Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Thread Tools
 
Old 11-29-2010, 01:57 AM
  #21  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λιάκο καταρχήν θέλω να φτιάξω πρώτα από όλα το θέμα του caster (να τσεκάρω το ψαλίδι). Τώρα αυτό που λές για ελαφρύ τιμόνι όντως ισχύει αλλά παρόλο που στους πρώτους γύρους τουλάχιστον στην Κ8 διόρθωνα το πίσω μέρος ήταν πολύ προβλέψιμο στο γλείστριμα που έκανε. Τώρα βέβαια αυτό που εννοείς εσύ είναι ότι δεν πρέπει να κάνει γλείστριμα καθόλου. Όλα αυτά θα πρέπει να τα πούμε αφου φτιάξω το πρόβλημα με το μπροστινό caster. Γιατί από ότι μου είπαν τα παιδία με τόσο μικρό caster δεν μπορούσαν να αυξήσουν το camber πολύ. Με είχαν προετιμάσει δηλαδή ότι το μπροστινό δεν θα έχει τις δυνατότητες που θα είχε αν ήταν σωστό το ψαλίδι. Αν την Τετάρτη καταφέρεις να έρθεις μέχρι καρτοδρομο να το κάνεις μια βόλτα να μου πείς εντυπώσεις.
Old 11-29-2010, 01:59 AM
  #22  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by uma_chikara,Nov 29 2010, 02:41 AM
Και γιατί δεν έβαλε και το δεξί στο 4.5, ενώ έχεις τα ίδια camber, δεξιά κι αριστερά?
Θα συμφωνήσω και μου ακούγεται λογικό.

Για τα υπόλοιπα σκέφτομαι τα εξής:

Η ευθυγράμμιση του Πουπάκη ήταν απαράδεκτη αλλά και εσύ Σαράντη κακώς το άφησες το θέμα στην τύχη τόσο καιρό.

Είναι καλό ένα συνεργείο να έχει και μηχάνημα ευθυγράμμισης (όπως του Σπύρου) για να κάνεις τα μαζεματάκια σου σε ρυθμίσεις που ήδη ξέρεις ότι δουλεύουν, αλλά για να φτιάξεις ευθυγράμμιση υπάρχουν αυτοί που λέγονται Ευθυγραμμισάδες (δε μιλάω για Δόκτωρες αλλά για επαγγελματίες) οι οποίοι ξέρουν τη δουλειά καλύτερα και άμα δεν πάμε σε αυτούς για ευθυγράμμιση θα γίνουν και αυτοί κλεφτοκοτάδες ή θα πλένουν παρμπριζ στα φανάρια και γενικά θα κάνουν πράγματα που ούτε να τα σκέφτομαι δε θέλω.

Bottom line: τσέκαρε το ψαλίδι να δεις από που χάνεται ο κάστορας και μετά θα πάμε από το χεράκι να κάνουμε μία ευθυγράμμιση ανθρώπινα και όμορφα και γενικά νομίζω ότι σε έχω αφήσει πολύ χαλαρό - εσύ δεν κάνει να πηγαίνεις μόνος σου σε συνεργεία, θα στο ετοιμάζω εγώ το S, λάστιχα, πιέσεις, συνεργεία, γκόμενες, και θα σου λέω, πάρτο σου, σου αρέσει; θα μου απαντάς μονολεκτικά (Ναι-όχι) και έτσι πιστεύω σε 5 χρόνια θα έχεις βρει τις ιδανικές ρυθμίσεις και ίσως (λέω ίσως) να σε έχω αποκαταστήσει κιόλας να μπορέσω και εγώ ο άνθρωπος να ασχοληθώ και με άλλα, ελαφρώς σοβαρότερα θέματα όπως οριοθέτηση υφαλοκρυπίδας, πετρέλαιο στο Αιγαίο, Ολυμπιακά ακίνητα, αποπληρωμή ΔΝΤ κλπ.
Old 11-29-2010, 02:04 AM
  #23  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ρε παιδιά εσεις οι ''φυσιολογικοί'' (εκτος απο τον S2johnyK) πιο είναι το max caster με max camber που μπορεσατε να βάλετε??
Old 11-29-2010, 02:04 AM
  #24  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Και για να μην το ξεχάσω:

Άμα κάνουμε εξυπνάδες-ινδιανιές-μο-ι-κανιές τύπου 'βγάζω ρεζέρβα και τρίγωνο και πυροσβεστήρα για να γράψω χρόνο στα Μέγαρα να πιάσω το άτιμο το R8' τότε χαλάμε το ζύγισμα του αυτοκινήτου και καμία ευθυγράμμιση δε μπορεί να στο φτιάξει αυτό.

Κοίτα να χάσεις κανά κιλό που σε βλέπουν τα αρνάκια στις ραχούλες και τρομάζουν και άσε τη ρεζέρβα εκεί που την έβαλε ο Ιάπωνας - κάτι ήξερε αυτός, έχει βγάλει τα μάτια του για να δουλεύει στη Χόντα και να σχεδιάσει τη HONDARA που όλοι γνωρίσαμε και αγαπήσαμε.

Άιντε!
Old 11-29-2010, 02:16 AM
  #25  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000,Nov 29 2010, 02:59 AM
Η ευθυγράμμιση του Πουπάκη ήταν απαράδεκτη αλλά και εσύ Σαράντη κακώς το άφησες το θέμα στην τύχη τόσο καιρό.
Αντουαν έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι το είχα αφήσει (κακώς) αλλά εκείνη την εποχή ήταν το τελευταίο που σκεφτόμουν (εσύ γνωρίζεις). Θα τσεκάρω το ψαλίδι πρώτα και μετά θα αρχίσουν οι πειραματισμοί. Πάντως οι ρυθμίσεις που έκανε ο Σπύρος και επανέφερε το πίσω μέρος στα φυσιολογικά νούμερα βοήθησαν το αυτοκίνητο να είναι πιο σταθερό & προβλέψιμο πίσω.
Old 11-29-2010, 02:18 AM
  #26  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000,Nov 29 2010, 03:04 AM
Κοίτα να χάσεις κανά κιλό που σε βλέπουν τα αρνάκια στις ραχούλες και τρομάζουν
Τα αρνάκια τρομάζουν και από τους δυό μας αγορίνα!!!!!! Αμά μας κάνουν εξέταση χοληστερίνης μας βλέπω καρακόκκινους με τις καταναλώσεις τροφίμων και ποτών που κάνουμε τελευταία!!!!!
Old 11-29-2010, 02:44 AM
  #27  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά κι εμένα, οι εντυπώσεις μου από τον Πουπάκη, δεν είναι οι καλύτερες (κυρίως λόγω ύφους-από γνώσεις, δεν έχει λίγες), αλλά δεν εξηγούνται τέτοιες διαφορές στην προηγούμενη ευθυγράμμιση..
μπορεί κάποιο χτυπημα σε λακούβα"τάφρο"να δημιούργησε τέτοιες διαφορές και το πρόβλημα με το caster..
Ούτε υπερασπίζομαι τον Πουπάκη, ούτε θα το έκανα ποτέ, με τέτοιο στυλάκι που έχει, αλλά δεν πιστεύω ότι θα έκανε ποτέ τέτοια ευθυγράμμιση και ότι μάλλον τα νούμερα έχουν απορυθμιστεί..
Old 11-29-2010, 02:48 AM
  #28  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Πάντως θέλει πολύ καλό σημάδι σε λακούβες για να πετύχεις 3 μοίρες κάμπερ και στους 2 πίσω τροχούς...
Old 11-29-2010, 02:51 AM
  #29  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε τάφρο πάντως δεν έπεσε το αυτοκίνητο αλλά έκανε αρκετά χιλιόμετρα με αυτή την ρύθμιση. Αν παίζει να απορυθμίστικε τόσο πολύ τότε πάω πάσο.
Old 11-29-2010, 02:53 AM
  #30  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Παίζει...άμα είχε ξεχάσει να σφίξει τα παξιμάδια...


Quick Reply: ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ



All times are GMT -8. The time now is 01:38 AM.