Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Δυναμομετρήσεις S2000

Thread Tools
 
Old 02-04-2011, 12:11 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Δυναμομετρήσεις S2000

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum κατέληξα να ανοίξω ένα τόπικ αναφορικά με δυναμομέτρηση. Τα μόνα τόπικ που βρήκα ήταν 2 και πολύ παλιά (ένα του gzob για ημέρα δυναμομέτρησης και ένα του Religion αν δεν κάνω λάθος) για αυτό και το ανοίγω. Αν οι CO έχουν αντίθετη άποψη παρακαλώ να το μεταφέρουν όπου κρίνουν καλύτερα. Στο θέμα μας λοιπόν.
Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω για αυτούς που δεν με ξέρουν ότι δεν είμαι άτομο πλέον που με ενδιαφέρει η κόντρα (από τότε που πήρα το Honda ηρέμησα σε αυτό τον τομέα αφού με ενδιαφέρει πιο πολύ η πίστα και το βουνο παρά να στήνομαι στις ευθείες) οπότε δεν με ενδιαφέρει να λέω ότι μάμησα τον ένα ή τον άλλον. Τον τελευταίο καιρό έχω κάνω 3-4 πατήματα με συγκεκριμένους απλά γιατί μετά από 5 χρόνια και αρκετά λεφτά που έχω ρίξει στο αμάξι ήθελα να δώ που στέκομαι απλά και ενημερωτικά.
Αφού λοιπόν πήρα τον ΑΕΜ με την βοήθεια ενός πολύ καλού φίλου είπα εχθές να πάω να τον προγραμματίσει ο Γιώργος (gzob) και με την ευκαιρία να κάνω και δυναμομέτρηση στο αμάξι και με τον μαμά εγκέφαλο μιας και δεν του είχα κάνει ποτέ και φυσικά με τον ΑΕΜ μετά τον προγραμματισμό.
Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι φουλ 1ο στάδιο (χταπόδι, εξάτμιση,test pipe,εισαγωγή, πεταλούδα). Να διευκρινήσω σε αυτό το σημείο πως ότι έχω βάλει στο αυτοκίνητο είναι επώνυμο και φτιαγμένο για το s και όχι custom εκτός από τα πίσω φρένα (stratos). Την πεταλούδα την έβαλα ακριβώς πριν την δυναμομέτρηση. Πρώτα ο Γιώργος ξεκίνησε με τον AEM και τον προγραμματισμό. Αρχικά έκανε ένα πάτημα πριν ξεκινήσει τον προγραμματισμό και του φάνηκε ότι το αμάξι πάει καλά ειδικά στα ψηλά. Κατά την διάρκεια του προγραμματισμού μου είπε (ακριβώς έτσι μου το είπε) ότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο που βλέπει να ‘ζητάει’ το vtec τόσο χαμηλά. Το ΄ζητάει’ μου είπε ότι όσο ελευθερώνεις το αυτοκίνητο μπορείς να παίζεις με τον εγκέφαλο και με το σημείο του vtec φτάνει να ακολουθείς την safe πλευρά. Εγώ του είπα ότι να το βάλει εκεί που πιστεύει ότι το αμάξι θα είναι 1000% safe μιας και δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω μισό ίππο λειτουργώντας οριακά. Τελικά αν και μου είπε ότι μπορεί να μπει και στις 4.5Κ το έβαλε 5Κ και από ότι μου είπε δεν θα είχε αυτό το ξέσπασμα που ένιωθα στις 6Κ αλλά θα είναι πολύ πιο ομαλό από πολύ πιο χαμηλά και θα τραβάει πολύ καλύτερα. Μετά από κανένα 3ώρο έκανε το τελικό πάτημα και το αμάξι έδειξε 213.3 αλογάκια αλλά το ενδιαφέρον είναι μεταξύ 4.5Κ – 6Κ σε σχέση με τον μαμά. Α να πώ εδώ ότι όπως θα δείτε και στο διάγραμμα ο μαμά εγκέφαλος έβγαλε 212 και θα εξηγήσω πιο κάτω για ποιο λόγο να μην ξεγελιέστε επειδή τα νούμερα είναι κοντά. Λοιπόν όπως φαίνεται και στο διάγραμμα το παιχνίδι όλο έγινε μεταξύ τον στροφών που ανέφερα γιατί σε σχέση με τον μαμά στις 5Κ κέρδισα 17 άλογα και στις 6Κ 14. Το μόνο θεματάκι που μου είπε ο Γιώργος είναι ένα κενάκι που θα αισθάνομαι στις 5.5Κ το οποίο θα το δούμε next time. Από ότι μου εξήγησε η Honda όπως ήδη ξέρουμε έχει πλούσιο μείγμα και ειδικά στα ψιλά για λόγους ασφαλείας (μου χαρακτήρισε ως τέλεια την χαρτογράφηση ψηλά) για αυτό το λόγο ψηλά ο ΑΕΜ κέρδισε ελάχιστα. Το πρόβλημα του μείγματος από ότι μου είπε όσο ελευθερώνεις το μοτέρ είναι στις μεσαίες. Τελικά συμπεράσματα είναι ότι κέρδισα πολύ λίγα στις 2.5Κ, πανυγήρι έγινε μεταξύ 4.5Κ- 6.5Κ και ελάχιστα στις 8.5Κ.
Στο δρόμο δεν το πάτησα καθόλου λόγο βροχής αλλά εκείνο που καταλαβαίνω μέχρι τις 5 που το πήγα είναι ότι τραβάει με μεγαλύτερη διάθεση από τις 4 και πάνω. Αλλά για να μην λέω μακακίες θα το δώ και τις επόμενες μέρες και θα αναφέρω καλύτερες εντυπώσεις. Το γεγονός είναι ότι τουλάχιστον τώρα το αυτοκίνητο δουλεύει πολύ σωστότερα από πριν και πάντα στην safe πλευρά.

http://img543.imageshack.us/img543/302/s2000dyno.jpg

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιώργο για την υπομονή του και την δουλειά που έκανε.
Και φυσικά τον πολύ καλό φιλό που με βοήθησε να φέρω τον εγκέφαλο.
Old 02-04-2011, 12:19 AM
  #2  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαραντη, αν δεν εχεις και εσυ προβλημα τωρα που εισαι φουλ 1ο σταδιο θα ηθελα να παμε παρεουλα 2-3 καλοι και γνωστοι να κανουμε και δοκιμουλες. Τι λες? Εχω αναγκη να δω το σωστο ραψιμο απο 1ο σταδιο

Just name the day και τα ακυρωνω ολα για παρτι σου!

Μπραβο για το πολυ καλο S σου, τα πολυ καλα πραγματα που εχει επανω! Τωρα μενει να δουμε τι κανει και στο πραγματικο δυναμομετρο
Old 02-04-2011, 12:21 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αλήθεια θέλω να πάμε κάποια στιγμή γιατί η αίσθηση που μου άφησες την προηγούμενη φορά είναι ότι πάς υπερβολικά καλά. Θα έχει ενδιαφέρον.
Old 02-04-2011, 12:24 AM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μπράβο βρε Σαράντη. Καιρός ήταν να δουλέψουν όλα τα πράγματα που με τόση υπομονή και μεράκι μάζευες και εγκαθιστούσες στο αμάξι. Αν έκανες τη δυναμομέτρηση πριν βάλεις όλα τα πράγματα θα έβλεπες ακόμα μεγάλη διαφορά οπότε μη παραξενεύει κανέναν αν στα ψηλά είχε τόσο μικρή διαφορά. Τώρα και άλογα κέρδισες και την ηρεμία σου ότι όλα δουλεύουν σωστά και με σωστό μείγμα. Από εμένα εύχομαι να το χαρείς το S τώρα ακόμα περισσότερο από πριν. Περιμένω βόλτα
Old 02-04-2011, 12:26 AM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by eddiex,Feb 4 2011, 01:19 AM
Σαραντη, αν δεν εχεις και εσυ προβλημα τωρα που εισαι φουλ 1ο σταδιο θα ηθελα να παμε παρεουλα 2-3 καλοι και γνωστοι να κανουμε και δοκιμουλες. Τι λες? Εχω αναγκη να δω το σωστο ραψιμο απο 1ο σταδιο

Just name the day και τα ακυρωνω ολα για παρτι σου!

Μπραβο για το πολυ καλο S σου, τα πολυ καλα πραγματα που εχει επανω! Τωρα μενει να δουμε τι κανει και στο πραγματικο δυναμομετρο
Καλά Θεοδόση δεν παίζεσαι. Θα γίνεις το προσωπικό δυναμόμετρο του καθενός
Old 02-04-2011, 12:29 AM
  #6  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε χωρις πλακα, μπορει να ακουγομαι και ηλιθιος, δεν ειμαι κοντρακιας, αλλα προσπαθω να δω τι μπορει να γινεται με το δικο μου. Κ εγω αυτο ηθελα βασικα, ενα φουλ 1ο σταδιο να δοκιμασω. Λογικα ο Σαραντης απο χαμηλα ειδικα θα ριξει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑ ΠΟΛΥ. Αλλα θελω να δω και ψηλα που και παλι θα ραψει αλλα ανακαλυπτω και εγω τον κοσμο του Vtec - 4,5 χρονια μετα!

Χρησταρα, μετα τον Σαραντη εισαι ο επομενος! ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ!
Old 02-04-2011, 12:36 AM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλορίζικος αγορίνα!!

Όπως είπε και ο Δόσης, περιμένουμε μια στεγνή ημέρα να βγούμε βόλτα
Old 02-04-2011, 01:35 AM
  #8  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

πολυ καλη δουλεια ,,,σε λιγες μερες θα εχεις καμια 10ρια s να δοκιμασεις μεχρι τις σερρες
Old 02-04-2011, 04:26 AM
  #9  
Registered User
 
RELIGION's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: KIATO HELLAS
Posts: 618
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα.
Οι παλιοι θα ξερουν κατα ποσο ενα S2000 πρωτου σταδιου ειναι πιο γρηγορο( πολυ η λιγο) απο ενα μαμα.
Εκτος αν ανοιξεις φιλε Σαραντη απο 3000 στροφες , εκει ναι η διαφορα θα ειναι εμφανης, μιας και εχεις μεγαλα κερδη στις μεσαιες.
Γνωμη μου , μιας και εχω περασει ολα τα σταδια , λιγα τα ωφελη απλα εχεις μια καλη βαση για forced induction καταστασεις.
Old 02-04-2011, 04:42 AM
  #10  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

για να καταλαβω...δηλαδη μιλαμε για αλογα στην ροδα τοση ωρα ε?
αρα εισαι περιπου 13 αλογα πανω απο μαμα...


Quick Reply: Δυναμομετρήσεις S2000



All times are GMT -8. The time now is 07:17 AM.