Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Τριγμοί Hardtop

Old 12-18-2015, 02:35 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default Τριγμοί Hardtop

Εχω παρει εδω και καποιο διαστημα ενα γνησιο hardtop Honda απο εναν φιλο, και ενω ρυθμιστηκαν οι βασεις οπως αναφερει το manual...εξακολουθω να εχω αρκετους (?) τριγμους, κυριως στο πισω μερος που παταει πανω στη μαυρη πλαστικη λωριδα του αυτοκινητου (τρελη περιγραφη )!

Αναρωτιεμαι αν ειναι πολλοι οι τριγμοι διοτι δεν εχω ξανα μπει σε S με hardtop...παντως δεν μου φαινονται φυσιολογικοι! Με μια πρωτη ματια το λαστιχο που εχει το hardtop στην απο κατω πλευρα φαινετε σε καλη κατασταση. Επισης πριν το τοποθετησω στο αυτοκινητο καθαριστηκε καλα και περασα ολα τα λαστιχα με αντιστοιχο spray.

Εχετε να προτεινετε κατι, εκτος απο ωτοασπιδες?
Old 12-18-2015, 11:15 PM
  #2  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Προχθές μπήκα σε s2k φίλου με πολύ λίγα χιλιόμετρα, καλορυθμισμένο ΟΕΜ hardtop κι αυτό με λίγη χρήση και δεν ακουγόταν τίποτα. Μόνο κάποιοι ήχοι από την διπλωμένη κουκούλα ακούγονταν σε λακούβες κτλ. αλλά πρέπει να είσαι πολύ περίεργος για να σε ενοχλεί κάτι τέτοιο. Όπως λες ότι κάνει το δικό σου, έκανε και του φίλου μέχρι που το πήγε για ρύθμιση. Βάζει καθόλου αέρα στην εθνική με χιλιόμετρα;
Old 12-19-2015, 01:34 AM
  #3  
Registered User

 
Don Molina's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Zurich, CH
Posts: 46
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by tony_l
Προχθές μπήκα σε s2k φίλου με πολύ λίγα χιλιόμετρα, καλορυθμισμένο ΟΕΜ hardtop κι αυτό με λίγη χρήση και δεν ακουγόταν τίποτα. Μόνο κάποιοι ήχοι από την διπλωμένη κουκούλα ακούγονταν σε λακούβες κτλ. αλλά πρέπει να είσαι πολύ περίεργος για να σε ενοχλεί κάτι τέτοιο. Όπως λες ότι κάνει το δικό σου, έκανε και του φίλου μέχρι που το πήγε για ρύθμιση. Βάζει καθόλου αέρα στην εθνική με χιλιόμετρα;

Απ' ότι έχω διαβάσει το Shin Etsu βοηθάει πολύ. Εγώ προσωπικά σε άλλα αυτοκίνητα, ότι σπρέυ για λάστιχα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα στεγνώνει σχετικά γρήγορα και ξαναρχίζει το τρίξιμο.
Old 12-19-2015, 10:05 AM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Εχω παρει εδω και καποιο διαστημα ενα γνησιο hardtop Honda απο εναν φιλο, και ενω ρυθμιστηκαν οι βασεις οπως αναφερει το manual...εξακολουθω να εχω αρκετους (?) τριγμους, κυριως στο πισω μερος που παταει πανω στη μαυρη πλαστικη λωριδα του αυτοκινητου (τρελη περιγραφη )!

Αναρωτιεμαι αν ειναι πολλοι οι τριγμοι διοτι δεν εχω ξανα μπει σε S με hardtop...παντως δεν μου φαινονται φυσιολογικοι! Με μια πρωτη ματια το λαστιχο που εχει το hardtop στην απο κατω πλευρα φαινετε σε καλη κατασταση. Επισης πριν το τοποθετησω στο αυτοκινητο καθαριστηκε καλα και περασα ολα τα λαστιχα με αντιστοιχο spray.

Εχετε να προτεινετε κατι, εκτος απο ωτοασπιδες?

Επειδή είσαι μακριά και δεν μπορώ να το δω να στο φτιάξω σιγουρέψου ότι η διπλωμένη κουκούλα σφραγίζει καλά κάτω από τα 2 άγγιστρα που έχει το hardtop για να την κρατάει παημένη και δεν υπάρχει κενο που σε κάθε λακούβα θα χτυπάει η κουκούλα σε αυτά τα άγγιστρα. Επίσης όταν μαζεύτε την κουκούλα για να βάλετε το hardtop να ασφαλίζετε τα κλείστρα (το άγγιστρο δηλαδή) με λάστιχο ή ταινία για να μη παίζει και αυτό σε λακούβες.
Old 12-19-2015, 11:14 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Η κουκουλα μαζι με ολα τα παρελκομενα εχει βγει εντελως και αποθηκευτηκε στο parking!

Γνωριζετε αν το λαστιχο που ειναι στο κατω μερους του hardtop, αυτο κατω απο το παρμπριζ του υπαρχει σαν ανταλλακτικο?
Old 12-19-2015, 10:01 PM
  #6  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Η κουκουλα μαζι με ολα τα παρελκομενα εχει βγει εντελως και αποθηκευτηκε στο parking!

Γνωριζετε αν το λαστιχο που ειναι στο κατω μερους του hardtop, αυτο κατω απο το παρμπριζ του υπαρχει σαν ανταλλακτικο?

Φυσικά υπάρχει σαν ανταλλακτικό αλλά δεν θες να μάθεις τιμή πίστεψέ με
Old 12-20-2015, 04:45 AM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

χαχαχα!!! Καλα απο 'δω ξερω...ο θειος Σ ζει σε δικο του κοσμο!

Ή Αμερικη ή Ιαπωνια μερια θα γινει παραγγελια αν δω οτι οντως φταιει το λαστιχο.

Δεν το βλεπω πουθενα εδω...

http://www.hondapartsnow.com/parts-l...y-hardtop.html

Καμια βοηθεια?
Old 12-21-2015, 02:37 AM
  #8  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
χαχαχα!!! Καλα απο 'δω ξερω...ο θειος Σ ζει σε δικο του κοσμο!

Ή Αμερικη ή Ιαπωνια μερια θα γινει παραγγελια αν δω οτι οντως φταιει το λαστιχο.

Δεν το βλεπω πουθενα εδω...

http://www.hondapartsnow.com/parts-l...y-hardtop.html

Καμια βοηθεια?
Και από εκείνη την μεριά δεν είναι φτηνό Πολύ δύσκολο να φταίει αυτό το λάστιχο εκτός και εάν σου έχει διπλώσει πουθενά. Βάλε shinetsu. Κωδικός για το πίσω λάστιχο 85140-S2A-902
Old 12-21-2015, 03:29 AM
  #9  
Registered User

Thread Starter
 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

χαχαχα!!! Ενταξει οτι θελουν ζητανε κι αυτοι!

Ελλαδα που μπορω να βρω το Shin Etsu?
Old 12-21-2015, 04:34 AM
  #10  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Μα και το hondapartsnow δεν στέλνει διεθνώς... μόνο US!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Borrelia Burgdorferi
Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό
0
06-03-2015 11:53 PM
S2000_FUN
Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό
12
11-10-2010 05:27 AM


Quick Reply: Τριγμοί Hardtop



All times are GMT -8. The time now is 07:47 AM.