Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

Alfa 4c

Thread Tools
 
Old 04-25-2013, 11:17 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Alfa 4c

Ή αλλιώς, πώς οι Ιταλοί της Alfa Romeo μετατρέπουν ένα ποίημα σε μεταλλική επιφάνεια, που λένε ότι θα κοστίζει στην Ελλάδα κάτω από 50,000! Απολαύστε!
http://4c.alfaromeo.com/

http://www.youtube.com/watch?v=7YLwIuo-F-k

http://www.youtube.com/watch?v=BosIhsvw0Jk
Old 04-26-2013, 03:29 AM
  #2  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτοί οι πούστηδες οι Ιταλοί το έχουνε τόσο πολύ με την σχεδίαση και τις γραμμές!!

Βάζουν πάθος στα αυτοκίνητα τους ρε γαμώτο. Ενώ τα Ευρωπαικά, έστω και τα supercar δεν είναι ακριβώς το ίδιο!
Old 04-26-2013, 03:45 AM
  #3  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

πολυ γ@μ@το φαινετε/... μου θυμιζει λιγο απο speedster,exige κ λιγο gt-r... λιγο ε μην αρχισετε τη καζουρα ...
Old 04-26-2013, 04:37 AM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν έχεις άδικο harri-S, οι προδιαγραφές του παραπέμπουν σε αυτά τα αυτοκίνητα που ανέφερες:
Σασί μονοκόκ από ανθρακόνημα 65 κιλών, αλουμινένια πλαίσια εμπρός - πίσω, κεντρομήχανο πισωκίνητο, κινητήρας 1800 τούρμπο 240 ίππων, αναλογία κιλών/ίππο 4kg/hp, 0-100 4.5, τελική 260 κι όλα αυτά σε αμάξωμα συνολικού βάρους μόνο 895 κιλών!!!
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε και το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη και εσωτερικό από...Ferrari, το αμάξι είναι απλά ασυναγώνιστο!
Στο δεύτερο βίντεο (στο 0.35 και μετά), δώστε προσοχή στον ήχο της τρόμπας βενζίνης λίγο πριν την εκκίνηση του κινητήρα ο οποίος είναι κι αυτός πορωτικός, τον ήχο καθαρόαιμου της εξάτμισης και τα σκασιματάκια της στο απαλό χάδι του γκαζιού...
Forza Italia Στην επίσημη ιστοσελίδα της 4C έχει και παράγραφο για προπαραγγελίες...
Το θέλω...πάω να παίξω τζόκερ
Old 04-26-2013, 05:16 AM
  #5  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Και ιδου η απορια......Δινεις το s2000 για να το παρεις η οχι???

Εγω απο την ωρα που το πρωτοειδα το λατρεψα!!!Μου αρεσει παρα πολυ αλλα οντως το κιβωτιο διπλου συμπλεκτη ειναι πολυ σοβαρο κριτηριο αγορας μιας και προσωπικα δεν θελω αυτοματο ...αλλα και προβληματα μεγαλου κοστους στο κεφαλι μου!!!

Αν παρω παραδειγμα απο DSG εχω κακη εμπειρια των 3 χιλιάδων ευρώ,ετσι γιατι περισσεύουν!!!
Old 04-26-2013, 05:53 AM
  #6  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ισως κ να το εδινα εαν ειχα τα χρηματα... Ισως ομως... γιατι εαν ειχα τα χρηματα να το παρω θα μπορουσα να κρατησω κ την Sαρα που σαν κι αυτο ΚΑΝΕΝΑ.... την ομορφια του S δεν την εχει που να χτυπιετε κατω μερα νυχτα...
Old 04-26-2013, 10:03 AM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@ Colin mc rae
Την ίδια βλάβη είχε πάθει κι ένας φίλος με Golf 1.4 tsi 120hp dsg

Πάντως αισθητικά πιστεύω ότι η Alfa 4C βρίσκεται σε άλλη κατηγορία, σε δική της κατηγορία θά 'λεγα. Αν τη δείξεις σε κάποιον χωρίς να του πεις τη μάρκα, θα νομίζει ότι είναι το νέο μοντέλο της Ferrari! Τό 'χω κάνει και ακριβώς αυτό μου είπαν!
Παρόλο που κι εμένα δε μ' αρέσουν τα ημιαυτόματα κιβώτια, θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη, θεωρώ ότι παραείναι όμορφη για να την αγνοήσεις
Αν και για την τιμή της διατηρώ επιφυλάξεις, αδυνατώ να πιστέψω ότι ΑΥΤΟ το αυτοκίνητο θα κοστίζει κάτω από 50,000
Old 04-26-2013, 01:34 PM
  #8  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Αυτοί οι πούστηδες οι Ιταλοί το έχουνε τόσο πολύ με την σχεδίαση και τις γραμμές!!

Βάζουν πάθος στα αυτοκίνητα τους ρε γαμώτο. Ενώ τα Ευρωπαικά, έστω και τα supercar δεν είναι ακριβώς το ίδιο!
Με μπερδεύεις εδώ ρε Νabu, η Ιταλία δεν ανήκει στην Ευρώπη;;
Ή μήπως θες να πεις τα Ιαπωνικά; Αλλά από την άλλη οι Ιάπωνες δεν κατασκευάζουν supercars.. Τέλος πάντων, εγώ θα έπερνα με κλειστά μάτια οποιαδήποτε πισωκίνητη παλιά Alfa Romeo. Τώρα που επανέρχεται στο σωστό δρόμο για τα σπορ μοντέλα της, θα έκανα ένα test drive να δω τα βασικά και αν με ικανοποιούσε και είχα τα λεφτά θα την έπερνα για all around χρήση..
Εκ πρώτης όψεως κι εγώ αν κολάω κάπου είναι το κιβώτιο..Δυστυχώς στο μυαλό μου η οδηγική απόλαυση σε πιο σπορ κατασκευές συνδυάζεται αποκλειστικά με χειροκίνητο κιβώτιο.
Old 04-26-2013, 05:07 PM
  #9  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

συμφωνώ με βαγγ,ειδικά στο τελευταίο
Old 04-26-2013, 10:05 PM
  #10  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Αλλά από την άλλη οι Ιάπωνες δεν κατασκευάζουν supercars..
Και το s τι είναι δηλαδή?

Είναι πανέμορφη πάντως!!! Και ο ήχος....άντε γειά!!!!!





Quick Reply: Alfa 4c



All times are GMT -8. The time now is 05:44 AM.