S2KI Honda S2000 Forums

S2KI Honda S2000 Forums (https://www.s2ki.com/forums/)
-   Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners (https://www.s2ki.com/forums/%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-s2000-greek-s2000-owners-143/)
-   -   HONDA S2000 VS BMW Z4 3.0? (https://www.s2ki.com/forums/%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-s2000-greek-s2000-owners-143/honda-s2000-vs-bmw-z4-3-0-a-832399/)

RX7 11-29-2010 03:23 AM

HONDA S2000 VS BMW Z4 3.0?
 
παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. Με ενδιαφέρει να πάρω ένα αυτοκίνητο άμεσα μιας και ρευστοποίησα το προηγούμενό μου.(ford focus st)
έχω οδηγήσει για μερικές μέρες το s2000 ενός φίλου και το είχα καταευχαριστηθεί.
Με εντυπωσίασε ο τρόπος που κούμπωνα μόλις καθόμουνα στο αμάξι, το πόσο σωστά ήταν τοποθετημένος ο επιλογέας ταχυτήτων καθώς και φυσικά ο ήχος του vtec που λυσσομανούσε καθώς και η ευκολία του να παντιλικώνει δίχως αύριο. πράγμα που με τρόμαζε κιόλας. τεράστιο fun factor και πολλά χαμόγελα, αλλά μπορεί εύκολα να ξεφύγει η κατάσταση. Δεν είχα ποτέ δικό μου πισωκίνητο προηγουμένος.

Από την άλλη έχω οδήγήσει για μια βόλτα το Ζ4 ενός φίλου το 2.2 και πραγματικά απογοητεύτηκα. Ψόφιο τελείως δεν αισθανόμουν καμία δύναμη και το αμάξι πέραν ότι ήταν bmw και εσωτερικά καλύτερα από το s δεν θα άλλαζα ούτε το ford μου για αυτό. ότι έστριβε σταθερά ήταν αλήθεια και το ένιωθες να πατάει καλά.
Αυτή την στιγμή είμαι στο δίλημμα ΒΜW 3.0 ή S2K. Τα μικρότερα Ζ4 είναι εκτός συζήτησης.

Τα θέλω μου ειναι απλά, θέλω ένα σπορ διθέσιο και γρήγορο, το αμάξι θα είναι και μεταφόρικό μου μέσο εκτός από μηχάνημα σαβατοκύριακου. Το χρειάζομαι λογω δουλειάς και για ταξίδια εκτός αθηνών συχνά. Το αμάξι δεν θέλω να το παντρευτώ ο΄θτε να γίνω σκλάβος του να πρέπει να δουλεύω για να το συντηρώ. Δεν θέλω να πάρω ένα αμάξι και να πρέπει να βάλω άλλα τόσα μετά για να το κάνω αμάξι πράγμα που με ανησυχεί στο s που κοντεύει να κλείσει δεκαετια. Και δυστυχώς να βρείς καθαρό S είναι σχεδόν αδύνατο να μην έχει βαφτεί ξανά. Τεκμήρια - τέλη δεν με απασχολούν.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Συντήρηση ενός S2000 πόσο πάει?
2) Τα λάστιχα που φοράει?
3) Σε επικείμενη αγορά τι πρέπει να προσέξω σε ενα τέτοιο αμάξι γιατί καλώς κακώς είναι αμάξια 5-10 ετών και βάλε. Πχ στο δικό μου αν το κρατούσα θα άλλαζα μετά από 6 χρόνια που το είχα εύκολα τα αμορτισερ αναρτήσεις καθώς και δισκο πλατό. Τα αμάξια αυτά έχουν κάτι άλλο? Κοστολόγια σε αυτά? Τρακαρισμένο S ποια πράγματα πρέπει να αποφεύγω?
4) Μεταπωλητική αξία ποιο πιστεύεται θα έχει καλύτερη σε δύο-τρία χρόνια και θα χάσει λιγότερα?
5) Ρε παιδιά έγω είμαι χαζός ή όντως με τις τιμές στα S δεν βγάζεις άκρη? Βλέπω από 9000 ευρώ μέχρι 20 ίδιας χρονολογίας αμάξια. Πιο είναι μια σκοτωμένη τιμή για ένα S?
6) Τα περισσότερα αμάξια έχουν σίγουρα γυρισμένα κοντέρ. Ο κινητήρας σταματάει να αποδίδει το ίδιο μετά από αρκετά χιλίομετρα και πιο είναι αυτό το νούμερο έαν υπάρχει? Εαν το βάλω το μοτέρ στο διαγνωστικό θα φανεί ότι γυρίσει χιλίομετρα, γιατί από αλλους εγκεφάλους ξέρω ότι γίνεται να μην φαίνεται πουθενά.
7) Το z4 με μπλοκε πάνω φτάνει το S σε οδηγική απόλαυση?
8) Κόστος ασφάλισης το S πόσο έχει?

p.s όσο για το nick έιναι αυτό που λέει ο σοφός λαός με αλλη ερωτευμενος, άλλη αγαπάς και άλλη παντρεύσαι. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lalakis2000 11-29-2010 03:38 AM

Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα φίλο με 3λιτρο Ζ4.

Facebook έχεις;

RX7 11-29-2010 03:54 AM

χρειαζομαι αλλα τι να κανω δεν βρίσκω κανέναν εύκαιρό. εχεις να μου προτείνεις κανένα? χαχα
για το face εχεις πμ.

lalakis2000 11-29-2010 03:57 AM


Originally Posted by RX7,Nov 29 2010, 04:23 AM
Τεκμήρια - τέλη δεν με απασχολούν.

Ξαναδιάβασα το ποστ λίγο πιο προσεκτικά και τελικά νομίζω ότι η λύση είναι η εξής:

Παίρνεις ένα S

και ένα Ζ4

ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ! :D

Λαλάκις - δίνει τέλος στα διλήμματα!

Πάντως, πέρα από την πλάκα - που συγγνώμη δηλαδή, αλλά με 10 ερωτήματα που έχουν χιλιοαπαντηθεί δύσκολα θα βρεθεί άνθρωπος να σου απαντήσει - το S είναι πιο hardcore, φοράει λάστιχα αλλά στρίβει σα να πατάει σε ράγες, στοιχίζει λιγότερο και είναι πιο φτηνό από μία 3λιτρη Ζ και στη συντήρηση, και τα πιο πολλά εκεί έξω είναι χρέπια με γυρισμένα χιλιόμετρα τα οποία δε διαβάζει κανένας εγκέφαλος.

Και τώρα πες μου ειλικρινά, αισθάνεσαι καλύτερα τώρα που ξέρεις την αλήθεια; :D

lalakis2000 11-29-2010 04:08 AM


Originally Posted by RX7,Nov 29 2010, 04:54 AM
για το face εχεις πμ.

Στον Πακέτο (package) να στείλεις καλύτερα.

Εκείνος έχει πολλούς φίλους με Ζ4 και είναι και ωραίο παιδί (και δεν έχει σχέση από ότι ξέρω) :D

Διονύση κάνουμε πλάκα όπως κατάλαβες, αυτό είναι το δικό μου καλώς όρισες, πάρε μια Χοντάρα με ESP 06 κι έπειτα να γουστάρεις και έλα μετά στο facebook να μου πεις :D

eddiex 11-29-2010 04:10 AM

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=769348

RX7 11-29-2010 04:11 AM

φιλε μου αυτο το σενάριο δεν το είχα σκεφτεί. λες? :)

συγγνωμη παντως αν τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί έψαξα στο φορουμ καμια ωρίτσα πριν ποσταρω για τα περισσότερα. εαν ο admin θεωρεί ότι έχουν απαντηθεί όλα ας το κλειδώσει και θα ψαξω καλύτερα.
Αυτο που θα με διευκολυνε πολύ ήταν αν με βοηθούσατε να καταλάβω πως μπορώ να διαχωρήσω ένα χρέπι από ένα καλό - ευκαιρία.

Η αλήθεια είναι μια και βρίσκεται στους sex pistols ;)

lalakis2000 11-29-2010 04:27 AM

Καλού κακού δες και το λινκ 2 ποστ παραπάνω, δε μου φαίνεται να έψαξες και πάααααρα πολύ :D

Και να σου πω και το άλλο: εμείς μια ζωή το ψάχνουμε το θέμα και εσύ πιστεύεις ότι σε μία ωρίτσα θα έχεις πλήρη εικόνα; :D

Τα πράγματα είναι απλά:

Οι τιμές έχουν πέσει αλλά τα αυτοκίνητα είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους ως προς την κατάσταση.

Αφού πούλησες το αμάξι σου, πάει να πει ότι έχεις ρευστό. Ως γνωστόν, cash is king.

Άρα, βγες εκεί έξω και πάρε το καλύτερο με τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις.

Σημαντικό είναι να μην είναι χτυπημένο το αυτοκίνητο, και αυτό θα στο πει ένας φαναρτζής.

Τα μηχανολογικά θα τα δεις σε ένα συνεργείο.

Από κει και πέρα, τα παιδιά εδώ στο παραπάνω λινκ βοηθούν και με το παραπάνω όλους τους ενδιαφερόμενους που βλέπουν αγγελίες και θέλουν να δουν αν αξίζει τον κόπο να το ψάξουν παραπάνω.

Διάβασε λίγο πιο πολύ και θα βγάλεις άκρη. ;)

RX7 11-29-2010 04:33 AM

lalaki no problem ισα ισα η διάθεση για πλάκα κάνει το καλοσορισμα πιο ευχάριστο.
Δυστηχώς για 06 και μετά δεν έχω την δυνατότητα να το αγοράσω χωρίς φέσι στισ τιμές που βλέπω 25-30.000. Και σε αυτά τα χρήματα αλλάζουν πολύ οι διαθέσιμες επιλογές.

lalakis2000 11-29-2010 04:34 AM


Originally Posted by RX7,Nov 29 2010, 05:11 AM
εαν ο admin θεωρεί ότι έχουν απαντηθεί όλα ας το κλειδώσει και θα ψαξω καλύτερα.

Επίσης, η ιεραρχία στο φόρουμ έχει ως εξής:

Διαθέτουμε 1 Forum Moderator

2 Community Organisers


και ένα Community Disorganiser με τον οποίο πρέπει να τα πηγαίνεις καλά - εμένα :D

Αν θες κάτι άλλο, εδώ είμαστε :D


All times are GMT -8. The time now is 03:58 AM.


© 2024 MH Sub I, LLC dba Internet Brands