Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Thread Tools
 
Old 11-09-2010, 01:32 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Καληπερα παιδια...Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι...Θελω να αλλαξω το φιλτρο βενζινης...Παω στη Honda εδω στην Χαλκιδα και μου λενε οτι το s δεν εχει φιλτρο και δεν χρειαζεται να αλλαχτει και οτι υπαρχει ενα μικρο σιτακι μονο μεσα στην αντλια..(αυτο το διαβασα και εγω στο αμερικανικο forum..)Tι πρεπει να κανω λοιπον?Να αλλαξω ολοκληρη την τρομπα βενζινης(που θα εχει καινουργιο σιτακι μεσα της??
Old 11-09-2010, 02:08 PM
  #2  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

η αποψη μου τζαμπα θα το αλαξεις κ αν το αλαξεις να εισαι απο πανω για να βλεπεις γιατι κεμενα μου ειπαν οτι το αλαξαν κ τελικα ηταν το ιδιο,οντως μια σιτα ειναι τιποτα παραπανω,για τα σκουπιδακια,το πολυ πολυ βγαλτο φυσιξε το με αερα κ εισαι ετοιμος,η διαδικασια αυτη σενα συνεργειο θα σου κοστισει 100ε περιπου
Old 11-09-2010, 02:50 PM
  #3  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Εγω γιατι νομιζω πως εχει κανονικο φιλτρο και μαλλιστα ολοι λενε οτι δεν εχει για να μην μπουν στον κοπο να χωθουν πισω απο τα καθισματα να βγαλουν τα πλαστικα εκει που καθετε η κουκουλα και να στο αλλαξουν?????

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2000-2006-H...sQ5fAccessories

Καπως ετσι το θυμαμε το δικο μου οταν το αλλαξα μια φορα!
Old 11-09-2010, 09:58 PM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Φυσικά και έχει φίλτρο βενζίνης. H Honda το δίνει όλο μαζί όπως το link του Colin mc rae. Βασικά και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το αλλάζουν όλο και όχι μόνο τη σίτα όπως λέει ο alexis_s2 αλλά επειδή το ανταλλακτικό δεν είναι τόσο ακριβό όσο η διαδικασία να το αλλάξουν δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω. Η γνώμη μου είναι να πάρεις όλο το ανταλλακτικό μιας και η τιμή στο Link είναι πάρα πολύ καλή
Old 11-10-2010, 05:13 AM
  #5  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

φυσικα κ εχει φιλτρο βενζινης το ξερω ακομα κ εγω αυτο,ο μαστορας μου εχει αλλαξει δυο απο S εδω στο νησι..
Old 11-10-2010, 06:10 AM
  #6  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN,Nov 10 2010, 08:58 AM
Φυσικά και έχει φίλτρο βενζίνης. H Honda το δίνει όλο μαζί όπως το link του Colin mc rae. Βασικά και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το αλλάζουν όλο και όχι μόνο τη σίτα όπως λέει ο alexis_s2 αλλά επειδή το ανταλλακτικό δεν είναι τόσο ακριβό όσο η διαδικασία να το αλλάξουν δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω. Η γνώμη μου είναι να πάρεις όλο το ανταλλακτικό μιας και η τιμή στο Link είναι πάρα πολύ καλή
Χρήστο έχεις σενσορα για πίεση καυσίμου?
Ρωτάω γιατί ενδεχομένως όταν χρήζει αλλαγής το φίλτρο βενζίνης να "ροκανίζει" λίγο την τιμή που έχει το κύκλωμα καυσίμου όταν είναι καινούριο το φίλτρο.

Μάριε εσύ που είσαι τώρα στην αλλαγή μήπως έχεις αντίστοιχη ένδειξη?
Και κάτι τελευταίο, Μάριε που θα την κάνεις την αλλαγή του φίλτρου?
Old 11-10-2010, 06:57 AM
  #7  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Nov 10 2010, 07:10 AM
Χρήστο έχεις σενσορα για πίεση καυσίμου?
Ρωτάω γιατί ενδεχομένως όταν χρήζει αλλαγής το φίλτρο βενζίνης να "ροκανίζει" λίγο την τιμή που έχει το κύκλωμα καυσίμου όταν είναι καινούριο το φίλτρο.

Μάριε εσύ που είσαι τώρα στην αλλαγή μήπως έχεις αντίστοιχη ένδειξη?
Και κάτι τελευταίο, Μάριε που θα την κάνεις την αλλαγή του φίλτρου?
Πίεση καυσίμου όργανο δεν έχω δεν χρειάζεται αφού υπάρχει ο ρυθμιστής πίεσης καυσίμου που κάνει αυτή τη δουλειά αυτόματα. Υπάρχει πανω στην μπεκιέρα μας ο μαμά απλώς εγώ έχω έναν άλλο επώνυμο για να διαχειρίζεται μεγαλύτερη πίεση
Old 11-12-2010, 12:30 PM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ξερουμε ποσο κανει ολη η τρομπα???
Old 11-15-2010, 04:57 AM
  #9  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by kordelinos,Nov 12 2010, 01:30 PM
Ξερουμε ποσο κανει ολη η τρομπα???
Τη θες βαμμένη ή θα την αφήσεις carbon;
Old 11-15-2010, 05:20 AM
  #10  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Nov 10 2010, 05:10 PM
Μάριε εσύ που είσαι τώρα στην αλλαγή μήπως έχεις αντίστοιχη ένδειξη?
Και κάτι τελευταίο, Μάριε που θα την κάνεις την αλλαγή του φίλτρου?
Ρυθμιστη πιεσης καυσιμου εχει πανω στο injector rail. Η μονη ενδειξη που εχω παρατηρησει εως τωρα, ειναι η στιγμιαια διακοπη παροχης καυσιμου μονο μεσα στο καρτοδρομο σε κλειστες στροφες. Ειναι το πρωτο σημαδι οτι χρειαζεται το αμαξι αλλαγη φιλτρου βενζινης.

Στην ουσια το φιλτρο αυτο μπορεις απλα να το καθαρισεις οπως ειπε ο alexis_s2 με λιγη πιεση αερος. Δεν το συνιστω ομως επειδη μπορει να γινει ζημια στο ιδιο το φιλτρο αν γινει με πολυ πιεση. Ενας λογος παραπανω που η Honda το αλλαζει. Το ανταλλακτικο δεν ειναι ακριβο, αλλα η ολη διαδικασια ειναι λιγο παιδεμα.

Εγω ειχα σκοπο να προχωρησω με την αντικατασταση του πριν μερικες μερες στο B16a Workshop, αλλα τελικα δεν βρηκα χρονο. Προς το παρον εχω βαλει προσθετο υγρο καθαρισμου στο ντεποζιτο για ενα μικρο καθαρισμο του δικτυου καυσιμου και των μπεκ με αυτο. Δεν περιμενω να κανει καποιο ουσιαστικο καθαρισμο στο φιλτρο βενζινης, αλλα περισσοτερο υποθετω οτι θα γινει ενας σχετικος καθαρισμος στα μπεκ και σε ολα τα σωληνακια του δικτυου.


Quick Reply: ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ



All times are GMT -8. The time now is 12:44 PM.