερό.

Αυτά και από μενα και όταν βρω μπικικίνια και κάνω το αναθεματισμένο το σέρβις και αλλάξω και ελαστικά πιστεύω θα έχω νεότερα.
Πως κατάφερες τόσο caster μπροστα??εχεις camber kit??? Το οτι εχεις την αισθηση για διαφορικό μπροστά δεν οφείλεται μόνο στο camber, που είναι σχετικά λίγο για τετοια αισθηση σε κλειστές στροφές, αλλά στο κάστερ που είναι παρά πολύ και σου δίνει δυναμικό camber.
Old 11-28-2010, 05:41 AM
  #8  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Nov 28 2010, 03:48 PM
Πως κατάφερες τόσο caster μπροστα??εχεις camber kit??? Το οτι εχεις την αισθηση για διαφορικό μπροστά δεν οφείλεται μόνο στο camber, που είναι σχετικά λίγο για τετοια αισθηση σε κλειστές στροφές, αλλά στο κάστερ που είναι παρά πολύ και σου δίνει δυναμικό camber.
Οκι ντεν εκο καμπερ κιτ καρντια μου .

Την ευθύνη για το καστερ και το καμπερ μπροστά την έχει ο ευθυγραμμισας μου.
Εγώ απλά κάθε φορά που πάω του λέω βαλε Χ καμπερ και τερμάτισε το καστερ και μετά του φωνάζω και λίγο CASTER MAX ακούς

Ναι το ξέρω περί δυναμικού camber δεν είπα το αντίθετο

Που είναι τα δικά σου?
Old 11-28-2010, 05:55 AM
  #9  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Δεν έχεις??? Γιατί εμένα το οσο αυξάνει το camber μειώνει το caster. Εχω το ίδιο θέμα που ειπε ο uma. Οσο αυξάνει το camber αναγκάζει να μειώνει το caster.

Δεν θυμάμαι καθόλου καλα τι έχω. Εχω ελαφρύ τιμόνι αρα μαλλον έχω αρκετό καμπερ μπροστα (αν και ειπα στο αλλο τοπικ 1,2 πρεπει να είναι στο 1,5) και γύρο στο στο 5,85 καστερ. Toe μπροστα νομίζω 0,00, καμπερ πίσω 2,2, toe δεν θυμάμαι.
Old 11-28-2010, 06:10 AM
  #10  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Nov 28 2010, 04:55 PM
Δεν έχεις??? Γιατί εμένα το οσο αυξάνει το camber μειώνει το caster. Εχω το ίδιο θέμα που ειπε ο uma. Οσο αυξάνει το camber αναγκάζει να μειώνει το caster.

Δεν θυμάμαι καθόλου καλα τι έχω. Εχω ελαφρύ τιμόνι αρα μαλλον έχω αρκετό καμπερ μπροστα (αν και ειπα στο αλλο τοπικ 1,2 πρεπει να είναι στο 1,5) και γύρο στο στο 5,85 καστερ. Toe μπροστα νομίζω 0,00, καμπερ πίσω 2,2, toe δεν θυμάμαι.
Κομμπαρε το ειπα και στον Χαρουλη (harri-s-), το περιμενω στον Πειραια, το παιρνω στο φτιαχνω και στο στελνω πισω.

Φιλουθκια


Quick Reply: ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ



All times are GMT -8. The time now is 05:08 AM.