Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

Αναβάθμιση ηχείων

Thread Tools
 
Old 07-15-2013, 04:25 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Αναβάθμιση ηχείων

Γεια σας παιδιά ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω τα ηχεία στις πόρτες (AP1 - 2001). Επειδή έχω να ασχοληθώ με ήχο πολλά χρόνια θα ήθελα την βοήθειά σας σκέφτομαι να βάλω κάτι σαν αυτό

T165 6.5" 2-Way Full-Range Speaker
70 Watts RMS

με τους ανάλογους αποστάτες θα είμαι οκ..?
Old 07-15-2013, 05:55 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά δεν το κατέχω και πολύ το θέμα ΤΑ 6.5" είναι σίγουρα σωστά. Τώρα αν δεν έχουν τεράστιους μαγνήτες αυτά πιστεύω θα είσαι μια χαρά με τους ανάλογους αποστάτες. Από ότι έχω δει αν αφαιρέσεις τις μαμά βάσεις ηχείων από πίσω η πόρτα έχει πολύ χώρο-βάθος για ηχείο με μεγάλο μαγνήτη
Old 07-16-2013, 12:00 AM
  #3  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπορείς να πάρεις το μαμά ηχείο και να μετρήσεις το ύψος του για να είσαι 100% σίγουρος. Από εκεί και πέρα αναφορικά με τα watt είναι ανάλογα και με τι πηγή έχεις, αν π.χ έχεις ενισχυτή ή όχι κλπκλπ. Η μαμά πηγή πάντως για αυτά τα ηχεία που αναφέρεις με 70 watts rms σε καλύπτει. Από απόδοση δεν ξέρω πώς θα είναι. Μήπως θα είναι μικρά? πραγματικά δεν ξέρω.....
Old 07-16-2013, 02:34 AM
  #4  
Registered User
 
_SilversurfeR_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εάν φοράς την μαμά πηγή τότε μην κανείς καμία αλλαγή.οι διάφορες θα είναι πολύ μικρές.
Αν τώρα έχεις αλλάξει πηγή η καλύτερη λύση είναι ένα σετ διαιρουμενων ηχειων με λίγα παραπάνω γκαζια και ένα ενισχυτη και είσαι Οκ.
Οσον αφορά το μέγεθος το s παίρνει μόνο 6,5 μπροστά χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς πλην ορισμένων ηχειων όπου και πάλι
με αποστάτες λύνεται το πρόβλημα.
Old 07-16-2013, 04:18 AM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by _SilversurfeR_
Εάν φοράς την μαμά πηγή τότε μην κανείς καμία αλλαγή.οι διάφορες θα είναι πολύ μικρές.
Αν τώρα έχεις αλλάξει πηγή η καλύτερη λύση είναι ένα σετ διαιρουμενων ηχειων με λίγα παραπάνω γκαζια και ένα ενισχυτη και είσαι Οκ.
Οσον αφορά το μέγεθος το s παίρνει μόνο 6,5 μπροστά χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς πλην ορισμένων ηχειων όπου και πάλι
με αποστάτες λύνεται το πρόβλημα.
Απάντησε ο ειδικός!! Αυτόν να τον ακούσεις σε θέμα ήχου ξέρει πολλά
Old 07-16-2013, 04:50 AM
  #6  
Registered User
 
_SilversurfeR_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 07-16-2013, 01:12 PM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by _SilversurfeR_
Εάν φοράς την μαμά πηγή τότε μην κανείς καμία αλλαγή.οι διάφορες θα είναι πολύ μικρές.
Αν τώρα έχεις αλλάξει πηγή η καλύτερη λύση είναι ένα σετ διαιρουμενων ηχειων με λίγα παραπάνω γκαζια και ένα ενισχυτη και είσαι Οκ.
Οσον αφορά το μέγεθος το s παίρνει μόνο 6,5 μπροστά χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς πλην ορισμένων ηχειων όπου και πάλι
με αποστάτες λύνεται το πρόβλημα.
Δηλαδή ένα σετακι σαν αυτό με καλύπτει ? έχω πηγή Sony CDX-GT610UI



T2652-S



T400-2

ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας
Old 07-16-2013, 09:49 PM
  #8  
Registered User
 
_SilversurfeR_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μια χαρά θα είσαι με αυτά ...
Old 02-03-2015, 07:29 AM
  #9  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Παιδες καλησπερα!

Θελω να μεταφερω το radiocd και τα ηχεια απο το προηγουμενο αυτοκινητο...με το radiocd ολα καλα, μπηκες κουτα!

Αλλα με τα ηχεια εχω θεμα...ειναι τα Focal K2 και παρολο που ειναι 16αρια ειναι λιγο τουμπανα και δεν χωρανε στις "μαμα" βασεις!

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον? Υπαρχουν ετοιμοι αποστατες ή πρεπει να γινει κατι σε custom?
Old 02-04-2015, 07:36 AM
  #10  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Παιδες καλησπερα!

Θελω να μεταφερω το radiocd και τα ηχεια απο το προηγουμενο αυτοκινητο...με το radiocd ολα καλα, μπηκες κουτα!

Αλλα με τα ηχεια εχω θεμα...ειναι τα Focal K2 και παρολο που ειναι 16αρια ειναι λιγο τουμπανα και δεν χωρανε στις "μαμα" βασεις!

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον? Υπαρχουν ετοιμοι αποστατες ή πρεπει να γινει κατι σε custom?
Υπήρχαν στο ebay αν θυμάμαι καλά αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό να φτιάξεις - αγορασεις? Όλοι που βάζουν ηχοσυστήματα πρέπει να έχουν και δεν νομίζω ότι έχουν κανένα κόστος. Απλά ανοίγεις τρύπες για τις βίδες στα αντίστοιχα σημεία του αποστάτη
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Thanasisgr
Ηλεκτρικά Θέματα
6
09-19-2012 09:58 AM
if lookz kill
S2000 Electronics
2
12-17-2005 09:14 PM



Quick Reply: Αναβάθμιση ηχείων



All times are GMT -8. The time now is 11:32 PM.