Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Μεταχειρισμενο S2000 ή...

Old 07-09-2007, 06:53 AM
  #11  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εννοειτε οτι πρεπει να περιμενεις απαντησεις και απο αλλα μελοι...

Αλλα ενα θα σου πω, μην ακουσεις τπτ περι χρωματος και επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα το σχολιασει ο Drifteropoulos το θεμα μην τον ακους. Εχει SilverStone και επειδη το εχει μετανιωσει προσπαθει εμας τους ομορφους με τα Berlina μας να νοιωσουμε ασχημα.

Και παλι Black Rules και δεν ξαναμαμαω το topic αλλο!
eddiex is offline  
Old 07-09-2007, 06:58 AM
  #12  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

To S2000 δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το RX8. Και δεν τα συγκρίνω κιόλας από κάθε άποψη. Το S είναι μακράν καλύτερο σε όλα του εκτός από τους χώρους που και πάλι το συνηθίζεις. Αν τα οδηγήσεις και τα δύο θα καταλάβεις τι εννοώ. Λίγα αμάξια παραγωγής έχουν το χαρακτήρα του S.
Με τα λεφτά που διαθέτεις θα έπαιρνα από Γερμανία ένα αρχές 04 με λίγα χιλιόμετρα και ατρακάριστο από κάποιον που να εμπιστεύεσαι.
Είναι αλλού το S, τι να λέμε τώρα. Σκέψου ότι μετά από τόσα χρόνια και το μάτι όλων δεν ξεκολλάει από πάνω του, δε σου λέει κάτι αυτό?

Μην περιμένεις χλίδα, μόνο τις ικανότητές σου να το πάς στο όριο θέλει......
MANOS is offline  
Old 07-09-2007, 07:04 AM
  #13  
Registered User
 
andreas2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Nea Makri
Posts: 178
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by MANOS,Jul 9 2007, 04:58 AM
Μην περιμένεις χλίδα, μόνο τις ικανότητές σου να το πάς στο όριο θέλει......
Αυτό ακριβώς φίλε.
Αν θέλεις κάτι πιο κυριλέ ή πιο ταξιδιάρικο θα το μετανιώσεις.
Ξέρω δυο παιδιά που πήραν s2k και το έδωσαν για Ζ4 και slk.
Απλά είναι λίγο πιο απόλυτο και αρκετά πιο δύστροπο στο όριο.
Καλό ψάξιμο και με μεγάλη προσοχή ... στο ψάξιμο και στο δρόμο!
andreas2000 is offline  
Old 07-09-2007, 08:47 AM
  #14  
Registered User
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το RX-8 είναι πολύ καλό αυτοκίνητο, εντυπωσιακό, καλοστημένο, διασκεδαστικό και πιο ευκολοδήγητο από το S2000 αλλά όπως είπε κι ένας φίλος και κάτοχος RX-8, "αυτό το μπουρ*&λο καίει και σταματημένο!" Σε ένα συγκριτικό του Drive στην Κρήτη, που πήγαιναν τέρμα γκάζι και με δαγκωμένες ταυτότητες, το RX-8 έκαψε 33λτ/100χλμ!!! (αν θυμάμαι καλά, ΕVO8 32, M3 29, S2000 16...)

Από την άλλη, το S2000 είναι από τα πιο σκληροπυρηνικά αυτοκίνητα στην κατηγορία και κατά την άποψή μου από τους τελευταίους των Μοϊκανών στα πραγματικά σπόρ καθαρόαιμα διθέσια.
Δεν είναι το ταχύτερο για κόντρες στις ευθείες ειδικά τον τελευταίο καιρό που οι άλλοι κατασκευαστές έχουν αφηνιάσει με την τοποθέτηση τούρμπο στα μοντέλα τους. Είναι όμως εκπληκτικά γρήγορο στα στροφιλίκια και κυρίως στην πίστα σε βαθμό που θα σε ενθουσιάσει αν είσαι λάτρης του είδους. Χρειάζεται αρκετή εξάσκηση στην πίστα για να το μάθεις καλά, γιατί ηλεκτρονικά βοηθήματα και ελεγχόμενα διαφορικά δεν υπάρχουν. Το μόνο βοήθημα είναι το δικό σου καλό οδηγικό επίπεδο και ο σεβασμός στο εργαλείο γιατί...δαγκώνει ακόμη και τον έμπειρο.
Όταν το μάθεις θα διασκεδάσεις αφάνταστα και λίγα από αυτά τα τουρμπάκια θα μπορούν να σ' ακολουθούν σε στροφιλίκια.

Με λίγα λόγια, το S2000 απλά δεν παίζεται, αρκεί να ξέρεις ότι αυτά που μπορεί να σου δώσει, είναι αυτά που πάντα ήθελες και τώρα μπορείς να τ' αποκτήσεις.
Αν νομίζεις ότι εκ πρώτης όψεως πληροί τις προδιαγραφές σου, παρ' το και δε θα το μετανιώσεις.
Προσωπικά, μου προέκυψε καλύτερο από τις προσδοκίες μου
Psilos is offline  
Old 07-09-2007, 09:35 AM
  #15  
Registered User
 
dims2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 679
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

re paidia kala ta lete ola alla me 31xiliarika den nomizw na vriskeis '04 kai elliniko kiolas.tha prepei na valeis ligo pio vathia to xeri sti tsepi
dims2k is offline  
Old 07-09-2007, 11:29 AM
  #16  
Registered User
 
STAM's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Athens
Posts: 169
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Gia montelo 04 kai meta gyro sta 34.000 Euro.......
STAM is offline  
Old 07-09-2007, 12:38 PM
  #17  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by KostasS2K,Jul 9 2007, 06:45 AM
Ωραιος ο φιλος...Thanx φιλαρακι,θα γραψω οταν θα εχω νεοτερα!
Περιμενω απαντησεις και απο τα αλλα μελη...
περα απ την πλακα φιλε κωστα αν παρεις s2k θα εχεις κανει την καλυτερη επιλογη. γκαζια - πισω κινηση - καμπριο- αλεξισφαιρο...

ανοιξε μια χρυση ευκαιρια κ θα δεις τι γινεται απο μεταχειρισμενα rx8(25-30αμαξια καθε φορα).
το s αν και κυκλοφορει 8 χρονια πανω απο 10-15 δεν θα βρεις και αν μιλαμε για MY 04+ τοτε 5-6 αμαξια.
αν χρειαστεις πληροφοριες σχετικα με το πως θα βρεις ατρακαριστο η τουλαχιστον ελαφρα χτυπημενο στειλε μου pm. Εχω καποιες info που σιγουρα θα σε βοηθησουν. οσο για την τιμη για μοντελα 2004 κ πανω παιζει γυρω στα 34-39 χιλιαρικα. οποτε αν δεις καποιο με 29-31 κατι δεν παει καλα.Οχι πως δεν θα ειναι facelift αλλα μονο το εμπρος μερος...
katanaman is offline  
Old 07-09-2007, 12:44 PM
  #18  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by KostasS2K,Jul 9 2007, 05:24 AM
Ημουνα για αγορα καινουριου Cosmo(231 ps) αλλα εχω αρχισει και σκεφτομαι για μεταχειρισμενο S2000 απο 04' μοντελο και μετα...
Το RX8 θα μου εβγαινε γυρω στα 31 χιλιαρικα οποτε και το S2000 που ψαχνω θελω να ειναι μεχρι αυτο το ποσο(παραπανω μου ειναι δυσκολο να διαθεσω...)
Αληθεια εχει πεσει τοσο πολυ η τιμη του cosmo? 31χιλιαρικα?
φανταστειτε την χαρα που θα πηραν οσοι το αγορασαν πριν 3 χρονια 43-44 χιλιαδες

ενα μπραβο στην mazda!!! καταφερε κ γεμισε την αγορα rx8 κ παραλληλα γαμ@σε την μεταπωλητικη αξια του μοντελου.
katanaman is offline  
Old 07-09-2007, 01:09 PM
  #19  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ενα-ενα τα θυμαμαι και γελαω μονος μου . ειχα μπει κ γω στο διλημμα πριν παρω τον Σακη μου και κοιτουσα λιγο προς rx8( ευτυχως συνηλθα γρηγορα) κ λιγο προς lotus elise και προκειμενου να μαθω περισσοτερα μπηκα στα αντιστοιχα club.
Αυτοι οι τυποι στο rx8 club ειναι απιστευτοι. στην αρχη ολα καλα εμπαινες παντου, ρωτουσες -απαντουσαν και γενικα μαθαινες πληροφοριες. Μολις ομως αρχισαν τα προβληματα και οι ψ@λιες απο αλλα πισωκινητα (
) εμπαινε λουκετο παντου. λουκετο στις κοντρες, λουκετο στις δυσλειτουργιες, λουκετο στα καυσιμα κ καταναλωση.... ε στο τελος αφησαν ανοικτες μονο κατι σελιδες του στυλ:

"πλεξιμο κ σταυροβελονια"

κ "τι θα μαγειρεψω σημερα?"

μετα απο αυτο δεν νομιζω πως θες αλλο λογο για να επιλεξεις s2k φιλε κωστα.
katanaman is offline  
Old 07-09-2007, 01:33 PM
  #20  
Registered User
Thread Starter
 
KostasS2K's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 10
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φιλε εχεις δικιο οσον αφορα το rx8club.Αλλα μην τους παιρνει ολους η μπαλα...
Καποια απο τα παιδια ηταν πολυ ενταξει,φερθηκαν πολυ καλα.Αλλα οι υπολοιποι προτιμησαν να κανουν μια παρεα,να τα λενε μονο μεταξυ τους,να μην "ακουνε" αλλοι κτλ.Μονοι τους εβγαλαν ή θα βγαλουν τα ματια τους...
Τωρα αν μπει καποιος και γραψει κατι για το RX8 εκει θα πεσουν να τον φανε!Ο Ελληνας ξερολας...
Τελοσπαντων,δε θελω να τα θυμαμαι...
Στο θεμα μας τωρα...Το απογευμα εκανα μια βολτα απο μια μαντρα και μου ειπαν τα εξης:με το S2000 θα στριβεις με την ταυτοτητα στο στομα,ενω με το rx8 ατσαλακωτος,οτι ειναι κουραστικο αμαξι,πανω στον χρονο θα με κουρασει λογω του θορυβου κτλ,ειναι δυστροπο και οχι και τοσο φιλικο προς τον οδηγο και διαφορα τετοια...Ισχυουν ρε παιδια ολα αυτα?Λιγο υπερβολικα δεν ειναι?
Πιστευω οτι για καποιον που θελει να παρει S,το μονο που μενει ειναι να συμβιβαστει με τους χωρους...Τιποτα αλλο!
KostasS2K is offline  

Quick Reply: Μεταχειρισμενο S2000 ή...



All times are GMT -8. The time now is 07:47 AM.