Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΨΥΞΗ

Thread Tools
 
Old 05-14-2007, 05:33 AM
  #21  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

To περιμενα ρε Lalaki με το που ειδα οτι υπηρχε απαντηση απο εσενα οτι θα ειναι κατι να με κοροιδευψεις...

Παντως ακομα και ενας Ninja ζεστενεται το καλοκαιρι
eddiex is offline  
Old 05-14-2007, 05:44 AM
  #22  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Έχω αρχίσει και γίνομαι προβλέψιμος, νομίζω ότι είναι ώρα να φτιάξω ένα alter-ego για να έχω και υποστήριξη και να μην το ψυλιάζεται κανείς από που του έρχεται.

Τι να κάνουμε που σ'αγαπάμε ρε παλιο-νιντζα....
lalakis2000 is offline  
Old 05-14-2007, 05:48 AM
  #23  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Alter-Ego...???

ΣΑΚΗΗΗΗΗΗ!!! Αϊ λοβ γιου!!!
eddiex is offline  
Old 05-14-2007, 11:01 AM
  #24  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@Psilos
Θα σου συνιστούσα χωρίς δεύτερη κουβέντα τα λεφτά που έχεις σκοπό να δώσεις για τον Mugen (Την γνώμη μου γι' αυτόν μπορείς να την διαβάσεις στο σχετικό topic "MΟΤΕΡ-ΜΕΤΑΔΟΣΗ) να τα δώσεις για αγορά ενός μεγαλύτερου ψυγείου. Πίστεψέ με. Θα δεις διαφορά στην απόδοση του αυτοκινήτου όσο κι αν αυτό σου φαίνεται παράξενο. Το ίδιο είχα πει και στον Tasea όταν σκεφτόταν να κάνει κάτι αντίστοιχο. Ευτυχώς με άκουσε και μετά πέταγε από την χαρά του για την διαφορά που είδε στο αυτοκίνητο. Θεωρώ ότι θα πάρεις πολύ παραπάνω από μια ολοκληρωμένη και πλήρη μετατροπή στο κομμάτι της ψύξης παρά αν βάλεις έναν Mugen ECU. Κι αυτό το υπογράφω που λέω απλά γιατί το έχω διαπιστώσει κι εγώ ο ίδιος στο αυτοκίνητό μου όταν έφτιαξα την ψύξη. Σημειωτέον ότι τότε φόραγα Spoon ΕCU και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η διαφορά που είδα με τον Spoon ήταν μια τρίχα μπροστά σ' αυτήν που είδα όταν έφτιαξα την ψύξη. Οπότε αν είναι να κάνεις κάτι κάν'το σωστά και πριν προχωρήσεις στην τοποθέτηση ενός άγραφου ECU (Όπως σου προτείνω στο σχετικό topic) φτιάξε ολοκληρωμένα την ψύξη του αυτοκινήτου.
D_S2000 is offline  
Old 05-15-2007, 02:24 AM
  #25  
Registered User
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

D S2000, dims2k, ευχαριστώ για τις συμβουλές
Psilos is offline  
Old 05-17-2007, 03:17 AM
  #26  
Registered User
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σήμερα έγινε η εγκατάσταση της φλάντζας πολλαπλής εισαγωγής της Hondata και του κιτ ψύξης Mugen.
Κυκλοφόρησα στην κίνηση και στον ανοικτό δρόμο και μόνο θετικά έχω να πω σαν πρώτη εντύπωση. Το αυτοκίνητο στην κίνηση δεν κομπιάζει ούτε σκορτσάρει πουθενά και ο κινητήρας έχει πιο "υγιές" τράβηγμα παντού, σαν η εξωτερική θερμοκρασία να ήταν χειμωνιάτικη.
Το αυτοκίνητο δεν έχασε τίποτα και πουθενά.
Δεν κερδίζεις άλογα, απλά δε χάνεις (ή χάνεις λιγότερα) από αυτά που ήδη έχεις, αφού η βαλβίδα πλέον ανοίγει στους 80β αντί στους 93β Κελσίου κι ο εγκέφαλος δε ριχνει την ιπποδύναμη.
Η εργοστασιακή φλάντζα εισαγωγής είναι μεταλλική πάχους 1χιλ. περίπου ενώ η Hondata είναι ειδικό θερμομονωτικό πλαστικό πάχους 5χιλ. περίπου.
Η εγκατάσταση της φλάντας είναι ΤΟ πακέτο και μου κόστισε
Psilos is offline  
Old 05-31-2007, 07:10 AM
  #27  
Registered User
 
RELIGION's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: KIATO HELLAS
Posts: 618
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σημερα το πρωι τοποθετησα και εγω ολοκληρωμενα το κιτ ψυξης στον Λου που αποτελειται απο KOYO aluminium radiator J'S low temperature thermostat J'S fan switch SPOON 1,35 bar radiator cap. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες μιας και το μοτερ στις μεσαιες εχει περισσοτερη ροπη και κολλωντας στην κινηση το αυτοκινητο δεν εδειξε σημαδια κοπωσης. Συνυσταται ανεπιφυλακτα σαν μετατροπη κατα την γνωμη μου ειδικα τωρα το καλοκαιρι που οι θερμοκρασιες θα θυμιζουν Αφρικη.
@PSILOS βαλε και το ψυγειακι και θα με θυμηθεις!!!!!!!!!!!
RELIGION is offline  
Old 05-31-2007, 07:29 AM
  #28  
Registered User
 
S2000Geo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 784
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μας λες και ενα κοστος σε παρακαλω, για καλοκαιρι ειναι πολυ καλη μοντα αυτη που εκανες
S2000Geo is offline  
Old 05-31-2007, 10:07 PM
  #29  
Registered User
 
RELIGION's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: KIATO HELLAS
Posts: 618
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το ψυγειο το πηρα καινουριο αλλα σε τιμη μεταχειρισμενου (400 ευρω μαζι με τοποθετηση).Τα υπολοιπα (βαλβιδα βεντιλατερ,θερμοστατη και ταπα ψυγειου) απο R-SPEC 210 ευρω.
RELIGION is offline  
Old 06-01-2007, 10:44 AM
  #30  
Registered User
 
jerryS2K's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Athens
Posts: 540
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@RELIGION
Πες μας που βρήκες το ΚΟΥΟ τόσο φθηνά!!!! Θέλω και εγώ ένα!
Η τιμή του στην R-SPEC (αν θυμάμαι καλά) είναι γύρω στα 1300 Ε.
jerryS2K is offline  


Quick Reply: ΨΥΞΗ



All times are GMT -8. The time now is 06:03 PM.