Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Thread Tools
 
Old 01-05-2011, 03:25 PM
  #41  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συμφωνώ με τον Γιάννη στα παραπάνω, εκτός από τη μηδενική σύγκλιση πίσω ή την απόκλιση..

Με απόκλιση, το αυτοκίνητο γίνεται απρόβλεπτο και νευρικό. Δεν "ταξιδεύει" ομαλά στο drift, αλλά κάνει "κουλά" και στις μεταφορές είναι κάπως ανεξέλεγκτό..
Γι αυτό έχω καταλήξει πως έστω και λίγη σύγκλιση, τουλάχιστον της τάξης του 0.02* ειναι μια χαρά και δε δημιουργεί προβλήματα..

Αυτό που μέχρι τώρα μου άρεσε περισσότερο για drift..

Front:

Camber -1.1*
Caster 6.50* (και αν πηγαίνει κι άλλο)
Toe -0.02*

Rear:

Camber -1.3*
Toe 0.03*

Ανάρτηση Kw Variant 3 (οι default ρυθμίσεις είναι οκ):

Rebound
Front: 8-9 clicks από σκληρό
Rear: 10-11 clicks

Bump
Front: 0.75
Rear: 1

Δηλαδή θέλουμε ο πίσω άξονας να είναι περίπου 10% πιο μαλακός σε Rebound για να παίρνει κλίσεις και να έχει roll, κάνοντας περισσότερο ομαλές τις μεταφορές.

έπειτα, ένα σετάκι 16άρες με παλιά λάστιχα και.. καλή σας διασκέδαση..
Old 01-05-2011, 03:42 PM
  #42  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara,Jan 6 2011, 03:25 AM

έπειτα, ένα σετάκι 16άρες με παλιά λάστιχα και.. καλή σας διασκέδαση..
σε 18 αρες ας πουμε θελει αλλο setup?
Old 01-05-2011, 04:34 PM
  #43  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καταρχας... σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Αυτες ειναι που εψαχνα. Βεβαια ο Johny μου δημιουργησε το ερωτημα αν θελω ΠΑΝΤΑ να ειμαι και να πηγαινω ετσι. Βασικα και ιδανικα θα επρεπε (που θα παρω) ενα σετ 16αρια για drift και τις ζανταρες μου για δρομο. Οποτε οποτε θελω πιστα τραβαω ευθυγραμηση, τα κανω ολα οπως ειπατε και παμε. Μετα ομως πρεπει παλι ευθυγραμμηση και work παλι πανω... Χμ... Δεν ξερω κατα το ποσο με "παιρνει" εχω ορεξη να τρεχω να τα κανω. Γιατι δεν ειναι και ΤΑ λεφτα. Αλλα ειναι καπως το ολο θεμα. Δεν θα ζητησω κατι ενδιαμεσο απλα η ερωτηση μου ηταν για το αν ψιλο επιασα το νοημα. Δεν μιλαω για τους καθε αυτους αριθμους και νουμερα αλλα το νοημα της γεωμετριας του αυτοκινητου.
Θα ηθελα πολυ ψηλε οταν ξανα βρεθουμε να σε βαλω σε μια γωνια και να μου τα εξηγησεις ολα για να καταλαβαινω και εγω σιγα σιγα.... Γιαννη μου δεν λεω εσενα μιας που δεν σε βλεπω συχνα
Παντως και παλι ευχαριστω!
Old 01-05-2011, 11:59 PM
  #44  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τις 16άρες τις ανέφερα για φθηνά ελαστικά...
Αυτό που κάνω εγώ, είναι να έχω μπροστά τις mugen και πίσω βάζω, μπροστινές 16άρες με 205, μιας και το πιο συνηθισμένο ελαστικό είναι το 205/55/16 και βρίσκω πολλά μεταχειρισμένα..αλλά αυτό μόνο όταν πάω στην πίστα..στο δρόμο, κανονικά, τις 17άρες μου.. είπαμε..

Δε σου λέει κανείς ότι θα σκοτωθείς με την ευθυγράμμιση αυτή..
Απλά δε θα σου είναι ευχάριστο να πηγαίνεις με 200χλμ και γενικά με μεγάλη ταχύτητα.. (και καλύτερα, γιατί δε θα σε γράφουν) μέχρι τα 130-140, δε θα σε προβληματίσουν, αλλά οκ..δε θα μπορείς να πας Μέγαρα να κάνεις εύκολα χρόνο.. αλλά όχι ότι δε θα κρατάει πουθενά..
Old 01-06-2011, 06:15 AM
  #45  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παρακαλώ αν είναι εύκολο διευκρινίστε τι εννοούμε όταν λέμε


απόκλιση k σύγκλιση?

το Camber + και -

το Caster + και -

και το toe in η out



θέλω να πω όταν λέμε camper+ εννοούμε το πάνω μωρός τις ρόδας μέσα η έξω?

και το caster + / - η ρόδα πάει μπροσά από τον άξονα πίσω?
Old 01-06-2011, 07:02 AM
  #46  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2Kbaris,Jan 6 2011, 05:15 PM
παρακαλώ αν είναι εύκολο διευκρινίστε τι εννοούμε όταν λέμε


απόκλιση k σύγκλιση?

το Camber + και -

το Caster + και -

και το toe in η out



θέλω να πω όταν λέμε camper+ εννοούμε το πάνω μωρός τις ρόδας μέσα η έξω?

και το caster + / - η ρόδα πάει μπροσά από τον άξονα πίσω?
Καλα ρε, στο τοπικ Camber, Caster & Συγκλισεις μπηκες και εγραψες μπραβο για γιατι ειναι κατανοητα και μπαινεις και ρωτας τι ειναι camber caster κτλ? Δεν τα διαβασες? Εχει και φωτο για να το κατανοησεις...
Old 01-06-2011, 10:55 AM
  #47  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ρε συ το έγραψα και στα 2 για να το δουν με μπέρδεψε λίγο k ο S2johnyK με το toe in είναι σωστά η όχι??
Old 01-06-2011, 11:05 AM
  #48  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γιατί όταν θέλουμε να κάνουμε drift βάζομε μείον camber??

εφόσον το πάνω μeρός τις ρόδας είναι προς τα μέσα δεν θα έχεις καλύτερο κράτημα? λογικά δεν πρέπει να βάλουμε μηδέν η συν

για αυτό λέω εξηγήστε το + και το -
Old 01-07-2011, 12:03 AM
  #49  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχει κόσμος που το κάνει κι αυτό.. Θετικό camber και απόκλιση στον πίσω άξονα, αλλά πρόκειται για αυτοκίνητα με πολύ χαμηλές ιπποδυνάμεις και να το πω και αλλιώς είναι κάπως "μπακάλικη" λύση..

Αν ήταν να έχω ένα αυτοκίνητο να τρεχω μόνο σε αγώνες, ίσως και να το είχα δοκιμάσει από περιέργεια, αλλά είναι τόσο μεγάλη η έλλειψη εμπιστοσύνης που φαίνεται να έχεις μετά στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου, που πραγματικά δεν αξίζει όταν δεν πρόκειται για καθαρά αγωνιστικό αυτοκίνητο.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι κατά τις μεταφορές, το πίσω μέρος να περνάει προοδευτικά στην άλλη πλευρά, χωρίς τα απότομα "σκαμπίλια" που τρως με μεγάλο camber, αλλά δε θες ούτε και να μη σταματάει πουθενά..
Δηλαδή θέλεις να υπάρχει κάποιο στοιχειώδες grip και έλεγχος.
Το υπόλοιπο το ρυθμίζεις με το γκάζι και το τιμόνι σου..

Παραπάνω ξέχασα να σημειώσω ότι η αντικατάσταση της πίσω αντιστρεπτικής με πιο σκληρή είναι κατά κάποιο τρόπο "must", αν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το drift..
Προσωπικά, δε θα το έκανα όμως, γιατί εκτός από περιόδους drift, περνώ και περιόδους στριψίματος, που εκεί η πιο μαλακή αντιστρεπτική φαίνεται να ευνοεί το κράτημα σε συνθήκες δρόμου και μικρής πίστας.

Η παραπάνω ευθυγράμμιση που προτείνω λοιπόν, είναι μια "drift oriented, all around", κατά τη γνώμη μου, ευθυγράμμιση που θα είναι ασφαλής για οδήγηση και στρίψιμο, αλλά θα σου επιτρέπει να διασκεδάζεις περισσότερο και με drift..
Old 01-07-2011, 12:11 AM
  #50  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Και που να δειτε τη δικη μου ευθυγραμμιση.


Quick Reply: ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ



All times are GMT -8. The time now is 06:08 AM.