Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

τι νομιζετε?αποψεις, συμβουλες,προτασεις

Old 12-03-2011, 11:36 AM
  #11  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by alexis_s2
οπως λεει κ ο τιτλος,ποι ειναι η γνωμη σας επι του θεματος
φοραω vortech κομπρεσορα με 3,2 τροχαλια η οποια αν υπερβαινει της 49500 του κομπρεσορα το σειφ θα κοπουν με κοφτη,
επειδη δεν θελω να μπω στην κατηγορια τον τουρμπο μιας κ που ο κομπρεσορας βγαζει την δυναμη γραμμικα σε θεματα οταν ανοιγω να μην ξεκολιαζονται με τη μια ολα να σωσουμε κ τιποτα ιμιαξονια διαφορικα κτλπ κ επειδη θα ηθελα κ κατι παραπανω απο τα 450 που πιστευω να βγει(αλλα 400χλμ για προγραμματισμο)ελεγα να εβαζα κ νιτρο ας πουμε της ταξης των 150αλογων των οποιων θα χρεισημοποιουνται μονο για κοντρα,κ εννοειται για 4μπεκα οχι μονομπεκο κιτ,
τι λετε κ εσεις?ανοιχτες ολες οι αποψεις,ευχαριστω
Ο πρωτος και ο τελευταιος που πρεπει να ρωτησεις για αυτο ειναι ο προγραμματιστής σου.
Σιγουρα το ρισκο μεγαλωνει (ειδικα για 150 shot) αλλα αν εσυ γουσταρεις.....
Επισης οπως ειδη ειπαν και τα παιδια πιο ευκολα θα ερθουν αυτα που ζητας με ενα turbo kit.
Καθε κομπρεσορας εχει ενα οριο οσο αφορα αυτα που μπορει να αποδωσει, εσυ εισαι πολυ κοντα σε αυτο το οριο.
Για αυτο σου ειχα πει και εγω σφυρήλατο και κομπρεσερ? Βαλε μια τουρμπινα και σχολασες
Βεβαια ξερω οτι προκειται για οικονομικο ζητημα και εκτος αυτου τον κομπρεσορα δεν τον εχεις κανει καν "αποσβεση"
Να ξερεις γενικα οτι θελουν κοτσια τα 150 νιτρατα και συχνα refills.
Εγω δεν θα το κανα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινεται, πιστευω οτι εξαρταται καθαρα απο σενα η αποφαση που θα παρεις, σε συναρτηση παντα με την συζητηση που θα κανετε με τον προγαμματιστη σου
Old 12-04-2011, 02:16 AM
  #12  
Registered User
 
JDM P.R.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Pikermi
Posts: 89
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καταρχάς όπως λένε τα παιδιά , με αυτού του είδους τον κομπρέσσορα δυστυχώς δεν θα δεις 450. Από εκεί και πέρα για τα νίτρα εγώ είμαι θετικός ΑΛΛΑ με την προυπόθεση να είναι progressive και ξηρού τύπου ,δηλαδή κουμπάκια του στυλ FastNFurious και κλωτσιά στο πάτημα ξέχνα τα γιατί οι μπιελόβιδες θα ταξιδέψουν μαζί με την φλάντζα σου. Θα πρέπει να αναβαθμίσεις το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου , και κοίτα για καμία 80άρα εξάτμιση και ένα πραγματικά μεγάλο χταπόδι...

Επιπλέον να σε ενημερώσω πως στο s2000 με μία κλασσική 10lb Μπουκάλα βγάζεις 3 πατήματα για 150 άλογα , το γέμισμα κοστίζει ανάλογα με το ποιος στην γεμίζει από 30 ευρώ μέχρι 50. Θα πρέπει να είσαι και ΠΟΛΥ επαγγελματίας κοντράκιας για να πεις ότι άξίζει η επένδυση , διότι η εγκατάσταση + όλα τα παρελκόμενα (θερμάστρες , ηλεκτροβάνες , πιεσοστατικές , purge , καλά solenoids , εκτονωτές , όργανα , μπεκ ξηρού , ζίγκλερ) πίστεψέ με ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.... ένα καλό σετάπ με ΟΛΑ όσα χρειάζεσαι για 150+ αξίζει γύρω στα 1500-2000 ευρώ καινούργιο.

Σκέψου το καλά , αν όντως σκοπεύεις να τα κάνεις όλα σωστά και να σκάσεις 2000+ (εγκατάσταση-ρύθμισμα-γεμίσματα-εξατμίσεις-χταπόδια κλπ) για σύστημα νίτρου μήπως να στείλεις το κομπρέσσορ κιτ και να ρίξεις κανένα τουρμπάκι;


να σου δώσω μία εικόνα , ΕΧΩ όλα τα πράγματα+παρελκόμενα για να βάλω 150 άλογα νίτρο εδώ και 4 χρόνια και ακόμη κάθονται μέσα στα κουτιά τους.....
Old 12-04-2011, 06:39 AM
  #13  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

φοραω χταποδι js, 70 ara εξατμιση,μπεκ,τρομπα walbro 255, πιστονια mahle gold σειρα,μπιελες crouwer,χιτονια, φλατζες μαμα βιδες κεφαλης arp κ πεταλουδα ς90 70,κ εγκεφαλος αεμ 1052
για τουρμπο αυτα που μου λειπουν ειναι χταποδι τουρμπινα ιντερκουλερ,
ποσο κανουν αυτα σε σχεση με την εγατασταση του νιτρου?
ενταξει ας ειναι κ 100 νιτρο αν ειναι τοσο επικυνδυνα τα 150
Old 12-04-2011, 09:20 AM
  #14  
Registered User
 
JDM P.R.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Pikermi
Posts: 89
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χταπόδι και εξατμιση είσαι οριακά ηδη με τον κομπρεσσορα , τρόμπα βενζίνης Θα χρειαστείς μεγαλύτερη για νιτρο. Για τουρμπο χρειάζεσαι χταπόδι , downpipe , external , σκαστρα , ρακορ σωληνωσεις λαδιού νερού , ένα boost solenoid , intercooler με σωληνωσεις, Τουρμπινα , φιλτρο εισαγωγής , λίγο σωληνακι υποπιεσης , ίσως και μεγαλύτερα Μπέκ. Για Νίτρα απο την άλλη θέλεις χταπόδι εξατμιση Μπέκ αντλία και τα Νίτρα .

Μιλά με τον κινέζο , πες του τα παραπανω να σου πει πόσο θα κοστίσει η κάθε μετατροπή και ψαξου μήπως πουλησεις τον κομπρεσσορα. Αν θέλεις ενδεικτικά σου λέω πως πχ το δικο μου κιτ νιτρο+όλα τα παρελκομενα το δίνω 980 ευρω
Old 12-04-2011, 12:03 PM
  #15  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default


ποσο μεγαλυτερο χταποδι δηλ το js δεν κανει?
μου αρεσει ο κομπρεσορας δε λεω αλλα ηθελα κ κατι παραπανω,απο 450 ας πουμε με 550 στροφαλο θα ημουν ικανοποιημενος,απο την αλλη για τουρμπο θα χρειαστω 3500ε αποτι υπολογισα,ενω με νιτρο 2000ε το εχω καθαριση το θεμα,εκτος αυτου δεν θελω να ειμαι 550 συνεχεια,θα μου πεις την ρυθμηζεις την πιεση αλλα αμα ταχεις συνεχεια τεζα θα ειναι ενω με το νιτρο θα το σκεφτεσε δηλ θα εισαι τεζα νιτρο οταν χρειαστει κ οχι χαζολογοντας οποτε νανε η αν το γυρισω τουρμπο θα θελω 700 μετα,θα πω θα δωσω τοσα λευτα κ θαμε 550,δε λεει.
δεν μπορω να ξεκαθαρισω αυτη τι στιγμη τι θελω,που το θελω στην προκειμενη περιπτωση το υπολογιζω βαση πολλον παραγοντων,ειμαι υπο σσοβαρη σκεψει του θεματος,
μπεκ δεν εχω μαμα εχω μεγαλυτερα κ δεν θυμαμε τι.
Old 12-05-2011, 03:06 AM
  #16  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κοιτα για Water/Meth injection
http://www.aemelectronics.com/water-...ction-kits-23/

Παιζει πολυ ωραια με κομπρεσσερ, ειναι σιγουρα αρκετα πιο safe απο οτι νιτρο, ειναι πολυ πιο οικονομικο και απο νιτρο και απο τουρμπο, με ενα καλο ρυθμισμα μπορει να δεις τουλαχιστον +50 και να δουλευει πιο safe απο αποψη θερμοκρασιων εισαγωγης κτλ.

Ρωτα το Σπυρο B16A για περισσοτερες πληροφοριες οσο αναφορα τον προγραμματισμο.
Old 12-05-2011, 05:14 AM
  #17  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

και κομπρέσσορα και νίτρο????? 450 δεν σου αρκούν???????? Που ζω εγω ρε γ@μώτο, στο καιρό του λίθου??? γιατί τα 237hp μου φαίνονται αρκετα, εχω χαμηλά στανταρ??? Ανησυχω για τον εαυτό μου.....πραγματικα όμως

ετσι απλώς σκέφτομαι....γραπτα...
Old 12-05-2011, 06:00 AM
  #18  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by s2k_cy
και κομπρέσσορα και νίτρο????? 450 δεν σου αρκούν???????? Που ζω εγω ρε γ@μώτο, στο καιρό του λίθου??? γιατί τα 237hp μου φαίνονται αρκετα, εχω χαμηλά στανταρ??? Ανησυχω για τον εαυτό μου.....πραγματικα όμως

ετσι απλώς σκέφτομαι....γραπτα...

ειναι πως το βλεπει ο καθενας
Old 12-05-2011, 06:17 AM
  #19  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε συ Αλεξ χωρις πλακα τωρα, αυτα που θες να κανεις ειναι προχειροτητες... ημιμετρα... μλκιες που σου ερχονται πανω στην τρελα σου, να στο πω πιο ωμα και μην το παρεξηγεις. επειδη ολοι περναμε απο διαφορα σταδια και οταν μας τα λενε οτι ειναι πεταμενα λεφτα, δεν ακουμε κανενα...μετα βεβαια απο καποια χρονια αφου εχουμε φτασει εκει που πρεπει, κανοντας μια αναδρομη στο παρελθον βλεπουμε οτι οντως καναμε χοντρες μλκιες. Στο δια ταυτα τωρα. Ξεχνα νιτρα, κομπρεσορες, μαγια, ελαφρωματα, πυρηνικη σχαση και ο,τι αλλο. Πηγαινε τουρμπισε σωστα, με δοκιμασμενα πραγματα, τσεκαρε ολο το μοτερ κ περιφερειακα , ενισχυσε οπου χρειαζεται, για να εχεις ενα αξιοπιστο αμαξι για πολυ καιρο, να το χαρεις οπως πρεπει και με οσα αλογα σου πει ο βελτιωτης οτι ειναι ασφαλη. αυτα τα 450 για ενα πατημα, αν εχει ζεστη δεν ανοιγω νιτρα, εχει πανσεληνο και με την παλλιροια ρεταρει, ειναι πειραματα που τελικως καταληγουν σε ενα αποκλειστικο γεγονος...εξπρες σερβις και σπιτι με ταξι. με 3500 ευρω για τουρμπο δεν σε βλεπω να καθαριζεις παντως... απ την αλλη μπορεις να δωσεις 2000 για νιτρα οπως λες κ οταν σπασει αλλα 2 και ακομη 2 για επισκευη ή αλλαγη ή οτι αλλο. αν τα εχεις τσιμα-τσιμα, για μενα μην κανεις τιποτα. θα τα κλαις πολυ συντομα.
Old 12-05-2011, 06:26 AM
  #20  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παντως ο φιλτατος αλεξης αν μπει σε οποιοδηποτε τουρμπατο
με 450 ΑΛΗΘΙΝΑ αλογα ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξει αποψη στο να μην του φτανουν κτλ....

Quick Reply: τι νομιζετε?αποψεις, συμβουλες,προτασεις



All times are GMT -8. The time now is 03:18 PM.