Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Old 11-29-2010, 12:27 PM
  #31  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φίλε μου SBIT,

Αρχικά παραθέτω απόσπασμα της άποψης μου για τον Dr. Πουπακη
Originally Posted by S2johnyK,Dec 14 2009, 09:48 AM
Τρεις φορές πήγα (ευγενέστατος προς θεού δεν μπορώ να πω) και κάθε φορά, το αμάξι έφευγε πιο μπουρ....ο από την προηγούμενη.

Και ενώ την πρώτη φορά που πήγα μιλήσαμε κανα μισάωρο για κάποια πράγματα που ήθελα να βγουν από το αμάξι, τίποτα από αυτά δεν γινόταν. Τις επόμενες φορές επέστρεφα με "λύσεις" για το πως να το φέρουμε εκεί που θέλω μου έλεγε τα δικά του και γινόταν χειρότερο.
Να ξερεις πως δεν είσαι ο μόνος που έφυγε σε τέτοια κατάσταση από εκεί.
Μέλος στο φόρουμ μας (διαβάζει και αν θέλει ας επέμβει να πει το όνομα του) αφού άκουσε και διάβασε τα ιατριλικια του ντοκτωρα πήγε σε αυτόν και έφυγε με 4,5 καστερ.
Όταν δε, άκουσα και τα υπόλοιπα, νόμιζα ότι μου μίλαγε για saxorallo αλλά δυστυχώς μου μίλαγε για S2000.

Πάμε παρακάτω…
Όσο αφορά την ευθυγράμμιση σου πριν μπεις στην διαδικασία αλλαγής ψαλιδιού ας μιλήσουμε, ίσως λέω ΙΣΩΣ μπορώ να βοηθήσω.
Τώρα όσο αφορά τις τιμές που έβαλες

Front
LEFT RIGHT
Camber 0,6 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,6 1,6
TOE 0,16
Μπροστά λες ΤΟΕ -0,00 … εννοείς μια ‘’ανάσα’’ ανοικτό η μηδέν?
Τώρα για το διαφορετικό καστερ δεξιά ήθελα να σε ρωτήσω, όταν σου έκανε την ευθυγράμμιση σε είχε μέσα στο αμάξι?

Πίσω, 0,30 παραπάνω από το εργοστασιακό καμπερ με 2,5 mm ολική σύγκληση κατ εμέ είναι λίγο.

Το εργοστασιακό ΑΡ2 είναι πιο ‘’σφιγμένο’’ με περίπου 4+ κάτι χιλιοστά ολική.
Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά αν θες να ξεκολαει δυσκολότερα ο κ0λ0ς θα πρέπει να ανέβεις λίγο. Μετά ναι μεν θα είναι πιο απότομο στο όριο αλλά μέχρι να έρθει αυτό θα το νιώθεις πιο σταθερό. Επαναλαμβάνω γούστα είναι αυτά και εγώ απλά προτάσεις κάνω βάση προσωπικής εμπειρίας. Τα miata αρέσκονται σε συγκλίσεις πίσω που τείνουν προς το μηδέν όχι τα δικά μας με 240 αφηνιασμένα.

Αυτά και από εμένα και κλείνω προσθέτοντας ότι το συγκεκριμένο θέμα του τοπικ μαζί με τον παράγοντα ‘’ΕΛΑΣΤΙΚΟ’’ είναι οι πιο θεμελιώδης τομείς στο αυτοκίνητο μας και δυστυχώς δεν τους δίνεται η απαραίτητη προσοχή αν κρίνω από τον αριθμό των συμμετεχόντων στα ποστ.
Old 11-29-2010, 10:10 PM
  #32  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιάννη καλημέρα. Αναφορικά με την σύγκλιση μπροστά είναι 0 και ναι όταν έκανε ο Σπύρος την ευθ/ση ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο. Το θέμα ομως επειδή ίσως δεν το έδωσα να το καταλαβαιτε είναι ότι για μπροστά και το χαμηλο καμπερ είναι συνέπεια του αριστερου εμπρος πιθανού προβλήματος. Το κάστερ αριστερά φτάνει μαξ το 4,5 και από ότι μου είπαν εκεί τα παιδία δεν μπορεί από την αριστερή να έχεις 4,5 και από την δεξιά να έχεις 6 ή 6,5 (που μπαίνει συνήθως. Ετσι μου έβαλαν 4,4 και 5,5. Από εκεί και πέρα με αυτό το 4,4 δεν μπορούσαν να δώσουν και το σωστό καμπερ μπροστά. Για αυτό μου είπαν ότι βάλε αυτές τις ρυθμίσεις για τώρα και μόλις τσεκάρουμε τι φταίει διορθώνουμε και τα νούμερα. Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά την Τετάρτη.
Όσο για τον προβληματισμό σου για την προσοχή που δίνουμε σε ελαστικά και ευθ/ση θα συμφωνήσω απόλυτα!!!
Old 11-30-2010, 12:46 AM
  #33  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT,Nov 30 2010, 09:10 AM
Το θέμα ομως επειδή ίσως δεν το έδωσα να το καταλαβαιτε είναι ότι για μπροστά και το χαμηλο καμπερ είναι συνέπεια του αριστερου εμπρος πιθανού προβλήματος. Το κάστερ αριστερά φτάνει μαξ το 4,5 και από ότι μου είπαν εκεί τα παιδία δεν μπορεί από την αριστερή να έχεις 4,5 και από την δεξιά να έχεις 6 ή 6,5 (που μπαίνει συνήθως. Ετσι μου έβαλαν 4,4 και 5,5. Από εκεί και πέρα με αυτό το 4,4 δεν μπορούσαν να δώσουν και το σωστό καμπερ μπροστά. Για αυτό μου είπαν ότι βάλε αυτές τις ρυθμίσεις για τώρα και μόλις τσεκάρουμε τι φταίει διορθώνουμε και τα νούμερα.
Οχι οχι το κατάλαβα.. άλλο σκεφτόμουν...

Αντε να δουμε τι καιρο θα μας κανει αυριο
Old 12-10-2010, 12:28 PM
  #34  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Λοιπον ακουω γνώμες

Front
Camber -1,25
Caste - 6,25
Toe - 1mm αποκλιση

Rear
Camber -2,2
Toe 4mm συγκλιση σύνολο

Το τιμόνι εχει βαρυνει λίγο όπως το περίμενα. Φοβάμαι όμως οτι θα εχει τάση υποστροφής. Επρεπε να θυσιάσω καστερ και να δώσω περισσότερο κάμπερ.


Θα πάω αυριο στον καρόδρομο να το δοκιμάσω. Αν δεν μου αρέσει σαν feeling, εφυγα κατευθείαν για ευθυγράμμιση πάλι και θα πάω με 1,6 καμπερ και 5,8 κάστερ . Προτιμώ να χάσω λίγη ανταπόκριση απο το τιμόνι αλλά θα προσπαθήσω να σκοτώσω την ύποστροφή. Πρωτη φορά βάζω ΤΟΣΟ κάμπερ, αλλά θέλω να πειραματιστώ.

και ένα τελευταίο, σκεφτομαι την αγορά του πιο κάτω για να ανεξαρτητοποιησω κάπως το camber με το καστερ, Να μπορώ να δωσω αρκετο καστερ (6,45) με αρκετο καμπερ. Αποψεις????

http://www.robrobinette.com/ball_joint_how_to.htm


p.s. S2johnyK thnx για όλες τις γνωμες, συμβουλες και αποψεις
Old 12-11-2010, 10:19 AM
  #35  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Dec 10 2010, 11:28 PM
Λοιπον ακουω γνώμες

Front
Camber -1,25
Caste - 6,25
Toe - 1mm αποκλιση

Rear
Camber -2,2
Toe 4mm συγκλιση σύνολο

Το τιμόνι εχει βαρυνει λίγο όπως το περίμενα. Φοβάμαι όμως οτι θα εχει τάση υποστροφής. Επρεπε να θυσιάσω καστερ και να δώσω περισσότερο κάμπερ.


Θα πάω αυριο στον καρόδρομο να το δοκιμάσω. Αν δεν μου αρέσει σαν feeling, εφυγα κατευθείαν για ευθυγράμμιση πάλι και θα πάω με 1,6 καμπερ και 5,8 κάστερ . Προτιμώ να χάσω λίγη ανταπόκριση απο το τιμόνι αλλά θα προσπαθήσω να σκοτώσω την ύποστροφή. Πρωτη φορά βάζω ΤΟΣΟ κάμπερ, αλλά θέλω να πειραματιστώ.

και ένα τελευταίο, σκεφτομαι την αγορά του πιο κάτω για να ανεξαρτητοποιησω κάπως το camber με το καστερ, Να μπορώ να δωσω αρκετο καστερ (6,45) με αρκετο καμπερ. Αποψεις????

http://www.robrobinette.com/ball_joint_how_to.htm


p.s. S2johnyK thnx για όλες τις γνωμες, συμβουλες και αποψεις
Old 01-04-2011, 02:37 PM
  #36  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο???
Old 01-04-2011, 04:40 PM
  #37  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by eddiex,Jan 4 2011, 03:37 PM
Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο???
Η ειδικοτητα μου φιλε..Θελει και τροπο ομως ετσι αλλα αν αρχισει να γυρναει δεν το σταματαει τιποτα..
Ο ορισμος του ντριφτ λεμε.

Το σετ απ με πμ ομως μην τα βγαζουμε και ολα στην φορα.Ξοδεψαμε ουισκι...εεεε χρημα για να τα μαθουμε αυτα.
Old 01-04-2011, 09:44 PM
  #38  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον, βασικα καταλαβα οτι με toe in πισω ειναι αυτο που κανει την ουρα να μενει "καρφωμενη" κατω. Γι αυτο και το 0.40 συνολικο πισω.
Old 01-04-2011, 11:22 PM
  #39  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ούτε εγώ σκαμπάζω πολλά απο αυτά τα πράγματα (είναι του Ηλία και του Johny αυτά) αλλά νομίζω ότι το setup που είπες είναι αρκετά ουδέτερο.

Γενικά δεν είναι μόνο το camber που επηρεάζει το αν ένα αμάξι θα γλυστράει.

Μάλιστα, πιο συγκεκριμένα, σε πολλές περιπτώσεις που πάμε για ΧΡΟΝΟ και όχι για ΝΤΡΙΦΤ πάλι βάζουμε πολύ κάμπερ, προκειμένου να εκμεταλευόμαστε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια απο το πάτημα του ελαστικού, την ώρα που το αμάξι δέχεται τις μεγαλύτερες δυνάμεις επάνω σε μια στροφή.

Αυτό διαφέρει απο ανάρτηση σε ανάρτηση όμως και φυσικά απο στυλ οδήγησης του κάθε πιλότου.

Σε γενικές γραμμές έχε στο νού σου ότι με απόκλιση πίσω (δηλαδή κάτω απο το 0 τιμές) το αμάξι σπάει την πρόσφυση του πιο εύκολα και αργεί να την ξαναβρει. Μπορεί δηλαδή να φεύγει και να συνεχίζει να πηγαίνει έτσι.

Η σύγκλιση είναι όντως περισσότερο για γραμμές αλλά έως ένα σημείο γιατί αν δώσεις πολύ, μετά το αυτοκίνητο δεν θα είναι και πολύ ευθύβολο και θα είναι πολύ νευρικό. (Αν λέω κάτι λάθος βγάλτε με απο την μιζέρια μου και διορθώστε με)

Τώρα για μπροστά ισχύουν λίγο διαφορετικά πράγματα.

Σε απλή γλώσσα

Απόκλιση = Αίσθηση σε τιμόνι, πιο καλό turn in.

Σύγκλιση = πιο μουδιασμένο τιμόνι, πιο σταθερό σε πολλά χλμ.

Αυτά ξέρω εγώ, πιο κάτω δεν πάω, να σε αναλάβουν οι ειδικοι τώρα!
Old 01-05-2011, 01:55 PM
  #40  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

[QUOTE=eddiex,Jan 5 2011, 01:37 AM]Σαν ΑΣΧΕΤΟΣ ερωτω μετα απο λιγο διαβασμα. Ενα Driftadiko setup δεν θα ηταν ενα:

Front
LEFT RIGHT
Camber 1,0
Caster Οσο παει βασικα
TOE 0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,5
TOE 0,00

Λιακο???

Quick Reply: ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ



All times are GMT -8. The time now is 06:07 PM.