Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

ΛΑΔΙΑ ΜΟTUL 8100 5-40 ΑΠΟ TRADE-WIND

Thread Tools
 
Old 03-03-2011, 10:02 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΛΑΔΙΑ ΜΟTUL 8100 5-40 ΑΠΟ TRADE-WIND

Kαλησπερα σε ολους..Θα ηθελα να ρωτησω αν τα συγκεκριμενα λαδια απο το συγκεκριμενο καταστημα ειναι ΟΚ...Γιατι η διαφορα στην τιμη που τα βρισκω εδω στην χαλκιδα ειναι πολυ μεγαλη..Ενδεικτικα..:Το 2λιτρο ο Λαμπριανιδης το εχει 15ε,και εδω στην χαλκιδα απο 23 εως 25ε...Και στα δυο μαγαζια που ρωτησα και οι 2 μου ειπαν την εξης ατακα..:Εμεις ξερουμε τι λαδια πουλαμε..Και οταν ρωτησα γιατι το λενε αυτο μου ειπαν οτι τα παιρνουν κατευθειαν απο τον Χαμπη που κανει την επισημη εισαγωγη τους...Μηπως παιζει τιποτα με τα λαδια του Λαμπριανιδη?Εγω τα εχω βαλει 2 φορες σο μοτερ μου και μπορω να πω μου το καιει λιγο πιο αργα απ΄οτι το μαμα 5-40.....
Old 03-03-2011, 10:36 AM
  #2  
Registered User
 
reload's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Thessaloniki
Posts: 310
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

23-25 ευρω τα παιρνω και εγω το διλιτρο απο την ιδια την motul εδω στην Θεσσαλονικη...
Old 03-03-2011, 10:50 AM
  #3  

 
Dimitrisss's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Egaleo,Athens
Posts: 2,440
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μια χαρα ειναι τα λαδια του Λαμπριανιδη,απλα τα κανει εισαγωγη ο ιδιος
Old 03-03-2011, 10:54 AM
  #4  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μην το σκέφτεσαι καν. Είναι 100% γνήσια και ΟΚ. Απλά ο άνθρωπος δεν είναι αθλιος λιανέμπορος όπως η πλειοψηφία στην Ελλάδα.
Πάρε τα από εκεί με κλειστά μάτια. Επίσης έχε υπόψη σου ότι ακόμη και στα NGK μπουζί έχει αρκετά καλές τιμές.
Old 03-03-2011, 12:59 PM
  #5  

 
SpaceOdy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 223
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απλά απο πίσω στο Barcode προσεχε να λέει EU (απο Ευρώπη) και τσέκαρε τις ημερομηνίες - μην έιναι περσινά ή πιο πολλών χρονών !!!
Old 03-03-2011, 10:08 PM
  #6  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Κατι τετοιο εχει παρει το αυτι μου και μενα για το συγκεκριμενο καταστημα.Οτι τα 5-40 amsoil που βαζω εδω και χρονια οτι δεν ειναι original κλπ.
Παιζει μα ισχυει κατι τετοιο η ειναι απλα φημες γιατι δεν μπορουν να πιασουν τις τιμες του???Τι να πω ο καθενας λεει τα δικα του τωρα τι ειναι αληθεια απο ολα αυτα......!!!!
Old 03-04-2011, 12:18 AM
  #7  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρει κανένας να απαντήσει ειλικρινά για αυτό. Οι φήμες αυτές κατά πάσα πιθανότητα είναι από τους επίσημους αντιπροσώπους που δεν μπορούν να τον χτυπήσουν στις τιμές αλλά δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει και κανένας. Αυτό βέβαια που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί να γίνει παραεισαγωγή από μια εταιρεία π.χ MOTUL όταν έχει εδώ επίσημο αντιπρόσωπο. Αυτό καταργεί τη σύμβαση που έχει υπογράψει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος ως αποκλειστικότητα Αυτό θα ήθελα να το ρωτήσει κάποιος άμα αγοράσει λάδια από την TRADE-WIND.Μόνο με ανάλυση του λαδιού θα μπορέσει κανείς να το καταλάβει ανάμεσα σε μπουκάλι αντιπροσώπου και tradewind. Βέβαια κάτι άλλο που που δεν μπορώ να πιστέψω σε νοθία από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ότι μπορεί να γίνει νοθία σε μία δύο εταιρείες λαδιών αλλά όχι σε όλες αυτές που πουλάει ο Λαμπριανίδης. Ο τύπος έχει τα πάντα από λιπαντικά. Δεν είναι δυνατόν να γίνεται νοθία σε όλα αυτά...
Old 03-04-2011, 01:23 AM
  #8  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Χρησταρα αγορινα μου εγω που ασχολουμαι με την εισαγωγη παραλληλων προιοντων της αγορας στυλ colgate ariel κλπ το τι εχουν δει τα ματακια μας τοσα χρονια που κανουμε αυτη την δουλεια δεν λεγετε.

Να στο πω αλλιως.Τα κατασκευαζει κινα που το κοστος ειναι μιδαμινο σε εργατικα κλπ τα βαζει σε ενα φορτηγο και τα φερνει οδικως μεχρι καποια χωρα της ευρωπης,τα μεταπουλαει η εταιρια της κινας με τιμολογιο στην εκαστοτε εταιρια της ευρωπαικης χωρας που εκει πληρωνεις μιδαμινα εξοδα εκτελωνισμου (οχι σαν εμας) μεταφορτωση σε ευρωπαικη νταλικα και τσουπ ολως τυχαιως εχουν φτασει εξω απο το μαγαζι του χωρις να το εχει παρει χαμπαρι κανεις απο θεμα τελωνιου κλπ.

Πιστεψε με στον δικο μου χωρο αυτο γινετε απο πολλους!!!!!Εμεις τα χιλιοκοιταμε πριν τα παρουμε για να δουμε αν ειναι γνησια η μη.

Απλα πρεπει οπως ειπες καποιος να κανει την μαγκεια και να κανει μια χημικη αναλυση και τοτε αν κατι δεν παει καλα απλα εχει μπει την αλλη μερα μεσα απο καταγγελια.Δεν ξερω αν εχει κανεις σχεση με χειμεια του κρατους κλπ αλλα εγω ειμαι περιεργος να δω τι ειναι.

Το να βγαλεις ενα προιον copy ειναι αστειο πλεον!

Με την ιδια λογικη που λες για τις συμβασεις θα επρεπε και εμενα να μου απαγορευει να φερνω colgate,ariel και χιλια 2 τετοια που φερνουμε απο εξω αλλα ο νομος μιλαει για ελευθερη διακινηση παραλληλων προιοντων μεταξυ ευρωπαικων χωρων.Με εχουν κανει δικαστηριο και αθοωθηκα για τετοιο θεμα!
Old 03-04-2011, 02:10 AM
  #9  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Χρησταρα αγορινα μου εγω που ασχολουμαι με την εισαγωγη παραλληλων προιοντων της αγορας στυλ colgate ariel κλπ το τι εχουν δει τα ματακια μας τοσα χρονια που κανουμε αυτη την δουλεια δεν λεγετε.

Να στο πω αλλιως.Τα κατασκευαζει κινα που το κοστος ειναι μιδαμινο σε εργατικα κλπ τα βαζει σε ενα φορτηγο και τα φερνει οδικως μεχρι καποια χωρα της ευρωπης,τα μεταπουλαει η εταιρια της κινας με τιμολογιο στην εκαστοτε εταιρια της ευρωπαικης χωρας που εκει πληρωνεις μιδαμινα εξοδα εκτελωνισμου (οχι σαν εμας) μεταφορτωση σε ευρωπαικη νταλικα και τσουπ ολως τυχαιως εχουν φτασει εξω απο το μαγαζι του χωρις να το εχει παρει χαμπαρι κανεις απο θεμα τελωνιου κλπ.

Πιστεψε με στον δικο μου χωρο αυτο γινετε απο πολλους!!!!!Εμεις τα χιλιοκοιταμε πριν τα παρουμε για να δουμε αν ειναι γνησια η μη.

Απλα πρεπει οπως ειπες καποιος να κανει την μαγκεια και να κανει μια χημικη αναλυση και τοτε αν κατι δεν παει καλα απλα εχει μπει την αλλη μερα μεσα απο καταγγελια.Δεν φερω αν εχει κανεις σχεση με χειμεια του κρατους κλπ αλλα εγω ειμαι περιεργος να δω τι ειναι.

Το να βγαλεις ενα προιον copy ειναι αστειο πλεον!

Με την ιδια λογικη που λες για τις συμβασεις θα επρεπε και εμενα να μου απαγορευει να φερνω colgate,ariel και χιλια 2 τετοια που φερνουμε απο εξω αλλα ο νομος μιλαει για ελευθερη διακινηση παραλληλων προιοντων μεταξυ ευρωπαικων χωρων.Με εχουν κανει δικαστηριο και αθοωθηκα για τετοιο θεμα!
Άσχετος με το χώρο ήταν μια εύλογη ερώτηση που μου απάντησες πλήρως. Έχεις δίκιο και ελπίζω η trade-wind να είναι από αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις και καταλήγουν να τα παίρνουμε εμείς σε αυτές τις τιμές και όχι να είναι copy προιόντα. Ευχαριστώ πάντως για την πολύ αναλυτική εξήγηση της ιδίας εισαγωγής
Old 03-05-2011, 09:46 PM
  #10  
Registered User

 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

5 χρόνια έβαζα fuchs 5-40 από τον Λαμπριανίδη και το μοτέρ δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα. Τιμή αγοράς από 5 μέχρι 7,5 ευρώ ενώ έξω τα είχαν πάνω 15. Δυστυχως φέτος δεν έφερε, οποτε πήρα (όχι από τον Λαμπριανίδη) ENEOS 5-40. Πολύ ευχαριστημένος αλλά τιμή 14 ευρώ το λίτρο.


Quick Reply: ΛΑΔΙΑ ΜΟTUL 8100 5-40 ΑΠΟ TRADE-WIND



All times are GMT -8. The time now is 07:55 AM.