Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

S2000+Καλιμπρα=?

Old 01-14-2011, 08:21 AM
tha
Registered User

Received 0 Likes on 0 Posts
Thumbs down S2000+Καλιμπρα=?

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα,οποιος γνωριζει.
Στην παρεα ενα παιδι τρακαρε το S του και χτυπησε πανω σε κολονα με το πλαι ακριβως πανω στην μπροστινη ροδα.Εχει σπασει ψαλιδια κτλ. και εχει παρει ο θολος προς τα μεσα αρκετα,ενταξει δεν εχει βρει και στο μοτερ!Αυτο ειναι το βασικο,τα υπολοιπα ειναι προφυλακτηρες,ζαντα,πισω καπο κτλ.
Αξιζει να το φτιαξει???
Θα ερθει οπως πρεπει η θα ειναι στο γαμο του καραγκιοζη???
Στην honda που το ειδαν του ειπαν οτι φτιαχνεται.
Αυτο που ενδιαφερει ειναι αν ερχεται στα ισα του ασχετα αν συμφερει η οχι μια τετοια δουλεια.
Επειδη το αμαξι ειναι κομπλε ουτε αεροσακοι εχουν ανοιξει τιποτα.
Απλα επειδη δεν ειναι ενα αμαξι της σειρας θα φτιαχτει μονο αν γινεται σωστο κι οχι στο περιπου.
Θα ηθελα να ακουσω οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να βοηθησει!
Ευχαριστω πολυ!
tha is offline  
Old 01-14-2011, 10:00 AM
Registered User

uma_chikara's Avatar

Εγώ θα σου πώ κάτι άλλο..
πρόσφατα ένα παιδί από το forum εδώ, είχε ένα ατυχημα με το s2000 του..
Εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος Honda τον διαβεβαίωνε πως το αυτοκίνητό του θα φτιαχνόταν και όχι απλά θα φτιαχνόταν, αλλά εκτός του ότι θα γινόταν τέλειο, χαρακτήριζε το τρακάρισμα ως πταίσμα..

Το πταίσμα λοιπόν αυτό, όπως το χαρακτήριζε ο μαγαζάτορας, η ασφαλιστική, καθώς είχε μικτή, το έβγαλε ολική..

Ο κάθε ιδιοκτήτης συνεργείου, βλέπει λεφτά, όταν του πηγαίνουν ένα αμάξι σε τέτοια κατάσταση.. δεν τον νοιάζει αν θα είναι στραβό.. δεν θα το οδηγεί ο ίδιος..αυτός θα πάρει από 2-4 χιλιαρικάκια και θα περάσει το μήνα του..
Οπότε καλό είναι, να μη δίνουμε πολλή σημασία στα λόγια των συνεργειατζήδων...μερικές φορές θέλουν το καλό μας, άλλες φορές έχουν λογαριασμούς που τρέχουν και θέλουν να τους καλύψουν..

Επομένως, βρείτε κάποιον άνθρωπο εμπιστοσύνης, και ρωτήστε τον αν πραγματικά φτιάχνεται.. κάποιον που δεν έχει να κερδίσει τίποτα από την επισκευή του..
uma_chikara is offline  
Old 01-14-2011, 10:10 AM
tha
Registered User

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.Αυτος που το ειδε ειναι φιλος απλα διατηρω επιφυλαξεις γιατι για τον καθενα το 'φτιαχνεται' ειναι διαφορετικο.Εγω φτιαχνεται θεωρω οτι θα γινει αλφαδι,αλλος μπορει και στο περιπου να ειναι ικανοποιημενος.
Θα το ψαξω κι αλλο να δουμε τι παιζει.Αλλιως,ανταλλακτικα !
tha is offline  
Old 01-14-2011, 11:11 AM
Registered User

HavefuNs2k's Avatar

εχω κολλητο φανοπειο και του εκανα την ερωτηση...η απαντηση του ειναι οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο ως απιθανο να γινει οπως οταν βγηκε απο to εργοστασιο αλλα ολα φτιαχνονται με κοψημο-ραψημο (μη ξεχνας πως για τουσ ελληνομαστορες τα παντα ειναι πταισμα) το θεμα ειναι εσυ θα το εμπιστευοσουν μετα το αμαξι;
HavefuNs2k is offline  
Old 01-14-2011, 08:50 PM
Registered User

το καλοκαίρι το Sακι μου ανέβηκε στην καλίμπρα μετά από στούκα. Επειδή το S είναι ιδιαίτερο αμάξι κατά τη γνώμη μου για να αποφασίσεις να το φτιάξεις πρέπει 1)να βρεις άριστο φανοποιό (το δυσκολότερο...) 2) να δεις ποσο θα είναι το κόστος 3) να έχεις στο νου σου ότι το όσο καλή δουλειά κ να γίνει το αμάξι δεν θα είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Άμα δεις πως λειτουργεί η καλίμπρα θα καταλάβεις. Στο δικό μου έγινε πολύ καλύ δουλειά, το αμάξι ήρθε τα ίσια του με ακρίβεια χιλιοστού (αρχικά είχε στραβώσει γύρω στους 2,5 πόντους από τη μία μεριά) κ όταν το πήρα δεν καταλάβαινα ότι είχε τρακάρει, αλλά το κόστος ήταν πολύ μεγάλο. Προσωπικά δεν το μετάνιωσα (λόγω μακροχρόνιου έρωτα), αλλά θέλει πολύ ψάξιμο χρόνο και χρήμα για να φτιαχτεί σωστά.
avagr is offline  
Old 01-15-2011, 03:26 AM
tha
Registered User

Γι'αυτο εχω τις αμφιβολιες μου γιατι ολοι τα φτιαχνουν ολα!Δεν πα να εχει φερει τουμπες θα γινει καινουργιο σου λενε!
Το αμαξι εχει στραβωσει στον θολο,η μερια του φτερου δηλαδη ολη,απο κει και πισω ειναι κομπλε,ο φανοποιος μας ειπε 1500-2000 για να το φτιαξει και μετα οτι ανταλλακτικα χρειαστει.Τωρα αυτα δεν ξερω αν θεωρουνται πολλα.
tha is offline  
Old 01-15-2011, 03:43 AM
Registered User

προφανώς το ποσό που σου ειπε είναι μόνο τα εργατικά. κακώς δεν σου έκανε μια αρχική εκτίμηση για το σύνολο. άν χρειαστείς εκτός απο αυτά που λές και αμορτισερ, γέφυρα, κρεμαργίερα κτλ κτλ το κόστος εκτοξεύεται. Ψάξε να βρεις καλό φανοποιό από γνωστούς σου γιατί η αντιπροσωπεία είναι άστα να πάνε.
avagr is offline  
Old 01-15-2011, 04:47 AM
tha
Registered User

Αυτα ειναι τα εργατικα για καλιμπρα και βαψιματα.Στη χοντα αστο,μας ειπανε 8-9 χιλιαρικα για ολα κομπλε.Απλα με μια πρωτη ματια σε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα πιστευω θα ειναι τουλαχιστον τα μισα.Αλλα αν δεν σιγουρευτουμε οτι θα γινει καλη δουλεια στο πλαισιο,δεν αξιζει.
tha is offline  
Old 01-15-2011, 05:12 AM
Registered User

uma_chikara's Avatar

8-9....????νταξ...ας το πουλήσει όπως είναι και ας πάει να αγοράσει ένα χωρίς καλίμπρες .. 12.500 πουλήθηκε ένα που ήταν πέννα απο εδώ μέσα...
οκ, ήταν τρελή ευκαιρία, αλλά 8-9κ ζημιά είναι πολλή ζημιά..

Περί ορέξεως όμως..εγώ αυτό θα έκανα..άλλος μπορεί όχι..
uma_chikara is offline  
Old 01-15-2011, 06:27 AM
tha
Registered User

Μα δεν το συζηταμε να το φτιαξει στη χοντα με καινουργια ανταλλακτικα,δεν συμφερει με τιποτα,εχεις δικιο.
Υπολογιζουμε πανω-κατω 4500ε καθως οι περισσοτερες εργασιες θα ειναι σε φιλικες τιμες.Με μεταχειρισμενα πραγματα.
Τωρα βεβαια κι αυτο μπορει να μην συμφερει αν υπολογισουμε ποσο θα πουλιοταν το αμαξι σε ανταλλακτικα+τα λεφτα για το φτιαξιμο.
Πρεπει να υπολογιστουν ολα και να δουμε τελικα.
tha is offline  

Quick Reply: S2000+Καλιμπρα=?

Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service

© 2019 MH Sub I, LLC dba Internet Brands