Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

Οργανακι πιεσης λαδιου

Thread Tools
 
Old 04-17-2012, 10:37 PM
  #1  

Thread Starter
 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default Οργανακι πιεσης λαδιου

Ψαχνω να βαλω στο S2000 ενα οργανακι για τα λαδια.Λογω πιστας κλπ θεωρω οτι χρειαζετε κατι τετοιο και απ'οτι συζητησα με καποιους με συμβουλεψαν οτι πιο χρησιμο ειναι αυτο της πιεσης λαδιου.Μου ειπαν πως θα το βλεπω και θα βγαινω αμεσως πραγμα που δεν κανω τωρα.....

Απλα δεν θελω να μπει σε κολλονες κλπ αλλα κατι συμμαζεμενο ισως και ενα πολυοργανο μικρο που να εχει και καποιες αλλες ενδειξεις αλλα δεν με χαλαει και ενα μονο πιεσης λαδιου.Οτι εχει να κανει με obd δεν μου κανει μιας και γνωστο δεν διαβαζει κατι τετοιο.

Εκεινο που δεν γνωριζω ειναι τι ανταπτορα θα χρειαστω για τον αισθητηρα μαλλον απ'οσο ξερω θα μπει στο φιλτρο λαδιου.

Επεισης θελω να ρωτησω οργανακια τυπου defi apexi blitz κλπ μπαινουν σκετα μονο με τον αισθητηρα τους η θελει να μπω στην διαδικασια να αγορασω και το control unit σιγουρα η defi εχει τετοιο πραγμα για τις αλλες δεν ξερω.

Οτι προτασεις εχετε δεκτες....
Old 04-17-2012, 10:54 PM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η πιο φτηνή και καλή λύση είναι να πάρεις το 'σαντουιτς' που μπαίνει στο φίλτρο και από εκεί και πέρα είτε παίρνεις ένα όργανο πίεσης λαδιου και αν θέλεις και ένα όργανο θερμοκρασία λαδιού (επίσης πολύ βασικό) πάς το σάντουιτς και τα όργανα σε ένα μηχανουργό και σε 10 λεπτάκια με μαξ 20€ έχεις έναν αντάπτορα για το καθένα. Από εκεί και πέρα φτιάχνεις το θέμα τις τοποθέτησεις είναι προσωπικό. Εγώ για παράδειγμα τα έχω βάλει στο ντουλαπάκι του χειροφρένου για να μπορώ να το κλείνω και να μην φαίνεται τίποτα. Να σου πώ επίσής ότι έχω δεί και όργανο που έχει μαζί την πίεση και την θερμοκρασία λαδιού (2 σε 1). Για όλο αυτό έδωσα γύρω στα 300€ μαζί με την τοποθέτηση.
Αναφορικά για τις γνωστές μάρκες επειδή το είχα ψάξει είχα δεί ότι βγαίνει αρκετά πιο πάνω μιας και θέλουν συγκεκριμένους αντάπτορες τις ίδιας εταιρίας για να δουλέψουν.
Old 04-17-2012, 11:21 PM
  #3  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ότι γράφει ο Σαράντης. Εγώ απλώς θα χρησιμοποιούσα έτοιμη λύση από εταιρεία και όχι από μηχανουργό.
Old 04-17-2012, 11:29 PM
  #4  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χρηστάρα αναφέρω τον μηχανουργό διότι οι αισθητήρες από τα οργανάκια διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία. Οι υποδοχές των σάντουιτς είναι στάνταρ αλλά οι αισθητήρες όχι (διαφέρουν και σε διάμετρο αλλά πολλές φορές και σε σπύρωμα). Αρά θα πρέπει να φτίαχτεί ένας αντάπτορας που να βιδώνει στην στάνταρ είσοδο του σάντουιτς και να μπορεί να βιδώσει πάνω του ο συγκεκριμένος αισθητήρας. Στο όλο project δεν υπάρχει κανένα ρίσκο.
Old 04-17-2012, 11:52 PM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Χρηστάρα αναφέρω τον μηχανουργό διότι οι αισθητήρες από τα οργανάκια διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία. Οι υποδοχές των σάντουιτς είναι στάνταρ αλλά οι αισθητήρες όχι (διαφέρουν και σε διάμετρο αλλά πολλές φορές και σε σπύρωμα). Αρά θα πρέπει να φτίαχτεί ένας αντάπτορας που να βιδώνει στην στάνταρ είσοδο του σάντουιτς και να μπορεί να βιδώσει πάνω του ο συγκεκριμένος αισθητήρας. Στο όλο project δεν υπάρχει κανένα ρίσκο.
Έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα έτσι όπως τα λες
Old 04-18-2012, 12:27 AM
  #6  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχω κατι που ισως σε ενδιαφερει
Εχεις ΡΜ

Sent from my HTC X315e using Tapatalk
Old 04-18-2012, 01:11 AM
  #7  

Thread Starter
 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ευχαριστω για την βοηθεια σας
Old 04-18-2012, 01:26 AM
  #8  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

αν θα πας σε κάτι που να μην είναι σε εμφανή θέση όπως ο σαράντης φρόντισε το όργανο να έχει
beeper στο warning ή αν έχει led να του κάνεις μια προέκταση κάπου να το βλέπεις!
Old 04-18-2012, 01:36 AM
  #9  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
....Επεισης θελω να ρωτησω οργανακια τυπου defi apexi blitz κλπ μπαινουν σκετα μονο με τον αισθητηρα τους η θελει να μπω στην διαδικασια να αγορασω και το control unit σιγουρα η defi εχει τετοιο πραγμα για τις αλλες δεν ξερω.

Οτι προτασεις εχετε δεκτες....
Έχω το defi και ναι δουλεύει μόνο με τον control unit. Εγώ έχω το πολυόργανο και παίρνει πληροφορίες από "σαντουιτς", όπως αναφέρει ο Σαράντης, ανάμεσα στο φίλτρο και το μοτέρ.
Old 04-18-2012, 01:43 AM
  #10  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο Λάμπρος έχει δίκιο. Ξέχασα να αναφέρω ότι τα όργανα που θα επιλέξεις πρέπει να έχουν ηχητικό σήμα και led το οποίο να ρυθμίζεις εσύ πότε θέλεις να χτυπάει ανάλογα τις συνθήκες. Είναι πολύ βασικό!!!!!!!!!!


Quick Reply: Οργανακι πιεσης λαδιου



All times are GMT -8. The time now is 02:03 PM.