Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Ρετάρισμα

Thread Tools
 
Old 09-23-2014, 12:39 PM
  #11  
Registered User
 
kostas1979's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 8
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τελικά λυθηκε το πρόβλημα Χριστοφορε?
Old 07-23-2015, 07:13 AM
  #12  
Registered User
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και εμενα μου κανει ενα ρεταρισμα οταν βαζω μπρος. Μου αναψε check engine και εδειξε η διαγνωση την πρωτη φορα αστοχια στον 2ο κυλινρο. Μετα απο εναν καθαρισμο μπεκ σταματησε αλλα περιπου μια εβδομαδα μετα ξαναμανα τα ιδια ξανα αναψε το check engine αλλα αυτην την φορα η διαγνωση εδειξε αποτυχια καυσης και οχι αστοχια στον 2ο κυλινδρο. Τι μπορει να ειναι τα μπουζι ειναι προσφατα αλλαγμενα και δοκιμασα και πολλαπλασιαστες αλλα τζιφος. Καποια ιδεα ρε παιδια μηπως απο σας το ξερει ή ειχε το ιδιο προβλημα γιατι το ψαχνω καθε μερα και σπαω το κεφαλι να βρω τι μπορει να ειναι. Περιμενω απαντησεις κ συμβουλες απο την ομαδα. Ευχαριστω πολυ.
Old 07-23-2015, 10:09 PM
  #13  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Από βενζίνη είσαι οκ? κάνε ένα τσεκ και άλλαξε βενζινάδικο. Βάζεις 95άρα ή 100αρα? αν δεν λυθεί τότε τσεκάρεις πολλαπλασιαστές.
Old 07-24-2015, 12:28 AM
  #14  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

¨οπως είπε ο Σαράντης. Αλλαξε βενζινάδικο. Αν παραμείνει το πρόβλημα και τα μπουζί είναι καινούρια τότε μάλλον το-τα μπεκ έχουν θέμα και μετά ο πλαλλαπλασιαστής
Old 07-24-2015, 06:14 AM
  #15  
Registered User
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Στα μπεκ εγινε ελενγχος και καθαρισμος δεν υπαρχει καποιο προβλημα τωρα πολλαπλασιαστη εβαλα εναν αλλο αλλα δεν μου βγαζει αστοχια στον 2ο κυλινδρο με λιγα λογια δειχνει να δουλευει και ο πολλαπλασιαστης γι αυτο σας λεω ειναι πολυ μυστηριο μηπως αν καθαρισω την αντλια βενζινης να λυθει???
Old 07-24-2015, 06:21 AM
  #16  
Registered User
 
Savvas o pontios's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απο βενζινη μονο 100αρα βαζω V-Power Racing τιποτα αλλο
Old 07-27-2015, 10:10 PM
  #17  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλό θα είναι τώρα που έκανες και τα μπέκ και άλλαξες και τον πολλαπλασιαστή να κάνεις και ένα reset στον εγκέφαλο. Με 2 τρόπους γίνετε: α) βγάζεις τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας πας πίνεις μια μπυρίτσα για κανένα 15-20, τον ξανασυνδέεις και βάζεις το αμάξι να δουλέψει ρελαντί μέχρι να ανάψει το βεμτιλατερ και β)https://www.s2ki.com/s2000/index.php...&f=22&t=549159

Καλό θα ήταν πρίν κάνεις το reset να φυσήξεις-καθαρίσεις τα 2 μάτια των εκκεντροφόρων (βρίσκονται στο καπάκι του μοτέρ αριστερα και δεξιά από την τάπα του λαδιού. Τα ξεφυσσώνεις με προσοχή, τα φυσσάς και τα ξαναφυσσώνεις με προσοχή γιατί είναι πολύ ευαίσθητα.
Old 05-30-2018, 04:41 AM
  #18  
Registered User
 
gspap's Avatar
 
Join Date: May 2018
Posts: 3
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπέρα παιδια .έως και εγω ένα θεματακι
Όποιος μπορεί να βοηθησει. Έχω S2000 και το έχω κάνει υγραεριου. Λοιπόν το βάζω μπροστά ένα ωραίο πρωινό και στο ρελαντί μόλις άρχισε και έριξε τις στροφές λίγο ξεκίνησε και ρεταριζε ελαφρώς. Μετά από λίγο γυρίζει σε υγραεριο και το ρετάισμα έγινε πιο έντονο. Το πάω σε ένα συνεργείο της περιοχής που έχει εγκέφαλο να το δει. Μου είπε ότι του βγάζει κακό συγχρονισμό στους 3 από τους 4 κυλίνδρους .ξεκινάμε από την αλλαγή των μπουζι μιας και είχαν κάνει και καμια 40000 χίλιομετρα.μπήκε στην ιαπωνική και του έβγαλε 3 με 4 επιλογές για honda s2000. Μου παρειγγελε τα bosch ίριδιού που είναι και για υγραεριου. Γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Ταν αλλάζω πάλι τα ίδια. Το πάω σε έναν ηλεκτρολογο και μου λέει ότι τα μπουζι αυτά δεν είναι αυτά που δίνει ο κατασκευαστης και μπορεί να φταίει αυτό .επίσης μου είπε να καθαρισουμε μπεκ και πεταλούδα. Η απάντηση μου ήταν να καθαρίσει πρώτα μπεκ και πεταλούδα με μηχάνημα είπε και μετά να ξαναπάμε στα μπουζι μην τα πετάξω τσάμπα. Τέλος πάντων πάλι δεν έφτιαξε. Η γνώμη σας να αλλάξω πάλι τα μπουζι να βάλω αυτά που δίνει ο κατασκευαστης η μπορεί να είναι κάτι άλλο. Να το πάω σε άλλο συνεργείο? Δεν νομίζω να είναι η βλάβη εξαιτίας του υγραεριου γιατί τα ίδια κάνει και στην βενζινα απλά στο υγραεριο πιο έντονα. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Old 05-30-2018, 10:12 PM
  #19  
Registered User
 
gspap's Avatar
 
Join Date: May 2018
Posts: 3
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

]Καλησπέρα παιδια .έως και εγω ένα θεματακι
Όποιος μπορεί να βοηθήσει. Έχω S2000 και το έχω κάνει υγραέριο. Λοιπόν το βάζω μπροστά ένα ωραίο πρωινό και στο ρελαντί μόλις άρχισε και έριξε τις στροφές λίγο ξεκίνησε και ρεταριζε ελαφρώς. Μετά από λίγο γυρίζει σε υγραέριο και το ρετάρισμα έγινε πιο έντονο και μου άναψε και το check του κινητήρα στο καντράν . Το πάω σε ένα συνεργείο της περιοχής που έχει εγκέφαλο να το δει. Μου είπε ότι του βγάζει κακό συγχρονισμό στους 3 από τους 4 κυλίνδρους Ξεκινάμε από την αλλαγή των μπουζι μιας και είχαν κάνει και καμια 40000 χίλιομετρα .Μπήκε στην ιαπωνική και του έβγαλε 3 με 4 επιλογές για honda s2000. Μου παράγγειλε τα bosch ίριδιού (0242245571) που είναι και για υγραεριο. Γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Τα αλλάζω και κανει πάλι τα ίδια. Το πάω σε έναν ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι τα μπουζι αυτά δεν είναι αυτά που δίνει ο κατασκευαστης και μπορεί να φταίει αυτό .Επίσης μου είπε να καθαρίσουμε μπεκ και πεταλούδα. Η απάντηση μου ήταν να καθαρίσει πρώτα μπεκ και πεταλούδα με μηχάνημα είπε και μετά να ξαναπάμε στα μπουζι μην τα πετάξω τσάμπα. Τέλος πάντων πάλι δεν έφτιαξε .Μετα απο ολες αυτες τις αλλαγες το διαγνωστικο στον ηλεκρολογο εδειξε λιγοτερο ρευμα σε εναν απο τους κυλινδρους νομιζω η στον δευτερο η στον τριτο. Στο υγραεριο δεν το δοκιμασε καθολου να δει τι βγαζει το διαγνωστικο γιατι λεει οτι πρεπει πρωτα να το κανουμε να λειτουργει τελεια στην βενζινα και μετα να το παω για ρυθμιση σε αυτον που μου εβαλε το υγραεριο. Η γνώμη σας να αλλάξω πάλι τα μπουζι να βάλω αυτά που δίνει ο κατασκευαστης η μπορεί να είναι κάτι άλλο. Να το πάω σε άλλο συνεργείο? Δεν νομίζω να είναι η βλάβη εξαιτίας του υγραεριου γιατί τα ίδια κάνει και στην βενζινα απλά στο υγραεριο πιο έντονα. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Old 06-02-2018, 12:20 AM
  #20  
Registered User

 
giorgosgrts's Avatar
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Τσέκαρε το κεφαλάρι σου για καμια βαλβιδα...




All times are GMT -8. The time now is 08:45 AM.