Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

Μείωση κατανάλωσης καυσίμου

Thread Tools
 
Old 05-20-2011, 04:04 AM
  #11  
Registered User
 
gianic's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 51
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως Γιάννη είναι το εξής. Τον εγκέφαλο τον θες για να κόψεις καύσιμο μόνο ή τον θες και για αλλαγή των χαρτών (μελλοντικό τούρμπισμα που λες)?

Και τα δυο Κωνσταντινε. Σε πρωτη φαση θα στεγνωσω και θα δωσω μερικες μοιρες. (ρυθμιζω παντα με ακουστικα)
Old 05-20-2011, 07:05 AM
  #12  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Με το καλό λοιπόν να δούμε που θα καταλήξουν και τα δικά σου πειράματα με τον κύριο F20C
Old 05-20-2011, 11:47 PM
  #13  
Registered User
Thread Starter
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by gianic
Δεχομαι την καλοπροαιρετη κριτικη σου στις σκεψεις μου, επειδη εχεις ασχοληθει προσωπικα.

Eχω σκοπο να προχωρησω σε FI με το s2k.
Αυτος ηταν κι ο λογος που το πηρα αρχικα κι αφησα το miata. Σιγουρα ακουγεται ιεροσυλια για μερικους αλλα για μενα η βελτιωση και η μετατροπη ενος NA κινητηρα σε turbo αποτελει προκληση που προσωπικα με κ@βλωνει!

Οσο για το e-manage αν δω οτι δεν την παλευει σιγουρα θα το παρατησω. Δεν το εχω σε τιποτα να προχωρησω σε αγραφο. Εξαλλου εχει ισχυρη μεταπωλητικη αξια που δεν με αγχωνει το γεγονος να χασω τα λεφτα μου.

Παντως η αποψη για τo e-manage επικρατει στα περισσοτερα αυτοκινητα. Οτι ειναι δηλαδη κουκουρουκου και ρυθμιση στο περιπου. Ετσι λενε και οι μεγαλυτεροι προγραμματαδες στην Ελλαδα. Εγω το εζησα με τα ματια μου το εργο και κατι τετοιο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Θελει ρυθμιση, μερακι και προσωπικες ωρες ασχολιας.

Προς το παρον for the record ειμαι στην αναζητηση τουρμπινας. Τα περισσοτερα περιφερειακα τα εχω βρει μιας και τα περισσοτερα τα φτιαχνω μονος μου. (σωληνωσεις, dp, παροχές λαδιου/νερου)
Δεν σου κανω κριτικη, συζητηση κανουμε μιας και δεν εχεις ακομα δοκιμασει, σου λεω να μην ασχοληθεις γιατι κατα την αποψη μου που πηγαζει απο μεγαλη εμπειρια αλλων και μικρη δικια μου με το θεμα, οσο αναφορα την οικονομια δεν θα δεις αξιολογα αποτελεσματα, και οσο αναφορα δυναμη και αξιοπιστια σε FI ενδεικνεται ο ΑΕΜ καλυτερα. Αλλωστε επειδη ειναι ολα θεμα κοστους, αυτην την στιγμη παιρνεις απο αμερικη ΑΕΜ οσο περιπου εχει ενας emanage με ξεωριστα πλεξουδα εδω. Ασε που η αγορα του προγραμματισμου του emanage ειναι χωριστη που μπορει να μην σε απασχολει μιας και τα εχεις, αλλα δεν παυει να ει ναι στο συνολο του πακετου μια λυση υποδεεστερη σε σχεση με τον ΑΕΜ και σχεδον στην ιδια τιμη.

Αρκετα ενδιαφερον θα ηταν να κοιταξεις λιγο και να παρακολουθεις το αμερικανικο FI φορουμ που θα σε βοηθησει και να διαλεξεις τουρμπο/κομπρεσσορα, και θα δεις και αποψεις αλλων περι EMS.

Θα χαρω πολυ να σε γνωρισω απο κοντα σε μια απο τις συναντησεις και να τα πουμε απο κοντα.
Old 05-22-2011, 09:53 AM
  #14  
Registered User
 
gianic's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 51
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Sportster
Originally Posted by gianic' timestamp='1305851093' post='20594557
Δεχομαι την καλοπροαιρετη κριτικη σου στις σκεψεις μου, επειδη εχεις ασχοληθει προσωπικα.

Eχω σκοπο να προχωρησω σε FI με το s2k.
Αυτος ηταν κι ο λογος που το πηρα αρχικα κι αφησα το miata. Σιγουρα ακουγεται ιεροσυλια για μερικους αλλα για μενα η βελτιωση και η μετατροπη ενος NA κινητηρα σε turbo αποτελει προκληση που προσωπικα με κ@βλωνει!

Οσο για το e-manage αν δω οτι δεν την παλευει σιγουρα θα το παρατησω. Δεν το εχω σε τιποτα να προχωρησω σε αγραφο. Εξαλλου εχει ισχυρη μεταπωλητικη αξια που δεν με αγχωνει το γεγονος να χασω τα λεφτα μου.

Παντως η αποψη για τo e-manage επικρατει στα περισσοτερα αυτοκινητα. Οτι ειναι δηλαδη κουκουρουκου και ρυθμιση στο περιπου. Ετσι λενε και οι μεγαλυτεροι προγραμματαδες στην Ελλαδα. Εγω το εζησα με τα ματια μου το εργο και κατι τετοιο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Θελει ρυθμιση, μερακι και προσωπικες ωρες ασχολιας.

Προς το παρον for the record ειμαι στην αναζητηση τουρμπινας. Τα περισσοτερα περιφερειακα τα εχω βρει μιας και τα περισσοτερα τα φτιαχνω μονος μου. (σωληνωσεις, dp, παροχές λαδιου/νερου)
Δεν σου κανω κριτικη, συζητηση κανουμε μιας και δεν εχεις ακομα δοκιμασει, σου λεω να μην ασχοληθεις γιατι κατα την αποψη μου που πηγαζει απο μεγαλη εμπειρια αλλων και μικρη δικια μου με το θεμα, οσο αναφορα την οικονομια δεν θα δεις αξιολογα αποτελεσματα, και οσο αναφορα δυναμη και αξιοπιστια σε FI ενδεικνεται ο ΑΕΜ καλυτερα. Αλλωστε επειδη ειναι ολα θεμα κοστους, αυτην την στιγμη παιρνεις απο αμερικη ΑΕΜ οσο περιπου εχει ενας emanage με ξεωριστα πλεξουδα εδω. Ασε που η αγορα του προγραμματισμου του emanage ειναι χωριστη που μπορει να μην σε απασχολει μιας και τα εχεις, αλλα δεν παυει να ει ναι στο συνολο του πακετου μια λυση υποδεεστερη σε σχεση με τον ΑΕΜ και σχεδον στην ιδια τιμη.

Αρκετα ενδιαφερον θα ηταν να κοιταξεις λιγο και να παρακολουθεις το αμερικανικο FI φορουμ που θα σε βοηθησει και να διαλεξεις τουρμπο/κομπρεσσορα, και θα δεις και αποψεις αλλων περι EMS.

Θα χαρω πολυ να σε γνωρισω απο κοντα σε μια απο τις συναντησεις και να τα πουμε απο κοντα.
Ποσο βγαινει o AEM; Μεχρι στιγμης ο e-manage μαζι με πλεξουδα και greddy map sensor μου εχει στοιχισει 350 ευρω.
Old 05-23-2011, 02:59 AM
  #15  
Registered User
Thread Starter
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

https://www.s2ki.com/s2000/forum/227...tion-for-sale/
https://www.s2ki.com/s2000/forum/107...-and-for-sale/
https://www.s2ki.com/s2000/forum/120...le-and-wanted/

Αναλογως τι θα βρεις.
30-1012 ειναι ο πρωτος ΑΕΜ
30-1052 ειναι ο δευτερος, ιδιως με τον πρωτο απλα λιγο μικροτερο κουτι
Αν εχει U σημαινει οτι εχει built in O2, και συνδεεις απευθειας τον σενσορα στον εγκεφαλο

Μετα ειναι ο series 2 που κυκλοφορει περιπου τον τελευταιο χρονο, και ειναι ουσιαστικα μια αναβαθμιση των απο πανω και περιλαμβανει πραγματα οπως συνδεσιμοτητα μεσω USB (οι αλλοι παιζουν σε σειριακη οποτε αν δεν εχεις παιζεις με καλωδιακη ανταπτορα), εχει το fix για την θερμοκρασια, μπορεις να κλειδωνεις πια τους χαρτες, και αλλα διαφορα.
Old 05-25-2011, 02:28 AM
  #16  
Registered User
 
gianic's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 51
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

O e-manage μπηκε και τον ρυθμισα λιγο προχειρα προσθετοντας 2 μοιρες advance απο τις 6000 και κατεβαζοντας το vtec point στις 5.500 . Θα επανελθω με afr datalog του stock vs tuned και δυναμομετρηση.

Απλα for the record οι ρυθμισεις των rotary dials για το ap1 τουλαχιστον που δοκιμαστηκε και δουλευουν ειναι 4-8-c
Old 05-25-2011, 11:07 PM
  #17  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιάννη, όταν ρυθμίσεις για τα καλά, πάμε ένα βράδυ να δεις τι σημαίνουν και στον δρόμο αυτές οι αλλαγές.

With & w/o τον E-manage...
Old 05-26-2011, 01:53 AM
  #18  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ΟΠΑ?
Old 05-26-2011, 02:47 AM
  #19  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by gianic
O e-manage μπηκε και τον ρυθμισα λιγο προχειρα προσθετοντας 2 μοιρες advance απο τις 6000 και κατεβαζοντας το vtec point στις 5.500 . Θα επανελθω με afr datalog του stock vs tuned και δυναμομετρηση.

Απλα for the record οι ρυθμισεις των rotary dials για το ap1 τουλαχιστον που δοκιμαστηκε και δουλευουν ειναι 4-8-c
Απλά for the record θα απογοητευτείς από τον μπλε
Old 05-26-2011, 06:28 AM
  #20  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by gianic' timestamp='1306319334' post='20613088
O e-manage μπηκε και τον ρυθμισα λιγο προχειρα προσθετοντας 2 μοιρες advance απο τις 6000 και κατεβαζοντας το vtec point στις 5.500 . Θα επανελθω με afr datalog του stock vs tuned και δυναμομετρηση.

Απλα for the record οι ρυθμισεις των rotary dials για το ap1 τουλαχιστον που δοκιμαστηκε και δουλευουν ειναι 4-8-c
Απλά for the record θα απογοητευτείς από τον μπλε
ο μαυρος κατι κανει...


Quick Reply: Μείωση κατανάλωσης καυσίμου



All times are GMT -8. The time now is 03:46 PM.