Περιοχή μόνο για μέλη Members only Greek S2000 Forum

Στριψίματα

Thread Tools
 
Old 04-23-2011, 08:35 AM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πάσχα δεν ήταν και τότε....????????

http://www.youtube.com/watch?v=9I98MjmmNvM

Old 06-10-2011, 02:00 AM
  #12  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τελευταία, μαζεύεται πολύ ωραία παρεούλα στις στροφοβολτίτσες..
η νύχτα ξεκινά με κουβεντούλα, μέχρι να μαζευτούν όλοι..
τελευταία φορά είχαμε :

1)Audi S3 08'
2)BMW 135
3)Toytota MR2 όπλο, που γυρίζει 1:11 στα μέγαρα με 145 αλογάκια, ελαφρωμένο και 225 R888 all around..
4)Mx5 1.8 nb με ταλαντούχο και ατρόμητο οδηγό..
5)Type-r FN limited edition
6)Type-r EP3

πριν 1 εβδομάδα, η παρέα περιελάμβανε μία Lotus elise s mk2, ένα s2000 νέου μέλους του φόρουμ, mx5 nb turbo 400ps περίπου, swift sport με μπόλικα πραγματάκια πάνω του και R888 κ.ο.κ..

αφού κουραστούμε με το στρίψιμο, πάμε μια βόλτα από γνωστή ντριφτο-διαδρομή με σύμπλεγμα 4-5 στροφών που μπορούν να βγουν συνεχόμενα και ζούμε λίγες στιγμές rally..

Στο τέλος, κρεπούλα και επιστροφή σιγά σιγά, με χαμόγελο που κρατάει ώρες..
Α, ρε Sάρα...
Old 06-10-2011, 03:00 PM
  #13  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο ταλαντούχος και ατρόμητος να υποθέσω ότι είναι ο Γαβ? Γιατί ο άλλος με τα 400 ξέρω ποιος είναι...μου έλεγε κιόλας προχθές ότι σε γνώρισε..
Old 06-13-2011, 10:08 PM
  #14  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

όχι..ο γαβ δεν το παίρνει..ο δημ είναι..
Old 07-29-2011, 01:13 PM
  #15  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επειδή θέλω να φαντάζομαι ότι πιάνουν τόπο τα χρήματα της συνδρομής (που δεν το βλέπω να συμβαίνει και πολύ), ποστάρω εδώ το βιντεάκι αυτό, αρχικά επειδή είναι δικό μου το τόπικ και δεύτερον για να μη το βλέπει η "μπλέμπα" (φυσικά και δεν το λέω σοβαρά, μιας και ήμουν μέρος της μπλέμπας τα τελευταία 5 χρόνια )

http://www.youtube.com/watch?v=_7E91r_iim0


Κατά τ'άλλα, ετοιμάζεται πολύ μαχητική βολτίτσα με GTR ..
Old 08-02-2011, 05:35 AM
  #16  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σήμερα το βράδυ..δεν ξέρω αν θα έρθει το gtr αλλά θα περάσουμε όμορφα όπως πάντα.. όποιος ενδιαφέρεται, μου στέλνει pm και του δίνω πληροφορίες..
Old 08-02-2011, 10:28 PM
  #17  
Registered User
 
borfan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 282
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Επειδή σήμερα έγινα μέλος και η περιοχή των μελών είναι κυρίως για κόντρες και δε μου αρέσει καθόλου αυτό, να κι ένα τόπικ για σβέλτες βολτίτσες και διαδρομές που πήγαμε, ακούσαμε, ή σκοπεύουμε να πάμε, καθώς και για συναντήσεις με άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο..

Ξεκινώ, λοιπόν..

Πριν 2 μήνες..
Οδηγούσα από Αγ.Μαρίνα προς Βάρκιζα με ιδιαίτερα χαλαρούς ρυθμούς (2 φορές έχω πληρώσει την τροχ. Ελληνικού), ακούγοντας lounge μουσικούλα..
Κάποια στιγμή, βλέπω xenon από πίσω, να με πλησιάζουν με ταχύτατους ρυθμούς..
Λέω, δε θα ασχοληθώ.. δεν είμαι να πληρώνω 500άρια.. και αλλάζω κομμάτι στο mp3.
Όσο πλησιάζουν όμως τα xenon, αρχίζει να ακούγεται ένας θεοπάλαβος ήχος.. και τσουπ δίπλα μου, gallardo κίτρινη στην ανοιχτή αριστερή πριν την τρύπα του Καραμανλή, περνώντας με, αέρα πατέρα.. από 5η και 2.οοο στροφές, 2α γύρω στις 6.οοο και αρχίζει το κυνηγητό..
Έχω "παίξει" μπόλικες φορές με διάφορα αμαξάκια και άλλες τους έραβα, άλλες με έραβαν.. αλλά το να βλέπεις και να κολλάς σε τέτοια "κωλάρα" με το παρανοϊκό πλάτος και τα μουρλά clear φανάρια με τα ledάκια να ανάβουν στα φρένα, είναι άλλο πράγμα!
Στην τρύπα προλαβαίνω στα φρένα να πλησιάσω, μύτη τακούνι αλλά ξενέρωσα όταν έκανε downshift το "κίτρινο", με τον ήχο και τα σκασίματα της εξαγωγής, να φτάνουν μέχρι το Σούνιο! Στην επόμενη σαπουνιασμένη αριστερή πηγαίνουμε πλέον κολλημένοι.. η gallardo στην εξοδο, τέρμα γκάζι και γλίστριμα με τα 4 επιταχύνοντας με ρυθμούς αεροπορίας ενώ η Sάρα, βιδωμένα μουτράκια και το πίσω μέρος παλεύει να βρει σημείο να κρατηθεί στο δρόμο και περιμένοντας μέχρι το σημείο που θα ίσιωνε το τιμόνι και τη στιγμή του "WOT" ..

Ακολουθεί δεξιά με ίσιο τιμόνι, semi-drifting κατάσταση και πολλά χιλιόμετρα.. Η Gallardo ήταν στο στοιχείο της.. Βιδωμένη κάτω επιτάχυνε αστραπιαία!! Το Sάκι έμεινε στη γραμμή του, στάθηκε πολύ καλά και κοίταξε κατάματα τα 250.000 ευρώ, τα οποία στη συνέχεια ξεκίνησαν σφήνες στην κίνηση που υπήρχε μπροστά.. Το suzukάκι δεν ακολούθησε φυσικά στις Σαξοραλοκαγκουριές..

Μπήκε 6η και τσούλησε μέχρι το "δωμάτιό" του, να ξεκουραστεί..

Δεν ξέρω αν ποτέ στο μέλλον θα παραχθεί αυτοκίνητο που να σε προδιαθέτει για τέτοιες "εκρήξεις" αδρεναλίνης, "ζω-πεθαίνω" αίσθησης, που μετά από κάθε τέτοια βόλτα σε κάνει να αισθάνεσαι ότι και το τελευταίο ευρώ που έχεις διαθέσει γι αυτό άξιζε αφάνταστα..


Εδώ, να σημειώσουμε ότι κάθε φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, καλό είναι να είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στους υπόλοιπους οδηγούς.. μου έχει τύχει άπειρες φορές να αρχίσω να κυνηγιέμαι με κάποιον κι εκείνος, στην προσπάθειά του να πάει όσο πιο γρήγορα μπορεί, αρχίζει να μπαίνει σε αντίθετα ρεύματα κυκλοφορίας, παρανοϊκές προσπεράσεις, κ.ο.κ
Εκεί, πάντα κόβω και τους αφήνω να συνεχίσουν μόνοι τους.. απ'την άλλη, το βρίσκω περισσότερο challenging να πηγαίνεις σβέλτα στη λωρίδα σου..
Old 06-26-2016, 04:09 AM
  #18  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ηλία, την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ με το που είδα τα θέματα εδώ...

Πολύ ωραίες οι περιγραφές και των δυο.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
george.alex
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
20
09-05-2009 07:44 AM
SI JASON
New England S2000 Owners
9
07-18-2009 07:20 AM
145
S2000 Electronics
10
07-28-2002 05:15 AM



Quick Reply: Στριψίματα



All times are GMT -8. The time now is 10:52 PM.