Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ

Thread Tools
 
Old 01-08-2012, 11:47 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ

Καλησπερα παιδια..Εδω και μερικους μηνες εχω καποια 'κοψηματα' στα χαμηλα..Μεχρι τις 2000 rpm..Μετα το αμαξι καθαριζει...Με την βοηθεια το Αγγελου του Fun και του Kosdali,εχω αλλαξει-τσεκαρει τα εξης:map sensor,knock sensor,o2 sensor,μπεκ,καθαρισμος πεταλουδας,αλλαγη φιλτρο βενζινης,αλλαγη μπουζι.
Να σημειωθει οτι το φαινομενο γινεται πιο εντονο οταν η σταθμη του ρεζερβουαρ πεσει κατω απτην μεση,και οτι μου το εκανε και με το παλιο μου μοτερ,και με το καινουργιο..Οποτε λογικα κατι περιφεριακο θα ειναι..!!Εxω απογοητευτει...Οταν ειχα παει στον Γιωργο(qzob)ειχε δει στο διαγνωστικο οτι ειχα αρνητικες τιμες(ασυνηθιστο) στα fuel trims..!!

*Προσφατα μετρησα και πιεση βενζινης και ηταν ολα οκ..Τα αμερικανακια κατι λενε για καθαρισμο της βαλβιδας iac..
Τελος να σημειωσω πως απτην εξατμιση σε καθε αλλαγη ακουγεται σκασιμο(και οταν φοραγα καταλυτη,και τωρα που δεν φοραω..)

Οποιος μπορει να βοηθησει ειναι απλα θεος..!!!!
Old 01-08-2012, 01:05 PM
  #2  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

μηπως μενουν ανοιχτα τα μπεκ κ στα χαμηλα μπερδευει κ στα ψηλα βγαζει λιγο ακαυτη κ γιαυτο σκαει?λεω μια υποθεση εκανα μονο...
Old 01-08-2012, 01:31 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by alexis_s2
μηπως μενουν ανοιχτα τα μπεκ κ στα χαμηλα μπερδευει κ στα ψηλα βγαζει λιγο ακαυτη κ γιαυτο σκαει?λεω μια υποθεση εκανα μονο...

Αρα??Εχει να κανει με την διαχειρηση καυσιμου?? aka εγκεφαλος??
Old 01-08-2012, 02:17 PM
  #4  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και γιατί όχι ο λ?
Old 01-08-2012, 02:50 PM
  #5  
Registered User
 
AtastaleiaS's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Perama
Posts: 68
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οπως λεει και η blondie τσεκαρε λαμδα αλλιως κοιτα εγκεφαλο...δεν εμεινε και τιποτα αλλο πιστευω που να σε επιρεαζει...
Old 01-08-2012, 03:35 PM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ειχα δοκιμασει εναν λ απο 07 μοντελο αλλα μετα διαβασα στο αμερικανικο οτι εχει διαφορα απτα 06 και πισω μοντελα..(οντως το καλωδιο του λ που εβαλα εγω ηταν μπλε ενω του δικοθ μ ασπρο)και μιλαμε παντα για τον μπροστα λ που βρισκεται στο χταποδι.!!
Old 01-08-2012, 04:05 PM
  #7  
Registered User
 
AtastaleiaS's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Perama
Posts: 68
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

αν εχει διαφορα οντως, καλο θα ηταν να δοκιμασεις εναν απο ιδιο μοντελο.μπουζοκαλωδια και ρευματα ειναι οκ?ριξε μια ματια και εκει δεν εχεις να χασεις κατι..ετσι κι αλλιως ενα τετραγωνο αρκει απ'οτι καταλαβα για να δεις διαφορα...μηπως μπορει καποιος απο εδω να βρεθειτε να τα κανετε τραμπα για να αποκλεισεις και αυτο το θεμα..
Old 01-08-2012, 04:08 PM
  #8  
Registered User
 
Angelic Imp's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,059
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλά, μήπως διάβαζες το pm που του έγραφα?
Old 01-09-2012, 01:05 AM
  #9  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχουν συνεργεία που έχουν παλμογράφους. Με αυτούς τσεκάρουν τους αισθητήρες, έτσι ώστε να γλυτώνουν τη δουλειά της δοκιμής. Κοίταξε αμα μπορείς να βρείς ένα συνεργείο με τέτοιο μηχάνημα, μπας και γλυτώσεις ώρες ψαξίματος. Αν οφείλεται βέβαια σε πρόβλημα από αισθητήρα.
Old 01-10-2012, 02:40 AM
  #10  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kordelinos
Καλησπερα παιδια..Εδω και μερικους μηνες εχω καποια 'κοψηματα' στα χαμηλα..Μεχρι τις 2000 rpm..Μετα το αμαξι καθαριζει...Με την βοηθεια το Αγγελου του Fun και του Kosdali,εχω αλλαξει-τσεκαρει τα εξης:map sensor,knock sensor,o2 sensor,μπεκ,καθαρισμος πεταλουδας,αλλαγη φιλτρο βενζινης,αλλαγη μπουζι.
Να σημειωθει οτι το φαινομενο γινεται πιο εντονο οταν η σταθμη του ρεζερβουαρ πεσει κατω απτην μεση,και οτι μου το εκανε και με το παλιο μου μοτερ,και με το καινουργιο..Οποτε λογικα κατι περιφεριακο θα ειναι..!!Εxω απογοητευτει...Οταν ειχα παει στον Γιωργο(qzob)ειχε δει στο διαγνωστικο οτι ειχα αρνητικες τιμες(ασυνηθιστο) στα fuel trims..!!

*Προσφατα μετρησα και πιεση βενζινης και ηταν ολα οκ..Τα αμερικανακια κατι λενε για καθαρισμο της βαλβιδας iac..
Τελος να σημειωσω πως απτην εξατμιση σε καθε αλλαγη ακουγεται σκασιμο(και οταν φοραγα καταλυτη,και τωρα που δεν φοραω..)

Οποιος μπορει να βοηθησει ειναι απλα θεος..!!!!
με την βοηεια του αγγελου φαν και κοσδαλι εβαλες λεφτα στην τσεπη του αγγελου
αν στο κανει στην κινηση μην δινεις σημασια,και τα 2 τα δικα σου,και τα 2 τα δικα μου το ιδιο κανουν
σπαει και λιγο την ρουτινα του σταματα-ξενικα,να περναει και η ωρα...


Quick Reply: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ



All times are GMT -8. The time now is 06:25 AM.