S2KI Honda S2000 Forums

S2KI Honda S2000 Forums (https://www.s2ki.com/forums/)
-   Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners (https://www.s2ki.com/forums/%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-s2000-greek-s2000-owners-143/)
-   -   Γυαλισμα αυτοκινητου (https://www.s2ki.com/forums/%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-s2000-greek-s2000-owners-143/%CE%93%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-982747/)

Dicktp 10-02-2012 09:34 AM

Γυαλισμα αυτοκινητου
 
Προχτες κατεβαινοντας για τη δουλειά πεφτει το ματι μου στο ακινητοποιημενο εδω και 10 μήνες αυτοκίνητο μου το οποίο και είναι γεμάτο με λευκές κυλίδες από λαδομπογιά σε μέγεθος δεκάλεπτου ευρώ. Ο π@π@ρας ο γειτονάς μου έβαλε τον πακιστανο να βάψει τα κάγκελα του και λόγω αέρα μου εκανε το αυτοκίνητο Σκ@τ@!
Πέρα από τις μεγάλες κυλίδες τις οποίες καταφέραμε με ένα φίλο φανοποιό και βγάλαμε με χίλια ζόρια και κάποιες μικροζημιες, όλο το αυτοκίνητο είναι γεμάτο με λευκά μπιμπικάκια..
Εχει κανείς υπόψιν του το κόστος μίας τέτοιας επισκευης η οποία αφορα τρίψιμο όλο το αυτοκίνητο με ειδική γόμα και καλό γυάλισμα ωστε να μην μείνει κανένα σημάδι?
Αυτό το αυτοκίνητο και ακινητοποιημένο το πληρώνω :banghead: :banghead: :banghead:

blondie_s2k 10-02-2012 09:41 AM

Συγνώμη αλλά δεν πρέπει ο γείτονας να αναλάβει το όποιο κόστος και να στο ξαναφέρει στην αρχική του κατάσταση το αυτοκίνητο? Γιατί να το πληρώσεις εσύ?
Εμένα όταν οι διπλανοί όταν ήταν να βάψουν τα κάγκελα τους ήρθε ένας απ το συνεργείο και κάλυψε το αμάξι μου με νάιλον. Ετσι έπρεπε να κάνει και ο γείτονας σου και εφόσον δεν το έκανε πρέπει να το πληρώσει.

Dicktp 10-02-2012 10:42 AM


Originally Posted by blondie_s2k (Post 22053061)
Συγνώμη αλλά δεν πρέπει ο γείτονας να αναλάβει το όποιο κόστος και να στο ξαναφέρει στην αρχική του κατάσταση το αυτοκίνητο? Γιατί να το πληρώσεις εσύ?
Εμένα όταν οι διπλανοί όταν ήταν να βάψουν τα κάγκελα τους ήρθε ένας απ το συνεργείο και κάλυψε το αμάξι μου με νάιλον. Ετσι έπρεπε να κάνει και ο γείτονας σου και εφόσον δεν το έκανε πρέπει να το πληρώσει.

Εχω μιλήσει και θα το αναλάβει εκείνος το οικονομικό, απλώς επειδή θα το πάω με το νέο έτος λόγω πινακίδων θέλω περίπου να γνωρίζω ώστε να ξέρω τι θα ζητήσω..
Δεν θέλω ούτε να το φτιάξω φτηνιάρικα, αντε το πλακώσανε το τελιώσανε, ούτε όμως και να κλέψω τον άνθρωπο ο οποίος μου ζήτησε 15 φορές συγνώμη.
Εχω την εντύπωση ένα καλό γυάλισμα ήταν 100-150 ευρώ με 3-4 κρέμες και για να το περάσουν τρίψιμο όλο με γόμα για να φύγουν τα ασπρακια κανα 100αρικο ακόμα, συνολο 250..
Είναι οκ?

blondie_s2k 10-02-2012 11:08 AM

Είναι ένας στο Περιστέρι που κάνει απίστευτη δουλειά αλλά δε θυμάμαι πως λέγεται. Θα μας πει ο Βαγγέλης που μου τον έχει συστήσει κι εμένα. Είχα μπει στο site του πάντως και έχει διάφορα πακέτα που το ακριβότερο έχει γύρω στα 300 ευρώ αλλά το αυτοκίνητο γίνεται λες και μόλις βγήκε απ το εργοστάσιο. Εγώ είχα διαλέξει (για όταν το κάνω) ένα που έκανε περίπου όσο λες..γύρω στα 160 ευρώ.

blondie_s2k 10-02-2012 11:12 AM

Φλασιά!! Το βρήκα!!! Μπες και δες.

http://www.swell.gr/

Dicktp 10-02-2012 12:11 PM


Originally Posted by blondie_s2k (Post 22053417)
Φλασιά!! Το βρήκα!!! Μπες και δες.

http://www.swell.gr/

Σ'ευχαριστω!

Tazio 10-02-2012 12:17 PM

http://www.cardetailing.gr/

Ρίξε μια ματιά και κάνε μια ερώτηση και στα παιδιά εδώ πέρα..Αν θυμάμαι καλά γράφει συχνά και το παλικάρι από το site της Ισμήνης..

actinf 10-02-2012 12:27 PM

Τον συγκεκριμένο τον θεωρώ προσωπικά τον καλύτερο στην Ελλάδα. Αν έχεις ελπίδες να σου το φτιάξει κάποιος, τότε θα είναι αυτός.
Πολύ καλος επαγγελματίας και πολύ σωστό άτομο ο Μιχάλης. Δεν έχει νόημα να τον πάρεις τηλέφωνο, δεν πρόκειται να σου κάνει καμία εκτίμηση τηλεφωνικά. Πέρνα μία βόλτα από το μαγαζί του ώστε να σε ενημερώσει αναλυτικά.

xristoforoS2000 10-02-2012 05:01 PM

Φίλε καλή τύχη πραγματικά αν και σε μεγάλη διαδικασία μπήκες χωρίς λόγο...Ύπουλα αυτά τα χρώματα και η συντήρηση τους...

Vagelis 10-03-2012 01:38 AM


Originally Posted by blondie_s2k (Post 22053417)
Φλασιά!! Το βρήκα!!! Μπες και δες.

http://www.swell.gr/

Το παιδί είναι πολυ καλός γνωστης του θεματος και χρησιμοποιεί κορυφαια υλικά όπως zaino,menzerna,wolf chemicals κτλ.

s2k_fan(tastic) 10-03-2012 08:41 AM

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...ο Μιχάλης κάνει καταπληκτικές δουλειές και σίγουρα θα μείνεις ικανοποιημένος!Επειδή όμως, το αυτοκίνητο μάλλον θα μείνει πολύ καιρό ακινητοποιημένο,αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε καμία φωτογραφία του αυτοκινήτου όπως είναι τώρα,μήπως είναι κάτι που μπορούμε να βοηθήσουμε κι εμείς οι ταπηνοί detailers!:tipwink:


Υ.Γ. Mr.actinf η πρόσκληση για περιποίηση του S εξακολουθεί να ισχύει...!:rolleyes:

Dimis_414 02-03-2014 03:22 AM

Να προσθέσω μια ακόμα εταιρία Spyco

Ηθελα κάτι πιο οικονομικό από κερί, και το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε.

Αρχικά καθαρίστηκε όλο το αυτοκίνητο με πηλό, απομακρύνοντας κάθε ξένο σώμα από τη βαφή, στη συνέχεια περάστηκε με Vertua Bond (Chemical Guys) και μετά, 2 στρώσεις, με Blacklight (Chemical Guys) My link ώστε να τονιστεί το χρώμα και η γυαλάδα του.
Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι παρ' όλο που δεν περάστηκε κάποιο κερί, η "αράχνη" έφυγε σε μεγάλο βαθμό από το χρώμα.

Στα συν είναι και η άψογη επικοινωνία με τα παιδιά εκεί (Κώστας, Χρήστος).

Σίγουρα το αποτέλεσμα αν εφαρμοζόταν κάποιο κερί θα ήταν πολύ πιο εντυπωσιακό, αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

s2k_fan(tastic) 02-03-2014 04:01 AM

Έχω ακούσει πολλά καλά κι εγώ για το συγκεκριμένο μαγαζί...!:thumbup:

Το φαινόμενο που περιγράφεις ("κρύβει την αράχνη") οφείλεται κυρίως στο blacklight το οποίο ανήκει στην κατηγορία των glaze και χρησιμοποιείται κυρίως 1)για να καλύψει κάποιες ατέλειες στο χρώμα (συνήθως περιέχουν fillers, γι'αυτό) και 2) για να δώσει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα (βάθος στο χρώμα κλπ.)! Για το κόκκινο χρώμα του S ιδανικό από την Chemical guys είναι το κερί lava και να σου πω την αλήθεια θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον με τον συνδυασμό που προηγήθηκε...προσωπικά θα εφάρμοζα πάνω απ'το blacklight αν όχι κερί, τουλάχιστον κάποιο sealant από την ίδια εταιρεία για μεγαλύτερη προστασία (έχω δοκιμάσει blacklight με jetseal μετά και είχε μεγάλη διάρκεια)! Αυτό κυρίως όχι για την ζεστασιά που θα μου έδινε, αλλά γιατί μετά από κάποια πλυσίματα, το blacklite θα εξασθενίσει και θα εμφανιστούν πάλι οι γρατζουνιές...!

Το S φαίνεται να πήρε τα πάνω του, και το σημαντικότερο είναι ότι το ευχαριστιέσαι...well done!!!:cool:

Dimis_414 02-03-2014 06:06 AM

Έχεις δίκιο!! :thumbup:
Πράγματι αν είχε περαστεί μετά και κερί σίγουρα το αποτέλεσμα θα απογείωνε την εικόνα και θα διατηρούνταν και περισσότερο χρόνο.
Αλλά, μέρες που είναι.... ήθελα και κάτι οικονομικότερο του οικονομικού, οπότε κατέληξα σε αυτή τη λύση, που τουλάχιστον με καλύπτει προς το παρόν. :tipwink:

Να' χουμε υγεία, χρήματα, διάθεση και χρόνο, ώστε όταν ανοίξει ο καιρός να το ξανακάνουμε με περισσότερη λεπτομέρεια. :D

s2k_fan(tastic) 02-03-2014 06:14 AM


Originally Posted by Dimis_414 (Post 22996344)
Έχεις δίκιο!! :thumbup:
Πράγματι αν είχε περαστεί μετά και κερί σίγουρα το αποτέλεσμα θα απογείωνε την εικόνα και θα διατηρούνταν και περισσότερο χρόνο.
Αλλά, μέρες που είναι.... ήθελα και κάτι οικονομικότερο του οικονομικού, οπότε κατέληξα σε αυτή τη λύση, που τουλάχιστον με καλύπτει προς το παρόν. :tipwink:

Να' χουμε υγεία, χρήματα, διάθεση και χρόνο, ώστε όταν ανοίξει ο καιρός να το ξανακάνουμε με περισσότερη λεπτομέρεια. :D

Εδώ τα είπες όλα...!!!:thumbup::tipwink:

actinf 02-05-2014 03:41 AM

Πάρε το JetSeal, με 5e ένα πανάκι microfiber και πέρνα το μόνος σου. Είναι πανεύκολο, θα σου πάρει 15 λεπτά και θα σου δώσει πολύ μεγάλη προστασία. Είναι πολύ καλό προϊόν. Και θα σου κρατήσει για αμέτρητες εφαρμογές.

r5turbo 02-25-2014 04:09 AM

o Spyco έχει μόνο ένα κινητό στο τηλ. επικοινωνίας... ούτε τη διεύθυνσή του δεν έχει στο site, κάτι δεν πάει καλά εδώ..

Dimis_414 02-25-2014 06:52 AM


Originally Posted by r5turbo (Post 23032983)
o Spyco έχει μόνο ένα κινητό στο τηλ. επικοινωνίας... ούτε τη διεύθυνσή του δεν έχει στο site, κάτι δεν πάει καλά εδώ..

Είναι δίπλα (μεσοτοιχία) από το Α.Τ Αγίας Παρασκευής. Πάρ' τον ένα τηλέφωνο για ότι θέλεις. :thumbup:

r5turbo 02-25-2014 10:10 PM


Originally Posted by Dimis_414 (Post 23033222)

Originally Posted by r5turbo' timestamp='1393333748' post='23032983
o Spyco έχει μόνο ένα κινητό στο τηλ. επικοινωνίας... ούτε τη διεύθυνσή του δεν έχει στο site, κάτι δεν πάει καλά εδώ..

Είναι δίπλα (μεσοτοιχία) από το Α.Τ Αγίας Παρασκευής. Πάρ' τον ένα τηλέφωνο για ότι θέλεις. :thumbup:

Πήρα τηλέφωνο, βγήκε ένας που μάλλον κοιμόταν... και μου το έκλεισε. Για αυτό και λέω ότι κάτι δεν πάει καλά. Επιχείρηση με ιστοσελίδα στην οποία δεν αναγράφεται η διεύθυνση και το τηλέφωνο είναι τουλάχιστον περίεργη. Πάμε για άλλα, που λέει και ένας φίλος.

alexis_s2 02-25-2014 10:49 PM


Originally Posted by r5turbo (Post 23034665)

Originally Posted by Dimis_414' timestamp='1393343570' post='23033222
[quote name='r5turbo' timestamp='1393333748' post='23032983']
o Spyco έχει μόνο ένα κινητό στο τηλ. επικοινωνίας... ούτε τη διεύθυνσή του δεν έχει στο site, κάτι δεν πάει καλά εδώ..

Είναι δίπλα (μεσοτοιχία) από το Α.Τ Αγίας Παρασκευής. Πάρ' τον ένα τηλέφωνο για ότι θέλεις. :thumbup:

Πήρα τηλέφωνο, βγήκε ένας που μάλλον κοιμόταν... και μου το έκλεισε. Για αυτό και λέω ότι κάτι δεν πάει καλά. Επιχείρηση με ιστοσελίδα στην οποία δεν αναγράφεται η διεύθυνση και το τηλέφωνο είναι τουλάχιστον περίεργη. Πάμε για άλλα, που λέει και ένας φίλος.
[/quote]
αχαχχαχαχααχχααχ :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
ε αμα κοιμοταν μην του χαλας τον υπνο ρε φιλε κεσυ δεν ντρεπεσαι λιγο..........

Dimis_414 02-25-2014 11:49 PM

Πήρα τηλέφωνο, βγήκε ένας που μάλλον κοιμόταν... [/quote]

:bow: :LOL: :LOL: :LOL:

Dimis_414 05-02-2014 01:48 AM

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί την προηγούμενη Κυριακή βρέθηκα σε ένα event που διοργανώθηκε από το Spyco shines και το Civinfo club, στο οποίο κερώθηκαν 6 civic με διαφορετικό κερί ώστε να αξιολογηθεί η αντοχή και η εμφάνιση του καθ’ ενός. :photo:
Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Μετά από συζήτηση με τα παιδιά του Spyco (Κώστα, Χρήστο) με ενημέρωσαν πως είναι ανοιχτοί στο να πραγματοποιηθεί αντίστοιχο event και για S2000.

Ανεβάζω λοιπόν αυτό το topic για να δούμε αν μαζευόμαστε 5-6 αυτοκίνητα για κέρωμα.
Όσοι ενδιαφέρονται ας το δηλώσουν.
Μπορούμε να το κάνουμε και σαν συνάντηση του club. :drive:

Απαραίτητη προϋπόθεση να είμαστε πλυμένοι και να ενημερώσουμε μετά από μερικούς μήνες για την κατάσταση του κερώματος.

Παραθέτω και μερικά links από το event: εδώ_1, εδώ_2

S2000_FUN 05-02-2014 02:24 AM

Μέσα!!!!

eddiex 05-02-2014 03:34 AM

Και εγω!

s2k_fan(tastic) 05-02-2014 04:42 AM

Πολύ καλή πρόταση και μακάρι να πραγματοποιηθεί...έχω βάλει στο μάτι το Sirius, για το επόμενό μου κεράκι και ανυπομονώ να το δω σε κάποιο S...!!!

Project XXX 05-03-2014 12:01 PM

Και εγω μεσα μαγκες.Μου χρειαζεται ενα κερωματακι!

maniatis 05-06-2014 03:05 PM

Και εγώ μέσα είμαι!
Ότι πρέπει θα είναι αν κάτσει γιατί σκοπευα να του κάνω ένα κερωμα στο άμεσο μέλλον!

Dimis_414 05-07-2014 12:52 AM

Ωραία, αφού μαζευόμαστε έως τώρα 5, θα μιλήσω με τον Κώστα (Spyco) να μπει να γράψει λεπτομέρειες για το event. :tipwink:

Project XXX 05-07-2014 01:57 AM

Σωστος!

GodzillaS 05-08-2014 02:18 AM


Originally Posted by Project XXX (Post 23142630)
Και εγω μεσα μαγκες.Μου χρειαζεται ενα κερωματακι!

:crazy: :crazy: :crazy:

Εσύ απ' το πλύσιμο/κέρωμα, πρέπει να έχεις χάσει 3 πόντους βάψιμο !!!!!
Από δω και πέρα παρακαλώ να δηλώνεις 'ελαφρωμένος' !!

Project XXX 05-08-2014 06:42 AM


Originally Posted by GodzillaS (Post 23149937)

Originally Posted by Project XXX' timestamp='1399147290' post='23142630
Και εγω μεσα μαγκες.Μου χρειαζεται ενα κερωματακι!

:crazy: :crazy: :crazy:

Εσύ απ' το πλύσιμο/κέρωμα, πρέπει να έχεις χάσει 3 πόντους βάψιμο !!!!!
Από δω και πέρα παρακαλώ να δηλώνεις 'ελαφρωμένος' !!

Οχι ρε συ,μη ξηγιεσαι.ενταξει τα πλυσιματακια(μια φορα τη βδομαδα συνηθως),αλλα απο αλοιφες,κερια και τα σχετικα,δεν τοχω περασει τιποτα 2 χρονια και κατι μηνες που ειμαι ιδιοκτητης του ρε γκοτζιλακο..

GodzillaS 05-08-2014 08:25 AM

χαχαχαχαχα είναι όμως καθρέφτης λέμεεεεε !!

eddiex 05-08-2014 11:24 AM

Εγω παιδια σας το λεω απο τωρα βγαινω εκτος για το κερωμα εκτος αν μου δωσει κανενας απο Berlina τις πινακιδες του. Διαφορετικα η ΔΟΥ η αγαπημενη δεν με αφηνει να το κουνησω το ρημαδι! https://www.s2ki.com/s2000/public/st...ault/frown.gif

NoSGR 05-08-2014 02:45 PM

Αν υπαρχει κενή θέση και γω μέσα !

Project XXX 05-09-2014 09:52 AM


Originally Posted by GodzillaS (Post 23150431)
χαχαχαχαχα είναι όμως καθρέφτης λέμεεεεε !!

THANKS! :washwax:

Spyco 05-10-2014 09:58 AM

Καλησπέρα στην παρέα του S2K.

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω την Δημήτρη για την πρόσκληση και θα ήθελα να μου επιτρέψετε να συστηθώ και στα υπόλοιπα μέλη. Ονομάζομαι Κώστας και ασχολούμαι με το detailing σε κορυφαίο επίπεδο όχι μόνο εντός των συνόρων αλλά και εκτός. Για δουλειές που έχουμε κάνει μπορείτε να βρείτε είτε στο site μας (www.spyco.gr) αλλά πιο αναλυτικά και στην σελίδα μας στο φατσοβιβλίο https://www.facebook.com/spycoshines. Τώρα για αυτούς που τους αρέσει το detailing αν θέλουν μπορούν να ρίξουν μια ματιά και σε μερικές παρουσιάσεις μας από προτζεκτ μας στο μεγαλύτερο παγκοσμίως detailing community στο οποίο είμαι και international supporter. Ενδεικτικά εάν έχετε χρόνο:

Miura Concours winner

Jaguar MK2

Villa d'Este

και ένα μικρο restoration πρότζεκτ

Panther Kallista

Τώρα στα δικά μας. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω, όσο μου δύναται χρόνος, με πληροφορίες, οδηγούς, τεχνικές κτλ για την καλύτερη περιποίηση των αμαξιών μας οπότε μην διστάσετε να ρωτάτε. Πιστεύω έτσι κι αλλιώς αρκετοί γνωριζόμαστε καθώς είμαστε μέλη και σε άλλα φιλικά φόρουμ Honda (ναι κι εγώ Hondaκιας ειμαι ;) ). Πριν λίγες μέρες έγινε το event που αναφέρθηκε παραπάνω συνέχεια του οποίου οργανώθηκε και ένα group buy για κεριά. Τώρα συζητάμε να οργανωθεί και ένα Honda training day στο οποίο θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να κάνουν πράξη πλέον την θεωρία για την εφαρμογή των κεριών και όχι μόνο. Το μόνο σημαντικό για την Spyco θέμα είναι η έλλειψη χρόνου καθώς οι δυο αυτοί μήνες είναι πολύ απαιτητικοί λόγω των διεθνών και εγχωρίων εκθέσεων και Concours διαγωνισμών. Πιστεύω όμως θα τη βρούμε την λύση.

Vagelis 05-12-2014 01:11 AM

:thumbup: Φοβερό το project!!!Πολυ καλη δουλειά!

S2000_FUN 05-12-2014 05:24 AM

Καλησπέρα Κώστα και καλώς ήρθες στο φόρουμ . Η δουλειά σου είναι γνωστή και πολύ καλή. Φαίνεται αλλωστε και από τα link Που έβαλες. Με χαρά μας αν διοργανώσεις κάτι να συμμετέχουμε ή να περάσεις σε μια συνάντησή μας να σε γνωρίσουμε και να μα πεις πέντε πράγματα για σένα :thumbup:

vaskos 05-12-2014 05:42 AM

Φοβερη δουλεια..... Ενδιαφερομαι και εγω για ενα κερωμα / γυαλισμα εαν ειναι εφικτο!!!!!

Αναμενω για περισσοτερες πληροφοριες!!!!!!!!!

Spyco 05-15-2014 01:41 AM

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. Θα χαρώ πολύ να τα πούμε και σε μια συνάντηση.


All times are GMT -8. The time now is 11:03 AM.


© 2024 MH Sub I, LLC dba Internet Brands