Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

ΛΑΔΙΑ ΜΟTUL 8100 5-40 ΑΠΟ TRADE-WIND

Thread Tools
 
Old 03-06-2011, 05:24 AM
  #11  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Colin thanks για την τόσο αναλυτική απάντηση.

Πάντως γενικά οι τιμές των ελλήνων αντιπροσώπων είναι παράλογα υψηλές, σχεδόν στο σύνολο των προϊόντων.
Ακόμα και για την μικρή που γεννήθηκε, καροτσάκια, αποστειρωτές, μπιμπερο κλπ τα έχω φέρει από amazon γερμανιας. Μιλάμε για -40% σε σχέση με ελλάδα.
Ελπίζω ότι κάπως έτσι είναι και η trade-wind και ότι τα προϊόντα είναι γνήσια. Όπως και να έχει, 4 χρόνια τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα TORCO που βάζω από εκεί. Και οι τιμές δεν είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τιμές εξωτερικού. 10-11 ευρώ το λίτρο. Απλά σε σχέση με τις γελοίες τιμές των ελλήνων αντιπροσώπων είναι πολύ καλύτερες.
Old 03-09-2011, 02:19 AM
  #12  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Οι αποστειρωτές δεν ήταν OEM.

Τα καροτσάκια απευθείας από Αμαζόνιο Γερμανίας ΔΕΝ (επαναλαμβάνω - δεν - ) έχουν σωστό κάμπερ και απαιτούνται έξτρα καμπερόβιδες.

Τα δε μπιμπερό δεν αποτελούν την 100% προσομοίωση της θηλής της Κλαούντια Σίφερ.

Για αυτό τα πήρες φθηνότερα μπαγασάκο.

Μη μας το παίζεις ιστορία λοιπόν γιατί όπως λένε και οι Snap

Ι got the powa!

Επίσης αγοράζω και εγώ από την trade wind. Θα σας πω στα επόμενα 200.000 χλμ αν θα έχω πρόβλημα (ή αμάξι ως τότε).

Υπάρχει και η εναλλακτική του Σαρακάκη για γνήσια Χόντα λάδια.

Μόνο €19/λίτρο. Νέες τιμές.

Μιλάμε για ευκαρία. Σπεύσατε while estocks last.
Old 03-21-2011, 04:02 PM
  #13  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
Κατι τετοιο εχει παρει το αυτι μου και μενα για το συγκεκριμενο καταστημα.Οτι τα 5-40 amsoil που βαζω εδω και χρονια οτι δεν ειναι original κλπ.
Παιζει μα ισχυει κατι τετοιο η ειναι απλα φημες γιατι δεν μπορουν να πιασουν τις τιμες του???Τι να πω ο καθενας λεει τα δικα του τωρα τι ειναι αληθεια απο ολα αυτα......!!!!
Ειδικά για τα Amsoil που βάζουμε εμείς να μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία. Έχουν γίνει πολλές αναλύσεις από αρκετά παιδιά(μερικοί όπως στα forum των 4τροχών και το trackmiata αν θυμάμαι καλά, είχαν δημοσιεύσει τις αναλυτικές απαντήσεις των εργαστηρίων) και τα αποτελέσματα ήταν πάντα υπεράνω κριτικής(για τα AMO και τα AFL που με ενδιέφεραν τουλάχιστον) παρόλο που είχαν υποστεί πολύ σκληρή χρήση και αρκετά χιλιόμετρα σε trackdays.
Αν θυμάσαι επί εποχής Project-Motorsport είχαμε συζητήσει όλα τα σχετικά σε εκείνα τα θέματα και είχα ανεβάσει παρόμοια αποτελέσματα. Αν πάντως δεν είσαι σίγουρος για κάτι ή έχεις παρατηρήσει οτιδήποτε στον κινητήρα(θόρυβος,κατανάλωσ η, μειωμένη απόδοση ή οτιδήποτε άλλο)που να υποψιάζεσαι ότι πιθανόν ωφείλεται στο λάδι, στείλε(με μικρό σχετικά κόστος) ένα δειγματάκι από την επόμενη αλλαγή που θα κάνεις σε κάποιο εργαστήριο όπως αυτό που έβαλε ο Κώστας ( http://www.theoillab.co.uk/ ) για να ξέρεις ακριβώς τι εμπιστεύεσαι για το αμαξάκι σου.

Τώρα σχετικά με τον Λαμπριανίδη(μιας που και εγώ προμηθεύομαι σχεδόν αποκλειστικά από εκεί τα λάδια που βάζω εδώ και χρόνια στα αυτοκίνητα της οικογένειας) σε συζητήσεις(αν και από τότε έχουν περάσει 3-4 χρόνια) με άτομο που ας πούμε έχει συνεργαστεί μαζί του με διάφορους τρόπους σε θέματα εμπορίου, είχαμε καταλήξει ότι όσα φέρνει τα εισάγει ή τα παραεισάγει κατευθείαν απ'τις πηγές, οι περισσότερες απ'τις οποίες βρίσκονται προς Αμερική μεριά. Ένας εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι στην ανάγλυφη μέτρηση της χωρητικότητας όπου χρησιμοποιείται η αμερικάνικη μέθοδος (τα quarts που ισούνται με 946ml). Και αν για τα Amsoil λόγω της προέλευσης της εταιρείας είναι λογικό, το ίδιο ισχύει και για τα Mobil 1 made in USA που είχα πάρει ενώ ακόμα έχω ακούσει ότι το ίδιο κάνει και για τα Motul που εισάγει από το ανεξάρτητο παράρτημα των Γάλλων στην Αμερική.
Τώρα το αν πέρα από την μικρή διαφορά στην ποσότητα υπάρχουν και ουσιώδεις διαφορές μεταξύ αμερικάνικων και Ευρωπαικών εκδόσεων αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω μιας που είναι πολύ δύσκολο να το βρεις. Δυστυχώς εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει να αναφέρονται κάπου τέτοια στοιχεία μιας που οι αμερικάνικες εκδόσεις ούτως η άλλως υποτίθεται πως δεν θα κυκλοφορήσουν εκτός ΗΠΑ.
Σε κάθε περίπτωση πάντως το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να δώσει ένα δείγμα των λιπαντικών του για ανάλυση ώστε να είναι σίγουρος.
Old 04-11-2011, 01:08 PM
  #14  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

φιλε μπιλια πρεπει να ριξεις πολυ διαβαζμα πριν γραψεις,φιλικα παντα.γραφουμαι μονο ελληνικα,μονο συνθετικα λαδια στο μοτερ 10 40 λει ο κατασκευαστης
Old 04-11-2011, 11:23 PM
  #15  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by alexis_s2
φιλε μπιλια πρεπει να ριξεις πολυ διαβαζμα πριν γραψεις,φιλικα παντα.γραφουμαι μονο ελληνικα,μονο συνθετικα λαδια στο μοτερ 10 40 λει ο κατασκευαστης
Είσαι πολύ σίγουρος;

Φιλικά πάντα.
Old 04-11-2011, 11:35 PM
  #16  
Registered User
 
actinf's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow
Posts: 1,761
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εσύ lalaki που είσε διαβαζστερος, τη πρωτύνης?
Old 04-12-2011, 12:51 AM
  #17  
Registered User
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εσυ τι λαδια προτεινεις??προσωπικα εσυ τι βαζεις στο ς??τι καταναλωση εχεις??
Old 04-12-2011, 01:15 AM
  #18  
Registered User
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ta torco 10/40 λεω να βαλω...αλλιως τα βπ 10/40..εσεις τι λετε??τα εχει βαλει καποιος αυτα??σοβαρες απαντησεις...
Old 04-12-2011, 02:53 AM
  #19  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ελα βρε αγορινα μου........Εισαι σε τοπικ που μιλαει για τα Motul 5-40 8100 x-cess και ρωτας να βαλεις τα bp η τα shell κτλ?Αν καις λαδι δοκιμασε redline,amsoil,eneos...Αλλα αμα εισαι οκ απο καταναλωση βαλε τα παραπανω motul!!Ok?
Old 04-13-2011, 10:48 AM
  #20  

 
rednikos's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: greece
Posts: 1,200
Received 18 Likes on 13 Posts
Default

καλησπερα λοιπον εγς αγωρασα τελευταια φορα απο Λαμπριανιδη τα τorco.μετα απο καιρο το εψαξα λιγο με βαση το bar code που εχουν .τελικα εχει γινει εισαγωγη τουσ στην Ελλαδα απο Πακισταν.ενω ειναι Αμερικανικο λαδι.


Quick Reply: ΛΑΔΙΑ ΜΟTUL 8100 5-40 ΑΠΟ TRADE-WIND



All times are GMT -8. The time now is 08:58 PM.